Buitenland. vrouw, die zoo'n hevige kiespijn had, eenige troost woorden toe te voegen. Op dit oogenblik wierp de vermomde gestalte den kiespijndoek van zich afer kwam een mannenkop te voorschijn en eene ruwe vereelte hand, die den rechterlijken ambtenaar een geduchte oorvijg gaf. De getroffene, die meende, dat men het op zijne beurs voorzien had, maakte zich snel uit de voeten en diende eene beschuldiging tegen L. in, die wegens aanranding tot 14 dagen hechtenis werd veroordeeld. In Offenbach is eene verschrikkelijke gebeurtenis voorgevallen. Een man, die zwaar ziek te bed lag, riep zijne vrouw, die aan de waschkuip stond. Terwijl de moeder nu even haar tweejarig kind onbewaakt achterliet, viel dit in het warme water van de kuip, waar het zich zoo hevig brandde, dat het weinige oogenblikken daarna stierf. Het gejammer van de vrouw greep den zieke zoo zeer aan, dat ook hij den geest gaf, en vertwijfeld door dit dubbele verlies, stortte de ongelukkige vrouw zich uit het venster naar beneden. Zwaar gekwetst werd zij naar het hospitaal gebracht. De stoomboot »Belgic", te San-Francisco van China en Japan binnengeloopen, brengt het bericht mee eener verschrikkelijke rechtspleging, welke door de bewoners van Hip-ip-Ship, bij Hankow, China, zou gedaan zijn. Eene bende van een 300tal bedelaars en landloopers was in het dorp verschenen, en de inwoners waren hierdoor zoo verbitterd dat zij besloten er kort spel mee te maken. Men wees aan de bende een tempel aan om er den nacht in door te brengen. Midden in den nacht stak men langs alle zijden te gelijk het gebouw in brand en daarna bleef men rustig die afgrijselijke strafuitvoering bijwonen. Slechts 40 der ongelukkigen konden aan den dood ontsnappen. Al de overigen werden levend verbrand. Een te Irkoutsk verschijnend blad bericht, dat verscheidene nihilisten, die in ballingschap in Siberië leven, een geldpostwagen hebben overvallen, de beambten die de wagen begeleidden, gedood en vervolgens 137,000 roebels in papieren en 40,000 aan goud hebben gestolen. Een der roovers werd gevangen genomen en deze gaf de namen zijner medeplichtigen op. Onder hen bevond zich ook een beambte der posterijen. Eene tragi-comische gebeurtenis viel onlangs voor in een dorpje in het zuiden van Hongarije, 's Avonds om een uur of tien kwam een schaapherder, bleek als een doode, ademloos het raadhuis binnensnellen, en smeekte den veldwachter op de knieën, zoo snel mogelijk naar een veld, dat hij aanduidde, te gaan en zijn kameraad uit de klauwen des duivels te bevrijden. Toen men zich had overtuigd, dat de man niet krankzinnig was, liet men hem verder vertellen, en hij verhaalde, dat door de koude, hij en zijn vriend, waren genoodzaakt, een vuur aan te leggen. De beide herders hadden zich bij het vuur neergezet, om al pratende den tijd te verdrijven, toen er plotseling eene behaarde gestalte, in bloedroode kleederen gehuld, zich tusschen hen plaatste. De schaapherders gingen dadelijk op de vlucht. In de nabijheid weidde de ezel van een hunner; beide bestegen ze dien, maar nauwelijks begon het dier te draven, of de schaap herder, die achterop zat, viel met een angstkreet achterover. De gestalte met de bloedroode kleederen was hen nageijld en was op den rug van den achtersten schaapherder gesprongen. Daar er echter geen plaats voor alle drie was, gebeurde het, dat een der herders met den duivel onder den rit van den ezel viel. De andere was daarop zoo snel mogelijk naar het stadhuis gereden, om de vreeselijke geschiedenis te vertellen. Op de dringende bede van den schaapherder begaven zich verscheiden mannen naar de plaats des onheils, waar de toedracht der zaak spoedig werd opgeklaard. Een groote aap, die in het rood was gekleed, had weten te ontvluchten uit de menagerie van een reizend kermisgezelschap. Toen men bij het vuur kwam, zat de gewaande duivel zich daar heel gemoedelijk te warmen. Eenige schreden verder vond men het lichaam van den herder, die van den ezel gevallen washij was evenwel dood, want alle pogingen om hem in het leven terug te roepen bleven vruchteloos. Frankrij k. De minister van financiën, Dauphin, is niet gelukkig met zijn ontwerp tot invoering eener inkomsten-belas ting. Tot haar rapporteur heeft de commissie der Kamer den heer Jules Roche, een van de heftigste tegenstanders der inkomsten-belasting gekozen. Men verzekert evenwel, dat de heer Dauphin zijn ontslag niet zal vragen. In den ministerraad liet hij zich door den heer Goblet overhalen otn toch zijn ontwerp te verdedigen. De grondslag daarvan is de huurwaarde der woningen als maatstaf van ieders inkomen. Hier tegen hebben de meesten bezwaar, want zij beschouwen de huurwaarde niet als een juisten maatstaf en beweren, dat aldus de gegoede klassen boven de minder gegoede woi'den bevoordeeld. De minister zal de commissie verzoeken op te geven, hoe zij het tekort wenscht te dekken. Voor eenigen tijd besloot de Kamer de regeering uit te noodigen het ontwerp voor eene inkomsten belasting in te dienen. De minister van financiën heeft hieraan voldaan, maar is tevens bereid een nieuw ontwerp te bewerken, mits duidelijk blijke, welken grondslag men daarvoor wenscht. Vooreerst zal de inkomsten-belasting niet worden behandeld. Hierdoor zullen de inkomsten, op de begrooting voor 1888 gebracht, worden verminderd met 30,000,000 frcs. B 1 g i e. De Nord verwijt aan de Kolnische Zeiiung en de Neue Freie Presse, dat zij nog steeds de gemoederen verontrusten met eene alliantie tusschen Rusland en Frankrijk. »Wij zouden meenen het gezond verstand onzer lezers onrecht aan te doen", zegt het blad «wanneer wij hen waarschuwden tegen dergelijke pers-manoeuvres, en wij gevoelen nog minder lust, om tot de bron daarvan door te dringen. Doch daar het, naar het schijnt, niet voldoende is hierover een minachtend stilzwijgen te bewaren, aarzelen wij niet te verklaren, dat wij in staat zijn om deze geruchten op de meest formeele en de meest geautoriseerde wijze te loochenen". De triple-alliantie van Duitschland, Oostenrijk en Italië, noemt de Nord een nieuw uit hangbord met. een vredelievend opschrift. »De vrede berust op het evenwicht der in Europa aan elkander tegengestelde krachten; Europa blijft eene groote kazerne, maar zulk eene, waarin de wapenen rusten. Rusland is de verklaarde voorstander van het behoud van het tegenwoordig evenwicht. Frankrijk heeft duidelijk getoond, dat men het ten onrechte van oorlogszuchtige gevoelens heeft beticht: Engeland wordt door binnenlandsche moeielijkheden beziggehouden. Als, met zoovele bewakers, de vrede nog niet verzekerd is, zal men er waarlijk aan moeten wanhopenVolgens alle berekening zal die vrede duurzaam zijn, voor zoover dit van menschenwerk kan gezegd worden. «Niets is bestendig hier beneden!" zeide de heer von Bismarck in zijn laatste rede". Spanje. Uit Madrid wordt aan de Temps gemeldOp bevel der regeering zijn eenige personen, die verdacht worden van samenspanning tegen het Regentschap, in hechtenis genomen. De prefecten van Barcelona, Valencia, Valla- dolid en Cadix hebben eveneens last gegeven tot ver schillende aanhoudingen. Al sinds eenigen tijd was de minister van binnenlandsche zaken op het spoor van een samenzwering, die haar vertakkingen tot in de provincie zou hebben, terwijl den minister van oorlog berichten waren ter oore gekomen van oproerige bewegingen in het leger. Toen de berichten wat duidelijker werden, hebben de rechterlijke ambtenaren zich gehaast om eenige verdachte personen te doen vatten, terwijl er op hun aanwijzing verschillende huiszoekingen plaats hadden. Men vond toen eenige geheime oproepingen, waarvan de inhoud echter niet bekend werd. Men heeft de inhechtenis genomen per sonen eerst naar de prefectuur en vervolgens naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Toen eerst werd het gerucht onder de Madridsche bevolking bekend. In het geheel hebben elf arrestatiën plaats gehad, waaronder genoemd worden een oud-ambtenaar der gemeente, twee ex-politie-beambten en de eerste boschwachter van het Koninklijk Huis. Dertig aan gehouden personen uit de provincie behooren tot de fatsoenlijke burgerklasse. Men beweert, dat de samen zwering een revolutionair karakter heeft. In de kazernes hadden geen arrestatiën plaats. Italië. De gouvernementen van Parijs, Weenen, Berlijn, Brussel, Lissabon, Madrid en van eenige Amerikaansche Staten hebben aan het Italiaansche kabinet het ver zoek gericht, om de voorwerpen, bestemd voor de tentoonstelling op het Yatikaan, bij gelegenheid van 's pausen jubileum, vrij te stellen van alle inkomende rechten. Het officieuse orgaan Popoio Romano brengt naar aanleiding hiervan de wettelijke voorschriften in herinnering omtrent de toezending van voorwerpen aan den paus. Het daarop betrekking hebbende wets artikel luidt: «Voorwerpen, welke, uit het buitenland komende, bestemd zijn voor den Paus en betrekking hebben op den eeredienst of wel strekken moeten, om den luister der pauselijke waardigheid te verhoogen, zijn vrijgesteld van alle belasting, inkomende rechten en douane-heffingen. De toepassing dezer uitzondering is uitsluitend opgedragen aan het douane-kantoor te Rome. Wanneer dus aan de grenzen voorwerpen worden aangeboden, welke voor den Paus bestemd zijn, moeten de douanen, op aanvraag van den afzender, ze met het bewijs van vrijstelling van gewone visitatie naar Rome zenden, waar ze gevisiteerd zullen worden en waar er verder mee gehandeld zal worden naar om standigheden". Om de voorwerpen door de douanen te Rome te doen afgeven, gaat het blad voort, is noodig een regu, onderteekend door een beambte van het Vatikaan of van de Apostolische Daterie, indien zij direct aan Z. H. geadresseerd zijn, of wel van een gezantschaps-geatacheerde, indien de voorwerpen aan de zorgen van buitenlandsche vertegenwoordigers zijn aanbevolen. Deze formaliteiten zijn noodzakelijk, om misbruiken te weren, die anders bij de verzending der voorwerpen zouden insluipen. De Temps verneemt, dat paus Leo XIII eenige weken geleden stappen heeft gedaan te Weenen en te Berlijn, om van de twee keizers de toezegging te verkrijgen, dat zij, bij het hernieuwen der alliantie, rekening zouden houden met den toestand van den paus. Persoonlijk heeft de paus dien wensch uitgesproken tegenover de gezanten van Oostenrijk en Pruisen, en deze stelden hunne regeeringen daarvan in kennis. De antwoorden uit Berlijn en uit Weenen lieten zich niet lang wachten en waren volkomen geschikt om den bodem in te slaan aan alle verwachtingen, die men op het Vatikaan had gevormd. Ofschoon die antwoorden niet in dezelfde termen waren vervat, weken zij toch, wat de inhoud betreft, weinig of niets van elkander af. De beide regeeringen gaven te ver staan, dat het haar onmogelijk was te twijfelen aan de volkomen geestelijke vrijheid van den Heiligen Vader en aan het feit, dat zijne werkzaamheid op godsdienstig gebied op geenerlei wijze was belemmerd. Daarenboven zouden zij in deze zaak toch niet tusschenbeiden kunnen komen. De triple-alliantie, die weldra zou worden hernieuwd, waarborgde uitsluitend de volstrekte on schendbaarheid van het grondgebied van elk der bondgenooten. De paus was, naar men beweert, door die onverwachte afwijzing zeer getroffen; hij heeft echter zijn spijt daarover niet willen toonen, en toch kardinaal Galimberti naar Berlijn gezonden. In de daarop tusschen keizer Wilhelm en Leo XIII gewisselde brieven is geen sprake geweest van de verhouding tusschen het Vatikaan en het Quirinaal. Behalve de gewone wederzijdsche wenschen bevatten deze brieven alleen lofredenen op de weldaden van den vrede en op de belangrijke rol, die Duitschland zal spelen, als het er op aankomt, aan Europa eene lange periode van rust te verzekeren. ÜuitsolilandL De Kreuzzeitung kan geen vertrouwen stellen in den vrede, zoolang Ratkoff niet tot zwijgen gebracht is. Dat bij tot den oorlog tegen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije kan aanhitsen, is een bewijs, dat hij zijn invloed op den Czaar nog niet verloren heeft. De Kreuzzeitung hecht dan ook weinig waarde aan het bericht, dat de Moskousche Ct. eene onderhandsche waarschuwing ontvangen heeft. «Eerst dan zou Europa eenigszins gerustgesteld kunnen zijn, wanneer de waarschuwing een officieel karakter verkreeg, en zelfs in dat geval zou men eerst uit de verdere houding der Moskousche Ct. den waren staat van zaken kunnen afleiden. Kan die Courant er toe gebracht worden, óf eene vriendschappelijke verhouding van Rusland tot het westen op den duur aan te bevelen, óf ten minste over buitenlandsche aangelegenheden te zwijgen en zich geheel in economische beschouwingen te verdiepen gelijk zij dat al vroeger maanden achtereen gedaan heeft dan wellicht kon men aannemen, dat men de critische phase voor het oogenblik te boven is." IV oord-Amerika, De heer Fitzgerald, president der Iersche nationale league in de Ver. Staten, heeft een circulaire uit gevaardigd, waarin hij Amerikanen en Iersch-Amerikanen uitnoodigt om Gladstone en Parnell in de tegen woordige crisis te steunen. Verder heet het in de oproeping: «De zaak van Ierland is die der Britsche democratie en daaraan schrijven wij de heftige oppositie toe. Het Iersche volk doet daarom een beroep op de geheele Christenwereld om het voor vernietiging te behoeden en het smeekt de Amerikaansche pers en de Amerikaansche natie om over de manier, waarop het behandeld wordt, uitspraak te doen. Als aan de Toesie wordt toegestaan, den Ieren nieuw onrecht aan te doen, zal de wanhoop hen tot gestadig verzet en tot woeste wedervergelding brengen. Zij zullen zich dan van alle middelen bedienen om hun ver nietiging te voorkomen." Het manifest besluit met een beroep op de Ieren in Amerika, om vernieuwde offers in geld ter ondersteuning van de zaak eener wetgevende onafhankelijkheid voor Ierland. Rusland. Tusschen de Vereenigde Staten en Rusland is een verdrag van uitlevering onderteekend, dat bepalingen bevat voor de uitlevering van aangeklaagden in gevallen van moord, doodslag, schending, brandstichting, inbraak,

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2