ZIERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- x senent Zierihzee. 1887. No. 27. Zaterdag 2 April. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden f 1Franco per post f 1 Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. PI u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Ule stukken, tie redactie betreffende, g-eliere men uiterlijk een dag* voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKENMAN. Binnenland. ZIERIKZEE, 1 April 1 8 8 7. Wij vernemen uit Amsterdam dat het bestuur der afdeeling Amsterdam van het Nederlandsch Bijbel genootschap de beide perceelen in de Warmoesstraat 149 en 151 te zamen ter grootte van ruim 800 cent., waarin zij haar zetel en magazijnen heeft, dezer dagen heeft verkocht (dit laatste deelen wij onder voorbehoud mede) aan eene vereeniging, die de genoemde gebouwen als drukkerij zal inrichten en exploiteeren. Afgaande op de ons genoemde koopsom 65000) zullen de leden van het Bijbelgenootschap zeker waardeeren de ijverige pogingen van het wakker bestuur, dat onlangs (voor f 52000) ten dienste van het genootschap een perceel aan de Heerengracht bij de Huidenstraat kocht. De ruil is goed; de stand wordt beter en wat niet het minste is, het saldo uit den verkoop en aankoop voortvloeiende, is een niet onbelangrijke bate voor de kas van het Genootschap. Nbl. v. N. Het prachtvolle kerkgebouw, dat een deel uitmaakt van het om zijn grootschen aanleg beroemde klooster te Simpelveld (Limburg) wordt thans beschilderd. Dit werk zal ongeveer f 5000 kosten. Het Bestuur der «Vereeniging tot bevordering der Jlomaeopathie in Nederland", tot de wetenschap gekomen, dat op meerdere plaatsen in ons land naar de vestiging van een homaeopathisch geneesheer, ten zeerste verlangd wordt, biedt aan, enkele jonge artsen in staat te stellen de homaeopathische geneeswijze theoretisch en praktisch te bestudeeren. Daarvoor heeft men zich te adresseeren te 's-Hage 93 Willemstraat. Den 6 April wordt in den Plaag eene vergadering gehouden van voorzitters van katholieke kiesvereenigingen in Noord- en Zuid-Holland, ter bespreking der oprichting van een provincialen bond. Deze vergadering is de voortzetting van die van Augustus 1886 en staat in verband met de vergadering, welke in Mei te 's-Bosch wordt gehouden. Prof. P. A. van der Lith te Leiden verklaart in de N. R. Ct. het bekende adres der honderd onge schikt als basis voor een algemeen petitionnement. Vandaar, dat in Leiden een ander adres werd neder- gelegd, waarvan prof. v. d. Lith zich als de steller bekend maakt. Dat adres geeft alleen het nemen van maatregelen ter versterking van leger en vloot in overweging, maar verklaart uitdrukkelijk, dat de onder teekenaars zich niet voor den verderen inhoud van het adres van 3 Maart aansprakelijk stellen. En dit ook niet om daartegen te protesteeren, maar eenvoudig om te zeggenwil de regeering, zooals wij dit noodig oordeelen, maatregelen nemen ter versterking van leger en vloot in Ned.-Indië, dan kan zij op onzen steun rekenen. Een adres als dat der honderd" kan, dit is prof. v. d. Lith eens met de N. R. Ct., dan alleen waarde hebben, als het van bevoegden komt, en dat zal stellig niet het geval zijn met velen, die adressen teekenen, waarbij instemming wordt betuigd met den algemeenen inhoud van het eerste adres. De gemeenteraad van Nijmegen heeft een nieuw tarief voor de gemeente-gasfabriek vastgesteld, luidende als volgt: bij een verbruik van 4 tot 4000 M3, 8 cent per M3., voor iedere M3. daarenboven, tot een getal van 3000 M3., 7 cent, en voor iedere M3. boven de 3000, 6 cent per M3. Gedurende de maand Februari zijn in de rijks-postspaar bank ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen inlagen f 646,724,94, terugbetalingen f414,645,445. Alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 202,406,46s. Aan het eind der maand Jan. 11. was ten name der verschillende inleggers ingeschreven f 9,467,454,06, zoodat het gezamenlijk tegoed op ultimo Febr. bedroeg f 9,370,060,52s. In den loop der maand zijn 3488 nieuwe boekjes uitgegeven; 849 zijn geheel afbetaald, zoodat er aan het eind der maand 446,776 in omloop waren. In een te Amsterdam gehouden vergadering van de Deli-maatschappij is besloten het reservefonds op f 4,895,460 te brengen. Het dividend is op f 4085 per aandeel bepaald. Verder is besloten tot uitgifte van 450 nieuwe aandeelen, ter belooning van het oppertoezicht op Deli. De toestand der Maatschappij is gunstig. Einde Januari j.l. is door eenige suikerplanters uit Brazilië, onder gedeeltelijke waarborg van het keizerrijk, te Amsterdam eene geldleening gesloten van ongeveer 41/2 mm. voor den bouw van een paar suikerfabrieken in dat land. Het maken der molens voor die fabrieken, voor zoover n 1. de ijzer- en metaalwerken betreft, is thans opgedragen aan de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, voor een bedrag van f 600,waaronder voor meer dan f 200,000 aan arbeidsloon is berekend. Van de 4000 werklieden der fabriek, die in de beide laatste jaren wegens gebrek aan werk werden ontslagen, zijn dan ook dezer dagen weder 200 aan den slag geraakt. Kunst, Wetenschap en Letteren. Onder de nagelaten handschriften van Hendrik Consciense is, volgens Flandria, een heldenroman gevonden, getiteld «Hertog Jan I." Dit werk zou, naar men verzekert, een drietal lijvige boekdeelen uitmaken en een grootsch gewrocht vormen, enkel met den «Leeuw van Vlaanderen" vergelijkbaar. De koninklijke Vlaamsche academie voor taal- en letterkunde heeft voor den wedstrijd voor 4888 de volgende prijsvragen uitgeschreven. 4°. Verhandeling over het gebruik der bijvoegende wijs (subjunctiefin Gothisch, oud-Friesch, oud-Saksisch en oud-Hoog- Duitsch. 2°. Men vraagt het opstellen der klank- en vormleer van het middel-Nederlandsche dialect der St. Servatius legende van Heynrijck van Veldeken, uitgegeven door Bormans (Maastricht, 4858). 3°. Een critische verhandeling over de vertaling onzer wetten sedert 4830. 4°. Lofrede op Hendrik Conscience. Voor dit werk, dat de diensten zal doen kennen, welke Conscience aan het Vlaamsche volk bewezen heeft, zal vooral de stijl in aanmerking komen. 5°. Een geschiedkundige en critische verhandeling over de drie taalwetten in België. 6°, De oorsprong van het burger lijk blij- of kluchtspel in de Zuid-Nederlandsche gewesten, en de ontwikkeling daarvan tot omtrent 4500, met bijzonderen blik op de rol van den «booze" (lucifer, satan, sinneke enz.) In de Februari-zitting der academie is besloten, dat onder de prijsvragen later, uit te schrijven voor 4 Augustus 4889, de volgende zal worden opgenomen. Letterkunde: Men verlangt eene critische verhandeling betrekkelijk de verdiensten en de strekking der oorspronkelijke Noord en Zuid-Nederlandsche, zoo geschiedkundige als zede- en karakterschetsende romans, sedert 4780 tot 4887 gedrukt, met uitzondering der levende schrijvers. De schrijver van elk bekroond werk zal namens de academie eene belooning ontvangen van 600 frs., of wel een gedenkpenning van gelijke waarde. Ongelukken, Rampen, Misdaden, enz. De gevallen van zelfmoord onder de Mohamedanen nemen schrikbarend toe. Het is een vreemd verschijnsel, dat het tot voor korten tijd tot de zeldzaamheden behoorde, als een Mohamedaan de hand aan zichzelf sloeg. Nu weer melden de bladen van Constantinopel een nieuwen, opzienbarenden zelfmoord, namelijk dien van dr. Omer Be, militair-dokter en professor aan de Hoogeschool. Met een pennemes sneed hij de slag ader van den hals door. Een langdurig verdriet moet de oorzaak zijn van de wanhopige daad. Eenige dagen later stortte een aanzienlyk Turk in Constantinopel, Derwisch Aga, zich in zee. Het flegma, waarmede zij daarbij te werk gaan is verwonderlijk. Een geval van vergiftiging heeft te Namen groot opzien verwekt, te meer daar het met doodelijken afloop was. Een kind der echtgenooten X. aldaar werd ziek, tengevolge van het eten van lekkernijen, die het van eene vrouw gekregen had. Een andere vrouw, die het kind kwam bezoeken, zeide, dat het betooverd was, maar zij zou niettemin beproeven het te genezen, en tegen betaling van een zekere som den kwaden geest verjagen. De ouders namen de voorwaarden aan en betaalden de gevraagde som. De zoogenaamde toovenares begon nu, ofschoon zij geen letter kent, uit een boek een aantal onverstaanbare volzinnen te brabbelen, en de onnoozele ouders waren zoozeer verblind, dat zij haar hunnen voorraad aardappelen en al wat maar eenige waarde had, meegaven. De man verkocht zijne gereedschappen, die ook betooverd waren, en gaf haar de opbrengst. Maar ondanks al hare bezweringen, stierf het kind, zonder dat de ouders er aan dachten, een dokter te raadplegen. Dit ontmoedigde de twee bedriegsters niet. Het tweede kind der ouders X. werd insgelijks ziek, en ook tengevolge van het eten der lekkernijen, die het van dezelfde vrouw had gekregen. Ditmaal werd er een dokter bijgehaald en het kostte dezen weinig moeite, om al de teekenen eener ernstige vergiftiging te ontdekken. Het parket van Namen werd verwittigd, het lijkje van het gestorvene kind opgegraven en de twee vrouwende verdachte gif mengster zoowel als de toovenares, in hechtenis ge nomen. Omtrent het bekende Fransche verbeteringsgesticht voor jongens te Mettray, dat tot nu toe voor een model-inrichting gehouden werd, liepen in den laatsten tijd geruchten, dat de verpleegden werden mishandeld. Twee leden van den nieuw benoemden raad van toe zicht bezochten geheel onverwachts de inrichting en ontdekten zeven jongens, die aan handen en voeten geboeid, in donkere, vunzige cellen waren opgesloten. Als oorzaak voor deze mishandeling gaf men op, dat de jongens brood gestolen hadden. Van alle zijden dringt men aan op eene spoedige verandering van dezen treurigen toestand. Op de volgende zonderlinge wijze heeft een ambtenaar bij de Duitsche rechtbank een oorvijg opgeloopen. Hij moest n.l. van de vrouw van een handelaar, zekere L., een mark rechtskosten ontvangen, en begaf zich daarom op zekeren dag naar de woning van den handelaar. Hij trof niemand thuis, maar de schoon zuster van L. verzocht hem zijn bezoek eenige dagen later te herhalen. De beambte deed dit. Bij zijn tweede bezoek werd hij binnengelaten door eene vermomde vrouwelijke gestalte, die hem zonder een woord te zeggen een stoel gaf en wegging. Op tafel lag een papier, waarop stond«Ik ben pas van eene reis teruggekomen, heb verschrikkelijke kiespijn en een dikke wang, zoodat ik geen woord kan spreken. Het geld ligt in de huiskamer op tafel." De beambte las dit en ging naar de aangewezen kamer, waar het geld werkelijk op tafel lag. Hij streek het op, en legde er eene quitantie voor in de plaats. Vóór hij vertrok voelde hij zich toch geroepen, om der

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1