ZIIRIKZEESCHË COURANT 1887. No. 35. Zaterdag 7 Mei. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- sement Zierihzee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van '1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. ZIE RIK ZEE, 6 Mei '1 8 8 7. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. D. A. Berdenis van Berlekom als vice-president van de arrondissements-rechtbank te Middelburg. Op de tentoonstelling van voedingsmiddelen te Amsterdam zal ook eene poging aangewend worden om het vele goede voedsel, dat van hier wordt uit gevoerd, en wat de Hollanders nauwelijks bij name kennen, meer bekend te maken. Wie niet toevallig een Zeeuw is, kent geen kokhanen, kreukels, strand- krabben en slijkmosselen. Toch gaan die bij honderden balen naar Engeland, België en Frankrijk. Daar worden ze beschouwd als iets zeer begeerlijks; hier wordt er niet naar getaald. De maatschappij Neptunus nu heeft zich belast met de zorg voor de vischbank, die op het marktplein komt. Alle dagen behalve Zondags zal daar levende zeevisch worden tentoongesteld en verkocht. Als haar vertegenwoordiger treedt op de heer C. Saur Hz., (Reguliersbreedstraat te Amsterdam), voldoende bekend als een flink, ijverig man, volkomen op de hoogte van het vak. De heer Saur zal o. a. ook eene aanschouwelijke voorstelling geven van de oestercultuur. Voor het tentoonstellen en verkoopen van riviervisch laat hij een groot aquarium maken. Bij de vischmarkt komt een huisjeeen echt antiek mosselenhuisje. Uit België komen eenige zeer goede tijdingen. O. a. deze: dat de Société des Cuisiniers beiges te Brussel, zeer stellig deelneemt, en dit heel goed doen zal ook. In het café Suisse te Amsterdam is eene postzegel tentoonstelling gehouden, die zeer druk werd bezocht. Het bleek hier duidelijk, dat het verzamelen van post zegels, zooals dit door de Ned. vereeniging van post zegelverzamelaars beoefend wordt, eene wetenschappelijke zaak is geworden, welke van studie en toewijding getuigt. Zij is belangwekkend uit het oogpunt van kennis der aardrijkskunde, geschiedenis, enz. De waarde der tentoongestelde voorwerpen is/13,750. De landen van Europa komen hier in hun geheel voor. Merk waardig vooral zijnBulgarije, met de zegels tijdens de omwenteling van September 1885 gebruikt; de zegels der Parijsche commune; de zeldzame «Periodicals" van Amerika; al de zegels van Peru, die met hunne overdrukken voor verzamelaars van de grootste waarde zijn, enz. Ook de wedstrijd voor albums is zeer belang rijk geweest. De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft van iemand uit Amsterdam, die onbekend wenscht te blijven, f 1500 voor genoemd gesticht ontvangen. Uit Rotterdam wordt geschreven Wat is er te doen om te verkrijgen, dat niet langer de invoer van ons vee in Engeland belemmeringen ondervinde? Deze vraag maakte het onderwerp eener gedachtenwisseling uit in eene alhier gehouden ver gadering van veehandelaars en veefokkers. Algemeen was men van oordeel, dat de bedoelde belemmeringen zouden worden opgeheven, wanneer maar niet langer door onze regeering de doorvoer van Duitsche schapen werd toegestaan. Vrees voor het overbrengen van besmetting houdt thans Engeland er van terug om ons vee even vrij toe te laten als vroeger. Heeft niet een Engelsch minister dat zelf verklaard bij gelegenheid eener interpellatie in het parlement? Die doorvoer van schapen komt slechts aan enkelen ten goede, terwijl bij den vrijen invoer van ons vee in Engeland zoo velen belang hebben. Daarom was men algemeen van oordeel, dat voor den doorvoer van Duitsche schapen geen dispensatie meer behoorde te worden verleend, en in dezen geest zal men zich met een adres tot de regeering wenden. Aan de commissie, die het initiatief had genomen tot bijeenroeping dezer vergadering, werd tevens opgedragen, al zulke maatregelen te nemen, als strekken kunnen om voor dit doel steun te verkrijgen bij verschillende corporatiën en personen. De wensch werd uitgesproken, dat allen iri geheel het land, die belang hebben bij onze veeteelt en onzen veehandel, zich bij deze poging om verbetering te verkrijgen in een voor ons land zeer nadeeligen toestand, zullen aansluiten. Gelukt het, door een vereenigden sterken aandrang van de regeering te verkrijgen, dat zij voor den doorvoer van Duitsche schapen niet langer dispensatie verleene, dan zal het moeten blijken, of werkelijk die doorvoer voor de Engelsche regeering de eenige reden is om onzen veehandel belemmeringen in den weg te leggen. En bestaat nog altijd bij velen eenig vermoeden, dat Engeland slechts voorwendsels bezigt om maatregelen te handhaven, die als een beschermend stelsel werken. Is dat werkelijk zoo, ook dan heeft men iets beters te doen dan zulke voorwendsels weg te nemen. Naar het Hbl. verneem V is een ten behoeve van Domela Nieuwenhuis ingediend verzoek om gratie van de hand gewezen. In den loop der maand Juni of Juli e.k. zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekers-bediende. De Staats-Ct, bevat de voorwaarden tot toelating. Een dienstmeisje te Oosterhout had haar dienst verlaten en wilde het er den dag, alvorens in hare nieuwe betrekking te gaan, nog eens goed van nemen. Zij bleef tot laat in den avond uit, met het gevolg dat haar vader weigerde haar binnen te laten. Ten einde raad herinnerde zij zich dat haar vriendin, die bij den notaris M. diende, haar wel een onderkomen zou verschaffen. De geheele familie was echter uit de stad. Als een vlugge hinde klauterde zij over een tamelijk hooge omheining en zag zich op de vliering een bescheiden plaatsje te verschaffen. Zij was intusschen niet onopgemerkt gebleven. Een buurman stelde de politie van het feit in kennis. Spoedig was de burge meester met agenten van politie ter plaatse en, flink gewapend, stelde zij een onderzoek in, tot zij eindelijk de negentienjarige schoone, in Morpheus armen rustende, op het aangeduide plaatsje vond. Zij werd mede naar het politiebureau genomen, waar hare moeder haar des anderen daags op minder hartelijke wijze vandaan haalde. Vanwege het Bestuur der Liberale Unie is aan de afdeelingen per circulaire bericht dat de samenroeping van de Algemeene Vergadering niet zal geschieden, voordat in de Tweede Kamer de behandeling der grondwetsherziening in eerste lezing zal zijn afgeloopen, ten ware vóór dien tijd een bijzondere staatkundige gebeurtenis daartoe een bijzondere aanleiding geven mocht. Dezer dagen zijn in de Linge, in de nabijheid van het dorp Eist, op verschillende plaatsen, ruim 2000 stuks jonge Forellen (Trutta fario en Salmo fontinalis) en een 200-tal jonge zalmen (Salmo salar) vrijgelaten. De vischjes zijn gekweekt in de inrichting voor zalmteelt te Arnhem van den heer H. E. Bontjes en door hem welwillend kosteloos afgestaan. De eerste jaarlijksche algemeene vergadering van de «Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscherij" zal .gehouden worden op 25 Mei a.s. in «Natura Artis Magistra" te Amsterdam. De algemeene vergadering der Vereeniging tot be vordering der Ilomoeopathie in Nederland werd dezer dagen te 's Hage gehouden. De vereeniging, in October 11. opgericht, telt thans 174 donateurs, leden en begunstigers, De voorzitter deelde o. a. mede, dat zich reeds eenige artsen hebben aangemeld om in de gelegenheid te worden gesteld, de homoeopatische geneeswijze in het buitenland te bestudeeren, om haar later in ons land in practijk te brengen. Van wege het hoofdbestuur zijn uitgegeven twee brochures, te weten«Is de homoeopathie kwakzalverij door dr. N. A. J. Voorhoeve, te 's Hage, en «Hahne mann en de homoeopathie", door J. Merckens te Vlissingen. Beide werkjes werden aan de leden ten geschenke gegeven en zullen in den handel worden gebracht. Het koffiehuis van den heer Penning «De Leeuw van Waterloo" op het Waterlooplein te Amsterdam is als ruïne weder geopend. De vensters zijn echter nog met planken dichtgespijkerd, zoodat er voortdurend gas moet branden; de spiegel vertoont nog slechts enkele glasscherven, het behangsel hangt in flarden aan de muren en op het biljart is een tropee gebouwd van keisteenen en alle andere projectielen, in het café na de bestorming gevonden, welke tropee gedekt wordt door allerlei wapens, als: tolhouten, pooten van stoelen en door tal van andere daar vernielde voor werpen. Van het vernielde café zullen photographische af beeldingen in den handel worden gebracht onder het motto: De praktijk onzer Grondwet." De bewoners van de buurtschappen Uddel en Meer veld lijden sedert vele weken weder zwaren overlast van het tot Het Loo behoorende grove wild. In groote gezelschappen vaak, verlaten de herten des nachts hun verblijfplaatsen, de Uddelsche, Hoogsoerensche en Elspeeterbosschen, om op de ontkiemende grasvelden en groenende roggeakkers te zoeken wat hen aan voedsel ontbreekt, en vervolgens de bewijzen achter te laten van hun dartelheid en vernielzucht. Het nieuwe Centraalstation te Amsterdam, waarvan de ijzeren overkapping aan het verzakken is, heeft, volgens den Opmerker, aan het Rijk reeds twee en een half millioen gulden gekost. Naar het Dagblad verneemt is de tooneelspeler Tourniaire zooverre van zijn krankheid in de geest vermogens hersteld, dat hij het gesticht Meerenberg verlaten en in de echtelijke woning terugkeeren kon. Het bericht aangaande de ontdekking van onder- aardsche gangen van het Prinsenhof naar verschillende punten in de stad Delft wordt door de D. Ct. beslist tegengesproken. De ter plaatse met de grootste nauw keurigheid en in verschillende richtingen gedane onder zoekingen hebben niet alleen het onwaarschijnlijke, maar het onmogelijke van het bestaan van die onder- aardsche gangen aangetoond. Men bericht uit Friesland, dat onder het boelgoed van zekere dame te Anjura bij Dockum volgens de notitiën voorkomen400 bijbels en kerkboeken, diverse staten-bijbels en bovendien 30 rouw-bijbels en testa menten. Iemand geeft een antwoord op de vraag van waar de uitdrukking «een ton gouds" komt. Hij doet nl., met een beroep op ds. van Koetsveld's gelijkenissen

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1