Buitenland. De Parijsche politie heeft de hand gelegd op eene vrouw, die reeds sedert jaren leefde ten koste van verschillende hotels, die zij evenwel nooit met een bezoek vereerde. Zij nam eenvoudig een reisgids en teekende daaruit de verschillende hotels op. Het eene na het andere kreeg nu een telegram, waarbij kamers werden besteld voor mevrouw de gravin zus, of mevrouw de.hertogin zoo, altijd een klinkende titel. Den volgenden dag kwam er dan met den trein eene kist v.an het zelfde adres aan. De hotelhouder haastte zich natuurlijk, de vrachtkosten te betalen, waarbij altijd geregeld een voorschot van een paar honderd francs was. Het geld liet de oplichtster zich door de spoorweg-maat schappij uitbetalen, terwijl de hotelhouder tevergeefs op de aankomst van de hoogwelgeboren vrouwe wachtte. De kist was met papier en steenen gevuld. Een goede vangst heeft de politie te Leipzig gedaan. Een bankier te Maagdenburg werden in het laatst van Januari effecten ontstolen, tot een nominale waarde van 30,000 mark. Woensdag kwam een jong mensch uit naam van een onbekende aan een effectenkantoor te Leipzig met de vraag of men twee Pruisische Consols, waarvan hij de nummers noemde, wilde koopen. Daar de genoemde effecten tot den diefstal van Maagdenburg behoorden, werd het jonge mensch naar het politie-bureau gebracht en denzelfden dag werd ook de onbekende, uit wiens naam hij was ge komen, gearresteerd. Deze was de beminde der zuster van het jonge mensch en een sigarensorteerder uit Birnbaan. In zijn bezit werd nog tot een waarde van 13,000 mark aan effecten gevonden. De rest van den diefstal werd te Berlijn in de woning van het meisje gevonden, dat weldra een volledige bekentenis aflegde. De Napolitaansche dames zijn bekend om haar schoonheid en haar opvliegendheid. Van dit laatste werd dezer dagen op nieuw het bewijs geleverd door een viertal, die elkander met messen te lijf gingen. Twee zeer schoone zusters d'Alterio hadden twee buren, een oude vrouw Giovanna di Francesco en haar even eens genoemde schoone dochter. Reeds lang had men samen in onmin geleefd, toen de dames Zaterdag besloten daaraan een einde te maken. Ieder wapende zich met een keukenmes en zoo ging het er op los. Het resultaat was, dat de oude Giovanna sneuvelde, de jonge Giovanna op sterven ligt en de twee schoone zusters d'Alterio naar de gevangenis werden gebracht. De echtelieden Kert te Weenen verloren voor eenige weken hun tienjarig zoontje, bij wiens ziekte men in 't geheel geen dokter had geraadpleegd. De arts, die de lijkschouwing hield, verklaarde, dat van de huid van 't kind heele stukken afhingen, dat het lichaam geheel met zweren bedekt was, en dat de knaap was overleden aan verzwering van het celweefsel, hetgeen bij heelkundige hulp genezen had kunnen worden. De ouders werden wegens deze onverantwoordelijke nalatigheid aangeklaagd. Voor de rechtbank verklaarde de man, dat hij over dag altijd buitenshuis aan 't werk was en dus niet op de kinderen letten kon. De vrouw zeide, dat zij steeds het halen van een arts had uitgesteld, daar zij meende, dat het niet zoo erg kon zijn omdat de jongen nog altijd met smaak at. Verder verklaarde zij, dat zij de huid van het kind met lijm bestreken had om de stukken die er afvielen samen te houden. Een rijke bedelaar is dezer dagen te Kassei in hechtenis genomen. Men vond bij hem niet minder dan 14,000 mark aan geldswaardig papier, welke som de in lompen gehulde man steeds bij zich droeg en die hij in den loop der jaren al bedelende heeft verzameld. Waarschijnlijk wordt de man nog aan geklaagd, daar hij de belastingwet heeft willen ontduiken. Frankrij k. Het onderzoek naar de wijze, waarop de veel besproken arrestatie van den Franschen commissaris aan de Fransch-Duitsche grens zich heeft toegedragen, is nog niet afgeloopen, zoodat niets omtrent de op lossing van het incident gezegd kan worden. Het rapport van de zijde der Fransche regeering over het voorval opgemaakt, is door den gezant te Berlijn aan de Buitsche regeering ter hand gesteld, het rapport van Duitschland is daarentegen nog niet te Parijs aangekomen. De Daily-News heeft een zijner vertegenwoordigers naar Pagny gezonden, om de aanleiding der zaak te onderzoeken en na het terrein onderzocht en ver schillende information ingewonnen te hebben, beweert hij dat de Fransche lezing over de zaak de juiste is. Schnaebele zou namelijk op het Fransche gebied in hechtenis zijn genomen. Ook loopt het gerucht dat de Duitsche commissaris Gautsch, die de arrestatie heeft bevolen, verplaatsing heeft aangevraagd, omdat zijn handelwijze algemeen afkeuring ondervindt. Uit Nancy wordt gemeld, dat het toezicht in de geannexeerde rijken verdubbeld is. De reizigers, die uit Metz komen, bevestigen dat een brigade agenten uit Berlijn is gekomen en zich in de stad Metz heeft verspreid. Bij de geringste anti-Duitsche manifestatie treedt de politie op. Een groot aantal reizigers, die uit de richting van Pruisen kwam, werden Dinsdag voor de eerste maal aan de Fransch-Duitsche grens ondervraagd. Mag men Le Matin gelooven, dan heeft Herbert Von Bismarck aan den Franschen gezant te Berlijn verklaard, toen hij hem op de wandeling ontmoette en het gesprek over het incident-Schnaebele kwam: »wij zullen alles wel schikken." Gelijk te verwachten was, is de opvoering van «Lohengrin" in het Edentheater te Parijs voor on- bepaalden tijd uitgesteld. Lamoureux deelt in de avondbladen mede, dat de tegenwoordige omstandig heden hem dit besluit hebben doen nemen. In het kabinet van den minister-president, bij wien Lamoureux ontboden was, heeft hij zich Dinsdag bereid verklaard, ondanks de groote verliezen die een uitstel van de «Lohengrin" veroorzaakt, aan den wensch van den minister gevolg te geven. De Événement verzekert, dat Lamoureux thans voornemens is een reeks concerten te geven en dat hij daarin de artisten zou doen optreden, die hij voor de «Lohengrin" geëngageerd heeft. De depeches over het incident van Pagny, zegt de Patrieworden duidelijker, en daardoor geruststellender. De indruk, door de houding van het Duitsche gouver nement te weeg gebracht, wordt integendeel van dag tot dag pijnlijker. Wij zijn ten volle overtuigd, dat het incident van Pagny der oorlog niet ten gevolge zal hebben. Blijkbaar is het intusschen, dat het hier niet enkel een incident geldt, maar een feit, waarmee de uitvoering van een aangenomen stelsel begint. Dit stelsel bestaat van den eenen kant hierin, Frankrijk te sarren, op zijn zenuwstelsel te werken, ten einde al zijn geduld uit te puttenvan den anderen, Duitschland met belastingen en opofferingen van allerlei aard te treffen, om dit land alzoo te overtuigen, dat de oorlog, op een gegeven oogenblik, dat misschien niet ver meer verwijderd is, nog meer op de bevolking zou drukken dan de vrede. Mirabehu zeide: «De oorlog is de na tionale nijverheid van Pruisen." Bismarck doet alles om het Pruisische volk te doen verstaan, dat het, wat het tegenwoordige en ook wat de toekomst betreft, er belang bij heeft, tot deze nijverheid zijn toevlucht te nemen. De redevoering door von Bennigsen Maandag in den Rijksdag uitgesproken, is er een nieuw bewijs van. Er was al weer sprake van militaire uitgaven. Bennigsen verklaarde, dat de geldelijke toestand van het keizerrijk voldoende was, en dat de bevolking nog nieuwe lasten kon opbrengen. Wij weten niet, of de Duitsche belastingschuldigen deze meening deelen, en wij twijfelen er sterk aan. Toch zijn de woorden van Bennigsen eene bekentenis, die het goed zal zijn niet uit het oog te verliezen. Wanneer men eindelijk zoo ver zal gekomen zijn, dat het Duitsche volk de belas tingen niet meer zal kunnen betalen, zal de oorlog in de oogen der landbouwers een redmiddel schijnen, en het is juist dit denkbeeld, dat vorst von Bismarck wil verspreiden. Alhoewel geduldig, moeten we dus oplettend en waakzaam blijven, en aan onze grenzen wacht houden. Italië. Het slot van het artikel der officieus-Vaticaansche Osservatore Romano luidtMen beschuldige den Opper priester niet, van Italië's ondergang te willenneen, de ondergang van Italië, zal nimmer veroorzaakt worden door hem, die zich niet op de bouwvallen van welke natie ook wil zetelen en nog minder op die van zijn zeer dierbaar vaderland; integendeel, bijzonderlijk dat vaderland strekt hij zijne armen toe en hij noodigt het voor zijn eigen welzijn uit om met hem in overleg te treden. Niets zou hij liever zien dan dat de Itali- aansche regeering, de gebeurtenissen en de inmenging van vreemden voorkomende, zich vrijwillig beijverde om het eens te worden met de Kerk. Het is niet moeielijk, dit loffelijk en nuttig doel te bereiken, mits men het slechts wille. Een weinig goede wil, en Italië zal onttrokken zijn aan de heerschappij der secten, welke tegenwoordig tot zoo groote schade en met zoo groot gevaar voor den Staat zich opdringenhet zal weder zichzelf worden." De eveneens clericale, maar minder officieuse Voce della Veritd daarentegen zegt, dat de Paus zich tot geenerlei schikking met de partij des gewelds zal laten vinden, ten einde het eens te worden met het Quirinaal. Alleen de gerechtigheid, de onafhankelijkheid en vrijheid van het pausdom kunnen tot eene over eenstemming met de wereldlijke macht als grondslagen dienen, verklaart de Voce. Gemengd ttuitenlaudscli Nieuws. Transportabele lijkovens. Nu in de Zuidelijke Staten van Europa de lijkverbranding langzamerhand meer en meer veld wint, heeft men ook in de hulpmiddelen verbetering gebracht en gaat men dagelijks daarmede voort. In nummer 8 der Neuen Flamme, een Duitsch Tijdschrift tot bevordering der lijkverbranding, vindt men de afbeelding van zulk een wagen-lijkoven, welke door kapitein Domeniko te Alessandria is gebouwd. De aanhangers der lijkverbranding juichen deze uit vinding ten zeerste toe, omdat de onkosten veel ge ringer zijn. De onkosten van het transport van den wagen zijn vee) geringer, dan die van het vervoer van het lijk in een kist. Zoo bedroegen de gezamen lijke transport- en verbrandingskosten in een geval dat de wagen op een afstand van 96 kilometer van Milaan moest vervoerd worden, slechts f 36, terwijl het vervoer van een lijk van Weenen naar Gotha, benevens de verbranding in het crematorium aldaar, op omstreeks f 480 kwamen te staan. Van een schuldeischer van keizer Wilhelm weet men de volgende aardige geschiedenis te verhalen. Toen prins Wilhelm (de tegenwoordige keizer) zes jaar oud was, speelde hij eens te Potsdam op de exercitie plaats met zijn bal. De bal vloog echter over den muur van het kerkhof. Friederich Siegel, een 14-jarige jongen, die dit gezien had, klom over den muur en bracht den bal terug, maar scheurde daarbij zijn broek. De prins wilde hem eenig geld geven, maar daar hij, noch zijn gouverneur, geld bij zich hadden, zeide hij: Dat is niets, de belooning krijg je toch." De prins vergat dit echter en zoo was Siegel de schuldeischer van den prins geworden. Later vertelde hij dit voorval dikwijls en maakte er grooten ophef van, dat de keizer hem nog vier grosschen schuldig was, totdat het eindelijk den keizer zeiven ter oore kwam, die zich het geheele voorval nog zeer goed kon herinneren. Daarom zond hij den 94-jarigen Siegel 50 mark en voldeed dus zijn schuld met groote rente. Men begrijpt dat het oudje in zijn schik was. Hij is nu onlangs in het ziekenhuis te Potsdam aan verval van krachten overleden. De gelukkige en snelle bouw van een nieuwe schroefstoomboot te Hun-IIong in China, voor het gouvernement van Manilla, duidt een nieuw tijdperk van de Chineescbe scheepsbouwkunst aan. De boot was slechts zes maanden op de werf, is 186 voet lang, 24 voet bre.ed en heeft 120,000 dollars gekost. Een bekend dokter te Weenen heeft zich over het rooken als volgt uitgelaten Het is bekend, dat een overmatig gebruik van tabak niet zelden ziekten van het zenuwgestel en van de ademhalingsorganen ver oorzaakt. Minder bekend is misschien de uitspraak van dr. Tavarger, dat sterke rookers gevaar loopen, ziekten aan het hart te krijgen, daar de nicotine vooral op de hartspieren nadeelig werkt. Zeer dikwijls lijden rookers aan maagziekten, terwijl ook het rooken op de nuchtere maag een slechten eetlust geeft en de spijsvertering hindert; gelukkig doen zich ernstige ziekten eerst dan voor, wanneer het rooken overdreven wordt. De gewoonte om rook door den neus te blazen, verdient onvoorwaardelijk strenge afkeuring. Tegen matig gebruik van tabak is daarentegen niets te zeggen een goede sigaar na den maaltijd, brengt den rooker in een behaaglijke stemming en werkt dan soms zelfs bevorderlijk op de spijsvertering. Om zonder gevaar voor zijne gezondheid tabak te rooken, moet men nooit op de nuchtere maag rooken en evenmin den rook inslikken. Het eiland Noumea bezit het beste orkest van Australië. Het bestaat uit 120 personen, uitsluitend gedeporteerden. De directeur is een oud lid van het Parijsche opera-orkest, die wegens moord gedeporteerd werd. Twee malen per week, Donderdags en Zondags, laat het orkest zich op het hoofdplein hooren. Daar verzamelen zich dan gewoonlijk alle autoriteiten en groote kooplieden. Het orkest speelt alleen klassieke muziek. Generaal Booth, de aanvoerder van het reddingsleger, gebiedt thans over een aanzienlijke strijdmacht. Vooral moet men hiertoe rekenen de couranten en tijdschriften, die van wege het «leger" worden uitgegeven, en die, door hunne groote oplage en uitgebreiden kring van lezers, van veel dienst kunnen zijn. Het hoofdorgaan The War Cry behoort tot de meest gelezen en talrijkst verspreide weekbladen van Londen. Het heeft eene oplage van 230,000 exemplaren. Behalve dit zijn er nog ongeveer twintig bladen met dergelijke klinkende titels, die in de provincie ver schijnen en wier gezamenlijke oplage bijna 500,000 exemplaren bedraagt. Daarbij komt nog het maandblad All Round the World, waarvan 35,000 exemplaren worden gedrukt. Met deze strijdmacht nog niet tevreden, heeft

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2