Z1ERIKZEESCI1E GOER A NT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 28. Woensdag 6 April. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. [HTM. D njs. pag., met kostte bij bestaande )rdt alléén fen Boekh. ging voor JTS n nde he, Ijke eta ten, zen i AM pCt, 73«/„ 875/s 98'/, 99'/2 61=/j« lOl'/i. 833/8 1013/is 92'/8 J) i i) 63 63S/16 641/, 643/, 88 V, 921/, 657/„ 1003/, 281/, 1193/, 571/, 981/, 613/, 128 ri,04 - 2,46 5,15 4,50 - 5,40 4,75 4,50 3,50 6,25 9,— 10,- 7,25 Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENIIAN. Ijitlioofiic van den GOEDEN VKI.JDAG zal de Courant van aanstaande Vrijdag niet verschijnen. ZIERIKZEE, 5 April 188 7. Naar wij vernemen heeft de WelEd. heer J. K. Boeije zijn ontslag gevraagd als Ontvanger der Registra tie, Hypotheekbewaarder en Arrond.-Betaalmeester. Hoewel den heer Boeije zijne welverdiende rust gunnende, zal ieder die met dezen wel willenden steeds hulpvaardigen Ambtenaar in betrekking kwam, dit besluit ten zeerste betreuren. Op den 2, 3 en 4 Juli a.s. zal te Nijmegen een nationale wedstrijd van liefhebberij-muziekgezelschappen worden gehouden. Ook het Harmonie-gezelschap «Kunst en Eer" alhier ontving eene uitnoodiging om aan dien wedstrijd deel te nemen. Gisteren is te Oosterland een rijkstelegraafkantoor met telephoondienst voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werkdagen van 8 tot 12 uren voor- en van 3 tot 7 uren namid dags, op Zon- en feestdagen van 9 tot 11 uren voor middags. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniforme binnen- landsche tarief van toepassing. De anti-revolutionaire kiesvereenigirig «Nederland en Oranje" heeft, ter vervulling der vacature" in de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal van het district Delft, ontstaan door de bevordering van den heer J. C. Fabius tot kapitein bij de artillerie, dit aftredend lid opnieuw tot haar candidaat geproclameerd. Er wordt geen bestrijding verwacht. Onder de vereenigingen, die rechtspersoonlijkheid hebben verkregen, komt in de Staats-Courant No. 77 de Vereeniging IJszeevaartfonds voor, gevestigd te Amsterdam Het doel is het ondernemen of bevorderen van Nederlandsche wetenschappelijke expeditiën naar de IJszee, in den geest zooals die vroeger op het initiatief van Koolemans Beynen hebben plaats gehad. Het fonds bestaat aanvankelijk uit het batig saldo van de ont bonden vereeniging «Willem Barents", terwijl leden der vereeniging zijn de leden, die hebben uitgemaakt het bestuur van de vereeniging «Willem Barents", welke het recht hebben zich anderen te assumeeren. Het maximum der leden is 12, het minimum 6. De beeren prof. van Iterson, dr. Boerlage en dr. Hoek te Leiden, H. W. Groll te Haarlem, prof. Guye en prof. Weber te Amsterdam, achten het wenschelijk dat Nederlandsche beoefenaars der natuur- en genees kundige wetenschappen zich periodiek (eens per jaar, of om de twee jaren) zullen vereenigen, ten einde door onderlinge gedachten wisseling en vriendschappelijk samenzijn de tusschen hen reeds bestaanden band te versterken. Zij hebben zich daarom tot «allen, die hierin belang stellen" gericht met het verzoek daarvan schriftelijk te doen blijken aan het adres van dr. Hoek te Leiden, en stellen zich voor, hen tegen half April bijeen te roepen tot het houden eener vergadering te Amsterdam. Inhoud van No. 4. van den Zevenden Jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwak zalverij Berichten: Een adres aan de Tweede Kamer van een onbekende. Zonderlinge bestrijding. Tien processen van B. H. Enuma. Uit Duitschland. Veroordeeling te 's Gravenhage. Dood van Joh. Iloff. Grootere artikelen: Kunst-trommelvliezen of oor trommels van Nicholson. Ingezondenstukken: Een niet in exploitatie gebracht wonderwater. Corres pondentie. Schertsblad, no. 3. Naar wij vernemen, rijpte bij den heer Keuchenius reeds voor eenigen tijd het voornemen, als lid der Tweede Kamer ontslag te nemen en zich uit het openbaar leven terug te trekken. Alleen dan, wanneer de Tjiomas-zaak, waarvoor hij zich met hart en ziel interesseert, niet voor de algemeene verkiezingen mocht worden afgedaan, zou hij daarom alléén nog eenigen tijd zitting willen blijven houden. De elfjarige zoon van een ingezetene van Arnhem, die zich op het volapük heeft toegelegd en zich ook bezighoudt met het verzamelen van postzegels, richtte eenigen tijd geleden geheel uit zichzelven en zonder hulp een tweetal brieven in die taal aan ver verwijderde medebeoefenaars der wereldtaal. Do eene brief was aan een ingezetene van Guadelajara, de ander aan een bewoner van Beiroet in Syrië gericht. Op beide brieven ontving tneh antwoord; zij bevatten eenige postzegels uit die landen, waarom hij gevraagd had, begeleid door een vriendelijk schrijven, ook in het volapük. Er worden tegenwoordig zoogenaamde «gortbussen" verkocht, welke lood- of koperhoudend zijn. liet is natuurlijk ten zeerste af te keuren, deze in de huis houding aan te wenden. Gewoonlijk blijven dergelijke bussen nagenoeg voortdurend in den waterketel liggen, zoodat, behalve de gort, ook nog het water voor thee, koffie, enz. met schadelijke metaalverbindingen be zwangerd zal kunnen worden. De Times bevat het volgende, van 31 Maart ge dateerde, bericht uit Brussel: «De regeeringen van België en van Zweden en Noorwegen hebben zich aangesloten bij het protest der Nederlandsche regeering tegen het voorgestelde afschaffen van het uitreiken van Engelsche loods-certificaten aan vreemdelingen. Men gelooft, dat ook de Duitsche regeering tegen dezen maatregel bezwaren zal inbrengen." De uitvoer van versche en gedroogde groenten uit ons land is in de laatste twintig jaren ontzaglijk vooruitgegaan. Van 1847 tot 1856 werd jaarlijks gemiddeld slechts voor nog geen 2 ton gouds uit gevoerd. In het volgend tienjarig tijdperk steeg het bedrag tot 777,000, maar van 1867 tot 1876 was het gemiddeld 6 millioen 'sjaars, 'en in het Jaatst- verloopen tienjarig tijdperk is het gestegen tot ongeveer 12 millioen 'sjaars. In 1884 werd voor 16l/2 millioen uitgevoerd, en bovendien nog 6 ton aan ingemaakte groenten. Voor het grootste gedeelte worden de groenten naar Engeland verscheept, dat in '1884 9,3 millioen ontving; 4l/2 millioen nam den weg naar Pruisen, bijna 3 millioen naar België. Het Hbl., dat deze cijfers mededeelt, ten bewijze hoe belangrijk de tuinbouw zich hier te lande heeft ontwikkeld, waarschuwt echter, dat België ons land op het gebied van de groententeelt met ernstige mededinging bedreigt. Reeds lang heeft de koning der Belgen zich met het vraagstuk bezig gehouden, en nu is te Antwerpen eene naamiooze vennootschap opgericht, die in het groot de groenten in België zal opkoopen, om ze te Londen aan de markt te brengen. lleiioeiuiijge]), lies)uiten, enz. Z. M. de Koning heeft benoemd tot substituut officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Zierikzee uir. J, H. C. Horch, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arrond. Alkmaar. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. In België heeft het geweldig gestormd, waardoor op tal van plaatsen groote schade werd aangericht. In de stad Gent had dientengevolge een verschrikkelijk ongeluk plaats. Voor korten tijd was daar de fabriek van de Kerchove afgebrand en waren slechts de vier hooge muren blijven staan. Door de heftige windstooten, stortte een dezer muren, die eene hoogte van zes verdiepingen had, met oorverdoovend geweld op een naburige wolfabriek. Het dak van de wolkammerij werd vernield, de machines en werktuigen verbrijzeld en meer dan 80 arbeiders en arbeidsters onder het puin begraven. In de overige deelen der fabriek ont stond eene onbeschrijfelijke verwarring, maar spoedig begon men met het reddingswerk. De meesten werden, zij 't dan ook met enkele lichte kneuzingen, door hunne mede-arbeiders gered. Een 15-jarige knaap was echter geheel verbrijzeld, terwijl acht arbeiders, waarvan er reeds een aan zijne wonden overleden is, zwaar gewond werden. Daar de fabriek door dit ongeluk veel schade heeft bekomen, moet het werk eenigen tijd stilstaan. 400 arbeiders zijn hierdoor zonder verdiensten. In de kalk fabriek van Bournonville, bij Desvres (Frankrijk), heeft dezer dagen een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een zekere vrouw Lemaire, wier echt genoot sedert een tweetal dagen niet meer was huis waarts gekeerd, was zeer ongerust naar de groeven geloopen, toen zij, bij de ovens gekomen, eensklaps een hartverscheurenden kreet deed hooren. Op den rand van den eersten oven lagen twee onherkenbare, verkoolde lijken, dat van haar man en van zekeren Boulogne. Op het hulpgeroep der vrouw kwamen andere bewoners van het dorp toegesneld en, tot ieders ontzetting, vond men op den rooster van den oven een derde lichaam, dat van zekeren Jennequin, dat letterlijk in den oven lag te braden. Men denkt dat de drie mannen, dronken, eene beschutting tegen de kou zijn gaan zoeken bij den oven. Jennequin is in het vuur gevallen en zijn brandende kleederen zullen het vuur aan de kleedingstukken der anderen hebben medegedeeld. De drie ongelukkigen waren hoofden van huisgezinnen. Een arme vrouw te Florence vond onlangs op den hoek van het stadhuis een groote bus. naar ze dacht met sardines gevuld. Blijde met haar vondst wilde zij zich naar hare woning spoeden. Halverwege echter ontplofte de bus en de vrouw stortte bewusteloos ter aarde. De linkerarm was letterlijk van het lichaam gescheurd en ook aan het hoofd had de ongelukkige zware kwetsuren bekomen. Bij onderzoek bleek, dat de doos in stede van sardines een nieuwe ontplofbare stof bevatte en slechts aan de gebrekkige samenstelling van het moordwerktuig is het toe te schryven dat geen grooter ongeluk plaats vond. Er loopt een gerucht, dat de personen, die bij den aanslag op den keizer van Rusland gevangen zijn genomen, in de gevangenis gemarteld worden. De correspondent van de Daily News schrijft hier over: «Ik geloof, dat deze geruchten ongegrond zijn. Advokaten, die tijdens de laatste vijf of zes jaren de politieke gevangenen bezocht hebben en die met hen in de vesting mochten spreken, hebben mij verteld, dat de politieke misdadigers steeds met hunne be-

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1