/lliSlk/IIS<J3l COURANT. voor het arrondis- xiêrv sement Zierikzee. 1887. No. 43. Woensdag 8 Juni. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 4,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIERIKZEE, 7 Juni 4 8 8 7. Z. M. de Koning heeft aan den vice-admiraal jhr. J. van Capelle, adjudant-generaal en chef van het militaire huis des Konings, alsmede aan den heer C. M. E. J. graaf van Bylandt, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. te Londen, opgedragen de gelukwenschen van het Nederlandsche hof aan te bieden aan de koningin van Groot-Brittannië en Ierland met haar aanstaand regeerings-jubileum, en Zijne Majesteit te vertegenwoordigen bij de feesten, bij die gelegenheid te geven. De prins von Wied heeft dr. Mezger geraadpleegd over de gezondheid zijner drie zoons. Hij logeert met deze zoons in het Amstelhotel en bezocht Vrijdag Den Haag, van waar hij Zaterdagavond is terug- Naar wij vernemen, is de portefeuille van waterstaat door de regeering aangeboden aan den inspecteur van dien tak van dienst J. F. W. Conrad. Onze bericht gever voegt er bij, dat deze bekwame ingenieur gemeend heeft, onder de tegenwoordige omstandig heden, voor het vereerend aanbod te moeten bedanken. D. v. Z.-H. By een officieele mededeeling van den Nederlandschen consul te Singapore zoo bericht de Engelsche Standard zijn alle koopvaardijschepen gewaarschuwd, de Noord-Oostkust van Sumatra niet te bezoeken zonder geleide van een oorlogsschip, omdat de zeeroof in die streek weder ernstig is toegenomen. Op den 28en, 29en en 30en Juni a.s. zal het Landhuishoudkundige congres te Haarlem zijn 40e congres aldaar feestelijk vieren. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft zich per adres tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gewend met het verzoek, dat een ernstig onderzoek worde ingesteld naar de maat regelen, die zouden genomen kunnen worden, om de voor den mensch zoo gevaarlijke en voor den landbouw zoo schadelijke trichinenziekte onder de varkens tegen te gaan. Door de departementen van Oorlog en van Marine zullen zeer belangrijke bijdragen worden geleverd tot de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam. De voeding bij het leger en de voeding van den zeeman zullen aanschouwelijk worden gemaakt, niet door statistische tabellen of dergelijke dorre opgaven, maar door al wat daarbij te pas komt zooveel mogelijk in natura en misschien in werking te doen zien. De kiesvereeniging Vrijheid en Orde" te Deventer heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen mr. H. J. Dijckmeestér, oud-lid van de Kamer voor Tiel. De heer Brantsen van de Zijpe heeft de candidatuur van «Nederland en Oranje" aangenomen. Nader meldt de Verzekeringsbodedat het Kurhaus enz. te Scheveningen van 4 Juni af verzekerd is voor den tijd van 42 maanden tegen 2 per mille, en wel tot een bedrag van f 860,000 op den opstal, met inbegrip van terrassen en fundeeringen, f 250,000 op den geheelen.lnhoudte zamen ƒ4,840,000, alles bij solide maatschappijen, door tusschenkomst van de makelaars J. W. Anthony en Gebr. Chabot. Onder de medeteekenenden komen 45 der beste Hollandsche compagniën voorde overige 20 zijn Fransche, Duitsche en Engelsche maatschappijen. Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman levert in de Stand, eenige opmerkingen over rechterlijke onpartij digheid. Over die zaak, welke in den laatsten tijd meermalen ter sprake gekomen en betwist is, wil de schr., die thans geen lid der rechterlijke macht meer is, maar 22 jaar daarvan deel heeft uitgemaakt, zijn oordeel zeggen. Ieder erkent, dat onpartijdigheid een allereerst vereischte is voor den rechter. Partijdigheid is een der treurigste uitingen van de menschelijke verdorven heid, en partijdige rechtspraak is eene ramp voor het volk. Maar men meene daarom niet, dat een rechter niet partijdig zijn kan, zonder «beneden het gewone peil van zedeloosheid" te staan. Er is voorzeker eene soort van partijdigheid, dat in het dagelijksch leven geen anderen naam verdient dan dien van schurkerij. Het is die, welke met be wustheid geschiedt. Zij komt, helaasvoor. Maar van die soort verdenkt mr. Lohman geen rechter in Neder land, verdenkt hij niemand zonder afdoende gronden. Maar er is ook eene andere partijdigheid, zulk eene, waarvan de rechter zich zeiven niet of niet volkomen bewust is. Deze is veel algemeener dan menigeen vermoedt. Haar te bestrijden is vaak niet gemakkelijk. Die bestrijding is, voor wie zich zeiven en den arglist zijns harten niei kent, zelfs onmogelijk. Het ware te wenschen, zegt schr., dat de rechters zich meer bewust werden van het gevaar van partij digheid, waarin zij dagelijks verkeeren. In de laatste jaren is wellicht de zelftevredenheid en het zelf vertrouwen der rechters op dit punt toegenomen, maar juist ook in den laatsten tijd werden herhaaldelijk verschijnselen gezien, die met onpartijdigheid niet zijn te rijmen. «Onpartijdigheid is ook bij den rechter wel de voornaamste en onmisbaarste, doch niettemin niet gemakkelijk te verwerven eigenschap. Hoewel wij niemand willen oordeelen, zijn wij toch van ineening, dat op den duur die eigenschap alleen gevonden zal worden bij hem, die in den levenden God gelooft. Slechts hij, die weet dat zijne verborgenste gedachten Gode bekend zijn, en dat hij persoonlijk over al zijne daden reken schap zal hebben te leggen, zal op den duur blijken tegen de groote en vaak bijkans om merkbare verleiding tot partijdigheid bestand te zijn." «Maar omgekeei'd mag ook niemand vergeten, dat het voor den mensch uiterlijk moeielijk is te weten, of een rechter, hetzij dan bewust of onbewust, partijdig geweest is. Vooral wie in het ongelijk wordt gesteld, is lichtelijk geneigd dat te onderstellen. Toch behoort geene beschuldiging dan die met meer omzichtigheid te worden geuit, zoowel omdat de rechter zich er niet op verdedigen kan, als omdat alleen de beschul diging reeds het zóó noodzakelijk vertrouwen in den rechter verzwakt. «Doch laat dan ook elke rechter, hoe hoog of hoe laag ook geplaatst, meer dan in den laatsten tijd geschied is, zelf den schijn van partijdigheid vermijden, en liever zelfs van het politiek en kerkelijk terrein zich afhouden, dan bij het volk het geloof in zijne volkomen onpartijdigheid aan het wankelen te brengen." De Amsterdammer, die overigens zich zeer waar- deerend uitlaat over dit artikel vau den lieer Lohman, meent, dat het wordt ontsierd door de opmerking, dat op den duur onpartijdigheid alleen gevonden zal worden bij hem, die in den levenden God gelooft. «Zou het bezit van een eerlijk karakter hier niet betere waarborg zijn dan alle godsvrucht? Een eerlijk karakter laat iemand nooit los, en de man met een oneerlijk karakter blijft, gewapend met de door den heer Lohman gewenschte geloofsbelijdenis, ook als rechter steeds onbetrouwbaar. Hoe men hierover ook denke, de stelling: ongeloovige rechters op den duur niet onpartijdig, eischt bewijs." Naar de Wereldburger verneemt, mag men weldra uit den Transvaal het bericht te gemoet zien van het ontslag van den heer Du Toit als Minister van Onderwijs. De practische Boeren wenschen waar voor hun geld 40,800 per jaar is het salaris van den Minister van Onderwijs) en zien nu naar een in hun oogen geschikter persoon voor dien post uit. Veel kans op de benoeming heeft, naar wij uit particuliere bron vernemen, de beer Louis, een Neder lander van geboorte, die vóór eenige jaren als gewoon onderwijzer naar den Transvaal vertrok en sedert opgeklommen is tot den rang van directeur van de opleidingsschool te Pretoria. Een ingezetene van Assen kwam dezer dagen tot een zonderlinge ontdekking. Hij had namelijk bemerkt, dat de koeien, die in de weide liepen, weinig melk gaven. Om de oorzaak daarvan te vernemen, werd een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat een enter- paard, dat met de koeien in dezelfde weide liep, deze van de melk beroofde, door zich bij iedere koe op de knieën te laten vallen en door aan de tepels te zuigen, zich van de melk meester te maken. Met zekerheid is men thans liet volgend recept te weten gekomen, waarvan inlandsche fuseliers (en Europeesche?) zich bedienen tot het simuleeren van berri- berri en het te voorschijn roepen van de verschijnselen dier ziekte. Zij nemen een paar varkenshaartjes en steken die zoo diep mogelijk in de pees der hielen, waarna de nog uitstekende einden zorgvuldig worden afgeknipt. Na weinige dagen begint eerst de enkel en vervolgens het verdere been op te zwellen en alle verschijnselen van berri-berri te vertoonen. Komen de menschen dan na afkeuring weder in hunne kampongs terug, dan worden de haartjes uit het been gehaald en de ziekte verdwijnt. Inhoud van No. 44 van het Maandblad tegen de vervalsching van Levensmiddelen en Handelsartikelen. De Invoer van Kunstmeel uit Amerika. - Uittreksel van het overzicht van de Inspecteurs voor keuring van voedingsmiddelen te Amsterdam (Maand April). - Onderzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen gedurende de maand Mei. - Maatregelen tegen de knoeierijen in den boterhandel. - Korte Berichten. - Reuzel-vervalsching. - Verontreinigde voedingsmiddelen. - Hygiëne en Industrie. - Het voorkomen van Schouw burgbranden. - Een Hollandsche petroleumbron - Welke metalen zijn voor kookgereedschappen af te keuren? - De voedingswaarde van mosselen en hare vergiftige eigenschappen. - De cursussen voor vrouwen op de Voedingstentoonstelling te Amsterdam. - Iets over Grahambrood. - Nieuwe soort gasverlichting. - Een ernstige concurrent van de koffie. (Feuilleton.) - Beiersch Bier. - Vraagbord. - Correspondentie. - Bericht Inhoud van No. 6. van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzalverij. HoofdartikelNog iets over het schandelijke boek «De Spiegel der Jeugd." Berichten: Een dankbetuiging aan de nieuwsbladen. - Een goed woord van de Bazuin. - Een niet bijtend maar wel vergiftig haarmiddel. - Dure spijkerbalsem. - Holloway niet toerekenbaar? RechtszakenB. S. voor bet kantongerecht te Goes. - De Magnetiseur en de tuinman voor de rechtbank in Den Haag. - De eisch van B. II. Enuma tegen tien bladen. Grootere artikelen: Voor het laatst over Nicholson en zijn oortromniels. - Een knijpdokter veroordeeld. Correspondentie.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1