Z1ER1KZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 38. Woensdag 18 Mei. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAIiENMAN. ZIERIKZEE, 1 7 Mei 1 8 8 7. Gisteren werd ten Raadhuize alhier aanbesteed in acht perceelen: Het uitvoeren van onderhoudswerken, vernieuwingen en herstellingen aan de Gebouwen en andere werken dezer Gemeente. Aannemers zijn geworden de navolgende lieeren lsfee perc. (De openbare gebouwen) J. van Dijke Hz., voor 2197; 2de perc. (De kaaimuren) M. v. d. Linden, voor f 789; 3de perc. (De beschoeiingen en paalwerken) A. Geers, voor f 708 4de perc. (De bruggen) T. F. Wisse, voor f 699 5de perc. (Het sas en sashuisje) II. Besaans, voor f 219; 6de perc. (De riolen, putten en waterleidingen) H. C. v. d. Ende, voor 584; 7de perc. (De schoolgebouwen voor het Middelb. Onderw.) N. Timmerman, voor f 519; 8ste perc. (De schoolgebouwen voor het Lager- en meer uitgebreid Lager Onderwijs) H. Besaans, voor f 839. Het Hellegat! Omtrent de zoo hoognoodige vaartverbetering van dezen voor scheep- en stoomvaart zoo belangrijken waterweg, doet een ervaren schipper, die herhaaldelijk het Hellegat moet passeeren, een drietal middelen aan de hand, waarvoor hij publiciteit verzoekt, ten einde zijn meening meer algemeen door deskundigen te doen overwegen. De middelen zouden dan zijn: öf het maken eener nieuwe of het uitdiepen eener bestaande vaargeul door middel van stoomgrondzuigers, öf het leggen van een zwaren dam, uitgaande van den wal van Ooltgensplaat, om den stroom te noodzaken geheel noordelijk nabij Willemstad te loopenóf het leggen van dergelijken dam nabij Willemstad om den stroom meer naar Flakkée te verleggen. Zooals de toestand van het Hellegat nu is, ver zekert onze zegsman, baat de betonning van het vaar water, waarop zeer goed gelet wordt, betrekkelijk heel weinig. Wij geven de middelen van den schipper, aan wiens practischen blik wij niet twijfelen, ter overweging van andere heeren deskundigen. R. Nbl. Het Hellegat óók een Rotterdamsch belang? Ook de belangen van Rotterdam zijn in aan zienlijke mate betrokken bij de al of niet bruik baarheid van het Hellegat. Hoe verbazend groot is de aanvoer te water, van passagiers, vee, veldvruchten, koopmansgoederen enz. uit Noord-Brabant, Zeeland en België. Tal van stoombooten varen van Antwerpen, Vlissingen, Middelburg, Zierikzee, Goes, Tholen enz. op Rotterdam v. v. en het getal vrachtschepen en beurtschepen, die van de Zeeuwsche eilanden geregeld naar Rotterdam varen, is inderdaad zeer groot. De Waterweg is voor Rotterdam ontegenzeggelijk van groot zéér groot belang, hij is de hartader van het scheepvaartverkeer, doch een blik in tegengestelde richting, het oosten en het zuiden, mocht ook wel eens geworpen worden, Zou het niet op den weg der Kamer van Koop handel liggen om met haar zusters te Middelburg en Dordrecht samen te werken in dezen? Ter gelegenheid van de opening van den dagdienst der Stoomvaartmaatschappij «Zeeland", zal in 't laatst der volgende week door genoemde Maatschappij te Vlissingen een groot diner gegeven worden, waartoe verscheidene personen uit het binnen- en buitenland genoodigd zullen worden; ook zal een tocht naar zee gemaakt worden. Te Queensborough wordt op den 26sten dezer door den burgemeester dier gemeente ook een groot diner gegeven met het oog op de uit breiding van den dienst. Tot gemeente-secretaris van Vlissingen is benoemd mr. F. N. van der Bilt. De heer J. A. E. Musquetier heeft wegens overplaatsing naar Utrecht zijn ontslag genomen als lid van den raad der gemeente Vlissingen. Scheemda's geachte burgemeester was van huis met zijn echtgenoote. De meid, van deze gunstige gelegenheid gebruik makende, ging ook uit. Doch wat gebeurt? Onze burgervader en mevrouw komen thuis en vinden de deur gesloten. De burgervader, evenals altijd kort van beraad, laat den omroeper komen en gelast hem om te roepen: »De meid van den burgemeester is verloren!" Twee minuten later was de meid thuis! Volgens de Zw. Ct. is hoogstwaarschijnlijk nog eene promotie ophanden bij het wapen der artillerie en bij den generalen staf. Bij beide zijn nog benoemingen van hoofdofficieren te wachten. In verband hiermede schijnt de luit.-kolonel Eland, directeur van de krijgsschool, bestemd om op te treden als commandant van het corps genietroepen te Utrecht, en zal deze vermoedelijk aan het hoofd der krijgsschool worden vervangen door den luit.-kol. van dien staf Kool, het vroegere lid der Tweede Kamer voor het district Arnhem. Een viertal kapiteins, verdienstelijke officieren, worden genoemd als aanstaande majoors, waarvan twee bij de artillerie en twee bij den staf. In een Zaterdagavond gehouden bijeenkomst van de loge Fides Mutua te Zwolle is de dag waarop mr. P. J. G. van Diggelen thans grootmeester nationaal der vrijmetselaars in Nederland zich nu vijf en twintig jaren geleden aan haar verbond, feestelijk herdacht. De algemeene vergadering der Vereeniging van Nederlandsche Letterkundigen zal dit jaar gehouden worden te Amsterdam den 4 Juni. »Een vaderlander" bepleit in het Hbl. nogmaals den persoonlijken dienstplicht, die z. i. door de grondwet nu moet worden ingevoerd. Zijne conclusie luidt, na eene opsomming van de voordeelen «Wij hebben naar nadeelen gezocht, die tegen deze voordeelen opwegen, maar ze niet gevonden. De militie is nu eenmaal een last, maar dien moeten dan ook allen dragen, Men kan echter voor degenen, die het verlangen, bepalingen maken omtrent feeding, voeding, woning en dergelijke, mits dit uit eigen middelen betaald worde. In de burgermaatschappij genieten sommigen die voordeelen ook boven vele anderen, en met ongelijke toestanden wordt aldus rekening gehouden. Maar als 't gevaar er is, moeten allen strijdvaardig zijn, en dit is slechts een eiseh van rrchfc. Wat zou ons wachten, indien wij werden ingelijfd en dienen moesten in Duitsche of Fransche regimenten? Qui se fait brebis le loup le mange! Dat Nederland wake!" In het Spiritualistisch Weekblad maakt »Benida" («Benida" is een Rotterdammer, die zijn naam niet noemen durft) bezwaar tegen de bewering van het te Amsterdam bestaande genootschap «Veritas", dat de geest van Douwes Dekker (Multatuli) daar is ver schenen. «Benida" is van oordeel, dat de geest van zulk een ongeloovige, die bovendien nog zoo kort in de geestenwereld verblijf houdt, voor de leden van «Veritas" niet is verschenen; de verheven bescherm geesten, die de vergaderingen van «Veritas" altijd schijnen bij te wonen, zouden niet toelaten dat zulk een afschuwelijk monster zich dringen zou in een ge zelschap, waar nooit anders dan Gode dienende geesten zich manifesteeren. Wij onthouden ons van een oordeel over de geesten wereld, zegt de Arnh. Ct.alleen leiden wij uit deze beschouwing af, dat daar de eene geest, iets over den anderen te commandeeren heeft en bij machte is zijn medegeest tegen te werken. Tout comme chez nous! Nog iets anders is er uit af te leiden, namelijk dit, dat sommige geestenzieners elkander niet vertrouwen en andere geestenzieners spotgeesten voor «verheven beschermgeesten" houden Zóó gaat het als men door de oogen zijner ontstelde verbeelding ziet! In een j.l. Dinsdag te Amsterdam gehouden ver gadering der onlangs opgerichte vereeniging voor levensverzekering, bijgewoond door de directeuren der voornaamste gewone en onderlinge maatschappijen zoo daar als elders in het land gevestigd, zijn de statuten vastgesteld. Voor de aanbesteding van het gedeelte van het kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede, omvattende het kanaal tusschen den St. Antoniedijk (gemeente Diemen) en de Oude Vecht te Nichtevecht, werd dezer dagen de aanwijzing gehouden. Woens dag zal de aanbesteding plaats hebben. Het is lang '12 kilometer, en moet geheel worden gegraven. Het normaal-profiel van dit kanaal is bodemsbreedte 20 meter. Wederzijdsche taluds 2: 1. Bodemsdiepte 3,70 M. onder A. P. Aan de westzijde komt een dijk, breed 7,50 M. aan de oostzijde een dijk ter breedte van 6 M. Beide dijken met eene kruinshoogte van i meter boven A. P. De door de directie opgemaakte begrooting van dit werk bedraagt f 1,400,000. Op de aanwijzing waren een twaalftal van onze voornaamste aannemers aanwezig. De omlegging van den Oosterspoorweg tusschen station Weesp en de Muider-trekvaart, die in verband met boven omschreven werk wordt uitgevoerd, is thans zoover gevorderd, dat de aarde baan van nabij het station Weesp tot nagenoeg de helft van den geheelen afstand op hoogte is gebracht. Bij de doorsnijding van het Merwede-kanaal zal in den spoorweg, die daartoe wordt omgelegd, eene hooge vaste vakwerkbrug worden gebouwd, die doorgang aan schepen met staan- den mast zal moeten verleenen, en daarom met den bovenkant der rails 7,52 M. boven A. P. zal komen. De Asser Ct. verneemt, dat het plan van de heeren Thompson en Deseniss, van Hamburg, om te Assen eene machinale varkensslachterij op te richten, veel kans heeft van tot uitvoering te komen. Genoemde heeren hebben van den heer G. M. Tetrode aldaar gekocht «de Carstenskamp" op Steendijk, op voorwaarde, dat aldaar in voldoende hoeveelheid water, voor hunne inrichting geschikt, wordt gevonden. Ten einde hier omtrent zekerheid te verkrijgen, zal in de volgende week aldaar een artesische put worden geboord. Komt de zaak tot stand, dan zullen in deze inrichting jaarlijks 50,000 varkens kunnen geslacht worden, eene hoeveelheid, die hoofdzakelijk in Drente zal worden opgekocht. Voor de landbouwers in die provincie opent zich dus een schoon vooruitzicht, wat de varkensteelt betreft, mits zij zich gaan toeleggen op het fokken van varkens van het Yorkshire-ras, tot een gewicht van 150 a 200 pd. Varkens van dit ras worden gevorderd, omdat tegenwoordig in het buitenland meer vleesch dan spek wordt verlangd.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1