Burgerlijke Stand te Zierikzee. BEURS- EEf MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIEN. Algemeens Vergadering W00NHUUS, SCHUUR en GEVOLGEN, Erf, Bouw- en Weiland, scbuwelijke moordaanslag in de hoofdstad; nauwelijks werd er na eenige dagen nog over gesproken. Maar vroeger kon ook de vreugde over de mislukking openlijk den keizer worden betuigd. Wie toegang bad tot het paleis, snelde er heen en daarbuiten stonden tienduizenden om den keizer, als hij uitreed, juichend te begroeten. Ditmaal was ieder het zwijgen opgelegdzelfs de pers mocht geene ineening uitspreken en juist hierdoor verdween de belangstelling van het publiekzij was in het buitenland veel grooter dan in de hoofdstad." Gemengd Buitenlandscli Nieuws. »Hoewel ik misschien de best betaalde journalist in Europa ben", schrijft de bekende Engelsche publicist George Augustus Sala over zijn stand, »zou ik toch, als ik nog jong was, de journalistiek niet tot mijn beroep kiezen. Óp enkele uitzonderingen na, wordt men er arm bij en oud vóór zijn tijd. »Door dat gedurig jagen naar nieuws is de jour nalist vroeg versletenen als hij dan, na zooveel lange en moeilijke artikelen geschreven te hebben, zacht en kalm in den Heere ontslapen is, evenmin beroemd na zijn dood als hij bij zijn leven is geweest, zal niemand op zijn grafsteen de 10,000 artikelen aanwijzen, die honderdduizenden tot leering en stof tot bespreking gestrekt hebben. Over zulk een journalistenschedel, die eenmaal het brein bevatte, waaruit zoo menige kernachtige en geestige uitdrukking ontsproot, zou Hamlet veel treuriger beschouwingen kunnen houden dan over Yorick, den hofnar, en zijne collega's van treur- en blijspel. Hun, den tooneelspelers, vlecht ten minste de tijdgenoot kransen, en de nakomelingschap wijdt hun dankbare gedenkschriften. Maar naar de journalisten kraait geen haanen toch past op hen veel beter het compliment, waarmede Hamlet den tooneelspelers het hoofd op hol heeft gebracht, dat zij de spiegel en de verkorte kroniek van hun tijd zijn. Want de journalisten zijn niet alleen de spiegel, maar ook de oogenblikkelijke photographie der wereld geschiedenis zij leveren den lateren geschiedschrijvers de platen voor hunne menschenbeelden, en niet zelden gebeurt het ook, dat zij zei ven de geschiedenis maken." Een nieuw soort van asperge is ontdekt in de steppen van Akhal-Tekiz, die onlangs door Rusland werden geannexeerd. De asperges groeien daar in het wild en hebben afmetingen, die in Europa ongekend zijn. De stelen zijn zoo dik als de arm van een man en bei-eiken een hoogte van vier a vijf voet. Een enkele steel is voldoende voor den maaltijd van tien Russische soldaten. De smaak moet even goed zijn als die der Europeesche soorten. Dat een overdreven manie om te verzamelen de menschen niet zelden tot zonderlingen maakt, is bekend. Een merkwaardig voorbeeld hiervoor is een man, die kort geleden te Berlijn overleedde schilder en etno loog Muetzel. In zijn huis had hij drie kamers geheel voor zijne verzamelingen ingericht. Muetzel verzamelde kapellen en kopergravures. Zijne vlinderverzameling gold voor een van de rijkste in geheel Duitschland; 50 jaren lang heeft Muetzel aan deze verzameling gewerkt om die zoo volledig mogelijk te maken. Drie dagen voor zijn dood heeft hij ze naar het ministerie gezonden en onderhandelingen over den verkoop er van aangeknoopt. Andere, zeer hooge aanbiedingen, voor enkele gedeelten zijner verzameling, heeft hij steeds afgeslagen, daar hij liever zag, dat ze in haar geheel bleef. Ook zijne verzameling van koperertsen is zeer belangrijk; voor een gedeelte ervan is reeds 30,000 mark geboden. In 't geheel vertegenwoordigen beide verzamelingen een waarde van ongeveer 90,000 mark. Muetzel heeft zich reeds lang uit den omgang met menschen teruggetrokken. Hij wilde niet, dat iemand in zijn huis kwam, want hij verkeerde voort durend in angst, dat zijne opgezette vlinders beschadigd zouden worden. Van 8 tot 15 Mei zal er te Dresden eene inter nationale tuinbouw-tentoonstelling worden gehouden, onder bescherming van den koning van Saksen. Volgens de mededeelingen der Saksische couranten, zijn de bezendingen uit het binnen- en buitenland, en vooral uit België, Nederland en Engeland, zoo groot, dat de voor de tentoonstelling bestemde gebouwen en terreinen nauwelijks voldoende ruimte zullen aanbieden. Uit een oud Engelsch manuscript, dat handelt over de gebruiken aan het hof van Hendrik VIII, zijn in een boek, dat in het begin dezer eeuw uitgegeven is, eenige bepalingen overgenomen, die ons een blik doen slaan in de zeden van vroeger tijd en meer in het bijzonder een eigenaardig licht werpen op de hofetiquette dier dagen. Bedoelde voorschriften luiden als volgt: »De lieden uit het gevolg van den prins van Wales mogen uit de huizen, waar zijne koninklijke hoogheid een bezoek aflegt, geen sleutels of sloten, tafels, banken of andere meubelen medenemen. Aan het hof zullen de dames geen andere dan kleine poedelhonden mogen hebben. Des middags zal er om 10 uur, des avonds om 4 uur gegeten worden. Voor den koppel honden van den prins van Wales moeten dagelijks 24 brooden worden uitgereikt. De hof koks zullen geen jongens, die geheel naakt gaan, of des nachts bij het keuken vuur slapen, tot koksmaat aanstellen. De kamerdienaars moeten als vrienden met elkander omgaan, zich niet over elkander beklagen en mogen zich niet den tijd verdrijven met dezelfde middelen als waarvan de koning zich bedient. De bierbrouwer mag geen zwavel in het bier doen. Alleen in de kamers van den koning, van de koningin en van prinses Maria mogen kolen worden gestookt." En ten slotte: «Alle pairs en leden van het Lagerhuis zullen, na het sluiten van de zittingen van het parlement, bij waarschuwing voor 's konings ongenade naar hunne provinciën terugkeeren." Omtrent de brieven van Columbus wordt nog gemeld, dat de echte als groote kostbaarheden in het stadhuis te Genua worden bewaard. Reeds eenige jaren geleden deelden de Amerikaansche bladen mede dat de kostbare brieven van Columbus uit Genua waren gestolen en naar Amerika overgebracht. Het schijnt, dat dit bericht werd verbreid om de vervalsching zoo voordeelig mogelijk le plaatsen en haar grooter kans tot slagen te geven. Het meest belangrijke exemplaar uit de verzameling is tot de vervalsching gekozen, namelijk de brief, dien Columbus 2 April 1502 uit Sevilla aan den koning richtte en waarvan in 1614 en 1857 facsimile's zijn uitgegeven, van welke het laatste vooral den oorspronkelijken brief bijzonder geleek, en waarnaar de valsche brief, die nu in Amerika voor de som van 40,000 dollars wordt aangeboden, zeker is vervaardigd. In zijn soort moet die brief anders een waar kunststuk zijn. Een voordeelig blad. Een nieuw Parijsch blad van de revanche-partij V Action biedt zijnen abonné's voordeelen, zooals nog geen blad ze ooit heeft aan geboden. Het heeft een overeenkomst gesloten met verschillende handelshuizen om den abonné's kosteloos voedingsmiddelen te verschaffen. Ieder abonné, zelfs een die zich voor een maand verbindt, heeft slechts zijn quitantie bij het huis Fouquet, rue de Rivoli te toonen, om een bus koffie van 4 ons eerste qualiteit of 5 ons chocolade eerste qualiteit te ontvangen. Zulk een bus kost voor niet-abonné's 2,70 francs, terwijl het abonnement op de. I'Action slechts 2 francs kost en dus kost het maandelijksch abonnement niet alleen n i e t-s, maar men krijgt nog 70 centimes winst. Daarby belooft de VAction nog andere voordeeltjes, zooals het middel om goedkoop te kunnen leven. Wat zijn die Parijzenaars toch gelukkig en wat een be- scheidene redactie, die alleen op anderer voordeel en welzijn bedacht is en zich zelve vergeet! Een muziekschool in Japan. De Japansche regeering is voornemens op staatskosten in Japan een groote muziekschool op te richten en muzikale, jonge Japanners aan het conservatorium te Weenen een cursus te laten doorloopen. De directeuf- van het openbaar onderwijs en president van. de commissie van schoone kunsten, de heer A. Hamao, heeft tot eigen studie het conservatorium te Weenen een langdurig bezoek gebracht. Dat het romantische zeer goed met het nihilisme kan samengaan, bewijst het volgende geval, dat te Moskau is voorgekomen. De beschuldigde was een medisch student, die op heeterdaad was betrapt, juist toen hij bezig was ontploffingsmiddelen in een huis te verbergen. De dochter van den eigenaar moest als getuige tegen hem verschijnen en op haar bekentenis werd hij tot twintig jaar dwangarbeid in de mijnen van Siberië veroordeeld. Dadelijk na afloop der ver oordeeling verkocht de jonge dame de familiejuweelen, kocht de zes Kozakken, die den veroordeelde bewaakten, om en niet alleen hielp zij hem in de vlucht, maar zij vergezelde hem naar Zwitserland, met het vrome plan in een klooster te gaan, om boete te doen. Onderweg veranderde zij echter van plan en zij besloten maar liever te trouwen, waartoe zij dan ook de vorige week zijn overgegaan. Een hótelhouder in een Duitsch stadje heeft een zonderlinge arbeid aanvaard. Hij heeft zich n.l. door eene weddenschap verplicht, in twee jaren den geheelen bijbel over te schrijven. Bij het aangaan van de weddenschap is bepaald, dat het afschrift zonder fouten moet zijnvan de verschillende punten en komma's mag er geen enkele vergeten zijn, anders krijgt hij de 2000 mark de prijs voor zijn arbeid niet. De man heeft een even verdienstelijk als nuttig werk uitgekozen. Mocht hij aan dit werk niet genoeg hebben, dan raden wij hem aan, bijv. een logarithmentafel en een convensations-lexicon te gaan overschrijven. Van 29 April—6 Mei 1887. Geboren: Een dochter van L. J. Leeuwe en N. van der Velde. W. J. van den Berge en R. den Herder. Gehuwd: J. van Dongen, 23 j., j.m. en M. Bodbijl, 24 j., j.d. H. Verboven, 20 j., j.m. en M. Straaijer, 24 j., j.d. Overleden: J. Witte, 65 j., ongeh. d. P. de Mooij, bijna 16 m., z, M. A. Rodoe, 2 j., d. PRIJZEN DER EFFECTEN TE AMSTERDAM den 5 Mei 1887. Nederland, Werkelijke Schuld 2pCt. 731/8 dito dito 3 87% dito dito 3% 98ll/i« dito dito 1878 4 Premie-Leening Stad Rotterdam 3 102 België, dito Stad Antw. '74 3 98% Spanje, Obligatiën Buitenl. 1869/70 4 61 dito dito '1876 2 Portugal, dito Buitenl. 1853/84 3 5415/<e Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 5 101 Va Cert. Inschr. 6e S. 1855 5 85% Obligatiën 1866 f 1000 5 100% dito 1860 2e L 100 4% 94% Obl.-Leen. 1867/69 4 83% Staatsleening 1866 5 Oostenrijk, Obligatiën in papier 5 64% dito dito 5 63% dito in Zilver 5 647/le dito dito 5 6413/i, dito in Goud 4 88% Staatsleening 1864 131 Italië, Inschrijving 5 919/u Turkije, Obl. Alg. Schuld 1865 5 65% Brazilië, Obligatiën Lond. 1865 5 100% Mexico, dito 1851 3 29i %6 Rusland, Groote Spoorw.-Maatsch. Aand. 5 114% Baltische Spoorw. Aand. 3 5613/la Jeles Griasi Obligatiën 5 Orel-Vitebsk Obligatiën 5 95%fl Poti Tiflis Obligatiën 1000 5 98% Oostenrijk, Fransch-Oost. Sp. Oblig. 3 Italië, Zuid Ital.-Spoorw. Obligatiën 3 61% Amerika, Illin. Cert. van Aandeel PRIJZEN VAN COUPONS. Oostenr. in papier 19,82% I Russen in Z. R. f 1,04 dito in zilver - 19,82V2 Amerik. Dollars - 2,45 Div. Eng. per - 11,52% Papier - Marktprijzen van de volgende artikelen te Zierikzee, van den 5 Mei 1887. Per Hectoliter. Jarige Tarwe f a f Nieuwe dito 1886 - 6,55 a - 6^80 Zomertarwe - 4',90 a - Rogge 1886 a - 5,'l5 Maartsche Gerst 1886 - 4,25 a - 4,50 Chevalier-Gerst - 5,15 a - 5,40 Winter dito 1886 - 4,50 a - 4,75 Zomer dito 1886 - 4,25 a - 4,50 Haver 1886 - 2,75 a - 3,50 Paardenboonen - 6,— a - 6,25 Witte boonen - 8,50 a - 9- Bruine dito 1886 - 9,50 a - 10,- Schokker-Erwten a - Kleine dito .1886 - 7,- a - 7^25 Koolzaad i a - Marktprijzen van de Boter en Eieren te Zierikzee, van den 5 Mei 1887. Boter laagste koers f 0,40 per 5 ons. d hoogste - 0,47V2 5 Kip-Eieren laagste - 0,50 25 stuks. hoogste - 0,67 Va 25 Wz. Getrouwd N. HUSON e n J. M. WIL TSON Ad., dietevens namens wederzijdsche betrekkingenhun hartelijken ilmtli betuigen voor de bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Zieriksee Elkersee 6 Mei 1887. Voorspoedig bevallen van een Dochter, M. J. DE CRANE-de Jongii. 6 Mei 1887. van de LEDEN der Sociëteit ,9D E OOKBE VEREESIGIIS G-" op de bovenzaal van „Delle-vue" te Zierikzee, Dinsdag ÏO Dei 's avonds 8 ure. De Notaris Mr. J. MOOLENBURGH te Zierikzee zalten verzoeke van den Heer onherroepelijk gemachtigde van de Wed. C. GRAVE- LIJN te Kerkwerveop Maandag- den 16 Mei X88S, 's voormiddags te 10l/2 in de Herberg van P. Evertse aldaar, in het openbaar presenteeren te VESKOOPEN: bestaande in: met 7 Hectares 05 Ares 63 Centiares alles staande en gelegen op en om het dorp Kerkwerve. Nader by Catalogus in perceelen te omschrijven.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3