Z1EMKZEESCHE (MEANT. voor hel arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 33. Zaterdag 30 April. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels GO Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. EAKENMAN. iïij deze Courant behoort een Bijvoegsel. Binnenland. ZIERIKZEE, 29 April 1 8 8 7. Tot lid van den Gemeenteraad te Ouvverkerk is gekozen de heer Johannes Romeijn, met 22 van de 31 uitgebrachte stemmen. De Haagsche corr. der Zutf. Cl. schrijft: Ondanks de klippen, waarop het grondwetsvaartuig dreigde te stranden, is er deze week veel afgedaan. Tal van nieuwe bepalingen zijn zelfs aangenomen, zonder eenige discussie uit te lokken. Zoo is aan de Eerste Kamer het recht van enquête verleend; zoo is bepaald, dat leden van de Tweede Kamer, die gebruik maken van het recht van initiatief en een wetsontwerp indienen, dat ontwerp in de Eerste Kamer kunnen gaan ver dedigen. Een zeer belangrijke beslissing was ook die betreffende de politieke eeden. Onder de nieuwe grondwet zal men bij de aanvaarding eener betrekking niet meer tot het afleggen van een eed gedwongen kunnen worden, maar met een belofte kunnen volstaan. Te Koog aan de Zaan is door 56 van de 60 nering doenden besloten met 23 Mei e.k. des Zondags na negen uur 's morgens niet te verkoopen. Voorloopig verbinden zij zich voor drie maanden als proefneming. De bevolking van Nederland bedroeg op 1 Januari 2.174.001 mannen en 2.216.856 vrouwen, totaal 4.390.857, tegen 4.336.012 op 1 Januari 1886. De trichinenziekte. De Staats-Courant van Dinsdag bevat een verslag, uitgebracht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken door den waarnemenden geneeskundigen inspecteur voor Zeeland, over de in de eerste maanden dezes jaars te Goes waargenomen epidemie van trichinen- ziekte (trichinose). Het getal aangetaste personen kan niet met juistheid worden opgegeven, omdat niet allen geneeskundig werden behandeld, maar mag gerust op 70 gesteld worden, of meer dan '1 op 100 inwoners. Gelukkig is slechts één lijderes bezweken. De meest afdoende maatregel voor den mensch bestaat in de onthouding van het gebruik van varkensvleesch, ham en worst, die niet dóór en dóór gaar gekookt of gebraden zijn. Door den heer Van Kerkwijk is op Art. 139 van de Grondwet een amendement voorgesteld, strekkende om te bepalen dat de benoeming van den voorzitter van den gemeenteraad, uit of buiten de leden van den Raad, door de wet wordt geregeld. Het regeeringsartikel eischt eene benoeming door den Koning. De aandacht van Nederlandsche geneeskundigen wordt gevestigd cp de gelegenheid, die er voor hen bestaat om onder genot eener toelage van 200 of 250 's maands, vrij van contributie ten behoeve der burgerlijke pensioenen, belast te worden met de uitoefening van den burgerlijken geneeskundigen dienst in een of ander door den Gouverneur-Generaal aan te wijzen gedeelte van Ned.-Indië, terwijl zij daar tevens particuliere praktijk kunnen waarnemen. Een correspondent van een der buitenlandsche bladen, die Amsterdam bij de laatste feesten bezocht, schrijft, na een uitweiding over de feesten en een beschrijving der stad als handelsstad, het volgende: Alle natiën der bekende wereld vindt men er vertegenwoordigd, zoowel beschaafden als on beschaafden; mijn bijzonderen aandacht trok een gekruisd ras, waarschijnlijk uit negers en roodhuiden ontstaan, het kwam mij voor dat de stedelijke overheid een bijzondere voorliefde voor dit ras aan den dag legt, althans het wordt in één groot gebouw in een der hoofdstraten gehuisvest en des Zondags op een bepaald uur tentoon gesteld, al wandelend door de straat." De correspondent had Amsterdamsche burgerweezen naar de kerk zien trekken Een eigenaardig kijkje in de zoogenaamde beschaafde wereld levert wel een correspondentie in het Handelsblad. Iemand, die berustte in het feit, dat de slangen in de Diergaarde te Amsterdam met levende dieren worden gevoederd, omdat de slangen ander voedsel weigeren, uitte zijn leedwezen dat het voederen in tegenwoordigheid van bezoekers geschiedt, vooral omdat op kinderen dit wreede schouwspel een nadeeligen invloed heeft. De redactie was dit met den inzender geheel eens, maar moest op gezag van het bestuur van het ge nootschap meêdeelen, dat de slangengalerij, die 's Vrijdags bij de voedering gesloten wordt, telkens moet worden geopend op verzoek van leden, die zich zelf en hun kinderen op dat schouwspel wenschen te ver gasten. De aanvragen geschieden zelfs voornamelijk door moeders, en. het bestuur heeft geen vrijheid die verzoeken niet in te willigen. In de nalatenschap van een onlangs overleden liefhebber van oud- en zeldzaamheden te Amsterdam werd een portefeuille gevonden, inhoudende een aantal van de niet meer bestaande en allengs in vergetelheid rakende cents-prenten. Hoe zelfs het meest waardelooze waarde kan krijgen, wanneer het zeldzaam wordt, bewijst deze verzameling, die voor 70 overging in handen van een anderen verzamelaar. De uitvoer van vee naar België neemt in den laatsten tijd te Roermond buitengewoon toe; men koopt al wat maar te krijgen is voor dat rijk op. Men meent dit in verband te moeten brengen met de onderhanden zijnde wet tot belasting van vee bij den invoer in België. Het te Brussel verschijnende weekblad Le Moniteur des travaux publics et du batiment van 17 April bevat eene mededeeling omtrent Kalkolith, eene stof, die als grondverf gebruikt wordt bij het schilderen van hout, ijzer, zink, pleister en cement, en zich zoowel vereenigt met de voorwerpen als met de verf, die er over gestreken wordt. Deze stof droogt binnen een paar uur en kan dan reeds beschilderd worden. Verder wordt eene gebruiksaanwijzing daarvan ge geven en ook de stof aanbevolen om sommige hout soorten eene fraaie kleur te geven. De fabrikanten zijn Pantzer Peltzer en Co. te Antwerpen; agenten in ons land de heeren Huinek en Co. te Rotterdam. Uit Oud-Beierland wordt geschreven: »Dat de regenten van het Diaconie-weeshuis te Oud-Beierland eenparig hun ontslag genomen hebben, is waar; doch wel verre van zijne oorzaak te vinden in oneenigheid van regenten met hunnen voorzitter, zooals vroeger werd vermeld, is de reden hiervan, dat alle regenten, waaronder dus ook de voorzitter en zelfs het als regent fungeerende lid van het burgerlijk armbestuur, meenen hunne functie niet naar behooren te kunnen uitvoeren, zoolang hunne opvatting omtrent de toepassing van een artikel van het contract tusschen kerkeraad en burgerlijk arm bestuur niet door de meerderheid van dit laatste bestuur wordt gedeeld. Het ontslag van vader en moeder staat met boven genoemde quaestie in geen verband." Kuust, Wetenschap en Letteren. Wijlen dr. C. M. van der Sande Lacoste, te Am sterdam, heeft aan het Rijk, ten behoeve van het Rijksherbarium te Leiden, de door hem nagelaten collectie planten gelegateerd. Deze bestaat uit een wetenschappelijk hoogst belangrijk bryologisch her barium, waardoor eene klasse van de kryptogamische planten op uitnemende wijze in 's Rijks herbarium vertegenwoordigd zal wezen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Op den Zeedijk te Amsterdam, waar een dronken persoon baldadigheid pleegde, wilde de politie dien man in arrest nemen. Het publiek verzette zich daar echter tegen en ontzette den dronkaard, waarbij een agent de linkerhand brak. Het is treurig, dat dergelijke feiten in Amsterdam nog kunnen plaats vinden. Het ltaliaansche struikrooverwezen is nog niet geheel uitgeroeid en vooral de Campagna is het tooneel van brutale rooverfeiten. In eeri hut in de Campagna kwamen des nachts gewoonlijk een aantal schaap herders bijeen, die zich over dag weer verspreidden. Toen eenigen tijd geleden slechts een der herders thuis was, kwamen er verscheidene, tot de tanden gewapende mannen, die alles wat zij vonden, medenamen en den herder bevalen, den volgenden dag 200 lire gereed te houden. In plaats van naar het geld om te zien, riep de man een groot aantal herders en boeren bijeen, die zich in de hut in hinderlaag legden. Toen de roovers kwamen, werden deze door de herders aangevallener ontstond een hevig gevecht, maar ten slotte dolven de bandieten het onderspit en werden zij half dood aan de politie overgeleverd. In het stadje Züllchow, in Pommeren, hebben ernstige ongeregeldheden en vechtpartijen plaats gehad. Toen de politie n.l. een man in hechtenis wilde nemen, werd zij hierin verhinderd door een troep van 30 a 40 jonge mannen, die trachtten den gevangene te bevrijden. Zij wierpen met steenen en openden een formeel bombardement op de agenten. Te vergeefs trachtten twee andere agenten de aanvallers terug te drijven, zij werden eveneens met steenen geworpen. De politie, die, voor zoover zij hiertoe genoodzaakt werd, van hare wapenen gebruik maakte, kon evenwel weinig uitrichten. Toen eindelijk de commissaris van politie met nog eenige agenten verscheen, viel de menigte deze laatsten aan. Een arbeider werd op 't oogenblik dat hij den commissaris met een steen wilde werpen, door dezen met een revolverschot gedood; een tweede schot op een anderen aanvaller miste. Een der politie-agenten werd ernstig aan het achter hoofd gewond; een tweede kreeg vijf verwondingen aan het hoofd. De overige agenten werden allen meer of minder zwaar gewond en waren door hun klein aantal niet in staat, personen in hechtenis te nemen. Daar de namen der oproermakers bekend zijn, zullen ze toch hun straf niet ontloopen. Een groote buskruitfabriek, niet ver van Genua, is dezer dagen in de lucht gevlogen. Tot nog toe werden van onder de puinhoopen zestien afzichtelijk verminkte lijken van arbeiders gevondeneen aantal werklieden, wier lijken nog niet gevonden zijn, worden vermist. Eene oude vrouw, die door deze ramp haar man en haar eenigen zoon verloor, is van den schrik krankzinnig geworden. Omtrent de oorzaak van de ontploffing kan men nog niets met zekerheid zeggen. Dit is reeds de vierde fabriek, die op die plaats door eene ontploffing vernield is.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1