Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- senten! Zieribzee. 1887. No. 47. Woensdag 22 Juni. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en "VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAHEMAN. ZIERIKZEE, 21 Juni 1 8 8 7. De geneeskundige raad voor Zeeland heeft besloten, de aandacht der regeering te vestigen op de noodzakelijk heid van een betere statistiek omtrent de oorzaken van levenloos aangegevenen. Eene officieele kennisgeving van den General-post- meister dr. Stephan aan het bureau van den Duitschen Handelsdag bevestigt thans officieel het vroegere be richt, dat ook de Engelsche postadministratie sedert 1 Juni het grootste deel harer postverzendingen doet over Vlissingen. Uitgezonderd zijn de postverzendingen naar westelijk en Zuid-Duitschland, welke gelijk vroeger over Oostende geschieden. De mailtrein van Vlissingen, welke tot dusverre Tilburg te 7,15 n. m. passeerde, zal van 1 Juli af aldaar ophouden en in twee deelen gesplitst worden, waarvan het eene via Udenhout 's Bosch naar Amsterdam en het andere via Bokstel Venloo naar Duitschland vertrekt. Uit Scheveningen wordt gemeld: De feestelijke opening van de Kurzaal werd Za terdag begunstigd door prachtig zomerweder; Vóór den aanvang van het bal werd door den burgemeester in eene sierlijke réde hulde gebracht aan allen, die in zulk kort tijdbestek het Kuurhuis deden herrijzen op de puinhoopen, inzonderheid aan den energieken directeur, den heer Reiss. Spreker vervulde den aan- genamen plicht, dien heer mede te deelen, dat hij bij besluit van den Koning groothertog van 17 dezer is benoemd tot officier der Orde van de Eikenkroon, als blijk van waardeering van hetgeen hij voor de badplaats te Scheveningen tot stand bracht. Een der grootste en gunstigst bekende bierbrou werijen in Limburg is die van de firma E. Smeets aan den Steenweg te Gulpen. Deze firma heeft op het terrein der Voedingstentoonstelling te Amsterdam een gebouwtje opgericht, waarin haar heerlijk Lim- burgsch bier wordt geschonken. Het onderwijs bij den cursus aan de Kookschool op de Voedingstentoonstelling te Amsterdam wordt ge geven in de Fransche taal! Onpractischer kan het bijna niet! Een tandmeester beklaagt zich bij het N. v. d. D.} omdat de regelingscommissie der voedingstentoonstelling hem plaats weigerde voor zijne kunstgebitten. Hij meent, dat tot recht genot van voedingsmiddelen een goed gebit een vereischte van gewicht is. Naar aanleiding van de geruchten omtrent een geregelden stoombootdienst tusschen Antwerpen en Vlissingen meldt men aan de Midd. Ct. nader, dat daaromtrent tusschen eene groote, in Nederland wel bekende firma te Antwerpen en sommige heeren te Vlissingen onderhandelingen gevoerd worden. Reeds herhaaldelijk zijn in vroegere jaren vergeefsche pogingen in dien geest gedaan, maar thans hoopt men, in verband met de uitbreiding van den dienst der »Zeeland", de zaak tot stand te brengen. Het zou zeker in het belang van Vlissingen zijn, wanneer alle nog bestaande bezwaren uit den weg geruimd werden. In de jaarvergadering van de Zuid-Afrikaansche vereeniging te Amsterdam is een zeer gunstig jaar verslag uitgebracht. Het ledental vermeerderde van 260 tot ruim 1000, dank zij de krachtige artikelen van prof. De Vries in de Gids en van Damas in nommer 16 der Hctagsche Omtrekken. De financieele toestand is gunstig. Het voordeelig kassaldo is aan zienlijk vergroot. De 5 aftredende bestuurders werden herkozen. Te Harlingen heerscht eene ware watersnood dat wil zeggen: volkomen gebrek aan drinkwater. Het Vaderland bevat de volgende advertentie: »De gansche visschersvloot te Scheveningen acht zich verplicht, openlijk haar innigen dank te betuigen èn aan de leden van de Kamer van Koophandel, èn haar president, de heer C. Rutten, voor hetgeen zij gedaan hebben en voorts zullen doen." Mr. M. Mees behandelt in de N. R. Ct. de vraag: moeten de meelfabrikanten ondersteund worden door een inkomend recht op meel? Er wordt door de meel fabrikanten berekend, dat de Duitschers het meel 94 cent per '100 kilo goedkooper kunnen leveren dan zij. De prijs van al het meel in Nederland, ook dat wat binnenlands geproduceerd wordt, moet dus, wanneer men hen wil beschermen, dat bedrag hooger worden, dan het zou zijn, zonder dit inkomend recht. Men kan aannemen, dat hier te lande jaarlijks voor brood gebruikt worden ca. 300,000 last graan. Er wordt meer tarwe brood dan roggebrood gebruikt; maar zelfs al nemen wij aan, dat voor de helft roggebrood, voor de helft tarwebrood gebruikt wordt, dan staan de 300,000 last graan gelijk aan ca. 500 millioen kilo meel. Eene verhooging van 90 cent per 100 kilo meel zou dus te staan komen op ca. 41/2 millioen gulden 'sjaars; of dooréén op één gulden per hoofd van de bevolking 'sjaars, of voor een huishouden van 6 personen f 6 'sjaars; door den werkman gelijkstaande met 3 weken huishuur. De schr. treedt in eene breedvoerige wederlegging van een concept-adres, bestemd voor de regeering, dat in eene vergadering van meelfabrikanten, 5 Mei jl. te Amsterdam gehouden, werd voorgelezen. Hij eindigt met de bestrijding van het argument, dat het beter is tijdelijk de meelindustrie te steunen door een inkomend recht, dan toe te laten, dat Duitschland onze meel industrie vernietigt. »IIet antwoord hierop is zeer eenvoudig. Vooreerst is de stelling niet bewezen. Maar al was dit zóó, mag men dan zulke kolossale sommen als belasting leggen op de eerste levensbehoefte van de minst vermogende klasse, om die industrie in het leven te houden? Hebben de meelfabrikanten, die vroeger groote winsten gemaakt hebben, nu het hun tijdelijk slecht gaat, meer recht op ondersteuning uit de staatskas dan alle andere fabrikanten of handelaren, die tijdelijk slechte zaken maken? De inkomende rechten in Duitschland hebben natuur lijk aan onze fabrieken, die dicht bij de Duitsche grenzen liggen, en vroeger in Duitschland hun débouché hadden, dat débouché ontnomen. Voor deze is dat eene onverdiende schade; maar dat motiveert nog niet eene ondersteuning uit de staatskas, of uit de beurzen van de minst gegoeden." Tijdens het internationaal congres ter bespreking der belangen van blinden, in 1885 te Amsterdam gehouden, werd er op gewezen van hoeveel belang het zou zijn, wanneer er eene methode bestond, volgens welke de blinden met elkander zouden kunnen correspondeeren, zonder de hulp van derden. Om in dit gemis te voorzien, heeft de heer Huese te Breda een toestel bedacht, dat hij aan de goed keuring van de directeuren van het blinden-instituut te Amsterdam en der »Alexanderstichting" te Bennekom onderwierp. In hoofdzaak werd de toestel zeer geroemd, doch in onderdeden vereischte hij nog verbetering, en gaandeweg werden die dan ook door den ontwerper aangebracht, totdat eindelijk aan alle bezwaren was tegemoet gekomen. Thans is, naar de N. R. Ct. be richt, de toestel gereed en binnen kort zal hij ander maal aan de beoordeeling van vakmannen worden onderworpen. In hoofdzaak bestaat de toestel uit twee boven elkaar loopende schijven van 25 c.M. middellijnelke schijf bevat de letters van het alphabet, cijfers en leesteekens bij het blinden-onderwijs in gebruik, dus in grootte ongeveer overeenkomende met eene groote mediaan-drukletter. Elke letter, die bij de corres pondentie benoodigd is, wordt op het gevoel door de ronddraaiende schijf naar voren gebracht en drukt door middel van eenen drukknop op regelmatige af standen in het papier. Twaalf letters kunnen zóó naast elkander op éénen regel gebracht worden, waarna het drukraam een regel verspringt. Dat verspringen kan 12 maal geschieden vóór het blad papier vol is, waarna een belletje den blinde waarschuwt, dat hij een tweede blad in het drukraam moet spannen. De geheele toestel heeft eene lengte van 5, eene breedte van 4 dM. en eene hoogte van 15 cM. Voorloopig zal enkel frankeering van postpakketten naar Nederlandsch-Indië tot Batavia, Padang, Samarang en Soerabaia mogelijk zijn, maar allengs zal de gele genheid tot frankeeringtot vele andere plaatsen worden uitgebreid. In onze Westindische bezittingen verscheen een nieuw blad, dat in zijn eerste nummer het volgend hoofdartikel plaatste »Wij bechitinen de uitchave van dit blad met eeniche moeielijcheden. De letterchieters wien wij alles voor onze drucquerij bestelden, verchaten ons che's en ca's te zenden, en het zal noch wel acht a nechen wequen duren eer wij ze hebben. De verchissinch werd eerst een paar dachen cheleden ontdect. Wij hebben de ontbrequende letters besteld, en zullen zien dat wij het er zonder doen, tot zij comen. Wij vinden onze nieuwe spellinch volstrect niet mooi, maar een verchissinch is mochelijc en als er c's en q's en ch's chenoeeh zijn, zullen wij den »Dachelijcschen Opmerquer" aan den chanch houden tot de ont- brecquende letters aancomen. »Dit is cheen chrapje van ons! Het is treurich chenoech werquelijcheid Kunst, Wetenschap en Letteren. De heer mr, J. P. N. Ermerins, burgemeester dezer gemeente, is benoemd tot lid van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. Het 17e Ned. Zangersfeest zal te Nijmegen op 12, 13, 14 en 15 Aug. e.k. gehouden worden. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. Van een liefdestragedie in hooger sfeeren komt het bericht uit Barcelona. De luchtreiziger Fernandez had onlangs, toen hij eens toevallig op aarde was, een vurige liefde opgevat voor de dochter van een rijken burger, genaamd Donardo. Het meisje liet hem echter een blauwtje loopenze wilde geen man hebben, die steeds tusschen hemel en aarde omzwierf. Snikkend antwoordde Fernandez: »Zonder u kan ik noch op, noch boven de aarde leven. Ge hebt mijn doodvonnis uitgesproken." De eerste maal, dat Fernandez weer opsteeg, hoorde men plotseling, toen de ballon ongeveer een paar honderd meter hoog was, een luiden knal. Een breede vlam steeg op en het lichaam van den luchtreiziger viel brandend op de aarde. Sommigen, die den ballon met een verrekijker hadden gevolgd, beweren gezien te hebben dat Fernandez met een brandende lont het gas deed ontvlammen.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1