ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sernent Zierikzee. 1887. No. 42. Zaterdag 4 Juni. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 1O Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKE1VMA1V. ZIE RIK ZEE, 3 Juni 1 88 7. Bij de op Woensdag alhier gehouden zorner-paarden- markt waren 134 paarden aan de lijn gebracht, waaronder vele schoone exemplaren. De handel was vrij levendig, terwijl werden verkocht pl. m. 30 paarden de prijzen, die^*besieed werden, bedroegen van 400 tot 650 gulden."4-' Des avonds had in het lokaal van den heer Vermunt de aangekondigde zesde Zierikzeesche Paardenloterij vanwege de sociëteit »tot Nut en Genoegen" plaats, dewelke werd bijgewoond door een zeer groot getal belangstellenden, terwijl in den tuin het muziek gezelschap »Kunst en Eer" eenige muziekstukken uitvoerde en alzoo dezen avond tot een feestavond maakte. Alvorens tot de verloting over te gaan, werd door den heer de Looze als voorzitter der Sociëteit te kennen gegeven, het bestuur ditmaal geen kans had gezien al de 4000 loten te plaatsen en er nog 300 waren overgebleven. Dit nam echter niet weg, dat het bestuur toch gemeend heeft om ook voor deze verloting wederom 5 schoone paarden te moeten aankoopen, waarin zij uitstekend was geslaagd, terwijl er verder nog 105 grootere en kleinere prijzen waren aangekocht, zoomede een premie voor het laatst uit komend nummer. Nadat hij vervolgens namens het bestuur der Sociëteit dank had gezegd voor de vele blijken van sympathie, ook dit jaar wederom zoo ruimschoots ondervonden, werd tot de verloting overgegaan, waarvan de uitslag hierachter onder de advertentiën wordt medegedeeld. De avond liep verder genoegelijk en in de beste orde af. Ook ditmaal mogen wij een enkel woord van lof aan het bestuur der Sociëteit »tot Nut en Genoegen" en in 't bijzonder aan haren ijverigen voorzitter, niet onthouden, voor hunne onvermoeide pogingen in het werk gesteld om de Zierikzeesche paardenloterij en daarmede tevens de Zierikzeesche paardenmarkt, levens vatbaarheid te geven. Z. M. de Koning heeft benoemd tot vice-president der arr.-rechtbank te Middelburg mr. J. van der Lek de Clercq, thans rechter in dat college. De tegenwoordige hoofdredactrice van Lelie- en Rozeknoppen, (uitgave van Nijgh van Ditmar, te Rotterdam), Mej. C. Alberdingk Thijm, zal, na ver schijning van No. 24 van den loopenden jaargang, worden vervangen door Mej. M. E. Pijnappel, te Leiden, bij velen reeds bekend als de schrijfster van »Duifjes en Bokjes." Zij stelt zich voor, hierin door vele bekwame medewerkers ondersteund, van Lelie- en Rozeknoppen in de volle beteekenis van het woord een meisjesblad te maken (voor meisjes van 1015 jaar), welks lectuur eenen gezonden, frisschen geest zal ademen. Zaterdag j.l. werd de onlangs in werking gekomen buskruitfabriek »de Krijgsman", bij Muiden, bezocht door den Minister van Oorlog en verscheidene hooge militaire autoriteiten, alsmede de burgemeesters van Amsterdam en Muiden. Deze nu zoo omvangrijke fabriek werd op hetzelfde terrein gesticht in het begin van 1700, doch is na de geduchte ontploffing van 1883 nu veel grooter opgebouwd, waarbij alle mogelijke veiligheidsmaat regelen zijn genomen, zoodat zij nu de beste in richtingen van dien aard in het buitenland overtreft. Bij de firma J. Smulders 8c Co., Den verschenen een nieuwe kaart van Nederland, bewerkt door de heeren J. De Waal en G. P. Van der Garden, ten dienste der schutterij in Nederland. Deze kaart is bijgewerkt tot 1 Januari 1887, met alle bestaande spoor- en tramwegen, telegraaf- en telefoonlijnen. Men krijgt een duidelijk overzicht van de indeeling der dd. en rustende schutterij, terwijl mede alle gemeenten op deze kaart zijn aangegeven. De prijs is zeer billijk. De Regeering heeft prof. F. C. Donders te Utrecht uitgenoodigd haar officieel te vertegenwoordigen op het Internationaal geneeskundig congres te Washington, in September a.s. te houden. Onlangs werd bericht, dat tusschen de maatschappy Nederland en den minister van waterstaat, enz. eene overeenkomst was besloten betrekkelijk een in te voeren postpakkettendienst tusschen het moederland en Ned.- Indië. Met 15 Mei is de dienst van Batavia reeds aangevangen (het tijdstip uit Nederland is nog niet bepaald.) De maatschappij verbindt zich tot het overbrengen, door middel barer stoomschepen, voor de reizen van Amsterdam naar Batavia, Padang, Samarang en Soerabaya en omgekeerd, van pakketten voor die plaatsen, zonder aangifte van geldswaarde, het gewicht van vijf kilogram niet te boven gaande, welke aan haar te Amsterdam tot dat einde door de Nederlandsche postadministratie zullen worden afgegeven, of omgekeerd, te Batavia, Samarang, Soerabaya en Padang door het publiek aan de kantoren van de agenten der maatschappij ter ver zending naar Nederland of verder gelegen landen zullen bezorgd worden. Voor zoover, gedurende een gedeelte van het jaar, de stoomschepen der maatschappij niet naar Samarang varen, zullen de voor die plaats bestemde pakketten te Batavia worden afgegeven, om van daar met eene andere onderneming naar hunne bestemming te worden verzonden. De maatschappij of hare agenten verzenden de pakketten met het eerstvertrekkend stoomschip. De omvang der pakketten zal 20 d.M3, en de afmeting van een hunner vlakken 60 c.M. niet mogen te bovengaan. De maatschappij zal tevens verplicht zijn, met hare stoomschepen naar Batavia, Padang, Samarang en Soerabaya over te brengen of aldaar ter overbrenging naar Nederland aan boord te nemen, de pakketten voor of van andere dan de genoemde plaatsen in Ned.- Indië. De maatschappij belast zich met de vervulling der formaliteiten voor de inklaring en vrijmaking van alle met de stoomschepen in Indië aangebracht wordende pakketten, alsmede met de betaling, voor rekening dei- geadresseerden, van het eventueel verschuldigd invoer recht. Zij zal overigens de pakketten, zoodra mogelijk na aankomst, kosteloos bij de geadresseerden te Batavia, Padang, Samarang en Soerabaya doen bestellen. Het bij vooruitbetaling te kwijten port voor de pakketten uit Nederland voor Batavia, Padang, Samarang en Soerabaya en omgekeerd uit die plaatsen voor Nederland bedraagt0,85 voor een pakket tot een gewicht van 1 kilogr., 1,35 voor een pakket van meer dan 1 tot 3 kilogr.; 1,85 voor een pakket van meer dan 3 tot 5 kilogr. Dit port wordt voor pakketten uit de genoemde hoofdplaatsen met bestemming naar verder van Neder land gelegen landen verhoogd met 25 cent voor elk land buiten Nederland, dat in het vervoer betrokken is, overeenkomstig de opgaven van de Ned. post administratie. Bij terugzending van een pakket aan den afzender wordt opnieuw port geheven, dat echter alsdan van den nieuwen geadresseerde is in te vorderen, indien het vóór de terugzending niet voldaan is. D. v. Z.-H. In het Nieuwsbl. voor Nederl. komt eene na betrachting voor over de jongste promotie bij het leger. De schr. uit de grief, dat daarbij de stelsel loosheid ten toppunt werd gevoerd. Hij voert daarvan een paar voorbeelden aan en betoogt dan: Een leger moet vertrouwen stellen, ja met blind vertrouwen opzien tot zijn aanvoerderswanneer er chefs zijn van wien dat met grond kan worden gezegd, dan moet men die behouden, zoolang zij physiek geschikt zijn om dat leger in de ure des gevaars te helpen aanvoeren. Doet men dit niet, ontneemt men het leger zijn krach tigste elementen, zijn flinkste en meest ontwikkelde hoofd officieren, dan ontstaat er malaise, die thans reeds demoraliseerend werkt, die de redeneering doet geboren worden»Och, wat baat ons de studie en een krachtig physiek, wanneer we niet tot de vrienden behooren." De schr. acht verandering in het bevorderings- stelsel dringend noodig en spreekt den wensch uit, dat, in het belang van het officierscorps en niet minder in dat van het vaderland, die verandering spoedig tot stand moge komen. Het Nederlandsch hoofdcomité voor de Vaticaansche tentoonstelling bericht, dat de geheele Nederlandsche inzending, alvorens naar Rome te worden verzonden, waar zij vóór den 15 October e.k. wordt ingewacht, in de maand Augustus te Amsterdam zal worden tentoongesteld. Te Maastricht is bij het lossen van eene lading Braziliaansch verfhout eene levende vogelspin van reusachtige afmeting gevonden. Dit insect, dat alleen in Zuid-Amerika wordt aangetroffen, heeft klaarblijkelijk de reis van daar naar Europa in het hout verborgen medegemaakt. Kunst, Wetenschap en Letteren. Met Pinksteren had te Dusseldorf het 64e Neder- Rijnsche muziekfeest plaats. Het koor en het orkest vormden vooral het glanspunt van het feest. Het koor bestond uit 231 sopranen, 196 alten, 88 tenoren en 136 bassen; het kleine aantal tenoren, in vergelijking met de andere partijen, was in de uitvoering merkbaar. Het orkest bestond uit 124 personen, nl. 44 violen, 18 alten, 16 celli, 12 contrabassen, 4 fluiten, 4 hobo's, 4 clarinetten, 4 fagotten, 6 hoorns, 4 trompetten, 3 bazuinen, 1 tuba, 1 pauke, 1 slag-instrument, 1 orgel en 1 harp. De solisten Hermine Spies, Rosa Sucher, Gudehus en F. Plank, die zich op den eersten dag deden hooren, brachten er veel toe bij om het feest goed te doen slagen. Jozua van Handel, dat voor de zesde maal op het programma voorkwam, maakte een overweldigenden indruk. Op den tweeden dag leidde Hans Richter het muziek feest, dezelfde die de beroemde concerten in de St. Jame's Hall dirigeert. Zijn sterk geheugen stelt hem in staat, de grootste werken uit het hoofd te dirigeeren De uitvoering op den tweeden Pinksterdag werd geopend met de Meister sing er von Number g. Dit werd gevolgd door een piano-concert in G-dur van Beethoven, waarin Eugen d' Albert in de klavier-partij zijne schitterende virtuositeit ten toon spreidde. Het derde nummer was Lobet Goin seinem Reichen van J. S. Bach. Hierna volgde de Fingal ouverture van Mendelssohn, terwijl ook een werk van Carl. M. Weber In Seiner Ordnung schafft der Herr op 't programma gebracht was. Na de pauze werd eene symfonie van Beethoven ten gehoore gebrachtwaarbij men de schoonste indrukken van het feest genoot.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1