Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 39. Zaterdag 21 Mei. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, mét Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENBIAN. ZIERIKZEE, 20 Mei 1 8 8 7. Woensdag is door het Dag. Best. van het Waterschap Schouwen aanbesteedDe gewone Aarde-, Kram-, Rijs- en Steenglooiing werken over 1887, in 6 perceelen. Aannemers zijn geworden: 1ste perceelen (distr. Zuidhoek), J. de Rijke Jz. te Stavenisse, voor 6975; 2de perceel (district Borrendamme), H. C. v. d. Ende te Zierikzee, voor f 14900; 3de perceel (district Flaauwers), J. van Stien te Zierikzee, voor f 7725: 4de perceel (district Koudekerke),. H. J. Romeijn te Burgh, voor f 4475; 5de perceel (district Scharendijke), P. Vink te Noordgouwe, voor f 60756de perceel (Langendijk en Brouwershaven), W. Ringelberg te Duivendijke, voor f 3950. Het Dag. Bestuur heeft voor de al ot niet toewijzing der uit te voeren werken gebruik gemaakt van den bij het bestek voorbehouden termijn van beraad. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan M. Westdorp te Tholen, als opziener le kl. bij de visscherij- politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, met pensioen. De heer J. C. Gerritsen, burgemeester van Groede, enz., en gedelegeerd commissaris van de tram Breskens- Maldeghem, is benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Het dividend der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen over 1886 is bepaald op 47/8 pCt. (1885 47/10 pCt.) Blijkens een schrijven van den geneeskundigen inspecteur van Noord-Holland, dr. Dozy, is te Am sterdam een tweejarig ongevaccineerd kind aan de pokken overleden. De besmetting is overgebracht uit Antwerpen, vanwaar een moeder met een zeer jeugdig kind, dat uitslag" had, onlangs naar Amsterdam gekomen is; de ouders hadden verzuimd een genees heer bij dit kind te roepen. Twee andere tweejarige ongevaccineerde kinderen zijn nog lijdende aan pokken. Hoewel de twee huizen bewoond worden door 10 of 12 gezinnen, werd tot nog toe, behalve de twee ongevaccineerde kinderen, slechts eene 50jarige vrouw dour gewijzigde pokken, in lichten graad, aangetast en bleven de gevaccineerde kinderen vrij. Het aantal kinderen in Amsterdam, dat nog niet gevaccineerd werd, omdat de kinderen, volgens het oordeel van de ouders,- nog te jong zouden zijn, is echter groot genoeg om ernstige vrees te verwekken voor uit breiding der ziekte. Het meest afdoende middel om zulks te voorkomen is, schrijft dr. Dozy, vaccinatie en re-vaccinatie. Gezonde kinderen kan men gerust laten inenten vóór dat zij tanden krijgen. Zelfs kinderen van weinige weken oud ondervinden daarvan geenerlei nadeel. Men zorge slechts voor goede vaccine, liefst afkomstig van het kalf, en die is immers gratis verkrijgbaar. De onderhandelingen, te Parijs gevoerd, namens en door de Hoofd-Commissie der tentoonstelling van Voedingsmiddelen, hebben tot een gunstigen uitslag geleid. Op verzoek van den Minister van Koophandel, den heer Lockroy, zijn door de Parijsche Kamer van Koophandel alle andere Fransche Kamers verzocht de tentoonstelling krachtig te ondersteunen. Het gevolg daarvan is geweest de benoeming eener Commissie, samengesteld als volgtEere-Voorzitter de heer M. J. H. Van Lier, Consul der NederlandenVoorzitter de heer Prevet, deputé (en voorzitter der afdeeling produits alimentaires voor de groote tentoonstelling in 1889); Onder-Voorzitter de heer Marguéry; leden: de heeren Jules Lombart, bekend chocolade-fabrikant, Lucien Fontaine, van de groote firma Joret, Paul Foucher (suikerraffinadeur), Gabriël en Chapus. Deze heeren vertegenwoordigen allen groote en algemeen bekende firma's en allen hebben beloofd ook voor hun firma's ten toon te stellen. Zij hebben het recht van assumptie en zullen daarvan gebruik maken om nog eenige bekende huizen in de Commissie op te nemen. Daar geen dezer firma's lange voor bereiding noodig heeft, kunnen hun inzendingen spoedig worden verwacht. De goede uitslag van deze pogingen is vooral te danken aan de onvermoeide, welwillende tusschenkomst van den heer Van Lier. Het bestuur der vereeniging van en voor Nederlansche Industriëelen heeft een oproeping gedaan tot alle industriëelen, om op nader te bepalen dag en plaats, in het midden des lands, een groote samenkomst te houden, ten einde »zoodra mogelijk de toepassing te verkrijgen van de maatregelen, welke de gevierde mannen van 1850 het Hoofd van den Staat in handen lieten, om, zelfs zonder verder overleg met de Staten- Generaal, tot behoud van 's lands eigen nijverheid af te kondigen, bijaldien onverhoopt ooit blijken mocht, dat de handelswetgeving van fwdere staten ten nadeele van Nederland werd gewijzigd." Volgens het bestuur zijn die feiten thans aanwezig en komt het er op aan de middelen van tegenweer in werking te brengen. De Arasterdamsche chininefabriek zal niet verdwijnen, maar onder een der vroegere directeuren, den heer W. Sieger, met behulp van den grootsten chinine- fabrikant, de firma Böhringer en Zoon te Mannheim, op nieuwe grondslagen worden voortgezet. De toelatings-examens voor de Rijks-landbouwschool te Wageningen voor den cursus 1887/88, zullen half Juli gehouden worden. Aangiften voor nieuwe leerlingen moeten vóór 1 Juli plaats hebben. Naar aan de Zw. Ct. wordt verzekerd, moet bij den Minister van Waterstaat, den heer Van den Bergh, die, volgens gerucht, reeds lang wenschte af te treden, thans het besluit vaststaan, om zich eerlang terug te trekken. Het Vad. verwondert zich niet over de telkens aan groeiende lijst der departementen van het Nut, die la mort sans phrase, of ook met phrases, over het plan met het Sociaal Weekblad hebben uitgesproken. Dat het zoo gaan moest, kon ieder op zijn vingers natellen, die maar eenigszins met de kaart van het land bekend is. Toch is het Vad. maar half vol daan over het louter negatieve resultaat, dat met de verwerping van het voorstel van het hoofdbestuur wordt bereikt. Het wenscht meer gehuldigd te zien de uitnemende grondgedachte van het hoofdbestuur: er moet licht verspreid worden over de sociale vraag stukken. De stem tegen dit voorstel mag niet be- teekenen: Ja ten wij ons op het gebied der sociale quaestie toch zoo weinig mogelijk bewegen. Het Vad. vraagt, of het voorstel van het departe ment Gouda, om de zaak in beginsel goed te keuren, maar de uitvoering af te keuren, die aan het denk beeld gegeven is in de overeenkomst met den heer Tjeenk Willink, niet de basis zou kunnen vormen voor nader overleg. Is de meerderheid echter niet van dien aard gediend, huivert zij den vulcanischen bodem van het sociale vraagstuk te betreden, beeft zij terug voor het uitgeven van geschriften om dat ter studie te brengen, wordt het dan niet tijd, dat die meerderheid harerzijds eens formuleere hoe zij de roeping der «Maatschappij" in onze dagen begrijpt? Dat zij een vast plan van werkzaamheid geeft, opdat de maatschappij niet langer haar kracht versnippere in allerlei proefnemingen naar invallen van het oogen- blik? Dat zij een draad geeft in den doolhof, en licht ontsteekt in den chaos? Laat de maatschappij waken, dat niet voor haar waarheid wordt het woord des dichters De stroom der moderne gedachten Vaart over uw hoofden of stuwt u op zij. Naar men mededeelt, is het besluit van den presi dent der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, waarbij de tonnegelden zijn afgeschaft voor schepen komende uit Nederland en eenige havens in Nederl. - Oost-Indië, behalve aan de krachtige werkzaamheid van onzen tegenwoordigen Min. van Buitenl. Zaken, den heer van Karnebeek, hoofdzakelijk te danken aan het groote beleid en de vasthoudendheid van onzen tegenwoordigen gezant te Washington, den heer von Weckherlin, die niet heeft gerust vóór hij, steeds wijzende op de afschaffing der tonnegelden ten onzent, de regeering der V. S. heeft overtuigd van het billijke van wederkeerige vrijstelling der Nederl. schepen. Voor de Nederl.-Amerikaansche Stoomvaart-maat schappij levert deze afschaffing een gunstig verschil op van ruim f 10,000 per jaar. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Fabriek van stoom- en andere werk tuigen te Amsterdam, zijn de balans en de winst en verliesrekening over 1886 goedgekeurd. Het verlies cijfer, op 1 Januari f 223,925, was op 31 December 1886 tot f 222,364 teruggebracht. In het verslag w(jst de directie met genoegen op dezen eersten stap op den goedeen weg en uit de hoop, dat nu het keerpunt is bereikt. Door de vroeger opgedane erva ringen is zij thans in staat gesteld, een flinke opdracht voor suiker-machinerieën in den vreemde te aanvaarden, welke tot het loopende boekjaar behoort. De fabriek begon het jaar 1886 met 920 werklieden, welk aantal tot 960 steeg en allengs daalde tot 650 in November, een cijfer, waarbij de algemeene kosten aan de uit gebreide inrichtingen verbonden, onevenredig zwaar drukken, met andere woorden, niet meer worden gedekt. Aan materieel werd f 575,000 verwerkt en aan arbeidsloon f 430,000 uitbetaald. Sedert November nam het aantal werklieden weder langzaam toe. De voorzitter, de heer A. C. Wertheim, deelde mede, dat de West-Indische maildienst de fabriek met den aanbouw van een harer stoomschepen heeft belast. Met 1 October a.s. is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de rijkskweekscholen voor vroed vrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Vóór 15 Juli schriftelijk kennis te geven aan den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie, waarin de leerlingen wonen. De «Vereeniging voor Lijkverbranding" deelt mede, dat reeds een v ij f d e Nederlander zich voor f 200 het recht heeft gekocht op verbranding na zijn dood. De socialisten zullen aan hun vele grieven vermoedelijk weldra" ook deze gaan toevoegen, dat de werkman, geen 200 gulden kunnende storten, van dit voorrecht verstoken moet blijven. Zoo de kapitalisten levend verbrand werden, daarmede kunnen zij vrede hebben, maar dood dat is een schandelijk privilege! zegt de Tijd. De talentvolle tooneelkunstenaar de heer Tourniaire zal in September zijn oude plaats bij het Nederlandsch Tooneel weder innemen. Een 280-tal werklieden van de firma Gebr. Stork Co. te Uengeloo hebben een resolutie aangenomen,

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1