ZiERIKZEESCHE COURANT. voor liet arronis- sement Zierikzee. 1887. No. 32. Woensdag 27 April. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie m a a n cl e n f 1Franc o per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. EAKENMAN. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 2 6 April 1 8 8 7. Vrijdagavond gaf het muziekgezelschap »Kunst en Eer" zijn laatste concert voor het winterseizoen, en hoewel wij tot ons leedwezen verhinderd waren dit concert bij te wonen, mogen we toch, afgaande op de algemeen gunstige mededeelingen die tot ons kwamen, niet nalaten met een enkel woord melding te maken van het uitstekend succes, dat ook ditmaal weder den ijverigen Directeur met zijn gunstig bekend gezelschap is ten deel gevallen. Jamnier, dat de opkomst zoo slecht was, en dat door de leden het bezit van een goed en degelijk muziekgezelschap niet beter op prijs wordt gesteld. We vertrouwen echter dat de avond van Vrijdag vele wegblijvers tot inkeer zal hebben gebracht en zij bij volgende concerten, door hunne trouwe opkomst zullen toonen, prijs te stellen op den lust en ijver, door ons muziekgezelschap en zijn Directeur steeds aan den dag gelegd, en hen zoodoende steunen in hunne pogingen, den liefhebbers van de muziek een genotvollen avond te bezorgen. Jn de gisteren gehouden zitting van den Gemeenteraad zijn benoemd tot leden der Commissie tot onderzoek der rekening over 1886 van den Straatweg Zierikzee Brouwershaven de HH. Goemans, W. A. Ochtman en Six, en van de Gasfabriek alhier de H.H. Moolenburgh, Schneiders en Zuurdeeg. Aan A. J. Trijzelaar is, wegens vertrek naar elders, ontslag verleend uit zijne betrekking van beestenvilder. De Voorzitter legt aan den Raad over, het verslag van den toestand der gemeente, die van het lager- en middelbaar onderwijs en van de gasfabriek, allen over 1886. Aan den heer C. Hack wordt tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking als onderwijzer aan school B. Op een verzoekschrift van M. de Granje en C. J. Gast om een gedeelte gemeentegrond (overdekte vroun) achter hunne erven, in erfpacht op de gewone voor waarden te verkrijgen, wordt gunstig beschikt. De geloofsbrieven van het gekozen raadslid Mr. A. J. F. Fokker worden gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de HH. Houwer, Schneiders en S. J. Ochtman, die na onderzoek dezelve goedkeurden en tot toelating adviseerden. Afschrijving van Hoofdei. Omslag is verleend aan J. Hekman ad f 1,86en aan W. Laven ad f '1,40. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt de prijs der schor- of plakzoden van af '1 Mei a.s. bepaald op 12 ct. per vierk. Meter. Tot Ledeft der Commissie voor de zaken der Schutterij worden benoemd de HH. Schneiders en de Looze, en tot plaatsvervangende leden, de HH, van Manen en Six. Het primitief kohier der belasting op de honden wordt vastgesteld op f 452, 135 honden voor vermaak en 47 honden voor beroep. De rekening van het pensioen- en weduwenfonds der gemeente-beambten, sluitende met een goed slot van f 23,435, wordt onveranderd vastgesteld. Het kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1887 wordt vastgesteld op f 21882. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. IC. Boeije, als betaalmeester, bewaarder der Hypotheken en Ontvanger der Registratie te Zierikzee, behoudens aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de gedurende 48 jaren aan den lande bewezen diensten. Het Hellegat Als toelichting op het bericht in ons vorig nummer diene dat het hoofdbestuur der schippersvereniging »Schuttevaêr", naar men ons meldt, zich thans opnieuw tot Z.Ex. den Minister van Marine heeft gewend tot het doen verplaatsen van het licht van Ooltgensplaat naar den Hoek van Din tel, daar het varen langs het Volkerak door opdroging of verzanding zoo goed als geheel opgehouden heeft. Thans geschiedt de vaart door het Hellegat, zoodat de veilige reede bij Oolt gensplaat onbruikbaar is geworden. In 1886 is dit gebleken door het zinken van een geladen tjalk, die totaal weg was, alsmede van een ijzeren schip, dat met krachtige hulp is behouden gebleven. Dit alles werd veroorzaakt door stooten op harden grond. Het licht is dientengevolge aldaar noodeloos geworden. Een klein licht op Strijensas zou in alle behoeften voorzien. Rolt, Nbl. Ofschoon in Engeland, behalve eenige kleinere,, dit jaar vier groote Tentoonstellingen zullen wezen, o. a. te Liverpool, te Manchester en te Newcastle, is er alle uitzicht, dat de Engelschen zich niet onbetuigd zullen laten ,aan de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam. Op het tentoonstellingsterrein wordt met ijver ge arbeid. Het hoofdgebouw is nagenoeg voltooid en in elk geval reeds geheel gereed om de inzendingen te ontvangen. De boomen op het marktplein zijn geplant; de '17de-eeuwsche huisjes beginnen er te verrijzen; over weinige dagen zullen er al eenige staan. Dat in overleg met het bestuur van den Neder- landschen Bakkersbond de beste maatregelen zijn genomen, om een der belangrijkste voedingsmiddelen zoo goed mogelijk vertegenwoordigd te krijgen, is door mededeelingen van dit bestuur reeds bekend. Toch mag er nog wel eens de aandacht op worden gevestigd, dat de groote Gouden Medaille is uitgeloofd voor brood, dat door samenstelling, voedingswaarde en smakelijk blijven zich als degelijk voedingsmiddel aanbeveelt. Ook al zou alleen deze prijsvraag behoorlijk worden beantwoord, dan zou de Amsterdamsche Tentoonstelling ons volk een groote weldaad hebben bewezen. Van de Maart-aflevering van het maandschrift De Dageraad, welke geheel aan Multatuli is gewijd, wordt een herdruk ter perse gelegd om aan de vele aanvragen te voldoen. Behalve een fraai uitgevoerd portret van den grooten denker bevat zij onder meer zéér lezenswaardige opstellen van dr. Hk. De Vries en dr. H. C. Muller. De stoomtramweg-maatschappij AntwerpenBergen - op-Zoom—Tholen zal het gedeelte tramweg Bergen- op-ZoomOssendrecht met 1 Mei e.k. in exploitatie brengen. Uit Groningen is een adres aan Z. M. den Koning gezonden om aan te dringen op begenadiging van Domela Nieuwenhuis. In het laatste Algemeen Politieblad wordt door den commissaris van politie te Delft gewaarschuwd, op zijne hoede te zijn bij het aonknoopen van handels betrekkingen met W. 0. J. Hazelzet, huisvrouw van den meubelmaker Theodoris Tillekens, wonende aan het Zuideinde, No. 106 aldaar, die veelal schrijft op advertentiën, waarbij iets te koop of ter overneming wordt aangeboden. Men schrijft uit Nijmegen De alhier op 2, 3 en 4 Juli a.s. te houden Wedstrijd voor Instrumentaal Muziek belooft te zullen slagen. Reeds hebben zich 25 Sociteiten doen inschrijven, terwijl nog andere hunne toezegging gegeven hebben, in afwachting van eenige gevraagde inlichtingen. In de 2de afdeeling, sectie A, der deelnemende ge zelschappen, met opgaaf der eigen gekozen stukken, komen voor: Zierikzee, «Kunst en Eer", Fantaisie sur l'Opéra Carmen, van Bizet; Prinsenhage, Kon. Harmonie »St. Caecilia", Le Printemps (Fantaisie), van Ch. Duych; Kaatsheuvel, Harmonie »Apollo", Marie-Henriëtte, Ouverture, van L. Montagne en »Euphonia", Louise, Ouverture, van Canivez. In de 4de afdeeling, sectie A, (Lecture a Vue) komen voor: Tilburg, N. Kon. Harmonie en Harmonie »Orpheus"; Waalwijk, »l'Esperance"; Zierikzee, »Kunst en Eer"; Prinsenhage, Harmonie »St. Caecilia" en Rotterdam, Kon. Scherpschutters. Wij twijfelen niet of deze Groote Nationale Wedstrijd zal door een talrijk publiek uit alle oorden des lands worden bijgewoond. Het Iibl. schrijft, naar aanleiding van het besluit der Kamer tot verwerping van het amendement, dat een lid, minister wordende, niet verplicht zal zijn zich aan eene herkiezing te onderwerpenDe groote meerderheid heeft te recht om deze inderdaad niet overwegende quaestie geen crisis willen uitlokken. Maar het staat vast, dat de houding der regeering afkeuring verdient. Van zulke ondergeschikte vragen mag men het lot van een grooten arbeid als de grondwetsherziening niet afhankelijk stellen. Zulk een verzet bewijst geen beginselvastheid, geen staatsmans- wijsheid, maar veeleer prikkelbaarheid en rechthebberij De Kamer heeft zeer verstandig gedaan, door op dit punt waar voor en tegen zooveel is aan te voeren en geen beginsel op het spel stond in den zin der regeering te stemmen. Maar daaruit volgt zeker niet, dat zij, waar het gewichtige quaestiën geldt, zich gevangen zal geven, zoodra het woord «onaan nemelijk" wordt gehoord van de regeeringstafel. Men gunne der regeering zulke kleine overwinningen, maar sta bij groote belangen pal. De N. R. Ct. denkt, de laatste parlementaire zit tingen overziende, onwillekeurig aan de minder prettige verhouding, die tusschen echtelingen kan bestaan, wanneer telkens een hard woord een van beiden ontsnapt. Het krakeel wordt telkens bijgelegd. De verzoeking is echter schijnbaar. Onverwacht kan eene enkele uitdrukking eene breuk veroorzaken, die door de zoetste woorden niet meer te heelen is. Men mag eene enkele maal een kunststuk vertoonen, men kan niet aanhoudend spelen met vuur. Hoe ernstig ook de meerderheid der Kamer eêne uitbreiding van het kiesrecht begeert, zij wenscht het niet te verkrijgen door vertrapping van hare eigenwaardigheid, en de leeuw, die schijnbaar sluimert, kon wel eens plotseling ont waken en met zijne manen schudden op eene wijze, zoo hevig, dat de geheele grondwetsherziening werd weggeslingerd. Het Vad. spreekt de hoop uit, dat de heer Heemskerk, die in den laatsten tijd grooter prikkelbaarheid en minder tact aan den dag legt dan men van hem gewoon is, voortaan zijn woorden beter zal wikken en wegen, juister tusschen hoofdquaesties en ondergeschikte vragen zal onderscheiden, en bovenal de waan zal prijsgeven, dat deze herziening tot stand moet komen, zonder dat eenig amendement wordt aangenomen, waartegen hij persoonlijk bezwaar heeft. Aangaande eene Ned.-Indische Tuinbouwmaatschappij verneemt de Ind. Mere., dat pogingen in het werk worden gesteld om onder directie van den heer E. J. Voute te Zeist, eene onderneming tot stand te brengen, die zich ten doel stelt, de landbouwbelangen zoowel van Indië als van Nederland te dienen door weder- zijdsche overbrenging en door verzorging van cultuur gewassen enz. Daartoe zal (waarschijnlijk in het Buiten- zorgsche) een proefstation worden opgericht, in verband met de inrichting des heeren Voute te Zeist. Deze eerste poging om eene kweekerij in Indië op te richten,

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1