Ong-elukken, Rampen, Misdaden, enz. Te Tholen is een kind geboren, waarvan de beentjes van af de knie omgekeerd staan. De geheele afgebrande stad Eperies was een der schoonste steden van Hongarije. De voornaamste openbare gebouwen zijn door het vuur vernield. Twee kinderen werden verkoold gevonden en verscheidene families, die zich in de kelders wilden redden, zijn gestikt. Door den hevigen wind, die juist woedde, werd het vuur dat te 10 uur v,m. was ontstaan, met groote snelheid voortgeplant. Van Vrijdagmorgen tot Zaterdagmorgen duurde de brand voort. Eperies is en was nog het bolwerk der protestanten in Noordelijk Hongarije. Het verlies wordt door de assurantie-maatschappijen op f 600,000 geschat, alleen aan verzekerde goederen. Nagykaroly werd niet minder geteisterd. Vele families verloren al hunne bezittingen en zijn tot den bedelstaf gebracht. Van den vierden tot den zesden dezer woedde een hevige brand te Kursics, een bloeiend dorp. Uit de kloosterschool te Nagykaroly worden vele meisjes vermist. Meer dan 5000 personen kampeeren er in de open lucht. Gedurende de laatste week zijn minstens 32,000 personen van hun woningen beroofd, terwijl het gezamenlijk geldverlies bijna niet te berekenen is. Een vreeselijke cycloon heeft de vorige week Rangoon (Achter-Indië) geteisterd. Honderden hoornen werden ontworteld, het verkeer op de straten werd onder broken, vele huizen, pakhuizen en molens werden van hun dak beroofd, terwijl een groot aantal schepen, kabels en ankers verloren en tegen elkander sloegen, maar belangrijk verlies van schepen werd niet geleden. Een aantal booten werd verbrijzeld en hoewel waar schijnlijk geen menschenlevens zijn te betreuren, worden van de booten een twaalftal personen vermist. Een ernstig ongeval had verleden week Donderdag avond in de Opera Cömique te Parijs plaats bij de voorstelling van «l'Etoile du Nord", op het oogenblik dat het gordijn voor de tweede acte zou worden op gehaald. Een gasbuis van een aanzienlijk gewicht viel op het tooneel, toen er zich een 80- a 100-tal per sonen op bevonden, acteurs, figuranten enz. De buis, die in eon groot aantal gaspitten eindigt, is door een traliewerk omgeven ter bescherming van het decoratief en tegen brandgevaar en kan door middel van ge wichten worden opgeschoven of neergetrokken. De ketting, waaraan het tegenwicht was vastgemaakt brak en de buis, wegende minstens 600 of 700 kilo, kwam op het tooneel neder, decoratief en meubelen vernielende. Gelukkig viel het zware voorwerp schuin, zoodat slechts één einde op het tooneel neerkwam en het ander tegen een planken stelling bleef rusten. Een eerste danseres werd op den grond geworpen en ernstig aan den schedel gewond, zoodat zij in zeer beklagenswaardigen toestand huiswaarts werd gebracht, terwijl den chef der figuranten de linkerschouder ont wricht en het sleutelbeen verbrijzeld werd. Buitenland. X>uit s cUl and. De Rijksdag heeft het wetsontwerp, betreffende den handel in lood- en zinkhoudende voorwerpen, bij tweede lezing aangenomen. Daarin wordt o. a. bepaald Eet-, drink- en kookgereedschappen, alsook vochtmaten, mogen niet geheel of gedeeltelijk worden vervaardigd uit lood, of uit eenige metaallegeering, die op de iOO gewichtsdeelen meer dan tien gewiehtsdeelen lood bevat. Zij mogen aan de binnenzijde niet zijn vertind met eene metaallegeering, die op de '100 gewichts deelen meer dan '1 zoodanig deel lood bevat. Ook mogen zij niet zijn gesoldeerd met eene legeering van meer dan '10 gewichtsdeelen lood op de 100. Zij mogen niet worden voorzien van een email of glazuur, het welk bij koking gedurende een half uur in azijn, die op de '100 gewichtsdeelen 4 zoodanige deelen azijn zuur bevat, lood aan de azijn afgeeft. Ter vervaardi ging van bierpompen en van siphons voor koolzuur houdende dranken mogen slechts metaallegeeringen worden gebruikt, die op de 100,gewichtsdeelen niet meer dan '1 gewichtsdeel lood bevatten. De bepaling van laatstgenoemde legeering is ook toepasselijk op de metaaldeelen van zuigflesschen voor kinderen. Het gebruik van loodhoudend caoutchouc voor drinkbekers, geleidingen voor het uit- of óverschenken van bier, wijn, azijn, enz., is verboden. De volgende bepalingen betreffen de vaten, gereedschappen enz., die bij de vervaardiging van dranken en vruchtsappen worden gebezigdde bussen voor geconserveerde eetwaren de voorwerpen ter verpakking van snuif, pruimtabak, kaas enz. De wet zal in werking treden op 1 Oct. 1888. Eiigeland. Eenige Amerikanen hebben te Londen eene eigen aardige Amerikaansche tentoonstelling georganiseerd in Earls Court, nabij het station West Brompton. De groote zaal is 120 Eng. voeten breed een '1140 lang. Eene der merkwaardigheden dezer tentoonstelling is de Wild West Show, een beeld van het woeste prairieleven van het Amerikaansche verre westen. De troep, welke de voorstellingen van het Noord-Ameri kaansche prairieleven geven zal, is door het vermaarde opperhoofd Buffalo Bill bijeen gebracht en in een afzonderlijk schip naar Londen overgevoerd. Deze troep bestaat uit Sioux- en andere Indianen, met hunne vrouwen, uit cowboys, Mexikanen, jagers, paarden, buffels, muilezels en andere dieren. De toeschouwers zullen vergast worden op gevechten, wilde jachten, paardenvangst, enz. enz.juist zooals dat gebeurt in de prairiën. De Wild West Show heeft daarom een eigen, uitgestrekt terrein, waartoe de groote hal rechts, langs trappen, toegang geeft. Het beslaat zeven morgen van het park, dat vijftien morgen groot is en spoedig in eenen hof herschapen wordt. Electrisch licht bestraalt dat »gebied", waar 20,000 menschen of meer de »prairie"-voorstellingen zullen kunnen bijwonen, ook des avonds. Prankr ij li. De Dinsdagavond verschenen bladen deelen eenparig mede, dat de verhouding tusschen het kabinet en de begrootingscommissie zeer gespannen is, en dat deze niet langer kan voortduren, zonder het aftreden van het ministerie of het ontslag van de commissie ten gevolge te hebben. Door de radicalen zou zelfs de val van het kabinet gaarne gezien worden. Men spreekt er van, dat, mocht het geval zich voordoen dat het kabinet heenging, de radicalen hun best zouden doen generaal Boulanger minister-president te maken. Het oordeel van ernstige staatkundigen is, dat een crisis vermeden en een vergelijk met de begrootings commissie getroffen kan worden. De Temps, de Siècle en eenige andere bladen, die invloed op de publieke opinie hebben, zeggen, dat de eerste bezuinigings maatregel het voorkomen eener ministerieele crisis zou zijn. De minister van oorlog heeft proeven doen nemen met de haltes-repos" op de groote Fransche spoor wegen. Deze »haltes-repos" bestaat hierin, dat aan zekere stations de troepen stilhouden om een maaltijd te nuttigen. Een eerste proef werd drie dagen geleden aan het station van Soissons genomen. Dit station is o. a. bij strategische transporten aangewezen om de talrijke troepen, die plotseling uit verschillende richtingen komen aanrukken, van voeding te voorzien. Op bevel des ministers waren twee batterijen artillerie, twee eskadrons dragonders en twee bataljons infanterie van Compiègne, Terguier en Laon vertrokken. Naar mate de treinen te Soissons aankwamen werden de manschappen naar het goederenstation, dat in een eetzaal veranderd was, geleid, waar banken en tafels voor tien personen klaar gezet waren. Aan eiken soldaat werd een rantsoen brood, koffie met suiker en een ration brandewijn, d. i. een avond maaltijd, uitgereikt. Toen deze was afgeloopen, werden de paarden gedrenkt en vervolgens toog men aan het inladen om naar de respectieve garnizoenen terug te keeren. Deze verschillende manoeuvres, voor 3784 man schappen en 570 paarden, hadden minder dan een uur geduurd. De heer Jules Roche heeft aan de commissie het rapport voorgelezen over het ontwerp van den minister van financiën tot invoering eener inkomstenbelasting, waarbij de huurwaarde tot maatstaf van het inkomen zal worden genomen. Het rapport, dat tot verwerping dei' voordracht concludeert, is door de commissie goed gekeurd. De opbrengst dezer belasting was door den minister geraamd op 29 millioen. De minister van oorlog heeft bij de Kamer ingediend het wetsontwerp, waarbij de regeering de noodige gelden worden toegestaan tot het doen van proef nemingen met de mobilisatie van het leger. Het aan gevraagd crediet bedraagt 4,900,000 fr., of na aftrek van hetgeen reeds op het gewoon budget voorkomt, 3,600,000 fr. O. a. wordt daarbij '100,000 fr. aan gevraagd voor de instelling van een technische afdeeling van werklieden voor militaire spoorwegdoeleinden. Zwitserla nel. Zondag heeft de volksstemming over de drankwet plaats; men verwacht een overwinning voor de regee ring. Dit resultaat zou in drie opzichten belangrijk zijn: in politiek opzicht, als de regeering versterkend; in sociaal opzicht, als het drankmisbruik bestrijdend; in financieel opzicht, als aan een aantal kantons eene schadevergoeding gevend voor de vermindering van inkomsten, die zij in '1890 door de afschaffing der kantonale accijnsen (OJimgelder) zullen Jijden. IV oor cl- A-ixierilia.. Te Connelsville, in Pennsylvanië hebben de scoke worker's" den arbeid gestaakt. Men verwacht eene langdurige worsteling, welke den stilstand der fabrieken van stalenspoor wegen in het district Pitsburg tengevolge zal hebben. Een aantal Hongaarsche werklieden zijn naar hun land teruggekeerd, meenende, dat de werkstaking een half jaar zal aanhouden en dat zij in Hongarije goedkooper leven kunnen. In de kool- streken van geheel Pennsylvanië dreigt eene werk staking om loonsverhooging, welke de mijn-maatschap pijen niet kunnen toestaan, daar de markt reeds overvoerd is. Bixlg-arije. Er wordt weder van een nieuwen candidaat voor den troon gesproken. Deze zou zijn prins Willem van Nassau, zoon van hertog Adolf van Nassau, wiens bezit door Pruisen in 1866 is ontnomen, doch die sedert met Bismarck is verzoend, tengevolge van het huwelijk zijner dochter Hilda met den oudsten zoon van den groothertog van Baden. Men verzekert dat deze candidaat door den Duitschen rijkskanselier ge steund wordt. Gemeiigd Ruitenlandsch Nieuws. Een nieuwe bijdrage tot de rol, welke door melk wordt gespeeld bij het overbrengen van besmettelijke ziekten, wordt gegeven door den heer Power in een rapport aan den Local Government Board over een door dien geneeskundige ingesteld onderzoek naar de oorzaken van een epidemie van diphteritis te Yorktown en Camberly. In het eerste gedeelte van het rapport wordt aangetoond, dat geen schadelijke uitwasemingen van riolen of wateren tot de ontwikkeling van de epidemie hebben kunnen medewerken. In dit opzicht bleek het district uit een sanitair oogpunt niets te wenschen over te laten. Daarentegen leidde het onder zoek tot een sterke verdenking van de qualiteit dei- melk, van een bepaalde boerderij afkomstig. Van de gezinnen van '176 woningen in gemelde plaatsen vernam men, dat 94 hun melk kregen van de ver dachte boerderij, 82 van andere leveranciers. Van deze twee groepen van huizen werden er 48 in de eerste groep door diphteritis aangetast, terwijl slechts 9 woningen in de tweede groep door de ziekte werden bezocht. Verder bleek, dat bewoners van deze laatst bedoelde 9 huizen diphteritis hadden gekregen öf door aanraking met aangetasten in een van de 8 woningen, óf door het gebruik van melk buitenshuis. Eindelijk bleek, dat in de huizen van de meer- gegoeden, waar de melk te roomen wordt gezet of onvermengd wordt gedronken, de ziektekiemen meer gelegenheid hebben zich te ontwikkelen en het gevaar voor besmetting daar dus veel grooter is dan in de huizen van mindergegoeden, die slechts kleine hoeveel heden daags gebruiken en dan meerendeels in thee of koffie. De uitkomsten van dit onderzoek waren geheel in overeenstemming met de ziektegevallen, die zich ongeveer in gelijke verhouding als de meerdere hoeveelheid melk, in bepaalde huizen gebruikt, ook in grooter aantal in die huizen voordeden. Laat ons derhalve hij het heerschen van besmet telijke ziekten de melk slechts drinken, nadat zij gekookt is en dus de daarin aanwezige besmettings- kiemen zijn gedood. Ten aanzien van den invloed van electrisch licht op het leven van bloemen en planten, heeft men dezen" winter te St. Petersburg geene aangename ondervindingen opgedaan. Het keizerlijk slot aan de Newa werd tot voor betrekkelijk korten tijd met kaarsen, gas en olie verlicht. Nadat in den winter van 1885 eenige zalen van het slot, bij wijze van proef, eene electrische verlichting hadden gekregen, ging men er in den herfst van hel vorige jaar toe over, het geheele paleis electrisch te verlichten. Dank zij de krachtige bron, heeft men de verlichting van enkele zalen tooverachtig helder en schitterend kunnen maken. Het is intusschen gebleken, dat het electrisch licht, in zulk een overdaad aangewend, verderfelijk werkt op de sierplanten en de bloemen, die tot verfraaiing van de vertrekken dienen. Men heeft opgemerkt dat in een enkele nacht met helle verlichting de bladeren geel en droog werden, en na korten tijd afvielen. Vooral heeft de prachtige palmenverzameling van het keizerlijk paleis hierdoor groote verliezen geleden. De voornaamste oorzaak van dit verschijnsel meent men gevonden te hebben in de plotselinge overgang van de planten uit het licht van de donkere winterdagen van het noorden, of van het gedempte licht der broei kassen in de verblindende verlichting van 't paleis. Ook zag men, dat de snelheid en de graad van de nadeelige werking van het licht, afhangt van de sterkte hiervan en dat planten die in nissen staan, of op plaatsen, waar ze niet onmiddellijk door het licht worden beschenen, van de genoemde ziekte verschijnselen vrij gebleven zijn. Zooals men eveneens aanneemt wordt het electrisch licht in zijne nadeelige werking nog gesteund door de omstandigheid, dat de planten, in de door droge lucht verwarmde vertrekken, zich niet, evenals in de broeikassen, met een sluier van damp kunnen omhullen, waardoor ongetwijfeld de schadelijke invloeden niet zoo groot zouden zijn.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2