ZIEIMZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. EN. 1887. No. 46. Zaterdag 18 Juni. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD 1.90. Binnenland. E ingevende 'tentiën vooraf leverd. r publici se daarin plaats van I el Neder- ïing is dit I lebben wij lu wensclit is, waarin jke order bij liet üloxiiën slaren: Ju rnks, n liet is. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden Franco per post f ij- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1-6 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. 1AKEMAS. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ZIERIKZEE, 18 Juni 1 8 8 7. Bij gelegenheid der van 24 Juli te Nijmegen të houden feesten, zijn voor belangstellenden, niet mede werkenden, toegangskaarten verkrijgbaar tegen veel verminderden prijs en wel: geldig voor den geheelen len dag a 0,75 per persoon. 2en 0,75 3en 1, de eerste twee dagen 1, laatste idem 1,25 drie dagen 1,75 Deze kaarten kunnen echter alleen door de besturen der deelnemende muziekgezelschappen worden aan gevraagd tegen toezending van het bedrag der kosten. Men kan zich tot het doen der aanvragen om kaarten tot den 25 Juni e.k. aanmelden bij het bestuur van het Harmonie-gezelschap »Kunst en Eer." De arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft ter vervulling van twee opengevallen rechters plaatsen in dat college opgemaakt de navolgende alphabetische lijsten van aanbeveling 1. Jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije, rechter in de arrondissements-rechtbank te Winschoten; mr. A. J. J. baron van Styrum, rechter in de arrondissements rechtbank te Zierikzee, en mr. I. W. Losecaat Vermeer, substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te 's Hertogenbosch 2. Jhr, mr. W. H. Snonck Hurgronje, substituut- griffier bij de arrondissements-rechtbank te Middelburg mr. A. J. J. baron van Styrum, rechter in de arron dissements-rechtbank te Zierikzee, en mr. P. J. F. van Voorst Vader, kantonrechter te Harderwijk. Mr. A. Kerdijk heeft zijn ontslag gevraagd als algemeen secretaris der maatschappij tot Nut van het Algemeen. Hij is niet dan na rijp beraad tot dat besluit gekomen. Reeds vroeger is twijfel bij hem gerezen, »of hij de betrekking, waarin hij gehoopt had een levenstaak te vinden, mocht blijven bekieeden het in den jongsten tijd gebeurde heeft bij hem de stellige overtuiging gevestigd, dat zulks niet het geval was." Die redenen eerbiedigende heeft het hoofdbestuur, hoewel met oprecht leedwezen, het gevraagde eervol ontslag verleend. De heer Kerdijk heeft zich inmiddels beschikbaar gesteld voor de tijdelijke waarneming van het algemeen secretariaat, totdat een opvolger in zijn plaats zal zijn gekozen en deze die betrekking zal kunnen aanvaarden. Het hoofdbestuur zal van dat aanbod gaarne gebruik maken, en voegt zijn dank voor dat nieuwe blijk van welwillendheid bij de oprechte hulde, die het den aftredenden secretaris brengt voor de vele en ge wichtige diensten, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in zijn betrekking bewezen. De departementen hebben bij meerderheid van stemmen tot hoofdbestuurders gekozen de heeren mr. A. van Bloembergen en prof. mr. G. A. van Hamel. De tentoonstelling van voortbrengselen der brood-, koek- en beschuitbakkerijen is bepaald op 18, 19, 20 en 21 Juni. De Nederl. Gymnastiek-Onderwijzers-Vereeniging zal haar algemeene vergadering te Amsterdam houden van 16 tot 18 Juli a.s.tevens zal aan deze vergadering verbonden worden een herdenking van 't 25jarig bestaan der Vereeniging, waarmede samenvalt, dat vóór 25 jaren het gymnastiek-onderwijs aan de gemeentescholen aldaar is ingevoerd. Prof. Spruijt zal een redevoering houden, en aan jongens en meisjes zullen lessen worden gegeven. Zaterdag 16 Juli bieden de gezamenlijke Amster- damsche Gymnastiek-Vereenigingen den leeraren uit het land en den vreemde een gecombineerde uitvoering aan. Zondag rijtoer, feestmaaltijd en concert. Maandag '18 Juli een volksfeest, te geven voor jongelieden en eene openbare uitvoering der Volks-Gymnastiekklasse op de Westermarkt, gevolgd door concert en volksbal met verlichting a giorno. In een internationalen gymnastiek-wedstrijd, Zondag en Maandag te Sittard gehouden, zijn de le prijzen als volgt behaald: vrije oefeningen, For ever friends" van Roermond; toestel-oefeningen «Kracht door vol harding" van Haarlemdegentrekken, J. Koopmans van «Arena" te Rotterdam; sabeltrekken, F. Bloemen van Roermond. De briefschrijver uit de hofstad van de Arnh. Ct. schrijft: Het vermakelijke element in de strijd der Scheveningers over het «graaien" (niet te verwarren met grabbelen) is voor mij de malle proclamatie der heeren sociaal-democraten, die met hun, hier volstrekt niet ter zake dienend «de visch voor de visschers" als Malle Jan te midden van de hoenders ageeren. De visch voor de visschers! Verbeeld u eens hoe 't luiden zou: de jenever voor de jeneverstokers, de couranten voor de courantenschrijvers, de steenkolen voor de mijnwerkers, de preeken voor de dominés, de pantalons voor de kleermakers welk wonderlijk begrip van maatschappelijke organisatie speelt dezen menschen toch door de verwarde hersenenIndien deze eisch en dat zullen zij zich wel verbeelden als de opvolging van zekere natuurwet geldt, dat hem die iets schept, óf vindt, óf bemachtigt, daarvan alleen de vruchten toekomen, dan komt men in conflict met eene nog oudere natuurwet, en zou men in eene onedele concurrentie komen met diegenen, die, zoo ze spneken konden, onwederlegbare rechten op de visschen der zee doen gelden, met de haaien en andere vrij buiters van den Oceaan. Zouden de voorstanders van Recht voor Allen hun geen recht laten wedervaren? Zouden zij vergeten, dat het hier echte sociaal democraten geldt, geest versvan ten in de volste be- teekenis van bet woord, die zich stilzwijgend beroepen op hun recht om te leven in hunne waterachtige maatschappij en, zonder naar het soortgelijk recht van anderen te vragen, eenvoudig verslinden wat hun tegemoet zwemt, wanneer de honger hen overkomt? Indien de Walhallianen deze overeenstemming voorbijzien, en hunne geschubde en gevinde geestverwanten af vallen, dan zou men geneigd zijn met de dienstmeid van den ex-predikant Domela Nieuwenhuis, die bij den algemeen stemrecht-optocht het groote roode vaandel der maatschappij door de straten van de residentie torschte, te zeggen: dat 't met die soosejalen toch maar eigenlijk niks is. De Tijcl begroet de opening van het nieuwe gedeelte van het in de benedenlokalen van het Rijksmuseum te Amsterdam bijeengebrachte Nederlandsch museum, dat j.l. Zondag op de meest eenvoudige wijze, zonder eenige uiterlijke praal of vertooning plaats had, als eene gebeurtenis van veel meer dan plaatselijk, van veel meer ook dan bloot wetenschappelijk, maar van werkelijk nationaal belang. Hoewel alleen een meermalen herhaald bezoek een eenigszins volledig overzicht kan verschaffen van ai den rijkdom, die hier is bijeen gebracht, kan de Tijcl nu reeds met stelligheid ver klaren, dat die opening een daad is geweest, welke voor de verspreiding van juiste en heldere historie kennis onder ons volk, voor de ontwikkeling van kunstsmaak en waarachtige beschaving, van groot gewicht moet geacht worden. Bijzonder waardeert de Tijd het, dat, zonder dat van eenige tendenz hierbij sprake kan zijn, aan het katholiek kerkelijk leven en de katholieke kunst voor de hervorming de hun wettig toekomende plaats op eerlijke wijze is verleend. Dr. Louis Mulder herdacht Maandag zyn 25jarigen arbeid als hoofdredacteur van de Landbouw-Courant. Iemand uit Eindhoven, die pas teruggekeerd is van eene handelsreis in Zuid-Amerika, deelt mede, dat de gebroeders Tobias van Amsterdam thans verblijf houden te Cordova, in de Argentijnsche Republiek, onder den naam van Roose. Na zijn ontslag uit de gevangenis (zoo verzekert de berichtgever mede), is de oude Tobias aldaar aangekomen, in het bezit eener som van '1000 pond sterling in goud. Aanvankelijk werd op die som beslag gelegd, doch wegens gemis aan tractaten moest dat beslag weder worden op geheven. N. RCt'. Bij eene dezer dagen gehouden raadsvergadering in de gemeente P. vroeg de voorzitter, bij gelegenheid van het onderzoek der geloofsbrieven van een nieuw benoemd raadslid, of een der leden eenige bedenking had tegen de toelating van den nieuw benoemde. Daarop antwoordde een der leden: «Zeker; ik heb er een heele boel tegen, want die vent is krankzinnig." Omdat dit raadslid die uitdrukking blijkbaar bezigde ais een hoezeer op zich zelf onjuist motief om tegen de toelating van den gekozene te stemmen, is dit feit niet strafbaar; er blijkt echter uit, merkt de Arnh. Ct. op, dat het parlementarisme ook in gemeenteraden nog wel eens te wenschen overlaat. De stoomschelpenzuigers «De Tijd" en «Friesland" liggen al eenige dagen gereed om de exploitatie van het wrak der «Lutine" voort te zetten, doch het ongunstige weder belette hun te werken. Men hoopt, dat zij dit jaar gelukkiger zullen zijn dan in het vorige, want elke week, die ze moeten stil liggen, is voor de opvarenden en de reederij een belangrijk geldelijk nadeel. Uit het jaarlijksch verslag van den directeur der kweekschool voor zeevaart te Leiden blijkt, dat de inrichting in bloeienden toestand verkeert. Wel werden er minder jongens aangenomen, 267 in 1886, tegen 420 in 1885, maar de reden daarvan was niet, dat er zich minder hadden aangemeld. De eischen bij de keuring waren strenger gesteld, om een bepaald cijfer niet te boven te gaan, omdat er minder beboette be stond aan jeugdig scheepsvolk. Yooi' de rechtbank te Arnhem stonden deze week terecht Th. de H., huisvrouw van G. L., te Neerbosch, en M. D., huisvrouw van J. J., te Wychen, beschul digd van op den 2 Mei jl. op de botermarkt te Nijmegen voor zuivere room- of natuurboter te hebben verkocht eene vetsoort, gekleurd als boter, doch waarin, bij die van de eerste beklaagde slechts ruim 3 procent zuivere roomboter, en bij die van de tweede beklaagde geen spoor van natuurboter aanwezig was. De eisch van het 0. M. strekte tot veroordeeling van beide vrouwen tot gevangenisstraf van 8 dagen. In een uitgave van Varro's werken (Dordrecht 1619) komt het volgend belangrijke nieuws voor, dat vooral merkwaardig is als men weet, dat Terentius Varro een der geleerdste Romeinen was, die 116 jaren vóór Christus leefde en een vriend van Cicero was. «Men moet geen huis bouwen op moerassige plaatsen, omdat daarin groeien zekere kleine diertjes, die met de oogen niet gezien kunnen worden en die door of met de lucht binnen in het lichaam komen, langs neus en mond en hevige en gevaarlijke ziekten maken.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1