waarin krachtig wordt opgekomen tegen hetgeen de van vroeger overbekende sociaal-democraat Bennink omtrent genoemde firma in het orgaan der sociaal democratische partij heeft geschreven of doen schrijven. Deze resolutie werd ook Bennink, door al de werklieden gezamenlyk, thuis bezorgd. Een loteling te Giethoorn, te klein, gebrekkig en met broederdienst, die niet persoonlijk aan de loting deelnam, viel een dienstplichtig nommer ten deel. Hij verzuimde echter de noodige bescheiden tot vrijstelling over te leggen en verscheen ook niet op de keuring. Dientengevolge heeft hij aan de oproeping gevolg moeten geven, en is hij, naar men verneemt, althans voorloopig, opgezonden naar het garnizoen te Nijmegen. Oiig'Clukkeii, Kampen, Misdaden, enz. Een milicien van het regiment grenadiers en jagers is Maandagmiddag op den Kneuterdijk te 's Gravenhage door een bioedspuwing overvallen. Een voorbijganger snelde naar de kazerne, om van daar hulp te halen, waaraan door het zenden van een raderbaar onmiddellijk wercl voldaan. Inmiddels had men getracht, den jongen man naar de kazerne te brengen, doch in het Lange Voorhout, ter hoogte van de Kloosterkerk, zeeg de lijder neder en gaf, vóór men hem in het gebouw van het Roode Kruis kon binnendragen, den geest. De jonge man was Zaterdag uit het hospitaal gekomen, en zou weldra naar zijne ouders zijn teruggekeerd. In een dorpje bij Weenen is een knaap op verschrikke lijke wijze om het leven gekomen. Eene familie had voor de zomermaanden in dat dorp haar intrek ge nomen. De vader was uitgegaan en zou des avonds terugkomen. De elfjarige zoon wilde zijn vader dadelijk wanneer die thuis kwam, begroeten en liep daarom in den tuin rond. Op 't laatst ging hij, om iets te doen te hebben, heen en weer zwaaien met de deur van een zwaar getralied ijzeren hek. De deur slingerde steeds sneller open en dicht, totdat de knaap achter uit viel, en het hek met geweld werd dichtgeslagen. Het hoofd van den jongen kwam hierbij tusschen de scherpe ijzeren randen van de beide hekdeuren en werd letterlijk verbrijzeld. Toen de vader eenigen tijd later thuis kwam, vond hij zijn zoon clood en vreeselijk verminkt tusschen het hek geklemd. Gekruisigd heeft zich een man te Prebits (Frankrijk), die van zijn renten leefde en op vrij gevorderden leeftijd was gekomen. Na een kruis te hebben gemaakt, maakte hij er door middel van een verroesten spijker zijn beide voeten, over elkander geslagen aan vast en hechtte daarna zijn linkerhand aan een vooraf voor dit doel geslagen kram. In dezen toestand vond zijn familie hem. De man was reeds eenmaal wegens godsdienst waanzin in een krankzinnigengesticht geplaatst; bij het uitwasschen der wonden, wat natuurlijk vreeselijke pijnen veroorzaakte, heeft hij geen enkelen kreet geslaakt. De roest had zich echter reeds met het bloed ver mengd en de ongelukkige krankzinnige stierf korten tijd daarna. Buitenland. Rusland. De czaar heeft het rapport van den minister van onderwijs goedgekeurd, waarvan de conclusie luidt, dat voortaan aan de Duitsche middelbare scholen in de Oostzee-provinciën het onderwijs in de Russische taal moet worden gegeven. Oostenx'ij Lc. Graaf Bethlen schrijft in een dagblad van Pest, dat al sedert twee jaren eene slechte verstandhouding bestaat tusschen graaf Andrassy en vorst Bismarck, nadat de laatste had ontdekt, dat vóór het uitbreken van den Russisch-Turkschen oorlog, Andrassy in het geheim zich van Rusland bijstands had verzekerd om te voorkomen, dat de Oostenrijksch-Hongaarsche monar chie geheel onder den invloed zou komen van den Duitschen bondgenoot. Volgens graaf Bethlen bestaan er officieele bescheiden, waaruit blijkt, dat Andrassy het uitbreken van eenen Fransch-Duitschen oorlog in 1877 of 1878 belet heeft. Hij verklaart, zich volkomen bewust te zijn, dat hij wegens zijne onthullingen uit gescholden en in den ban gedaan zal worden, want, zegt hij, »onze ambtenaren (in Oostenrijk) sidderen nog meer voor Bismarck dan voor hunne eigen chefs." Eng elan d. Begunstigd door heerlijk weer, opende Zaterdag middag de Koningin in 't Oosteinde van Londen het ten beste van de armere bevolking, die daar nog al sterk vertegenwoordigd is, gestichte volkspaleis, en legde den eersten steen van de ambachtsscholen, zweminrichting, gymnastiekschool en ontspannings lokalen, die op dit oogenblik nog op het papier staan, doch eerlang het groote plan van graaf Beaumont, die er een belangrijk legaat voor bestemde, zullen voltooien. Tegen 4 uur kwam de Koningin, van Windsor j komende, vergezeld van prins en prinses Hendrik van Battenberg, aan het station Paddington, waar zij door prins en prinses Christiaan ontvangen werd. Bij den uit vijf rijtuigen bestaanden koninklijken stoet sloten zich in Oxfordstreet de prins en de prinses van Wales met hun dochters aan. Aan den ingang der City te Holborn werd de souvereine naar aloud gebruik door den lord-mayor van Londen ontvangen, welke overheidspersoon met zijn aldermen en sheriffs den stoet tot aan de Altgate-street begeleidde. Niet slechts de City, maar alle straten, welke de stoet passeerde, prijkten in feestgewaad. Whitecbapel geleek eene feestzaal van vlaggen, wimpels, eerebogen en triomf poorten. Tegen 5 uur kwam de koningin aan het Volkspaleis, in Mile-end road, en betrad de keurig in renaissance-stijl opgetrokken koninginnezaal, de eenige ruimte die voltooid is van het grootsche plan, dat, behalve bovengenoemde inrichtingen voor den aan staanden werkman, ook eene kostschool zal omvatten. De zaal bevat zitplaatsen voor 2000 personen, terwijl er bovendien nog 4000 menschen staanplaatsen kunnen erlangen. Aan beide zijden der Hall zijn galerijen gebouwd, waarop zich bevinden standbeelden van koninginnen, die zich door buitengewone persoonlijke eigenschappen hebben onderscheiden. Onder baar is ook het beeld van koningin Louise van Pruisen. Al deze beelden zijn het werk van den beeldhouwer Verheyden. De historische uitdrukking en de .drapeering der kleeden worden zeer geroemd. Aan het Volkspaleis sloten zich nog bij den stoet aan, den markies van Lome, diens gemalin prinses Louise en den hertog van Cambridge. Na ontvangst door het comité van uitvoeringen, nam de vorstin plaats onder de baldakijn, en viel het koor in met het volkslied, herhaald dooi de gansche vergadering. De voorzitter der commissie las daarop een adres voor, dat door de Koningin kort beantwoord werd. Een lied, gezongen door de zangeres Albani, en wel het populaire »Home, sweet home", volgde, en daarna verklaarde de prins van Wales, »de zaal der Koningin" uit haar naam geopend en verkondigde een trompetsignaal die daad aan de daar buiten wachtende menigte. Hierop werd de plechtigheid der eerste steenlegging van de ambachts scholen voltrokken, nadat de aartsbisschop van Canter bury een gebed had uitgesproken en de Koningin eene oorkonde betreffende den oorsprong van het gebouw en eenige munten van het loopende jaar in den grondsteen had" gelegd en dezen met het haar door den secretaris van het lakenweversgild overhandigd truweel had aangeraakt. De geheele vergadering hief daarna het »Rule Britannia" aan en de Koningin nam den terugtocht aan. H. M. deed op dien weg het prachtig versierde stadhuis aan, waar zij bij den lord-mayor de thee gebruikte. Nog dienzelfden avond aanvaardde H. M. de terugreis naar Windsor. Belgie. De arbeids-commissie heeft cle bespreking over de verzekering der werklieden, in geval van ongelukken, gesloten. De volgende besluiten werden aangenomen, om als wetsontwerp aan de Kamer voorgelegd te worden. 1°. De verzekering zal verplicht zijn. 2°. De wet zal den verzekeraar aanduiden. 3°. De Staat zal geen verzekeraar mogen zijn. 4°. De dienst der verzekering zal gedaan worden door syndicaten. 5°. De Staat zal geen borg blijven en 6°. Ook niet tusschenkomen in de betaling der premiën. In de eerstvolgende zitting zal de verplichtende verzekering besproken worden. De Indépendance zegt, dat de hoofden der Gentsche en Brusselsche socialisten eene vergadering te Brussel gehouden hebben. Een bataillon jagers is uit Bergen naar La Louvière gezonden en in de gemeenteschool gehuisvest. De jagers der burgerwacht van Morlanwels worden gedurende den nacht in den patrouille-dienst onderricht en geoefend. Op de deuren der mijnwerkers vindt men 's morgens opschriften geplakt of geschreven, die de Grève noire, cle Grève générale aankondigen. Volgens een bericht uit La Louvière hebben de werk stakers gepoogd eene spoorwegbrug tusschen Mariemont en Ilaine-St-Pierre te doen springen. De gendarmen, die Baume (La Louvière) doortrokken werden op ge- jouw en gezang der Marseillaise onthaald. Ook riep men: Vive la république! De metaalwerkers blijven kalm en laten zich met de werkstaking niet in. Ook Mariemont, het belangrijkste der steenkool-centrums, blijft onverschillig. Benden werklieden doorkruisen met roode vlaggen de gemeenten van het centrum. Zij schijnen zeer opgewonden en zijn, naar men zou denken, met weinig vredelievende gevoelens bezield. Het gerucht loopt, dat eene algemeene vergadering der werkmans bonden te La Louvière moest plaats hebben. In den Borinage blijft alles rustig. Vele werklieden te Quaregnon hadden eene weerstandskas opgericht, die hen tijdens de werkstaking moest steunen, maar zij zijn aan 't twisten geraakt en eischen nu de onmiddellijke ver deeling der kas. Elke inschrijver heeft thans recht op 3,50 fr. De gendarmerie is gereed en cle troepen zijn geconsigneerd om op het eerste teeken op te treden. Eene depêche uit Chatelineau meldt, dat men in die streek minder beweging ziet, maar dat de redenaars, die van de eene meeting naar de andere loopen om er overal hetzelfde te zeggen, toch doen vreezen, dat er ernstige gebeurtenissen op handen zijn. De bevolking en de werkstakers blijven niettemin kalm, wellicht dank aan de troepen, die de Charleroi gereed liggen. Twee kompagnies van het 8e regiment zijn uit Charleroi naar Chatelet vertrokken om het neerdalen der werk lieden te beschermen. Het bestuur der mijn Boubier heeft een besluit afgekondigd, meldende dat al de werklieden, die zouden weigeren neer te dalen, zullen worden ontslagen. De burgerwachten van al de gemeenten zijn geconsigneerdIn eene meeting, die te Tilleur gehouden werd, heeft men beslist, dat de algemeene werkstaking Donderdag zou beginnen. De werkstaking in de omstreken van La Louvière en Charleroi heeft een belangrijke uitbreiding genomen. Het aantal der werkstakers bedroeg Dinsdag reeds 2000 en ofschoon er van geen incidenten werd melding gemaakt, heeft de regeering het toch noodzakelijk geoordeeld verscheidene garnizoenen in de provincie te consigneeren, met het oog op mogelijke gebeurte nissen. De dienst der spoortreinen is op zoodanige wijze geregeld, dat 5000 man op elk uur van den dag naar de bedreigde punten vervoerd kunnen worden. Verschillende industriëelen van Henegouwen zijn naar Brussel gegaan om de hulp der troepen te vragen. De gouverneur van Henegouwen heeft in alle plaatsen van het mijndistrict een proclamatie doen aanplakken, waarin het volgende wordt gezegd Nu de arbeid verlevendigt, trachten opruiers opnieuw eene werkstaking te doen ontstaan. Zij willen die zelfs met geweld opdringen. Doch hunne kuiperijen zullen krachtdadig onderdrukt worden. De bevolking kan rekenen op de afdoende en werkdadige tusschenkomst der overheid. Wat ook gebeuren moge, voor orde, rust en handhaving der vrijheid zal gezorgd worden. Ongelukkigerwijze begrijpen de echte Waalsche werklieden niet veel van deze proclamatie, zoodat de meest ontwikkelde onder hen den inhoud der procla matie in 't Waalsch moet overbrengen. De werklieden hebben, wanneer zij zich dan verwijderen, niet het voorkomen bijzonder tevreden gesteld te zijn. De belasting op het vleesch schijnt bij velen eene gisting te hebben doen ontstaan. De werkstaking neemt tot dusver nog geen grootere verhoudingen aan, ofschoon daar, waar de werkstaking is uitgebroken, de rust niet zoo algemeen is, als men in telegrammen wel heeft willen doen voorkomen. Te La Louvière had Dinsdagmiddag een optocht plaats van werkstakers, die andere werklieden tot navolging van hun voorbeeld wilden overhalen. De stoet trok naar de etablissementen te La Croyère, waar meer dan 700 personen werkzaam zijn. Men wilde het middaguur afwachten, doch geheel onverwacht joeg een dertigtal gendarmen te paard den stoet met blanken sabel uiteen. Er vielen verscheiden gewonden en de aanvoerder van den stoet werd gearresteerd. Het bleek een drukker-redacteur te zijn van het revolutionnaire blad Le Combat en bij een huiszoeking heeft men een kist met revolvers en dynamietpatronen gevonden. De burgemeester van La Louvière heeft verboden dat zich op de straten groepen vormen van meer dan vijf personen. De kroegen moeten om tien uur gesloten worden. Dinsdagavond om 6 uur is door den minister van oorlog bevel gegeven dat van de guides twee escadrons zich uit Eterbeek naar het Centrum moesten begeven. Om half acht verlieten de beide escadrons de kazerne, en kwamen om acht uur aan het Zuiderstation aan, van waar de trein om tien uur vertrok. Frankrijk. Het ministerie-Goblet is gevallen op de begrooting. De langdurige onderhandelingen tusschen de regeering en de begrootingscommissie hebben tot geen gunstig resultaat kunnen leiden. Dinsdag was het rapport der commissie in de Kamer van Afgevaardigden aan de orde, naar aanleiding waarvan de minister van financiën, de heer Dauphin, de door hem ingediende begrooting verdedigde. Verschillende leden der rechter- en linkerzijde voerden het woord, waarna minister Goblet het woord nam om als zijne meening te kennen te geven, dat de rol, welke de begrootingscommissie te vervullen heeft, hierin bestaat, hare medewerking aan de regeering te verleenen. Hij was voorts van meening, dat de quaestie der bezuinigingen niet de zaak was, waarover men met de regeering van opinie verschilde. De minister verklaarde zich bereid zich nader met de commissie te verstaan, doch mocht de Kamer in anderen zin beslissen, dan zou hij bereid zijn het gezag neder te leggen. Van de vele amendementen werd de prioriteit ge vraagd en verkregen voor de motie van orde van den heer Delaforge, van den volgenden inhoud: »De Kamer, rekenende op de verstandhouding tusschen de regeering en de commissie, verklaart opnieuw de noodzakelijkheid om in de bezuinigingspolitiek te volharden en ver-

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2