ZiËlIKZIESCHË COURANT. E, 1887. No. 45. Woensdag 15 Juni. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arronis- jukt k sement Zierihzee. Ji 'ork. i r 1886 SEEIE 3 37* TEN. loo'/. 63%. 56%. 1013/ 86 101 95"/,, 8oV.s 133% 653/Ia 93% 67% 100%8 30% 117% 5813/» 96% 997. ëo'%6 1,07 2,46 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f '1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. II u w e 1 ij k s Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, ile redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aau den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 14 Juni 188 7. Vrijdagmiddag werd den heer J. K. Boeije, die na 48jarigen dienst op zijn verzoek eervol was ontslagen als ontvanger der registratie, bewaarder der hypotheken en van het kadaster en rijksbetaalmeester alhier, door de hh. Mr. J. Moolenburgh, J. van der Bent en mr. C. J. Fokker, die daartoe het initiatief hadden genomen, namens vele vrienden en vereerders, als blijk van hulde en achting tot een aandenken aan geboden: een zilveren bokaal op fluweelen voetstuk. De bokaal was met het familiewapen van den heer Boeije en de jaartallen '1839 en 1887 versierd. Het deksel bevat aan de binnenzijde de inscriptie: »Aan den heer J. K. Boeije bij zijn aftreden zijne talrijke vereerders". Op het deksel staat een vrouwen beeld met lauwerkrans. Dit cadeau was vergezeld van een sierlijk album, bevattende de namen en qualiteiten der gevers. Van zijn kantoorpersoneel ontving de heer Boeije onlangs bij zijn aftreden eene fraaie Japansche schrijfcassette tot aandenken. Zoo iemand, dan heeft de heer Boeije dergelijke huldeblijken zeker wel ten volle verdiend, want zijn ambtsijver, zijne welwillendheid en humaniteit, zoovele jaren onverpoosd aan den dag gelegd, zullen niet licht worden vergeten en door het talrijke publiek, dat met hem in aanraking kwam, in dankbaar aandenken worden gehouden. Het is dan ook de algemeene wensch, dat die hooggewaardeerde man nog vele jaren op zijn ambtelijk leven zal mogen terugzien en eene welverdiende rust moge smaken. Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester, Bewaarder der Hypotheken, Kadaster en Scheepsbewijzen, tevens Ontvanger der Registratie te Zierikzee, Jhr. Roëll, thans Ontv. der Registratie te Sliedrecht. De hier gevestigde Postduiven-vereeniging Excelsior1' hield Zondag eene onderlinge wedvlucht van Parijs, afstand 329 Kilom. De Westewind en het fraaie weder droegen bij om deze vlucht zeer goed te doen slagen. De duiven werden in vrijheid gesteld om 6,30. De eerstelingen, aan wie de prijzen werden toegekend, werden be- stadigd als volgt: No. 1, duif van dhr. M. van den Ende, 12 u. 27 m. 21 s. 2, 3, J. Hogerheide, '12 28 40 M. van den Ende, 12 29 35 4, P. O. Olivier, 12 33 25 5, Idem, 12 35 26 6, J. Ilogerheijde, 12 49 30 7, L. Ringelberg, '12 49 46 8, J. Hogerheijde, '12 49 56 Grootste snelheid alzoo 920 M. per minuut. De volgende (groote) wedvlucht zal gehouden worden van Tours (afstand 530 Kilom.), op 26 dezer. In de gisteren namiddag gehouden Raadsvergadering werd medegedeeld een verzoekschrift van den heer M. Couvée Jr., gemeentebouwmeester, om tegen 1 Juli a.s. te worden ontslagen als marktmeester. De be schikking hierop werd aangehouden. Er werd besloten de ingekomen sollicitatiën naar de betrekking van afslager en keurmeester der Visch- markt, zijnde van C. Pater ik, L. Hage, J. C. van Tetterode, A. J. Ribbens en II. de Goede, te stellen in handen van Commissarissen der Vischmarkt, ter aanbeveling van een dubbeltal. Tot Commissaris der Vischmarkt, ter voorziening in de plaats opengevallen door het vertrek van Jhr. Mr. van Kinschot, werd benoemd de heer S. J. Ochtman. Tot 3tads-beestenvilder werd bij tweede stemming benoemd J. Cannoo, met 7 stemmen. C. II. de Graaf verkreeg 3 stemmen. Tot leden der Commissie, in wier handen zullen worden gesteld de in te komen bezwaarschriften tegen het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1887, worden benoemd de heeren Zuurdeeg, de Looze en Fokker. Afschrijving van hoofdelijken omslag werd verleend, wegens vertrek uit de gemeente, aan de heeren; E. A. Tissot van Patot voor f 5.1,33s; H. de Bruijn voor f 11,20; M. J. C. Lurkus voor f 5,60; H. van de Wiel voor f 3,26sL. Paret voor f 7A. de Vlieger voor 8,40. Goedgekeurd werden de rekening en balans der Gasfabriek en van den Straatweg tussclien Zierikzee en Brouwershaven over '1886. Droogmaking der Zuiderzee. De droogmaking der Zuiderzee, zegt de heer A. Huet in Eigen Haard, kan alleen met goed gevolg geschieden, wanneer de hulpmiddelen beschikbaar zijn om haar tot een goed einde- te brengen. Maar hoe komen wij aan het noodige geld? Daarop is maar één antwoord te geven. Wij moeten beginnen gronden in te dijken in de Zuiderzee, polder voor polder; dan kan men aanvangen met een kapitaal van matigen omvang en de opbrengst van den eenen polder levert het geld, noodig voor het droogleggen van den volgende. Deze wijze van werken is mogelijk door den bijzonderen toestand der gronden in de Zui derzee. Langs den zuidelijken oever toch liggen uit stekende gronden, niet lager dan 2,5 M. beneden laag water. Om die te kunnen indijken, zijn geen buitengewoon omvangrijke werkennoodigalleen zou de vraag zijnvanwaar krijgt men de specie voor de dijken? Daarop geeft de schrijver ten antwoord: door de open doorgraving van Holland op zijn Smalst. Verbindt men die beide werken, dan, zegt hij, betaalt men het een met het andere, en tegen dat de nieuwe vaarweg van Amsterdam naar de Noordzee gereed is, heeft men 50,000 H. A. best land aangewonnen, die 100 millioen gulden kunnen opbrengen. Zoo heeft het werk een dubbel belang, want niet alleen een belangrijke landaanwinning, maar tegelijker tijd een gewichtige verbetering voor Amsterdams groothandel zal er het gevolg van zijn. Tegen de rupsenplaag geeft een chemicus het volgende middel aan de hand: »Wil men oogenblikkelijk de rupsen verwijderen, zonder de boomen te beschadigen, dan moet men die boomen bespuiten met eene zeer zwakke oplossing van potasch (koolzure kali)" Hij staat voor het gevolg er van in, daar het middel door hem is toegepast op ooftboomen. Het is wel de moeite waard, van zulk een eenvoudig middel de proef eens te nemen. In het weekblad de Hervorming van 4 Juni 1.1. komt eene zeer ernstige-waarschuwing voor van den heer J. Cbr. Gewin, tegen de algemeen hier te lande heerschende meening, dat ieder, die een gezin bezoekt, waar kleine kinderen zijn, welstaanshalve verplicht is, die kinderen te kussen, soms tot in het schier on eindige toe. De heer Gewin geeft een eenvoudig, maar daarom juist des te treffender verhaal van een gezin, dat zijn eenïg kind, een aanvallig dochtertje van 5 jaren, aan een hevige keelziekte moest verliezen, tengevolge van het kussen door eene vriendin des huizes, van wie het later bleek, dat zij, hoewel onbewust, die ziekte reeds onder de leden had, toen zij het kind omhelsde. Wij waren dezer dagen zelf getuige, hoe op den derden geboortedag van een lief meisje, dat kind door alle bezoeksters en bezoekers om strijd werd geliefkoosd en gekust; terwijl de ouders het ongetwijfeld zeer onhartelijk zouden hebben gevonden, indien men dat niet had gedaan. Het verhaal van den heer Gewin toont echter aan, hoe noodlottig die gewoonte, die plichtpleging (want in de meeste gevallen is het niets anders) kan worden, indien onder al die kussende personen er slechts één is, die eene besmettelijke ziekte onder de leden of een ziekelijk, klierachtig gestel heeft. Wij kunnen buitendien moeielijk gelooven, dat men het kind zelf met al dat kussen bijster veel genoegen doet en wij meenen dat het menigeen zou afweren, indien het daartoe slechts in staat ware. Wij zijn het daarom met den heer Gewin eens, dat men bij het begroeten of gelukwenschen van een kind, het meest in het belang handelt van het kind, indien men zich daarbij tot. een zacht handdrukje bepaalt. De f 100,000 is in de thans trekkende 324e Staats loterij tot op de 100 laatste nommers in de bus gebleven, zoodat nu door den winner, No. 14205, wordt verkregen de som van 130,000 100,000 prijs en f 30,000 premie.) Als eene bijzonderheid deelt men aan het Dagblad mede, dat dit geval zich sedert de 229e Staatsloterij (21 Juni 1856) niet heeft voorgedaan. Vóór dien tijd had hetzelfde plaats gehad ook nog in de 69e loterij (uitgaande van de Algemeene Staten) op 8 October 1779. De titel, dien de heer Kiderlen zich te Berlijn ver wierf, is die van »Zweirad-Herren-meisterfahrer von Europa." Te Maastricht is Woensdagmorgen te 8J/4 uur, naar men meldt, een-lichte aardschok gevoeld. Ook in andere naburige gemeenten werden gelijke verschijnsels waargenomen. De Vereeniging van margarineboter-fabrikanten in Nederland heeft in een adres aan den minister van waterstaat hare bedenkingen ingebracht tegen het advies der landbouwcommissie betreffende het nemen van maatregelen tegen knoeierijen in den boterhandel. Dat de vermindering van de reputatie der Neder- landsche boter, voor zooverre die een feit is, voor een groot deel moet worden toegeschreven aan de knoeierijen, die in den boterhandel worden bedreven, wil de Ver eeniging niet betwisten. Wel echter vestigt zij de aandacht op het feit, dat knoeierijen in dien handel veel ouder zijn dan de kunstboter, die eerst van 1874 ongeveer dagteekent. Eene algemeene wet tegen bedrog in den handel ware de eenige rationeele maatregel, in deze te nemen, voor het geval, dat, wat adressante betwijfelt, de nieuwe voorstellen van strafwetgeving mochten te kort schieten. Zulk eene wet verlangt de commissie echter juist niet hulp in den vorm eener uitzonderingswet is haar wensch. Óp welken grond en met welk recht zal men ver bieden, kunstboter te verkoopen naast natuurboter? De aard der nering, die zich meer en meer concen treert, verzet zich tegen dergelijke kunstmiddelen van bestrijding. Wil men op openbare marktplaatsen aan kunst- en natuurboter ieder hare eigene plaats aanwijzen? Daarvoor is eene rijkswet onnoodig; elke gemeente kan dit zelve bepalen, en verscheidene deden dit reeds. In menig bloeiend bedrijf worden duizenden kilo's kunst boter eerlijk en open naast tienduizenden kilo's natuur boter verkocht. Op welken rechtsgrond ware hiertegen verbod uit te vaardigen Dat de regeering tegen bedrog wake, bedrog straffe, maar dat zij niet de ééne industrie bevoordeele ten koste der andere. Dat zij niet de industrie, die alles in haar voordeel had, maar door eigen stilstand, door knoeierij in eigen boezem of in den handel, die haar ter zijde stond, terrein verloor, eenzijdig begunstige

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1