12.— 1.— ZIERIKZIESCHE COURANT. voor het arrondis- jl^k sement Zierikzee. U I LM 1887. No. 44. Zaterdag 11 Juni. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD y -i TEN. Binnenland. till: 4.— u. •1.— 1— 2— 1. 1.— «?- 1.s f 3— 2.50 1.50 ("VITS. SCHUIJT, 'ensteeg. EL. 73"/,, 87"/,. 104 100 63"'/, 561/. 10115/10 86'/. lol'/» 95'/, 85'/, 131'/, 64'3/u 64'/, 65 65'/,. 89 130 69'/, 1005/s 31'/, 117'/,, 97'/, 99'/, ëï'/u 1,07'/, - 2,45'/» I a 30 ct. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct 411e stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 40 Juni 488 7. In het kiesdistrict Sluis is tot lid der Prov. Staten van Zeeland gekozen de heer Van Houte, met 399 van de 568 stemmen. Op den heer Hennequin waren 488, op den heer Gerritsen 44 stemmen uitgebracht. De commissarissen en directeuren van de stoom vaartmaatschappij Zeeland hebben aan hun voorzitter, mr. J. W. R. Tak van Poortvliet, voor zijne vele bemoeiingen bij het tot stand komen van den dagdienst, eene fraaie zilveren gedenkbeker met opschrift aan geboden. Bergen op Zoom tracht telefonisch met Antwerpen verbonden te worden. Zondag hebben een 60tal sociaal-democraten uit Amsterdam een ovatie gebracht aan de gevangenis te Utrecht, waar Domela Nieuwenhuis verblijf houdt. Daarna heeft een gedeelte van het gezelschap den Dom beklommen en van uit de hoogte eenige ge schriften naar beneden geworpen, precies als onze kleine snuiters zouden doen. De 38ste algemeene vergadering van de Neder- landsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst zal gehouden worden te Winterswijk op 3, 4 en 5 Juli a.s. De Nederlandsche Regeering heeft benoemd tot haar vertegenwoordigers op het 6de Internationaal hygiënisch congres te Weenen, Dr. G. van Overbeek de Meijer, hoogleeraar te Utrecht, en Dr. W. P. Ruysch, referendaris bij het departement van Binnen- landsche Zaken, chef der medische politie, in Den Haag. De Parijsche correspondent van de Daily News telegrafeert, dat eenige gala-toiletten, die te Parijs waren besteld voor de Koningin der Nederlanden, zijn afbesteld. Men zegt, dat 's Konings gezondheidstoestand daarvan de reden is. Wij hopen vurig, dat dit bericht, zooals zoo vele van zijne voorgangers, van bevoegde zijde moge worden tegengesproken. De Nederlandsche haringvloot zal dit jaar bestaan uit 467 schepen, tegen 461 in het vorige jaar. De reederijplaatsen zijn: Vlaardingen met 78 vaartuigen, Maassluis met 74, Schiedam met 3, Scheveningen met 226, Katwijk aan Zee met 63, Noordwijk aan Zee met 46, Amsterdam met 10. Terwijl de vloot is samengesteld uit: 274 bomschuiten, 488 loggers en sloepen, 7 loggers met stoomspil en 4 stoomschip. De eerste schepen ter haringvaart vertrokken de vorige week naar zee. Ongeveer 500 Duitschers zijn te Rotterdam aan gekomen, allen met het doel om zich voor de haring- visscherij op de schepen te Vlaardingen en Maassluis aan "te monsteren. De toestand der werkstaking van de Scheveningsche visschers is nog niet veranderd. Gisteren nacht be wogen zich eenige socialistische lieden onder het zeevolk, overigens bleef het rustig. De balans der Maatschappij van Weldadigheid, sluitende met een batig saldo van f 35,628, is goed gekeurd. De aftredende commissaris graaf Van Limburg Stirurn is herkozen. De bouw van een Boschbouwschool zal weldra uitbesteed worden. Zij zal een tweejarigen cursus hebben. In verband met deze school zijn 33 hectaren heideveld voor f 4500 aangekocht. Aangezien de duur der Maatschappij in 4888 ten einde loopt, zal verlenging voor 29 jaren worden aangevraagd. Sedert 1 Mei 4884 zijn te Leiden 98 inrichtingen, waar sterke drank verkocht werd, verdwenen. De heer P. H. Hugenholtz Jr., die met enkele andere Amsterdamsche heeren tracht om den socialist Penning vergoeding van geleden schade te bezorgen, beweert dat Penning's «staatkundige denk beelden" aanleiding gaven tot een heftige ver volging van de oranjeklanten. Het Handelsblad schrijft naar aanleiding daarvan, o. i. volkomen juist, het volgende: Wij willen met den heer Hugenholtz niet lang strijden over de vraag, of men zonder gevaarlijke verwarring van denkbeelden het aanzetten tot geweld, tot het gebruiken van kruit en lood, gif en dolk, dynamiet en brand" door hem zelf «allergevaarlijkst en allerafschuwelijkst" genoemd mag rangschikken onder «staatkundige denkbeelden." Wij vragen alleen nog, of hij het «toepassen van brandstapel en pijnbank op ketters" tot de «godsdienstige denkbeelden" brengt? Het zijn, dunkt ons, slechts afschuwelijke middelen tot verwezenlijking van zekere denkbeelden, en even afschuwelijk was het schotschrift, dat van sociaal democratische zijde is verspreid en de naaste aanleiding is geweest tot de betreurenswaardige tooneelen van Februari. Van die aanleiding zwijgt de heer Hugenholtz, hij erkent nu echter dat de «ruwe hoop" was «geprikkeld door de uittartende houding der sociaal-democraten." Wij houden dan ook vol, dat Penning niet het slachtoffer is geweest van zijn «staatkundige denk beelden", maar alleen van de verspreiding van het schotschrift en de gezegde «uittartende houding", dus van afkeurenswaardige daden. De koninklijke commissie, belast met het onderzoek naar de mogelijkheid van den aanleg van eene haven te Scheveningen, is daarmede in zoover gereed, dat de secretaris zich thans bezighoudt met het opmaken van het eindrapport. Het onderzoek zou geleerd hebben, dat de aanleg van zulk eene haven voor particuliere rekening hoogst bezwaarlijk is, daar zelfs zonder inbegrip der kosten voor de defensie-werken en de renten van het kapitaal, de uitgaven de inkomsten verre zouden overtreffen. Om voor bezoekers der Tentoonstelling van voedings middelen het vervoer door Amsterdam gemakkelijker en goedkooper te maken, zal de Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij ook biljetten uitgeven van 45 ct., die over drie lijnen vervoer geven, naar en van het tentoonstellingsterrein. Naar men uit Rotterdam meldt, moet de toestand van den heer Van Zuylen, die tot herstel zijner gezondheid naar Carlsbad vertrok, zeer zorgwekkend zijn. Een uit Carlsbad te Rotterdam aangekomen telegram meldt, dat de toestand van den heer Willen Van Zuylen iets beter is. Gedurende de laatste dagen openbaren zich onder de soldaten van het bataillon infanterie, te Helder in garnizoen, verschijnselen van keelziekte; 70 a 80 manschappen, voor het meerendeel miliciens, zijn ter verpleging in het hospitaal opgenomen. In den stal van den sportsman luit. Metelerkamp is, na terugkeer van zijn «Bambin" van Breda, 44 April, eene keelziekte uitgebroken; de vosruin «Lord Strathnairn" is er aan gestorven, meldt de Ned. Sport. Ook het beroemde renpaard «Abonnet" is doodziek en in elk geval voor de renbaan verloren. De president der afdeeling 's Hage van den Sociaal- Democratischen Bond in Nederland, H. F. Baije, die den 25 April j.l. door de rechtbank te 's Gravenhage bij verstek was veroordeeld tot 4 maanden gevangenis straf, wegens een lasterlijk artikel in Recht voor Allenwaarbij aan agenten van politie was ten laste gelegd dat zij bij het uiteendrijven eener rustverstorende volksmenigte stomdronken waren geweest (welke aan- tijging van allen grond ontbloot is gebleken), heeft gebruik gemaakt van het recht, een bij verstek ver oordeelde gewaarborgd, om verzet tegen zijn vonnis aan te teekenen. Dientengevolge werd Dinsdag de zaak, die genoegzaam bekend is, opnieuw behandeld. De beklaagde was ditmaal verschenen en droeg zelf zyne verdediging voor. Het O. M. volhardde bij zijn eisch van 4 maanden gevangenisstraf, In een onzer bladen maken twee dankbare kinderen (de veelbelovende schatjes heeten Willem en Charlotte) bekend de halfjarige echtvereeniging van hun geliefde ouders. Ze zijn dus volstrekt geen achterblijvertjes en maken werkelijk menigeen, die zich aan den gewonen loop der dingen onderwerpt, beschaamd. Vroeger meende men dat de boerenstand uit «suffers en dommerikken" bestond, tegenwoordig zegt men dat «de boeren ook menschen" zijn, daarmee te kennen gevende, dat de landelijke bevolking zoo goed als de stedelijke weet wat zij doet. Het blijkt dat ook het bedriegen meer naar buiten schijnt doorgedrongen te zijn. Reeds meermalen werd door sommige huismoeders te Breda geklaagd dat de boter, die zij bij haar boerin op de markt kocht, niet zoo goed en lekker was als vroeger, en wat blijkt nu dat eenige landelijke dochteren Eva's, als zij 's morgens haar natuurboter verkocht hebben, in de stad bij «bekenden" haar korf vullen met kunst boter en die dan aan de latere marktbezoekers met het «leukste gezicht ter wereld" voor zuivere boter verkoopen, of wel, er is altijd baas boven baas, als boerinnen verkleede vrouwen gaan reeds in den vroegen ochtend met in de stad gevulde manden ter markt. Ook de kaas is niet meer zooals vroeger en wordt evenals de boter erg vervalscht. Wat eet men tegenwoordig dat zuiver iseerst werd het brood, toen de boter, nu de kaas met on deugdelijke stoffen vermengd, wat nu? Door Burg, en Weth. van Haai'lem is in de Opr. Haarl. Ct. de gemeente-architect en het personeel der afdeeling openbare werken in alle eer hersteld door een verklaring, waarin gezegd wordt dat alle beschuldigingen, door den heer Gallandat Huet tegen bovengenoemde personen uitgebracht, volkomen onge grond bevonden zijn, en dat hun onomkoopbaarheid boven alle bedenking is verheven. Over deze zaak zal de heer Gallandat Huet den Raad spoedig eenige schriftelijke inlichtingen aanbieden. Iemand uit 's Hertogenbosch heeft een som van f 300 gezonden aan den Minister van Financiën wegens aan het land verschuldigde gelden. In Juli 4888 zal het 25 jaren zijn geleden, dat het Kon. Zool. Botanisch Genootschap te 's Hage zijne localen en tuin voor de leden opende. Men denkt dien dag feestelijk te vieren. V

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1