Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. >0. 0. 1887. No. 37. Zaterdag 14 Mei. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. pman- het met te bij taande J alléén Boekh. voor 73>/4 87'/, 98"/i. 98'/s 611/4 553/„ 1011/, 85'/,, 1008/n 93IS/1g 83'3/ls 125 64'/,. 645/te 6413/,, 91s/s 65 305/,, 114»/, 57'/,, 95"/16 98'/, 61'/, 133 a 20 ct. a 7,80 - 7,30 prijzen. 5,50 - 5,- - f 4,70 - 4,20 4,60 4, 3,40 - 2,90 if 6,20 5,70 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk eeu dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEA'MAN. Zierikzee 12 Mei 1887. Het verslag onzer Nuts- spaarbank van het vorige jaar getuigt weder van de toenemende belangstelling, die het publiek voor deze instelling heeft. Er hadden gedurende dat jaar 1290 inlagen en 702 uitbetalingen plaats. De eersten beliepen te zamenf 97855,905 en de laatsten 52304,685 zoodat meer werd ingebracht dan terug genomen f 45551,22 De inlagen waren verdeeld als; van beneden f 115 f 1 tot beneden f 10 340 10 100 658 100 D 1000 261 1000 en hooger16 Samen '1290 Aan rente werd bijgeschreven f 11043,19. De rente bedraagt van f 5 tot f 295 vier - en van grootere sommen drie en een half percent. Op het einde des jaars had het kapitaal der bank een waarde van f 385484,74 terwijl aan de inleggers slechts ver schuldigd was338931',125 zoodat er een reserve-kapitaal is van f 46553,61s Het getal inleggers bedroeg op 31 December 1727, als van beneden f 114 f '1 tot beneden f 10 65 10 100 646 100 1000 963 1000 en hooger39 1727 Uitvoeriger verslagen zijn bij den boekhouder ver krijgbaar. Het Zuider-zendingsfeest zal dit jaar gehouden worden op het »Valkeslot" te Goes. Men schrijft uit Middelburg: In de Maandag gehouden vergadering der afdeeling «Walcheren" van de Zeeuwsehe Maatschappij van Landbouw werd besloten, aan den Commissaris des Konings te verzoeken, het daarheen te willen leiden, dat de tijdelijk buiten werking gestelde bepalingen betreffende het verdelgen van eenige in de vogelenwet genoemde en beschermde vogelen, blijven gehandhaafd, zoodat de musschen, kraaien, enz. met kracht zullen worden achtervolgd. De aandacht der leden werd gevestigd op de voordeelen, die bij eene veredelde schapenfokkerij kunnen worden verkregen, vooral nu er eene zeer gemakkelijke en snelle verbinding met Londen, over Vlissingen bestaat. Hetzelfde werd beweerd van een konijnenfokkerij op groote schaal en de leden werden aangespoord in die richting proeven te nemen. Op de aanstaande algemeene vergadering zal worden besproken a. de wenschelijkheid van wederinvoering der ver plichte hengstenkeuring b. moet de werking der Maatschappij ook ver andering ondergaan; c. is het wenschelijk inkomende rechten op vreemde granen te heffen? Behalve door deze vraagpunten zal die bijeenkomst zeer belangrijk zijn door den wedstrijd van vlas-, braak- en zwingel werktuigen, waarvoor reeds vele mededingers zijn aangegeven. De bijeenkomst werd besloten door eene verloting van een Howard's 1 paards nieuw model ketting-egge met stalen blokjes en oogen, een paar schokbrekers en eenige stellen patent-hoefijzers (systeem Luchaire), een en ander geleverd door de firma Boeke en Huide koper, te Groningen. Naar de M. Ct. verneemt, zal dr. A. Kuyper den 4 of 5 Juli a.s., bij gelegenheid van den bidstond voor de «Vrije Universiteit", te Middelburg als spreker optreden. Uit Kuilenburg meldt men d.d. 10 Mei: Heden werd alhier het stoffelijk overschot van den heer A. J. van Hoytema ter laatste rustplaats ge bracht door de familie en een overgroot aantal vrienden en belangstellenden. Een aantal kransen bedekte de kist. De heer Van Hoytema was chef der groote handels firma van Hoytema en Co. alhier. Jaren lang bekleedde hij de betrekking van dijkgraaf van den Culemborgschen polder, en tot voor eenige dagen was hij in gelijke betrekking bij het bestuur der Linge-uitwatering. Als president-kerkvoogd, zoowel als in vele andere be trekkingen heeft hij zich zeer verdienstelijk gemaakt. Door een helder hoofd en een edel hart onderscheidde hij zich boven velen, zooals bij den geopenden graf kelder door de heeren Post, president bij de rechtbank te Tiel, en ds. Bouman welsprekend werd gezegd. De gemeenteraad van Zaandam heeft aan Burgem. en Weth. een crediet verleend van f 1500, om te onderzoeken of het wenschelijk is, in de straatverlichting na 1890 door een gemeentelijke gasfabriek te voorzien dan wel door electriciteit. (Het contract met de eigenaars der bestaande gasfabriek, de heeren W. II. De Heus Zn., te Rotterdam, loopt dan ten einde.) Door het verhuizen naar Noord-Amerika is in de laatste jaren te Cocksdorp op Tessel de bevolking met de helft verminderd. Twee paar echtelieden waren op een partijtje geweest, hadden zich goed vermaakt en blijkbaar de noodige voorzorgen genomen, dat de nog altijd gure Meilucht hun longen niet zou aandoen. Tegen middernacht keerde men huiswaarts en om de stemming levendig te houden, werd besloten ge durende de wandeling van man en vrouw te verwisselen. Vroo'ijk koutend ging het langs de Veenkade in Den Haag, doch, of nu het gesprek te geanimeerd werd, of dat er een andere oorzaak was, plotseling liet een der dames haren geleider los en eischte de haar door de wet toegekende wederhelft terug. Een conflict volgde, klappen werden uitgedeeld en eerst bij de nadering van de nachtpolitie kwamen de gemoederen tot bedaren. Als een curieus staaltje van de tot stand gekomen verbroedering tusschen België en Nederland kan het volgende dienen; Iemand te Bergen op Zoom schreef zijn vader een brief. Door een toeval echter verloor hij den brief. Zijn vader ontving dezen echter toch, aan de achterzijde verrijkt met het volgende opschrift: «Brief door een Belg gevonden en door hem op de post bezorgd. Ik hoop dat hij tevreden zal zijn. Belg en Hollander zijn één. Zij zijn broeders. M. H." Op de laatste markt te Nijmegen was de aanvoer van eieren zoo groot, dat men ten laatste 8 cents per gast (4 stuks) betaalde. Dr. C. E. van Koetsveld te 's Hage, hoopt 24 Mei e.k. den 80en jaardag zijner geboorte te vieren. De regeering heeft met de Rotterdamsche Lloyd een contract gesloten, waardoor de verzending van brieven naar Ned.-Indië zal kunnen plaats hebben elke acht dagen, bij beurten door de Maatschappij Nederland en de Rotterdamsche Lloyd. Met 21 dezer wordt de werving bij de marine van jongens beneden 14jarigen leeftijd tijdelijk gesloten. Op last van den minister van oorlog zal in den a.s. zomer, bij de normaal-schietschool te 's Hage, een geweer worden beproefd, dat in de kolf voorzien is van een magazijntje, ingericht tot berging van 8 patronen, die op het oogenblik van het beslissende vuurgevecht, zeer gemakkelijk voor het grijpen zijn. De vinding is van den eersten luit. S. L. Woutersen van het 3e reg. inf., onlangs benoemd tot kapitein bij het 7e regiment. Het zesde internationale congres voor hygiene en demographie zal, onder protectaat van Aartshertog Rudolff, van 26 September tot 2 October te Weenen plaats vinden. In het programma komen de volgende Nederlanders voor, die daar verslagen zullen uitbrengen dr. P. F. van Hamel Roos, over de internationale maatregelen, te nemen tegen vervalsching van levens middelen; rar. H. Goemans Borgesius, over de middelen om het alcoholisme te bestrijdendr. W. P. Ruiscli en dr. J. Th. Mouton, over de middelen om den schadelijken invloed van lompen op de voortplanting van besmettelijke ziekten te voorkomenprof. dr. A. Beaujon, over de beweging der bevolking en der volkswelvaart. De gewezen stations-assistent E. J. de Vries, te Leeuwarden, wien intertijd beide beenen werden af gereden, welke vervangen zijn door kunstbeenen, voor rekening van de Exploitatie-Maatschappij, heeft thans eene uitkeering ontvangen van 6500 in eens, terwijl hem een jaarlijksch pensioen van ƒ125 door genoemde maatschappij is toegezegd. Deze ongelukkige, die het overigens goed maakt wat zijne gezondheid betreft, zal nu in sigaren gaan handeldrijven en een kiosk aan het station Leeuwarden oprichten. In de gehouden algemeene vergadering van aandeel houders der Nederlandsche Bank is het dividend vastgesteld op 107, tegen 122 in het vorige jaar. Tot directeur werd herkozen de heer II. II. Beels, terwijl tot commissarissen herkozen werden mr. Mol- kenboer en mr. Gleichman en gekozen de heeren P. J. Cantzlaar te Rotterdam en mr. S. Vissering, oud-minister van financiën, in plaats van den heer Rueb, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, en jhr. Teding van Berkhout, die ontslag genomen heeft. Volgens een bij de Ned. Handelmaatschappij ontvangen telegram is het dividend van de Javasche Bank over 1886/87 vastgesteld op 6 pCt. of 30 Ind. Crt. per aandeel. De minister van oorlog heeft aan de militaire autoriteiten verzonden een nieuw reglement betreffende het toezicht op en het beheer van de kazerneering en wat daartoe behoort. Als nieuwigheid is daarin o. a. bepaald, dat in elke kazerne, waar daartoe, naar het oordeel van den bevelhebber in de militaire af deeling, eene geschikte localiteit beschikbaar is, één of twee kamers zullen worden bewoond door een daartoe door den commandeerenden officier aan te wijzen ongehuwden officier. Dergelijke regeling bestaat reeds lang bij andere legers,

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1