1887. No. 41. Zaterdag 28 Mei. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- x&x sement Zierihzee. Buitenland. zïmikzeesche courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEXMAX. Binnenland. ZIERIKZEE, 27 Mei 1 8 8 7. Men meldt uit 's Gravenhage Het bericht van de Arnhemsche Courant, dat de overbrenging van het Duitsche postvervoer van Ostende naar Vlissingen niet doorgaat, is onjuist. De onder handelingen duren nog voort. "Volgens een Haagsch correspondent der Midd. Ct. moet de minister Van den Bergh tot herstel van ge zondheid voor geruimen tijd naar eene badplaats, en zal hij daarom zijne portefeuille neerleggen. De oude heer Daniel Bolle, te Rotterdam, de op richter van de bekende boekhandelszaak aldaar, is overleden in den ouderdom van ruim 81 jaren. De zaak wordt sedert lang door zijn zoon gedreven. De oudste inwoonster van Eindhoven, mej. de weduwe M. van Leeuwen, is overleden in den ouderdom van bijna 100 jaar. Zij was steeds in het volle bezit van hare zintuigen gebleven. Uit zeer vertrouwbare bron vernemen wij, dat van af 1 Juni a. s., bij de opening van den dagdienst der Maatschappij «Zeeland", alle verzendingen der Duitsch- Engelsche post, waaronder de verzending uit geheel Noordelijk Europa en Rusland behooren, over Vlissingen zullen geschieden en dat ook wederkeerig de brieven malen uit Groot-Brittannië en Amerika langs dien weg naar genoemd gedeelte van Europa gezonden zullen worden. R. Nbl. Osch in Noord-Brabant wil Assen naar de kroon steken. Nauwelijks was het bekend, dat men in Drente's hoofdstad een reusachtige varkensslachterij, een a la Cincinnatie wilde oprichten, of in Osch wordt een tweede gebouwd. En geen kleintje ook! Zij wordt ingericht op de aflevering van een 1000 stuks varkens per week. Dezer dagen ontmoetten te Edam twee heeren elkander op straat; de een is een der voornaamste ingezetenen van dat stadje, de ander officier. Geen van beiden wil voor den ander uitwijken, waarop de officier tot den heer zegt»Ga uit den weg, oud wijf!" waarop de heer V. aan den officier een oorvijg toediende, die zoo raak was dat des officiers hoed (hij was in «politiek") over de straat rolde, en de officier de ervaring opdeed, dat een «oud wijf" toch voorzichtiger diende te worden toegesproken. Men verdiept zich in gissingen over de wijze, waarop de officier voor deze vernedering voldoening zal erlangen, want met een «oud wijf" kan een officier toch niet duelleeren Bij de fe Rotterdam gehouden veiling door de Ned. Handelmaatschappij van 72,352 balen Java-koffie werd gemiddeld drie cents boven taxatie besteed, zijnde in doorsnede 57 cents voor goed ordinaire Java, Alles werd verkocht. Van de begrafenis van wijlen mr. P. Blussé van Oud-Alblas wordt nog gemeld, dat de lijkkist aan het station te Dordrecht werd opgewacht door de leden van den gemeenteraad en de kamer van koop handel en vele andere stedelijke autoriteiten. Een noodlottig toeval, het breken van de as der rouwkoets, waardoor deze midden op het stationsplein inzakte, bracht eenige vertraging te weeg in de begrafenisplechtigheid. Een nieuwe koets moest worden ontboden. Aan de begraafplaats wachtten, met tal van belangstellenden, de gezellen der drukkerij van de lordrechtsche Cou rant, die hun patroon de heer Blussé was oudste firmant van de firma Blussé en Co., uitgevers van dat blad grafwaarts droegen. Toespraken werden bij het graf niet gehouden, doch voor de talrijke bewijzen van stille deelneming betuigde, namens de familiebetrekkingen, de broeder van den overledene, mr. A. Blussé, dank. Ten gevolge van het overlijden van mr. P. Blussé van Oud-Alblas moet er eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer plaats hebben in het hoofd kiesdistrict Deventer, op Dinsdag 14 Juni e.k.en zoo noodig de herstemming op Dinsdag 28 Juni daar aanvolgende. Volgens de Amst Ct. bevinden zich thans op de marinewerven (met inbegrip van de vier kanonnen, die nog in Oost-Indië op de Prins Hendrik als bang- makers figureeren) voor oudroest: 46 kanonnen, 1900 glasharde puntkogels, 2337 glasharde granaten, 1831 gewone granaten, 243 stalen granaten en 648 kar tetsen, alles te zamen een waarde van f 1,537,318 vertegenwoordigende. Ongerekend nog de kostbare affuiten, gereedschappen enz. Tot versterking van het onderofficierskader in Nederlandsch-Indië is bij koninklijk besluit van den 22 April j.l. bepaald 1. te bepalen, dat onderofficieren van het leger hier te lande, met hunne toestemming - en, zoo zij minderjarig zijn, met toestemming tevens van hunne ouders of voogden - voor den tijd van vier jaren, de heen- en terugreis daaronder begrepen, zullen kunnen worden gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch- Indië. De aldus gedetacheerde onder-officieren genieten eene gratificatie van f 200, ten laste der koloniale geldmiddelen. De twaalfde algemeene vergadering en de daaraan te verbinden muziekuitvoeringen van de Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeniging zullen gehouden worden te 's Gravenhage: de algemeene vergadering op Zater dag 4 Juni 1887, des namiddags te één uur op het raadhuis, en de muziekuitvoeringen in liet Gebouw voor kunsten en wetenschappen. Men verneemt, dat de veroordeelden wegens deel neming aan het palingoproer te Amsterdam geen gunstige beschikking te wachten hebben op de ver zoeken om gratie of verdere ontheffing van straf, door of namens hen ingediend op grond van de omstandig heid, dat hunne medebeschuldigden, die zich in cassatie hadden voorzien, zijn vrijgesproken of van rechtsver volging ontslagen. Te Roermond heeft iemand met zijn derde vrouw het zilveren huwelijksfeest gevierd. Dr. J. G. F. Riedel uit Utrecht, een der «Honderd", zegt in het Haagsche Dagblad o. a. «Op Java zoowel als in de zoogenaamde Buiten bezittingen verheugden de inlanders zich sedert meer dan tien jaren wanneer onze wakkere troepen in Atjeh échec leden. Op Noord-Sumatra wisten zij sedert lang uit ervaring, niettegenstaande de Minister hoog opgeeft dat de formatie van het leger niets te wenschen overlaat, dat het Indische Gouvernement te zwak is om met kracht op te treden, dat het in stede van den schuldige te tuchtigen bij voorkeur er toe over gaat zijn gunst door geld te winnen - en speculeerden daarop. o Welke zal onder den inlander op Atjeh wel de indruk zijn van het beweren des Ministers, «dat de toestand van leger en vloot niets te wenschen over laat" - onder de vijandige en bevriende elementen, die het tegendeel weten en dagelijks machteloosheid en verval waarnemen. Is het wel te verwachten, dat de inlanders een weifelende Regeering, die bovendien de waarheid niet onder de oogen durft zien, zullen kunnen vertrouwen, achten en eeren? Vreemd en onverklaarbaar blijft het in elk geval voor den niet-deskundige, dat de Minister met zulk een volgens zijn verklaring krachtig leger en vloot in drie jaren tijds geen kans had gezien, verbetering in den toestand in Atjeh te brengen; met de voldoende beschikbare strijdkrachten, zelfs na de concentratie, de rust en orde in Atjeh niet had kunnen handhaven; vrees en ontzag voor het Neder- landsch bestuur niet had kunnen inboezemenzeeroof en slavenhandel niet had kunnen fnuiken. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Tilburg is Woensdag in de manufacturenfabriek der firma Pollet en Zonen de stoomketel met een donderend geweld uiteengesprongen. Zware stukken ijzer werden door het raam geslingerd. De geheele machine is verbrijzeld of verbogen. Persoonlijke on gelukken zijn niet te betreuren. De stoker had juist de machinekamer verlaten; hij ware anders zeker getroffen. Door genoemde firma zijn onmiddellijk middelen beraamd om door een locomobile de machine voorloopig te vervangen, zoodat het talrijk personeel niet door eene gedwongen werkeloosheid zal worden getroffen. Op diefstal van kostbaarheden is de vrouw van een beambte van het ministerie van buitenlandsche zaken te Pest betrapt. Op één dag stal zij bij twaalf juweliers, waar zij voorgaf voor familie in de provincie eenige cadeaux te moeten koopen. Onder het spreken liet zij vlug eenige voorwerpen van waarde in haar parasol glijden en gaf dan ter bezorging van het een en ander een verkeerd adres op. Zij werd op heeter- daad betrapt en door de politie gearresteerd. Eerst dacht men met een geval van kleptomanie te doen te hebben, maar spoedig bleek dat de dame een ge slepen dievegge was, die reeds vóór haar huwelijk zich aan wisselvervalsching en verschillende andere bedriegerijen had schuldig gemaakt. Een slimme oplichter heeft twee bankiershuizen te Antwerpen voor een som van 20,000 francs bedrogen. De persoon, die het voorkomen van een Engelschman of een Amerikaan had, kwam eerst bij den bankier De Wolf met een wissel van 400 op een bank te Londen. De wissel was in orde en de 400 werden uitbetaald, waarna de vreemdeling Finch teekende. Na zijn vertrek kreeg men een telegram dat de wissel valsch was. Van het bankiershuis De Wolf was hij naar de Antwerpsche bank gegaan en had daar op dezelfde wijze 400 in ontvangst genomen. Hij was dus in het bezit gekomen van ruim 20,000 francs. Alle pogingen hem te ontdekken, zijn tot nog toe vruchteloos geweest. Bij den brand van de Opera-Coraique te Parijs op Woensdag 25 dezer zijn 20 koristen en figuranten omgekomen. Het aantal der omgekomen toeschouwers is nog niet met zekerheid bekend. N oord-Amerika. In de Vereenigde Staten, zoo wordt uit Washington aan den Allg. Ztg. geschreven, zijn meer millionairs dan in het geheele overige gedeelte der wereld. Zij staan aan het hoofd der spoorwegen, bezitten alle goud-, zilver-, ijzer- en andere mijnen, zij zijn de

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1