ZIERÏKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 29. Zaterdag 16 April. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Mr. A. J. F. FOKKER, Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 40 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. VERKIEZING van een lid in den Gemeenteraad op Dinsdag 19 April a.s. Voor bovenstaande Verkiezing wordt door ons met den meesten aandrang aanbevolen de kandidaat der Liberale Kiesvereeniging, de Heer Advokaat en Procureur alhier en Secretaris der Centrale Liberale Kiesvereeniging in dit District. ZIE RIK ZEE, 15 April 1 8 8 7. Zaterdag had te Middelburg de algemeene ver gadering plaats van de Export-Maatschappij voor Zeeland. De resultaten, door de maatschappij verkregen, zijn weder belangrijk verbeterd, haar werkkring breidt zich voortdurend uit en men mag hare toekomst dus met goede verwachtingen tegemoet zien. De directeur bracht verslag uit over de in het vorige jaar gedane zaken, die bestonden in het exporteeren van versche groenten, groenten in het zout, vruchten, varkensvleesch, konijnen, pauwen, oesters enz. Tot commissaris werd herkozen de heer A. M. Tak. M. Ct. De conferentie der Nederl. Spoorweg-Maatschappijen ter bespreking der aanstaande zomerdienstregeling zal plaats hebben op den 23en April te 's Gravenhage, met den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten. Naar het D. v. Z.-II. verneemt, heeft de Fransche Kamer van koophandel in Nederland tot een onderwerp van hare besprekingen gemaakt de bekende zaak van de Indische fabrieksmerken, ten einde de aandacht der Fransche regeering te vestigen op de benadeeling, welke aan den Franschen handel wordt en nog kan worden toegebracht door de misbruiken, waartoe de Indische verordening op de fabrieks- en handels merken aanleiding geeft. De Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel looft uit duizend gulden, voor het opsporen en mededeelen van een nieuwe methode om bijmengselen te ontdekken in de natuurlijke, van koemelk bereide, boter. De methode moet tegenover andere reeds bekende, aan de volgende voorwaarden voldoen a. Zij moet scherp zijn en in staat stellen om, zelfs geringe hoeveelheden bijgemengd vet, van dier lijken of plantaardigen oorsprong, eenigermate quanti- tatief aan te fcoonen b. Zij moet zeker zijn, dat is, zij mag niet, ook niet onder bijzondere omstandig heden, aanleiding geven tot dwaling; c. Zij moet eindelijk zijn eenvoudig en zonder de gecompliceerde hulpmiddelen van een chemisch laboiatorium, ook zonder groote kosten, zoo mogelijk door leeken, die er mede geoefend zijn, ten uitvoer gebracht kunnen worden. De prijs zal worden toegekend aan die methode, die volgens het oordeel der te benoemen jury het best beantwoordt aan de eischen van scherpheid, zekerheid en eenvoud. Het bekroonde antwoord wordt voor Nederland het eigendom der Vereeniging. De schrijver, wiens naam publiek wordt gemaakt, behoudt het recht om in het buitenland, door middel van octrooi of patent of op andere wijze, zijn methode tot eigen voordeel te exploiteeren. Men schrijft uit 's Gravenhage: 't Was heden een jaar één jaar pas! dat al wie gevoel heeft voor de vaderlandsche letteren, diep getroffen werd door de mare van het overlijden van mevrouw Bosboom-Toussaint. Ons gemeentebestuur had voor dien droeven gedenkdag eene waardige hulde bereid, waardig door den eenvoud, waardoor ook de voortreffelijke schrijfster zich kenmerkte. In den gevel van het huis, waarin mevr. Bosboom een reeks van gelukkige jaren leefde en een serie harer beste werken schreef, zou op dien dag van wege de gemeente 's Gravenhage een steen ter eeuwige ge dachtenis worden geplaatstgeen grootsch monument, geen breede lofspraak, slechts dit eenvoudig, maar welsprekend inschrift (beter van bedoeling dan van woordenkeuze) Hier woonde en stierf op 13 April 1886 A. L. G. Bosboom-Toussaint. De burgemeester, twee wethouders en vijf raads leden kwamen in den ochtend ten huize van den heer Bosboom samen, wien de heer Patijn een hartelijk woord toesprak, ter herinnering aan een der edelste burgeressen van de residentie, die ieder met eerbied zou herdenken, die reinheid ,ran zin en edele gevoelens ook in de letteren op prijs stelt. De heer Patijn eindigde met den wensch, dat men nog lang zou mogen zeggenHier woonde en stierf mevrouw Bosboom-Toussaint, maar hier leeft Bosboom. Dit nieuwe blijk van de algemeene vereering, zijn betreurde gade toegedragen, trof den grijzen schilder diep, die zijn bartel ijken dank uitsprak aan allen, die haar de eer hadden gegeven, waarop zij zoozeer aanspraak had, zij, die in dat huis aan de Toussaintkade in den geest nog leeft, gelijk de plaats, waar zij arbeidde, nog als 't ware gereed is om haar weder te ontvangen, zoo als zij die plek verliet. De onthulling van de gedenkplaat, eenvoudig maar sierlijk van hardsteen gehouwen, met het inschrift in vergulde letters, had daarna in allen eenvoud plaats. Den voorbijgangers, die den steen met belangstelling aanschouwen, leert zij niets nieuws; moge dat zoo blijven gedurende vele geslachten, dan zal dat'wel de allerschoonste hulde aan mevrouw Bosboom- Toussaint mogen heeten. Maar het gemeentebestuur verdient toch dank voor deze offfcieele hulde aan de vaderlandsche kunst. Er werden in het jaar 1886 aan het bureau der 's Gravenhaagsche Vereeniging voor koepok-inenting 3314 inentingen verricht, waarvan 3139 bij kinderen, die voor de eerste maal werden gevaccineerd, en 175 revaccinatiën. Van deze 3314 inentingen werden er 2609 gratis verricht, 34 bij leden der vereeniging of hun familieleden en 671 waarvoor betaald werd. Bij »I£ras" in de Warmoesstraat te Amsterdam moeten 's avonds herhaalde malen de deuren gesloten worden, omdat de zaal eivol is. Bij clubjes wordt men in- en uitgelaten. Wanneer het gerucht zich bevestigt, zegt het Vad., hangt het vaste corps opzichters van den waterstaat een donderbui boven het hoofd, die velen in hun be vordering zeer zal achteruitzetten. Genoemd corps, waarvan allen bij vergelijkend examen worden aan gesteld, is verdeeld in 4 klassen, welke thans een bezoldiging genieten van f '1000, f 1200, f 1500 en f 1800. Zij zijn belast met de uitvoering van rijks waterstaatswerken en staan de heeren ingenieurs ter zijde in het opmaken van bestekken, begrootingen en rapporten. Nu de aanleg van de Staatssporen nagenoeg geëindigd is, komen er vele opzichters, die allen tijdelijke aanstelling hebben, buiten betrekking en thans doet het gerucht de rondte, dat velen van deze in het corps opgenomen zullen worden; dit zou even wel niet plaats hebben onderaan de ranglijst, maar tusschen anderen in, zoodat de bevordering van velen daardoor geschaad zal worden. »Een rijksontvanger" kenschetst het door de Tweede Kamer met overgroote meerderheid aangenomen ont werp tot uitbreiding van vrijstelling van patentrecht als een losse greep in de bestaande patent-wetgeving, van wijdere strekking dan men op het oog zou ver moeden. »De sommen, waarvan vrijstelling zal worden verleend, loopen van 77 cent tot f 6,40, over een 10- of 12tal daartusschen liggende bedragen. Is het begin dezer schaal onbeduidend, de toeneming en de slotsom m. i. nog al van gewicht. Dit is echter lang niet alles. Behalve de rechten voor bet eigenlijk be roep, zullen ook vervallen de bijkomende rechten voor het gebruik van molens, kuipen, persen, rollen, cilinders enz., alsmede die van koopman of winkelier voor den verkoop van goederen, die de fabrikant of werkbaas niet, of slechts ten deele, zelf vervaardigt. Wil men eenige voorbeelden in de toepassing? Dan zullen o.a. een leerlooier, met twee zoons, dus alleen werkende en 12 kuipen gebruikende, of een meubelmaker, die geen knechts op zijn winkel, maar er daarbuiten 40 laat werken, of een wapensmid, die in hetzelfde geval verkeert, (alle gevallen aan de werkelijkheid ont leend), geen patent meer te betalen hebben, en alzoo een jaarlijksch cadeau uit 's rijks schatkist ge nieten respectievelijk van minstens f 18,69, f 17,92 of 23,04, welke bedragen in sommige gemeenten nog veel hooger kunnen worden, terwijl toch niemand zal beweren, dat dezulken tot de kleine fabrikanten of ambachtslieden behooren, voor welke de voorgestelde vrijdom van patent eigenlijk moet gelden." De Eerste Kamer mag, volgens den schrijver, wel overwegen of zij dezen lossen greep wil sanctioneeren en zoodoende de patentwet compleet uit haar verband rukken. Het resultaat er van zou mettertijd een sterk argument te meer leveren voor de geheele opruiming der patentwet, en hare vervanging door eene inkomsten belasting. Woensdag is ter audiëntie aan Z. M. den Koning een adres aangeboden, waarin er op aangedrongen wordt deri heer F. Domela Nieuwenhuis gratie te verleenen, daar diens gezondheidstoestand in de ge vangenis te Utrecht veel te wenschen zou overlaten. Een corr. van het R. Nbl. herinnert, dat dit jaar het verblijf van het hof in de residentie zich niet door groote feesten heeft gekenmerkt, en knoopt daaraan de opmerking vast, dat het hofleven tegenwoordig veel eenvoudiger is, dan wij het vroeger wel gekend hebben. H. M. de Koningin vertoonde zich bijna dagelijks met het Prinsesje in het publiek, veelal in een open rijtuig bespannen a la Daumont, doch sedert het bekende ongeval steeds met een voorrijder. De statiekoetsen met de vier lakeien achterop, waarvan Koningin Sophie zich bij voorkeur bediende, komen niet meer voor den dag. Koningin Emma neemt blijkbaar de zaken zoo eenvoudig mogelijk op, als slechts met de hooge positie, die Zij inneemt, overeen te brengen is. Liet Koningin Sophie haar bezoek aan deze of gene instelling steeds vooruit aankondigen, Koningin Emma volgt meer de opwelling van een oogenblik en deelt Hare hofdame van dienst slechts enkele oogenblikken vóór het vertrek mede, waarheen zij zich begeven zal. Zoo ook was het bezoek aan de Industrieschool geheel onverwacht en bracht de komst der beschermvrouwe niet weinig ontsteltenis te weeg. Hare Majesteit had daar de achttien satijnen poppen besteld, bestemd voor geschenken aan de genoodigde kleinen op het feest op den 2den Paaschdag en kwam

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1