voor het arrondis- sement lierikzee. 1887. No. 31. Zaterdag 23 April. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. zïërïkzeesche courant. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16' regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, (le redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. EAKENMAN. ZIERIKZEE, 22 April 188 7. Door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen is op 21 April '1887, bij enkele inschrijving aanbesteed, het herbedelven der waterleiding langs de zuidwestzijde van den Serooskerkschenweg, over 1915 M., in twee pereeelen, 't welk aangenomen is door den minsten inschrijver, J. H. Berrevoets Cz. te Kerkwerve, voor f 325 en f 551. In een schuur te Yerseke bevindt zich een duivenhok, waarin een duif zit te broeden, en tegelijk ziet men een paar spreeuwen ijverig af en aan vliegen om een nest in orde te brengen. De vrijmoedigheid der spreeuwen heeft nog geen aanleiding tot gevecht of krakeel gegeven. Het landhuishoudkundig congres te Haarlem zal dit jaar gehouden worden niet op 27, 28 en 29, maar op 28, 29 en 30 Juni. Aan de zonen van wijlen den heer A. van Lier, in leven directeur van het Grand Thé&tre te Amster dam, werd Woensdag aangeboden het huldeblijk, dat de gezamenlijke artisten van dien schouwburg voor den overledene hadden bestemd, ter gelegenheid van zijn 35jarig directeurschap, toen de dood hem weinige dagen te voren aan zijn werkkring ontrukte. Het levensgroot portret is geschilderd door den heer J. Sangster, naar eene treffend gelijkende photo- graphie van den heer Greiner. Bij de aanbieding, die in den foyer in tegenwoordig heid der artisten plaats had, bracht de heer Bigot opnieuw in herinnering, hoezeer de overledene door allen bemind en gewaardeerd werd. De heeren van Lier betuigden, ten zeerste getroffen, aan de commissie en den artisten hunnen dank voor deze hulde, hun onvergetelijken vader gebracht. Als een staaltje van den goeden geest, die te Amsterdam heeft geheerscht, meldt men ons, dat bij een bezoek, dat door een 500tal protestantsche weezen aan de Galjoot werd gebracht, een in de nabijheid wonend Israëliet vergunning verzocht, aan de kinderen elk een taartje te mogen aanbieden. Dat die vergunning gaarne gegeven en de taartjes even gaarne werden gegeten, zal wel geen betoog behoeven. Wanneer we ons hier kwijten zegt de Amster- damsche Ct. van een plicht om eere te geven wien eere toekomt, dan past het ons in de eerste plaats driemaal den hoed te lichten voor onze geliefde Koningin, die op zoo schitterende wijze de Koninklijke waardigheid heeft opgehouden en schier geen plekje van Amsterdam ongezien heeft gelaten en den Koning heeft vertegenwoordigd in de geheele stad, overal waar men Hem zoo gaarne gezien had. Naar de Tijd verneemt, heeft H. M. aan haar om geving meermalen verklaard, dat zij steeds gaarne te Amsterdam vertoefde. Ook het prinsesje houdt veel van de hoofdstad, doch er is een »maartje" aan verbonden. Prinses Wilhelmina heeft bijzonderen hekel aan officieele buigingen, zoodat haar telkens moet worden ingescherpt, dat de beleefd heid die plichtplegingen tegenover het publiek noodig maakt. Om zich over dit kleine kruisje te wreken, past het prinsesje nu op haar poppen het neigen en buigen als een straf toe, en zelfs de zwaarste, die aan haar kleine, met zemelen gevulde, vrouwelijke onderdanen wordt opgelegd. Het Paleis van Just, releveert, dat het rapport van de commissie uit de Tweede Kamer over het adres van kapitein Salomon, gewezen kommandant in den Kruisberg, de erkenning bevat, dat de ingediende klachten over den toestand in dat rijks-opvoedings gesticht niet geheel zonder grond waren, en dat de houding van de commissie van toezicht tegenover den directeur tot ernstige bedenkingen aanleiding kan geven. Toch is de conclusie van het rapport en strekking deze, dat er voor de Kamer geen aanleiding bestaat om in deze verder op te treden. Wij wenschen, schrijft het P. v. J., dat rapport zelfs hier niet te ontleden, en evenmin partij te kiezen voor of tegen den heer Salomon, maar wij wenschen te vragen: bestaat er zekerheid, dat thans in een opvoedings gesticht van het rijk geen tooneelen meer voorvallen als kapitein Salomon schilderde? De Staat, die aan de ouders de opvoeding ontneemt, en die in eigen handen neemt, aanvaardt een moeielijke taak en een zware verantwoordelijkheid. Zoo de rijks-opvoedings gestichten kweekscholen werden voor onzedelijkheid en misdaad, de Staat zou zijn vrijwillig aanvaarde taak moedwillig hebben verzaakt, en zedelijk aan sprakelijk worden voor de misdrijven, later door zijn kweekelingen gepleegd. Daarom heeft het Nederlandsche volk recht te weten, dat in die gestichten werkelijk tot het goede wordt opgeleid, en misbruiken worden gekeerd zonder aanzien van den persoon, die ze in het leven riep. Het rapport, door de eommissie uit gebracht, schenkt die zekerheid niet; van de Staten- Generaal mag worden verwacht, dat zij alles zullen doen om haar te geven en te vestigen." De vergadering van aandeelhouders van het Dagblad voor Zuid-Holland en 's G-ravenhage heeft den heer F. baron van Hogendorp (Damas) tot hoofdredacteur van dat blad benoemd. Wij vernemen, dat ook den heer A. J. de Buil, vroeger hoofdredacteur van de Amst. Ct. en thank medewerker van het N. v. d. D., die betrekking is aangeboden, doch deze heeft gemeend daarvoor te moeten bedanken. Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië ontvangen telegram wordt de gouver- nements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 425,720 pikols. Staats-Ct. De directeur der weesinrichting te Neerbosch acht het noodzakelijk, nu men hem dagelijks uit alle oorden van ons land inlichtingen vraagt over de reis naar Amerika, het navolgende schrijven van den heer Warnhuis, pred. te Passaie, nabij New-York, mede te deelen. De heer Warnhuis stelt zich steeds geheel belangeloos beschikbaar, om de (andverhuizers, die met de Hollandsche booten aankomen, zooveel mogelijk zijne diensten aan te bieden en hen voort te helpen. Aan dit belangrijk schrijven van den heer Warn huis wordt het volgende ontleend. Wanneer gij te New-York in Castle Garden aankomt en een spoorweg kaartje hebt ontvangen, gaan de voordeuren open en een leger van loopers voor logementen en restauraties stormt binnen en roept: «Hollanders komt met mij!" of «naar het spoor!" Wanneer een Nederlander, bij aankomst in een vreemd land zijne eigene taal hoort, luistert hij er licht naar engaat mee. Het is dien loopers nergens om te doen, dan om geld. Zij gaan met de landverhuizers naar buiten, doen hen in een wagentje stappen en rijden met hen weg. Zij hebben hen dan in hunne macht en laten hen niet gaan voor en alleer zij goed zijn afgezet. De heer Warnhuis waarschuwt vooral om Castle Garden niet te verlaten, totdat zij met den trein weggaan; in de wintermaanden geschiedt dat te 4 uur 's nam. in de zomermaanden iets vroeger. In deze inrichting kan men bovendien alles krijgen wat men noodig heeft. Moeten echter de landverhuizers te New-York over nachten, wat somtijds noodzaak is, omdat zij met de tickets en goederen niet kunnen gereed komen voor het vertrekken van den trein, dan kunnen zij in Castle Garden blijven. Willen zij liever naar een logement gaan om eene goede nachtrust te hebben, en een goed maal eten, dan beveelt de heer Warnhuis «het Duitsche emigrantenhuis" ten zeerste aan. De agent van dat logement heeft voor aan zijn hoed een groen kaartje. Dit Duitsche emigrantenhuis is de beste verblijf plaats voor Hollandsche landverhuizers. Het is in de nabijheid van Castle Garden gelegen, Statestraat No. 26. Het staat onder het opzicht en bestuur van de Duitsche Luthersche Emigranten-vereeniging. Arme personen zonder geld worden voor niet gehouden. Wanneer de landverhuizers naar dezen raad luisteren, dan zullen zij daardoor honderden dollars besparen en bovendien van vele onaangenaamheden in New-York verschoond blijven. De vereeniging «het Nederlandsche Rundveestam boek" zal eene aigemeene vergadering houden op Woensdag 25 Mei 1887, des namiddags te een uur, in het hotel «Krasnapolsky" te Amsterdam. Onder de punten ter behandeling komen voor: een voorstel der afdeeling Noord-Holland tot bespreking van de volgende vraag: «Wat kan het Nederlandsche Rundvee-stamboek doen, om bet Nederlandsche vee en zijne hoedanigheden meer en meer bekend te maken in het buitenland?" Het hoofdbestuur stelt de bespreking voor van het doen van pogingen, om den vrijen invoer van rundvee in Engeland te verkrijgen. De rekening toont aan ontvangsten een bedrag aan van f 11,939,82, waaronder aan contributiën, begun stigers, enz. f 4127,50, aan inschrijving van vee f 2465. De uilgaven bedragen f 7365,81s, zoodat er een batig slot is van f 4574,005. Met dat saldo mee worden de ontvangsten op f 8924,005 geraamd. De uitgaven op gelijk bedrag, maar met een post van f 3404,Oö5 voor onvoorzien. De vermindering der inkomsten is een gevolg daarvan, dat de vereeniging vroeger de volle contributie van f 2,50 ontving en nu slechts f 0,50, daar de overige 2 in de kas der afdeelingen vloeit. In de Nieuwe Maas, tegenover de visscherij Oranje- Nassau, hielden zich Zondag eenige jongens bezig metzwemmen. In verschillende buitenlandsche couranten vindt men het zonderlinge bericht, dat Duitschland aan Nederland zijn militaire hulp heeft aangeboden ter bescherming van Europeesche ingezetenen in Nederlandsch-Indië. Dit bericht gaat gepaard met zeer overdreven op gaven omtrent de uitputting van het koloniaal leger, ten gevolge der beri-beri-ziekte. Er is natuurlijk van het bericht niets waar. De oorsprong is vermoedelijk te vinden in de gedachten- wisseling, welke het bekende adres der honderd over noodzakelijke aanvulling van leger en marine in Indië heeft uitgelokt. Nu ook in het buitenland de aandacht op dit vraagstuk is gevestigd, is er dubbele reden om met den noodigen spoed de maatregelen te nemen, die voor versterking van ons koloniaal prestige worden vereischt. In de Ind. Mail van 1 April (uitgevers Blom en Olivierse te Kuilenburg) behandelt de heer P. C. Huijser, de leider van dat veertiendaagsch tijdschrift, de klachten over den zwaren druk der belastingen,

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1