Buitenland. De eeuwigdurende beweging is weder eens ontdekt, en heeft ditmaal hare bakermat gevonden in eene boerenwoning op Zwijndrecht, alwaar de zoon des huizes haar na jaren lange studie heeft toegepast op een vierwielig rijtuigje van de grootte van een kinderwagentje. Huig van Pelt heet de uitvinder, en deze heeft zooveel vertrouwen in de deugdelijkheid zijner inventie, dat deze, volgens zijn beweren, niet te koop is. Een nieuwe methode van schoorsteenvegen werd dezer dagen nabij Heerle (Limburg) toegepast. Bij iemand moest de schoorsteen geveegd worden. Ter besparing van kosten besloten man en vrouw dat werk zelf te verrichten. Daartoe klom manlief op het dak om het daarvoor benoodigde werktuig, stevig aan een touw vastgebonden, van boven in den schoorsteen te laten. De vrouw des huizes stond binnenshuis onder den schoorsteen, Beiden hielden een touw in de hand, dat aan het reinigingswerktuig van boven en van onderen bevestigd was, ten einde het op en neer te kunnen trekken. Eén, twee, drie! klaar is Kees en daar begint de operatie. Vrouwlief scheen echter nogal stevig gespierd te zijn, want zij trok met zooveel kracht aan het touw, dat zij niet alleen het reinigingswerktuig naar beneden trok, maarook haar man, die het boveneinde van het touw vasthield. Dat ons vrouwtje vreemd opkeek, toen zij haar ega, zwart als een »Pietje roet" onder uit den schoorsteen zag komen laat zich begrijpen. Kuust, Wetenschap en Letteren. Voor de betrekking van kapelmeester bij het 7e regiment infanterie, ontstaan door het overlijden van den heer H. W. Sonnemann, hebben zich, naar de Arnh. CL bericht, 20 sollicitanten aangemeld, o. a. twee uit het buitenland. Eerdaags zal het vergelijkend examen plaats hebben, Eene kleine geschiedenis, die toont hoeveel voorzorgs maatregelen moeten worden genomen om oude voorwerpen uit Griekenland te veroveren, hetwelk bij de wet evenals in Italië verboden is Voor eenigen tijd vond een boer te Palissia (nabij Athene) een marmeren standbeeld dat hij den Franschen gezant, een degelijk kunstkenner, voor 12,000 francs te koop aanbood, Deze herkende het dadelijk als een meesterwerk uit de vierde eeuw. De Fransche regeering stelde vertrouwen in zijn kunstkennis en de koop werd gesloten. De wet openlijk overtreden durfde de gezant niet en hij wist het zoo in te richten dat de boer op een bepaalden dag en een overeengekomen uur met een wagen met groenten zich toevallig tegenover Salanus bevond, aan een eenzame streek aan het strand, en dat eveneens toevallig een Fransch oorlogsschip in de nabijheid was dat ook toevallig een man aan boord had met de '12,000 francs. Het standbeeld werd zonder eenig incident uit de kool en de knolrapen te voor schijn gehaald, aan boord gebracht en staat nu in het Louvre aangeduid als een jong Atheensch meisje. De wetenschap heeft betreffende het conserveer-systeem zulke vorderingen gemaakt, dat men thans ook in staat is om zonder behulp van versche eieren hetzelfde resultaat te verkrijgen als dat, hetwelk met versche eieren het geval is. Het groote voordeel bestaat daarin, dat men de eieren verdeeld heeft in eiwit en eigeel, de substantiën in gecondenseerden resp. gecristalliseerden vorm. Het nut ervan is dus dat men bij alle voor komende gelegenheden zich naar willekeur van de beide substantiën kan bedienen en met hetzelfde succes, hetgeen versche eieren opleveren. Historische feesten te Brugge. Lezers van Conscience's meesterwerk »de Leeuw van Vlaanderen" is het zeker aangenaam te vernemen dat de standbeelden der twee Ylaamsche helden Breidel en De Conink, op het markt plein te Brugge zullen worden opgericht. Den 18en en 22sten Augustus a.s. gedurende het badseizoen te Ostende en Blankenberghe, zullen ter gelegenheid der onthulling in tegenwoordigheid der koninklijke familie groote historische optochten plaats hebben, voorstellende de afwerping van het Fransche juk in 1302. Kosten noch moeiten zijn gespaard om de costumes, wapenen en kleeding zoo juist mogelijk weer te geven, terwijl 1280 personen en 215 paarden in de optochten zullen meewerken. Van de uitvoering op de twee eerste dagen van het 64e Neder-Rijnsche Muziekfeest te Düsseldorf gaf men reeds een kort overzicht. Op den derden dag waren het vooral solisten, die zich lieten hooren in de plaats van groote koraal- of instrumentaalwerken. De heer Plank, wiens heeschheid hem belette voor den dag te komen, werd vervangen door mevrouw Sucher, die het lied: »Dich, teure Halle, grüsz ich wieder!", uit Tannhauser" voordroeg. Ook Jiet zij zich hooren in enkele nommers, waaronder eenige van haren echtgenoot, den kapelmeester van den Hamburger stads-schouwburg. De tenor Gudehus zong I uit de »Meistersinger"»Fanget an! So rief der Lenz in den Wald." Hermine Spies gaf op den derden dag liederen van Schubert, Brahms en Schumann ten beste, terwijl Eugen d'Albert stukken van Rubinstein en Chopin voordroeg. Robert Heckmann, kamer-virtuoos uit Keulen, stond als solo viool op het programma. Het orkest bracht, onder leiding van den directeur Fausch de eerste Symphonie van Schumann, en onder leiding van Richter, de ouverture van liet Carneval te Rome, van Berlioz, de «Akademische Ouverture" van Brahms en de eerste Hongaarsche Rhapsodie (F-dur) van Liszt ten gehoore. Van eerstgenoemden directeur werd nog eene nieuwe compositie, «Mirjams Siegesgesang", uitgevoerd. Zooals gewoonlijk was het slotnummer van het muziekfeest een der koren van het oratorium van den eersten dag. Van de bekende Romeinsche brug, welke door het veen ligt in de gemeente Odoorn, en die door de veenvergravingen zal weggenomen worden, zullen een paar gedeelten in het Drentsch Museum van oudheden te Assen worden geplaatst. Mimkaczy's groote schilderij »de laatste oogenblikken van Mozart" is voor 50,000 mark aan generaal Russel A. Alger, gouverneur van Michigan, verkocht. Een belangrijke vondst deed prof. dr. Ferd. Bischoff in het archief van de muziekvereeniging te Graz. Hij vond een nauwkeurig afschrift van een prachtige concert-aria van Beethoven, welk afschrift van de hand van een overleden Steyermarksch musicus van naam is. Deze aria, die waarschijnlijk afkomstig is uit den rijksten scheppingstijd van den grooten toon dichter, is, zooals de Grazer Tag esp. mededeelt, nog niet gedrukt en geheel onbekend. Thayer, de bekende biograaf van Beethoven, maakt wel is waar van deze aria melding, doch weet geen nadere bijzonderheden te geven. Over het drukken van dit belangrijk stuk wordt met een uitgever onderhandeld. Ongelukken; Rampen; Misdaden, enz. Ongeregeldheden te Scheveningen. Tengevolge van het nog steeds loopende verschil tusschen reeders en visschers te Scheveningen over het afschaffen van het z.g. graangeld, zijn in genoemd dorp ongeregeldheden ontstaan. Reeds Zaterdagavond deden zich kenteekenen voor dat een groot deel der visschers ook hen die Zondag nacht weder ter Schrobnet-visscherij zouden uitvaren dit wilden beletten. Intusschen was daai'in niet te voorzien, dat de beweging Maandagnacht een begin van uitvoering zou verkrijgen. Toen tegen hoogwatertij verschillende bemanningen zich tot vertrek gereed maakten, werden zij daarin door een zeshonderdtal andere matrozen bemoeielijkt, die ten slotte van de tot vertrek gereed liggende schuiten de roeren afhaakten en de trossen doorsneden. De politie slaagde er in de menigte in bedwang te houden, doch daar het zich laat aanzien dat de eischers wellicht hunne pogingen zullen herhalen heeft de commissaris van politie den burgemeester verzocht de militaire macht te requireeren. Een hevige slagregen heeft in korten tijd op de grenzen van Utrecht en Gelderland een buitengewone schade op de roggevelden aangebracht. Groot is het aantal Hectaren, waarvan het gewas nu tegen den grond ligt, en thans geen waarde dan als veevoeder meer heeft. Zekere Bonis, muzikant bij een beestenspel van de gebroeders Laurent, te Fonlanse, zou aan twee vrienden de dieren toonen. Er was op dat oogenblik geen voorstelling. De mannen liepen langs de kooien en Bonis streelde de wilde dieren, tot verbazing der twee vrienden. Bij de leeuwenkooi gekomen, stak hij zijn hand door de tralies om een leeuw te streelen, doch dit dier greep den arm in zijn bek. Een der vrienden gaf den leeuw met zijn stok een slag op den kop om hem aldus te dwingen den arm los te laten, doch het beest, daardoor woedend geworden, beet den arm bij den elleboog af en verslond vervolgens het buitgemaakte lichaamsdeel. Bonis werd verbonden en naar het ziekenhuis gebracht, waar hij echter spoedig overleed. Een telegram uit Madrid aan een Engelsch blad zegt, dat de zuidelijke provincies van Spanje door eene vreeselijke plaag geteisterd werden, namelijk door sprinkhanen. Op vele plaatsen werden de lachende velden in dorre vlakten veranderd, waar niets meer van den plantengroei getuigt. Op andere plaatsen was de regen van sprinkhanen" zoo geducht, dat zij den grond eenige voeten hoog bedekten en men de baan van den ijzeren weg eerst moest schoon maken alvorens de treinen konden rijden. Te Tilburg heeft zich in zijn woning door ophanging van het leven beroofd zekere A. v. B., oud 28 jaar. De man was verleden jaar, in het hooiveld aan het werk zijnde, door een zonnesteek getroffen en sedert dien tijd niet meer goed bij het hoofd. Denemarken In Denemarken zijn de meeningen verdeeld over de gevolgen, die het Noord-Oostzeekanaal zal hebben. Sommigen beweren, dat de Deensche handel er niet veel door zal lijden, omdat de schepen slechts langzaam door het kanaal zullen kunnen gaan, zoodat des zomers vele kapiteins liever den omweg door het Kattegat en Skagerak zullen maken. De kooplieden duchten eene vermindering van het handelsverkeer in de haven van Kopenhagen, waar thans bijna alle naar Zweden of de Russische havens bestemde schepen binnen vallen. Om met Hamburg eenigermate te con- curreeren, wordt reeds nu voorgesteld Kopenhagen tot vrijhaven te verklaren, zoodra het kanaal gereed is. Frankrijk, Verscheidene afgevaardigden en senatoren van de departementen Cher en Nièvre hebben den minister van landbouw er op gewezen, dat sedert de invoering van den verhoogden surtaxe op het graan, dit voedings middel buiten alle verhouding in prijs is gestegen. Zij verlangen de afschaffing van den surtaxe bij een voudig besluit (waartoe de regeering bij de wet ge machtigd is geworden). De prefect van politie en de commissie van toezicht op de schouwburgen hebben gelast, dat in »les Bouffes Parisiens" en het Palais-Royal" verbeteringen zullen worden aangebracht, bestaande, behalve in verruiming en vermeerdering der uitgangen, in het aanbrengen van waterleidingen, het onbrandbaar maken der deco- ratiën, het aanschaffen van een ijzeren scherm en van een soort van schoorsteen boven het tooneel, om bij brand aan den rook een uitweg te geven, het plaatsen van een wachtpost aan beide zijden van elke verdieping, om bij het ontstaan van brand hulp te bieden, en in nog andere voorzorgsmaatregelen. Voor het onbrandbaar maken der decoratiën wordt een termijn gesteld van 2 maanden, voor de vertimmeringen een van 14 dagen. Het gemeentebestuur te Lyon heeft bepaald, dat al de schouwburgen zich van electrisch licht moeten voorzien. Er zijn er zeven in die stad. Aan de eigenaren wordt vijf maanden tijd gegeven om die verbetering tot stand te brengen. Na het verstrijken van dien termijn wordt elke schouw burg, die niet aan het voorschrift zal hebben voldaan, van overheidswege gesloten. -Engeland. De bekende Duitsche professor Lorenz von Stein ziet in den Ganadaschen spoorweg, die den Atlantischen Oceaan met de Stille Zuidzee verbindt, een werkzaam middel tot vermeerdering van Engelands handel en macht. Op zich zelf heeft die weg nauwelijks een reden van bestaan, maar wanneer geregelde stoomvaartdiensten zijn georganiseerd, zal de reis van Engeland naar China, Japan en een gedeelte van Oost-Indië 10-12 dagen korter zijn, dan langs andere wegen. En deze weg is geheel in Engelsche handen, zoodat het voor zijn ver keer met Indië van geene andere mogendheid afhankelijk is. »Het is onnoodig", zegt prof. v. Stein, »de verdere gevolgen na te gaan. Dat Honkong zal worden versterkt, lijdt geen twijfel. Wie weet, of niet Port Hamilton weder van meer belang wordtRusland bezit wel in Wladiwostok eene goede haven, maar door het ijs is zij vier maanden niet bruikbaar. Spanje's Philippijnen zullen het voorwerp worden van ernstige nasporingen en aartsbisschop Manning zal wel niet verkrijgen, dat de paus tot scheidsrechter wordt gekozen. Van Berlijn zal het naar Wilhelmsland veel verder zijn dan van Vancouvers-eiland en er is weinig kans, dat Tongkin eene Fransche militaire positie blijft, terwijl de Hebriden het door den tegenstand van Australië nooit zullen kunnen worden. Het Suez-kanaal, Kaap Hoorn en het toekomstig Panama-kanaal treden op den achtergrond." De bedoelde Pacific-Canadian spoorweg is den 28 Juni 1886 geopend. Hij loopt van Montreal tot aan Vancouver aan de Stille Zuidzee. Een spoorweg, dwars door Newfoundland, eindigt aan de St. George-baai, die bijna 1600 kilometer nader bij Europa ligt dan New-York. Zwitserland.. De beruchte Italiaansche afgevaardigde en journalist prof. Sbavbaro, die wegens beleediging van een minister tot 7 jaren gevangenisstraf veroordeeld was en naar Lugano was gevlucht, is op Italiaansch .gebied gevangen genomen. In hetzelfde huis, waarin Sbarbaro te Lugano woonde, was ook eene Italiaansche dame gelogeerd, die wegens bedriegelijke handelingen op verzoek der Italiaansche justitie door de politie te Lugano aan de Italiaansche politie zou worden uitgeleverd. Sbarbaro wilde haar tot Chiasso vergezellen. Het paar zat in

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2