Buitenland. zich persoonlijk overtuigen, of hare orders juist waren opgevolgd. De directrice der Industrieschool had reeds een begin laten maken met den grooten schoonmaak en de loopers op de trappen en de gordijnen hier en daar reeds weg laten nemen. De directrice maakte H. M. excuses, doch deze verklaarde minzaan, dat Zij overtuigd was, dat Haar een feestelijke ontvangst zou zijn bereid, zoo Haar bezoek vooraf ware aangekondigd, doch dat Zij nu gekomen was om naar de uitvoering der bestelling te zien en mede het onderwijs op een gewonen werkdag te aanschouwen. Uit Atjeh! De Staats-Courant deelt mede Blijkens op 10, 11 en 12 dezer van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indiëontvangen telegrammen is op 4 dezer eene bende van 150 vijanden binnen onze linie in Groot-Atjeh geslopen. Na een hevig gevecht met onze troepen vluchtte de vijand, die 33 dooden bekwam, waarvan hij er zeventien op het terrein achterliet. Aan onze zijde sneuvelden vijf minderen en werden gewond dertig minderen, alsmede drie officieren, kapitein Buys en de luitenants Cornelius en Van Deventer, de beide eerstgenoemden zeer licht. Van de gewonde mindere militairen zijn er later nog zeven overleden. De toe stand der overigen was gunstig. The Leeds Mercury van 24 Maart 1.1. schrijft over het adres van 3 Maart het volgende, dat wij hier vertaald weergeven Een adres, dat bijna het karakter van een manifest heeft aangenomen, is den Koning der Nederlanden aangeboden, Zijne Majesteit verzoekende stappen te nemen om de onherstelbare rampen, waardoor de Nederlandsche Oost-Indiën bedreigd worden, af te wenden. Het document is van veel beteekenis, niet alleen wegens zijn dringenden toon, maar ook door het aantal en den rang der heeren, die het onder teekenden. En waarlijk, er wordt niet minder gezegd dan dat de militaire politiek van het gouvernement, wat de Oost-Indiën betreft, volkomen doel heeft gemist, eindigen zal in het verlies van deze tot hiertoe kost bare bezittingen. De adressanten trachten den Koning de noodzakelijkheid te doen inzien van onmiddellijk maatregelen te nemen, welke noodig zullen zijn om het prestige der Nederlanders in hunne bezittingen te herstellen, en zoodoende de herleving van handel en bedrijf te verzekeren, welke ten gevolge van rampen en werkeloosheid bijna verloren is gegaan. Het lang durig oorlog voeren op Noord-Sumatra heeft, naar de adressanten verklaren, het leger en de vloot terug gebracht tot een staat welke zijns gelijke niet kent, zonder terug te gaan tot het laatst van de vorige eeuw, den vooravond van den schandelijken ondergang van de Nederlandsche koloniale macht. Het leger is zoo verzwakt, dat het niet alleen zijne operaties heeft moeten staken, doch werkelijk ingesloten en belegerd is op een grondgebied, 't welk nauwelijks een vierde gedeelte beslaat van wat het vroeger veroverd heeft. De adressanten erkennen, dat de maatregelen, waarop zij aandringen, in den tegenwoordigen staat van den handel en de financiën in het koninkrijk, groote offers zullen medebrengen, maar aangezien de toekomst der Nederlanden als eene koloniale mogendheid van deze maatregelen afhangt, vertrouwen zij, dat een beroep op het vaderland gunstig spoedig beantwoord zal worden, en dat, hoe groot het offer ook moge zijn, het met groote vaderlandsliefde zal worden gebracht. De ge schiedenis van dien oorlog, meermalen verhaald, is droevig; de strijd werd lichtvaardig begonnen, met de illusie, dat hij zou zijn als de merkwaardige veld tocht van Cesar, en wel verhaald in drie woorden veni, vide, vicidoch van de vele duizenden soldaten, die van tijd tot tijd werden uitgezonden, heeft het meerendeel een graf gevonden op het slagveld of in de hospitalen. Pestilentie heeft zich een even droevige vijand getoond als de oorlog, en in plaats van de drie woorden waarmede Cesar zijn veldtocht beschreef, kan de Atjeh-oorlog worden verteld met: rampen, ziekte, dood. De natie heeft even overvloedig hare schatten moeten storten als zij haar bloed moest verspillen, en het verwondert ons niet, dat het gouvernement gesidderd zou hebben by de jaarlijks terugkomende offers, welke de oorlog na zich sleept. De tijd is gekomen, dat het prestige van de Neder landers in Oost-Indië moet hersteld worden, of de kolonies worden opgegeven. Het alternatief berust bij het volk. U. D. Kunst, Wetenschap en Letteren. De schilderij van L. Alma Tadema, welke eenigen tijd geleden hier te lande is tentoongesteld: «Keizer Hadrianus bezoekt eene Romeinsch-Britsche potten bakkerij", is op eene openbare veiling te Londen verleden week verkocht voor ruim f 9800. Het Studenten-Genootschap «Met tijd en Vlijt" te Leuven viert op Zondag 8 Mei zijn 50-jarig bestaan. Bij deze gelegenheid zal de universiteit op verzoek van het genootschap en met toestemming der philo- sofische faculteit den doctorstitel «honoris causa" verleenen aan onze landgenooten, professor Alberdingk Thijrn te Amsterdam en aan Monseigneur Everts, directeur van het Seminarie te Rolduc. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een bende straatroovers te Marseille is eindelijk door de politie ontdekt. Het waren straatroovers in den letterlijken zin. Eenige dagen geleden werden twee heeren des nachts in een der drukste gedeelten der stad met pistool en dolk gedood en de inwoners der stad gingen 's avonds niet meer ongewapend uit. Onder de burgers was hierdoor een groote angst ontstaan en na veel moeite is de politie er in geslaagd, een zestal personen te arresteeren, die volgens ver schillende opgaven als de voornaamsten zijn aan te merken. Het zijn vier jonge mannen van 20 tot 22 jaar en twee meisjes van 17 en 20 jaar, die zich in het bezit van verschillende voorwerpen van waarde bevonden, die bleken van diefstal afkomstig te zijn en door wie men hoopt ook de overige leden der gevaarlijke bende meester te worden. Voor eenige dagen werd een jongen te Apeldoorn zwaar gewond door het springen van een ijzeren pijp, die hij met luciferskoppen gevuld en daarop aange stoken had. Thans is hij aan de gevolgen in het ziekenhuis overleden. Rusland. De Czaar wordt aanhoudend in een zenuwachtigen toestand gehouden. Het gerucht van een aanslag op zijn leven is nog niet volkomen tegengesproken of dat van een nieuwe poging tot moord is weder in omloop. Thans wordt bericht dat een complot is ontdekt, ten doel hebbende den Czaar te vermoorden op zijn reis naar Kaukasië, die hij voornemens is te doen. De politie is op het spoor dezer samenzwering gekomen door do arrestatie van drie nihilisten, die in 't bezit van compromitteerende papieren werden bevonden. Men deelt mede dat de Czaar van deze samenzwering op de hoogte is gesteld, doch dat hij van zijn reis door Kaukasië niet wil afzien. Vrijdag is het rechtsgeding begonnen tegen hen, die gearresteerd zijn, omdat zij vermoed worden schuldig te zijn aan den beraamden aanslag op het leven van den Czaar, op den 13den Maart. Deze be schuldigden staan voor een bijzonder hof, bestaande uit zes rechters, die de verschillende klassen der maatschappij vertegenwoordigen. De rechtszittingen zijn niet openbaar. Door een kleinen jongen, het zoontje van een vroedvrouw in de provincie, is men op het spoor van verscheiden belangrijke zaken gekomen. Deze wist mede te deelen dat iemand, die in de wijk Wasili- Ostrow te Petersburg woonde, dikwijls in het huis zijner moeder kwam, dat tot bergplaats van allerhande ontplofbare stoffen diende. Dit individu stond weder in betrekking tot verscheiden studenten, die allen tot de nihilistische partij bleken te behooren. N oord-Amerika« Te Chicago hebben gemeentelijke verkiezingen plaats gehad, welke met eene verpletterende nederlaag der socialisten en anarchisten zijn afgeloopen. De heer Roche, candidaat der republikeinen en ondersteund door de meer gegoede democraten, is met 51,089 stemmen tot burgemeester gekozen, tegenover den gemeenschappelijken candidaat der werkmanspartijen Nelson, die er 22,848 kreeg. Deze laatste partijen hebben slechts een enkele wethoudersplaats bezet. De heer Roche heeft verklaard, dat het ronddragen van de roode vlag voortaan den socialisten zal worden belet. In Kansas hebben voor het eerst de vrouwen meegestemd, en met veel ijver, zonder dat zulks in de uitkomsten verandering bracht. Te Emporia alleen waren van de 542 kiezeressen 398 opgekomen. Meer dan een vierde der dames stemde tegen den candidaat der «Christelijke Vrouwen-matigheidsvereeniging." Ook de vertegenwoordigingen van New-Jersey en New-York hebben motiën van symphatie voor Ierland aangenomen. De visschers van Gloucester hebben aan president Cleveland verzocht, bij wijze van weervergelding tegenover Canada's handelingen betreffende de Ameri- kaansche visschersschepen, de Amerikaansche havens voor Canadasche voortbrengselen te sluiten. De heer Cleveland heeft geantwoord, dat de onlangs aan genomen wet hem eene zware verantwoordelijkheid oplegt, aangezien de belangen van een allergewichtigst handelsverkeer er bij betrokken zijn. «De geheele natie", gaat de president voort, «is bij het geschil betrokken. De beoogde wedervergelding heeft niet zoozeer de bescherming van bijzondere belangen ten doel, als wel de handhaving van de eer der natie en daarmede de bescherming van het geheele Amerikaansche volk. Eene schending van visscherijrechten door on rechtmatige en vijandige handelingen jegens een deel der burgers is eene beleediging voor de natie. Bij het handhaven van internationale rechten moeten regeering en volk als één man optreden, te zamen trachtende van de wedervergelding, gegrond op het handhaven van de eer en den plicht der natie, de beste uitkomsten te verkrijgen. Worden, wanneer eene natie middelen zoekt om hare eer, waardigheid en onschendbaarheid te handhaven, daarbij bijzondere belangen benadeeld, dan moet zulks, ter wille van het algemeen welzijn, met vaderlandsliefde gedragen worden." Voorts gewaagt de president van de bij het toenemend verkeer met Canada betrokken belangen en de goede nabuurschap, welke vijftig jaar tusschen de beide landen bestaan heeftverklarende, dat hij zich verplicht acht om geenerlei deel van het volk zonder noodzaak nadeel te doen ondergaan. Niettemin zal hij zich onwrikbaar laten leiden door het besef van wat de achting der natie voor zichzelve en hare waardigheid eischen. Frankrijk. Drie leden van het kabinet brengen thans een be zoek aan Algiers. Maandagmiddag is de stoomboot, waarmede zij den overtocht gemaakt hebben, te Algiers aangekomen, waar zij met salvo's der artillerie werden begroet. De maire heette de ministers welkom. «Algerië zeide hij zal u erkentelijk zijn; het is u ver- verschuldigd, dat het zoo snel in bloei toeneemt." Minister Berthelot antwoordde, dat de reis der ministers het bewijs was van het gewicht der banden, die Frankrijk aan Algerië binden; hij stelde zich vooral voor, de vraagstukken betreffende het onderwijs aan de Arabieren te bestudeeren. De ministers begaven zich naar het paleis, waar zij hun intrek namen. De stad is geheel met vlaggen getooid. Ook de heer Ferry is in Algerië en bezoekt hoofd zakelijk de scholen. Een eigenaardige plechtigheid had den eersten Paaschdag in het hotel van prins Czartoryski te Parijs plaats, waar voor de aldaar wonende Polen, rijk of arm, de groote jaarlijksche Paaschmaaltijd «het Ge zegende" opgediend werd. Onder de spijzen waren voornamelijk echt Poolsche, waaronder de zoogenaamde «babas", welke een meter hoog waren. Volgens oud Poolsch gebruik werden de tafel en de spijzen van te voren ingezegend, wat geschiedde door mgr. Averardi, zaakgelastigde der nuntiatuur te Parijs, bijgestaan door pater Ludislas Witkowki, hoofd der Poolsche missie. Onder de talrijke genoodigden werden prinses Blanche van Orleans, prins en prinses Radziwill enz. opgemerkt. R umenië. In een telegram, welks afzending de Rumenische autoriteiten niet hebben toegelaten, wordt het volgende gemeld. Het Bulgaarsche gouvernement heeft aan het Rumenische kabinet een nota gezonden, waarin het zich beklaagt, dat sedert meer dan een week een groot aantal Bulgaarsche emigranten en Russen, die als vijanden van Bulgarije bekend staan, ongehinderd zich aan de grenzen vereenigen. Te Kalafat, Korabië en Turn Magurel valt dat vooral in het oog. Een schip, dat met wijn voor Zweden heette te zijn geladen, had inderdaad wapenen en een groot aantal rebellen aan boord. Het Bulgaarsche gouvernement is ingelicht omtrent de complotten, die worden gesmeed en zal de vereischte maatregelen nemen, maar het meent van Rumenië daarbij medewerking te mogen verwachten. In de Kamer heeft de heer Carp de regeering ge ïnterpelleerd over den moordaanslag op den prefect van Rustschuk. De minister-president Bratianu zeide, dat strengere wetten noodig waren om vreemdelingen van het bedrijven van zulke misdaden af te schrikken. Hij meende, dat eene wet, die de regeering machtigt, vreemdelingen, wegens in Rumenië begane misdaden, aan hunne eigen regeering uit te leveren, aan het doel zou beantwoorden. Zulk een wet zou binnenkort worden voorgesteld. De regeering neemt ook andere maatregelen om het land van Bulgaarsche samen zweerders te zuiveren. Alle Bulgaren, die geen vol doenden grond voor hun verblijf kunnen opgeven, worden uit het land verwijderd. Engeland. Gladstone heeft een soort manifest uitgevaardigd over de Iersche dwang wet. Met het oog op de gröote manifestatie van Maandag in het Hydepark te Londen, zijgt hij, dat als er ooit voor de Engelsche werklieden eene aanleiding is geweest om zich te laten gelden, het nu is. Voor het eerst zal eene dwangwet door de stemmen van Engeland alleen, tegen die van Schot land, Ierland en Wales worden aangenomen; voor het eerst wordt dwang voor Ierland voorgesteld, zonder dat het ministerie heeft gepoogd, buitengewone

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2