Buitenland. zoowel in geld als in arbeid, die het Javaansche volk door de Ned.-Ind. regeerïng zijn opgelegd. Schrijver zou het een zegen voor Java achten, indien alle heerendiensten werden afgeschaft en daarentegen het hoofdgeld van 1 op 4 per jaar werd gebracht, waardoor een einde zou komen aan veel willekeur en arbeidsverlies. Verder keurt hij het licentie-recht op den verkoop van tabak en sigaren af. »Deze tabaksbelasting" zoo schrijft hij »moge, gelet op de geringe opbrengst, weinig drukkend zijn, zij is niettemin zeer impopulair en onverstandig, want met deze belasting heeft de regeering speciaal de Javaansche vrouwen ontstemd. Iedere Javaansche vrouw pruimt tabak en de kleinhandel in dat artikel is in hare handen. Een ieder, die de Javaansche vrouw kent, weet wat het zegt, als zij uit haar humeur is, en hoeveel invloed zij heeft op haren man en hare zonen. Gaat de man onder heerendiensten en lasten gebukt, zij zal hem troosten en tot geduld aanmanen, maar meent zij zich ook te beklagen te hebben, dan kan zij haren man opwinden en een tijgeraard in hem opwekken. Die tabaksbelasting is ren ongelukkige greepvoor teekenen wijzen gelukkig reeds aan, dat zij van het tooneel zal verdwijnen". Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Op de Oosterkade te Utrecht woont sedert geruimen tijd eene weduwe met haren zoon, een bij de straat jeugd welbekende figuur, de zoogenaamde »gekke Kobus." Die vrouw nu zag men in den laatsten tijd zeer weinig, zij kwam hare woning niet meer uit. De politie bracht deze week een bezoek, en ontdekte, dat zij in een zeer deerniswaardigen toestand verkeerde. Zij lag, gehuld in eenige lompen, boven een mest- verzameling en was bijna onkenbaar. Hare haren waren geheel verward en een grijze stoppelbaard bedekte haar.kin. Het is niet overdreven, als wij verklaren, dat 't vuil in die woning de hoogte van ongeveer een meter had bereikt, zoodat dan ook de deuren bijna niet te openen waren. Zij en haar zoon hadden de gewoonte alles op te rapen en in huis te bergen, wat onder hun bereik viel, zonder dat van schoonmaken of rang schikken in jaren sprake was. Doordat hare ligplaats, die zij schier niet verliet, zeer beperkt was, zijn hare beenen, in die enge verblijfpaats, eenigszins verkromd. Haar zoon, een idioot, hield verblijf in een oude linnen kast, en moest, om in of uit de woning te komen, door eene kleine opening kruipen. Zij is per brancard naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht, terwijl de stadsreiniging daarna aan het werk getogen, ongeveer een vijftal schuiten vuilnis uit die woning heeft gehaald. Het is onbegrijpelijk dat een menschelijk wezen zoodanig kan vervuilen, te meer daar in dit geval van geer. armoede sprake is; die vrouw, eenschippers- weduwe, woont in haar eigen huis. U. D. De loodsen te Dover hebben Maandag in het Kanaal het lijk gevonden van een Nederlander, le klasse passagier van Rotterdam naar New-York. Volgens bericht, bij de Ned.-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij te Rotterdam ontvangen, is het lijk gevonden bij Dungeness. De verongelukte was gekleed met een overjas, doch had pantoffels aan. Het linnen goed was gemerkt S. B. D., en uit de bij hem gevonden papieren bleek, dat hij den 16en dezer te Rotterdam was ingeschreven als le klasse-passagier naar New- York met het stoomschip »W. A. Scholten". In de lijst der passagiers op dat schip stond vermeld S. B. Dumans, welke naam overeenkomt met het boven genoemde merk. Blijkens bericht is het genoemde schip Zondagavond goed en wel kaap Lezard gepasseerd. Een Fransche handelsreiziger, genaamd Louis Hillai- rand, oud 37 jaar en geboren te La Roebelle, heeft te Madrid den ex-maarschalk Bazaine trachten te vermoorden. Hij had zich uitgegeven als dagbladschrijver, en in deze hoedanigheid werd hij door den oud-maarschalk ontvangen. Midden van het gesprek haalde hij eensklaps een dolk te voorschijn en bracht er den maarschalk eene wonde aan het hoofd mee toe. Daarna nam hij de vlucht, doch werd aangehouden door Bazaine's kamerdienaar en eenige voorbijgangers. Ondervraagd, verklaarde hij door God te zijn aan gesteld, om Bazaine te dooden. Men denkt met een zinnelooze te doen te hebben. Te Florence zou dezer dagen een dievenbende in hechtenis worden genomen. Het huis, waar de mannen bijeen waren, werd omsingeld en twee agenten stegen de trap op en klopten aan de deur. Eerst na lang kloppen en roepen deed men open, de kamer was echter leeg; de dieven, wier stemmen men kort te voren nog gehoord had, waren verdwenen. Bij een nader onderzoek bleek het evenwel, dat de geheele bende op het dak van een naburig huis was gevlucht en zich achter de schoorsteenen verborgen hield. Dadelijk begon er nu een jacht over de daken; de zes dieven, die geen anderen uitweg zagen, sprongen alle te zamen en gelijktijdig op een lager gelegen dak, dat onder een hevig gekraak instortte. Alle zes vielen in het zolderkamertje van een arme familie, die juist het middagmaal zat te gebruiken. Het humoristische van deze toevallige samenloop van om standigheden zal wel door geen van beide partijen zijn gevoeld, want bijna allen werden meer of minder zwaar gekwetst; slechts aan drie minder zwaar ge wonde dieven gelukte het om op een ander dak en van daar op straat te vluchten. Welke middelen sommige arbeidschuwende individuen al niet uitdenken om aan geld te komen, bewijst het volgende voorval. De politie te Moskou had achterdocht opgevat tegen een tweetal personen, die in den laatsten tijd veel geld uitgaven, zonder dat men kon nagaan, hoe zij dit kregen. Een agent der geheime politie kreeg de opdracht om beiden in 't oog te houden, en daar zij vroeger reeds voor het gerecht waren geweest, werd er eene huiszoeking gedaan. Behalve een belangrijke som gelds vond de politie, tot hare teleurstelling, niets verdachts, maar na veel moeite kwam zij er toch achter, hoe de beide oplichters zich geld verschaften. Zij wisten zich n.l. de een tegen een voorgewende oogziekte, de ander tegen een maagkwaal, recepten te verschaffenvervolgens lieten zij de geneesmiddelen in een groote apotheek klaar maken, verwisselden naderhand de medicijnfteschjes, en verschenen weder in dezelfde apotheek, met de bedreiging, dat zij den apotheker zouden aanklagen; de een vertelde, dat hij voor zijn maagkwaal atropine had gekregen, terwijl de ander zijne verontwaardiging betuigde over het feit, dat men hem voor zijne oogziekte een medicament had gegeven, dat voor een maaglijder bestemd was. Om beiden tot zwijgen te brengen, gaf de apotheker hun een groote som gelds en de spitsboeven lachten in hun vuistje. Bij de ontploffing van een retort ter gelegenheid van een scheikundige proef, in een meisjesschool te Stuttgart gehouden, werd professor Daiber, die de proefneming bewerkstelligde, zwaar gewond en 15 scholieren bekwamen min of meer belangrijke kwetsuren. Eenige dagen geleden werd te Londen de bekende opera ader Freischütz" opgevoerd. Een onweer, dat in het stuk voorkomt, werd nagebootst door over den zolder, boven het tooneel, zware kogels heen en weer te vollen. Bij ongeluk viel een der kogels naar beneden en trof een der koristen, die onmiddellijk werd gedood vervolgens verbrijzelde hij eene balletdanseres de knie het ongelukkige meisje, dat zich aan een amputatie moest onderwerpen, stierf voordat de operatie geheel was afgeloopen. IV oord-AiTLeriLta- Het stoffelijk overschot van Abraham Lincoln, dat tot nu toe te Springfield, in Illinois, was verborgen gehouden uit vrees voor aanslagen van Zuiderlingen, is den '14 dezer naar het gewelf onder het voor hem opgerichte gedenkteeken aldaar, waar reeds het lijk zyner vrouw geplaatst was, overgebracht. Vooraf had men de kist geopend en bevonden, dat het gelaat uitmuntendwas bewaard gebleven. Vrijdag, den 22en verjaardag van zijn dood, is eene lofrede op hem uitgesproken. -Engeland. Den 6 Juli a.s. zal te Londen, onder voorzitting van dr. Normann Kerr, een internationaal congres worden gehouden van bestrijders der dronkenschap. Na een algemeen overzicht van de middelen ter be strijding, thans overal aangewend, en de daardoor verkregen uitkomsten, zullen verscheidene sprekers redevoeringen houden. O. a. Max von Proskowetz van Proskow-Marstoff, voorzitter van den Oostenrijkschen bond tegen drankmisbruik, prof, Binz, van Bonn, dr. Moeller, voorzitter van den Belgischen bond, dr. Davis, voorzitter van het internationaal geneeskundig congres, dr. Clerck-Bell, voorzitter van de gerechtelijk-genees- kundige vereeniging te New-York, dr. Parrish, voor zitter van den Amerikaanschen bond tegen dronkenschap, dr. Crothers, directeur-uitgever, tevens redacteur van de American Quaterly Journal of Inebrietyde aarts bisschop van Armagh, de doctoren in de theologie rev. Holsley en De Colleville, dr. Mann, dr. Cameron en dr. Carpenter. Na afloop der zittingen zal een maaltijd plaats hebben - zonder alcoholische dranken. Den 7 Juli zal het dronkaards-asyl te Rickmansworth bezichtigd worden. Een der onder-voorzitters is ds. van Scheltema te Amsterdam, Het stoomschip »Nevada" van de Guionlijn, dat Zaterdag j.l. van Liverpool naar New-York vertrok, had 300 nieuwe Mormonen aan boord, die zich naar Salt Lake City in den Staat Utah begeven. Dit is de eerste Mormonentroep, die dit jaar naar Amerika scheep is gegaan. Eerlang zullen nog verscheiden andere gezelschappen van nieuwe bekeerlingen volgen. Aan boord van de Nevada" bevonden zich verscheiden Mormonen-ouderlingen, die na hun wel volbrachte zending in Engeland en op het vaste land naar Utah terugkeerden. Frankrij Ir. Te Parijs hadden de kopergieterswerklieden den arbeid gestaakt en in eene Vrijdag j.l. gehouden ver gadering besloten, de brons- en kopergieterij der firma Bergès en Co. op den index te zetten. De voornaamste aanleggers der beweging, drie in getal, werden ont slagen en den dag daarna vijftig anderen, die zich door hen hadden laten medeslepen. Dezen werden nu op het bedoelde drietal zeer verbolgen. Zaterdag avond hen in eene herberg aantreffende, gingen zij hun te lijf en er ontstond een waar gevecht. De messen werden getrokken en het einde was, dat de drie roer vinken zwaar gekwetst naar een hospitaal werden gebracht. Vier personen werden in hechtenis genomen. Oostenrij k-Hongarij e. Wanneer persoonlijke verzekeringen in de twijfel achtige quaestie van vrede of oorlog voldoende waren, zouden wij ons volkomen gerust kunnen stellen. De Hongaarsche minister van openbaar onderwijs, de heer Von Trefort, heeft namelijk te Presburg in een open bare vergadering verzekerd, dat dit jaar zeker geen oorlog te voeren is. Een blad voegt bij de vermelding van dit bericht er bij, dat de volken de verzekering voor kennisgeving moeten aannemen en hun kruit droog houden, evenals Cromwell aanbeval, met wien de ijzeren kanselier in meer dan een punt overeen komst heeft. Gemengd Kuiteulanrisck Nieuws. William Milikin, de kapitein, die over de »Ada Meimore" bevel voerde, toen dit schip in aanvaring kwam met het landverhuizersschip »Kapunda", bij welke ramp 300 menschen om het leven kwamen, stond eenige dagen geleden te Londen voor dit feit terecht. Het bleek, dat door de nalatigheid van den beschuldigde, die verzuimd had des nachts de noodige lichten te ontsteken, de botsing had plaats gehad. De kapitein werd tot eene geldboete van 50 pd. st. veroordeeld. Een inwoner van de Duitsche stad Altenburg kreeg onlangs de verblijdende tijding, dat hij in de Saksische loterij 10000 mark gewonnen had. Dit lot had hij op eene zonderlinge wijze in zijn bezit gekregen. In den laatsten winter was er n 1. bij hem ingebroken en was er een vrij groote som gelds ontvreemd. Toen na eenigen tijd de dief ontdekt werd, had deze nog een gedeelte van het geld, benevens een lot in de Saksische loterij, dat hij voor het gestolen geld gekocht had. Het gestolene moest hij natuurlijk teruggeven en zoo kwam de gelukkige winner van de «tienduizend" aan zijn nummer. Voor de veiligheid der Fransche kroondiamanten, tijdens de tentoonstelling, zijn de volgende voorzorgs maatregelen genomen. De diamanten worden in open kastjes tentoongesteld, die door een dikke glasschijf bedekt zijn en in een achthoekige ijzeren kast staan, die door een as in beweging wordt gebracht, 's Nachts worden ze in een gemetselde schacht neergelaten, die door een ijzeren deur wordt gesloten. Ook de bewaking is uitstekend ingericht. In twee aangrenzende ver trekken zijn politieposten; agenten in burgerkleeding bewegen zich voortdurend onder de toeschouwers, om bij de eerste verdachte beweging van een der bezoekers onmiddellijk alarm te maken. Dat er nog wel edele menschen gevonden worden, bewijst het feit, dat een millionnair te Parijs, die eenige dagen geleden zijn eenige zoon verloor, sedert dit verlies niet minder dan 630 aanbiedingen heeft gekregen om kinderen aan te nemen. Voor het grootste deel zijn het ouders, die rijkelijk met kinderen gezegend, den ongelukkigen millionnair iets van hun bloeienden overvloed willen geven, of het zijn arme weduwen, die, hun hart met moeite bedwingend, het eenige wat zij bezitten willen afstaan om den ongelukkigen vader te troosten. Ook zijn er romantisch-practische jonge dames en enkele heeren, die zooals booze tongen beweren, een oogje op de erfenis zouden hebben. Zoo schrijft o. a. een bediende uit het Louvre: «Ik gelijk sprekend op uw overleden zoon, hij zelf placht indertijd, wanneer hij inkoopen in het magazijn deed, hierover zijne vroolijkheid en verrassing te betuigen". Een ander wil als kind worden aangenomen, niet om het geld, maar om in 't bezit te komen van de kostbare ver zamelingen van den overledene. Een jong meisje eindelijk wil aangenomen worden, omdat zij zooveel van den gestorvene gehouden had. Eenige merkwaardige bijzonderheden over de vangst van den inktvisch. De kleinere, in ondiep water levende soorten, worden door vrouwen gevangen, die

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2