United Irishman het beste voorbeeld is. Het blad zegtWij hebben herhaaldelijk gezegd dat de Engel- schen een laaghartig volk is, wij herhalen het, dat de Engelsche natie de meest baatzuchtige en oneerlijke natie is van de geheele wereld. Geen moord is voor dit volk te wreed, geen veroordeeling te gestreng. Wij moeten het bij iedere gelegenheid zeggen, want Ierland is ongelukkig, omdat het deze waarheid heeft vergeten. Het Engelsche volk is vee, de burgers zijn schurken, de adel bestaat uit louter dieven. Alleen de vrees voor een bloedigen, wreeden dood kan deze laaghartigen handelbaar maken. Pater Keller, die te Youghal in hechtenis is genomen, omdat hij geweigerd had als getuige voor den rechter te verschijnen, is in gezelschap van gerechtsdienaren naar Dublin gebracht. Op alle stations juichte men hem toe. Te Thurles begroette hem de aartsbisschop van Cashel, dr. Croke, en verzekerde hem, dat zijn aartsbisschop, de geestelijkheid en het Iersche volk zijn handelwijs goedkeurden. Toen de gevangen priester in gezelschap van zijn escorte te Cork aankwam, over handigden hem de burgemeester en de stedelijke raad een adres van sympathie. Keiler antwoordde, dat hij nu wel gearresteerd was, doch dat hij zijn beulen de geheimen der pachters van de Ponsonby'sche goederen niet zou verraden. Aan het station te Cork was een ontzaglijke menigte bijeen. Men hield zich echter vrij kalm. Te Dublin had men er een waar straatfeest van gemaakt. De lordmayor kwam Keller in zijn koets aan 't station afhalen en reed hem naar het «Imperial hotel", waar de gerechtsdienaars moesten toezien, dat hun gevangene eerst een ovatie werd gebracht en een aantal gelukwenschings-adressen hem werden aan geboden. Rusland. Een groot aantal Russische officieren, gedecoreerd met de Keizerlijke orde van St. George, heeft aan het kapittel dezer militaire orde het verzoek gericht om, uit naam der waardigheid van het Russische leger, den naam van kolonel Nicolajeff, den Bulgaarschen Minister van Oorlog, van de lijst der ridders te schrappen. De Moskouwer Wjedomostie, het orgaan van Kat- koff, zegt, dat de in 1881 geslotene en in '1884 hernieuwde drie-keizersbond in den loop van deze maand afloopt. Volgens het genoemde orgaan heeft dit verbond voor Rusland slechts noodlottige uitkom sten opgeleverd en is het alleen voor de Duitscho staatkunde gunstig geweest. Natuurlijk geeft dus de heer Von Bismarck zich veel moeite voor de hernieu wing daarvan, en tracht hij Rusland daarvoor te winnen door een compromis in de Oostersche quaestie. Inderdaad zijn reeds voorstellen in dien geest gedaan. Doch Rusland stelt te veel prijs op zijne tegenwoordige positie als scheidsrechter in Europa, om zich de handen te laten binden. Met Oostenrijk zou het zich slechts verbinden, wanneer deze mogendheid afzag van alle aanspraken op het Balkan-schiereiland, en Rusland zijne historische rol onbelemmerd laat vervullen. Frankrijk. Zondag zijn te Tunis onder de Israëlieten onlusten uitgebroken, omdat zij zich niet met de nieuwe wet op het begraven kunnen vereenigen. Eenige gendarmen zijn gewond en vele arrestaties hebben plaats gehad. De Israëlieten hebben hunne winkels gesloten en een manifestatie gehouden voor het gemeentehuis, roepende «Leve ItaliëWeg met het gemeentebestuur De hoofdcommissaris arresteerde een leider, een uit de bende loste een schot, zoodat de commissaris ernstig is gewond. De dader en twaalf zijner partijgenooten zijn gearresteerd. Eenige Franschen hebben de politie bijgestaan. Een Israëlitische vrouw is door het ge meentebestuur begraven, zonder eenig verder incident. Er zijn strenge maatregelen genomen. Om de begrooting voor 1888 in evenwicht te brengen, stelt de minister van financiën verhoogingen van be staande en invoering van nieuwe belastingen voor. Van zijn voorgenomen verandering der personeele belasting in eene soort van belasting op het inkomen verwacht hij eene vermeerdering van inkomsten tot een bedrag van 30 millioen fr. Vervolgens stelt hij eene surtaxe van 50 fr. op den hectoliter alkohol voor, zoodat het recht op alkohol tot 206 fr. 25 c. wordt verhoogd, van welken maatregel hij een bedrag van 70 millioen verwacht. Van de graanrechten verwacht de minister 14, van de suikerbelasting 22 millioen fr. meer, alles te zamen eene vermeerdering van inkomsten tot een bedrag van 136 millioen. Aan den anderen kant brengt de minister de buitengewone begrooting van openbare werken, voor 1888 op 50 millioen geraamd, op de gewone over, benevens een post van 50 millioen fr., bestemd voor amortisatie en andere doeleinden. Op de buitengewone begrooting worden, voor zoover nieuwe uitgaven betreft, alleen de posten voor oorlog en marine gebracht. Wat dit laatste betreft, zijn er nog 311 millioen onbetaald aan vroeger voor openbare werken uitgegeven obligatiën enz. Deze schuld zal gedelgd worden in zeven en een half jaar tijds. Ten einde voorts te voorzien in 139 millioen aan uitgaven voor oorlog en 30 millioen voor marine en voor huurtroepen over 1886 en 1887, worden nieuwe obligatiën uitge geven, voor welker aflossing '17 millioen 's jaars zal worden uitgetrokken, voor '1888 echter slechts 8 mil lioen, daar de operatie eerst in het midden des jaifrs beginnen zal. Eene derde categorie van obligatiën zal worden bestemd voor den rentewaarborg der spoor wegen. Uit dien hoofde heeft de Staat 267 millioen fr. te betalen. Deze brengt de minister nog niet op de begrooting, in afwachting van den uitslag der met de Spoorweg-Maatschappijen gevoerde onderhandelingen, ten doel hebbende eene nieuwe regeling dezer aange legenheden te vinden, waardoor de betaling in kapitaal vervangen zou worden door eene reeks van niet zeer hooge annuïteiten. De arbeidstaking der porseleinwerkers te Vierzon, die eenigen tijd geduurd heeft, is ten einde. In eene vergadering, die door ruim 200 werklieden werd bij gewoond, is besloten den arbeid te hervatten. Van dit besluit is kennis gegeven aan de patroons, en deze hebben toen den volgenden dag allen weer toegelaten in de fabriek. Duitscliland. Het Keizersfeest in Duitschlcind. De Duitsche bladen bevatten kolommen druks over de feestelijkheden, die te Berlijn en in de voornaamste steden van het Duitsche rijk bij gelegenheid van 's Keizers negentigsten verjaardag hebben plaats gehad. De indruk, dien al deze verslagen op den lezer ongetwijfeld maken, is, dat de feestelijkheden nog grootscher zijn geweest, dan men had kunnen ver wachten. Vooral Berlijn moet een niet te vergeten aanblik hebben opgeleverd met de 200,000 vreemde delingen, die uitsluitend naar de hoofdstad gekomen waren, om 's Keizers verjaardag mede te vieren. Het prachtigste «Kaiserwetter" begunstigde in den morgen het feest. Zoodra de trompetters op den stadhuistoren hun «Lobe den Hernn, den machtigen Koning der Ehren" hadden doen weerklinken, begon het druk te worden in de straten. Omnibussen en rijtuigen waren zonder uitzondering met vlaggen en groen gesierd en onder het plechtig gelui der kerkklokken vulden duizenden en duizenden de straten. Van alle kanten hoorde men muziek. Hier trok de schooljeugd in optocht naar de kerkenginds reden studenten naar het Koningsplein, dat het uitgangspunt was voor den grootschen optocht naar het paleiselders weer reden hofequipages, die de vorstelijke gasten gingen afhalen voor de plechtstatige ontvangst ten paleize. Overal heerschte reeds in den ochtend buitengewone drukte en beweging. Vooral de studenten trokken zeer de aandacht. Met hun eigenaardige kleeding, hun banieren en vaandels, lokten zij door hun grootsche «Wagenfart" duizenden menschen naar het paleis. Langs den ge- heelen weg, dien zij moesten afleggen, stonden de nieuwsgierigen dicht opeengedrongen. Overal heerschte een onbeschrijfelijk gedrang, doch het ergste was dit natuurlijk voor het paleis des keizers, waar den ge- heelen dag een talrijke menigte stond, die zonder ophouden juichte en de volksliederen aanhief. Nadat de studenten het paleis waren voorbijgereden, kwamen de vorsten en prinsen van den bloede, voor afgegaan door den Kroonprins, den jubilaris geluk- wenschen. Terzelfder tijd werd na afloop der gods dienstoefening in de kerken, de schooljeugd in de scholen bijeengeroepen, terwijl ook in de kunstacademie en de universiteit feestelijke bijeenkomsten werden gehouden. Professor Anton von Werner hield de feest rede in de kunstacademie, terwijl professor Von Treitsche voor de studenten als feestredenaar optrad. Bijzonder indrukwekkend was de fakkeloptocht, door de studenten op den vooravond van den feestdag gehouden. De Keizer was daardoor zoo getroffen, dat hij, toen de stoet voorbij trok, plotseling den wensch te kennen gaf, een deputatie der studenten te ont vangen. Zwart door den rook der fakkels, werden terstond de voorzitters van eenige vereenigingen in het paleis gebracht, waar de Keizer hun zijn dank betuigde voor hun huldebetoon. Dat onder de studenten zeide de Keizer o. a. nog de echte, nationale zin heerscht, daarvan hebt gij mij een «leuchtend" bewijs gegeven en daarbij wees hij lachend door het venster op den gloed, waar mede de duizenden fakkels het plein verlichtten. Het indrukwekkende oogenblik voor den Keizer was de ontvangst zijner naaste bloedverwanten. Yan zijne 83-jarige zuster, de hertogin van Mecklenburg, tot het jongste achterkleinkind, waren alle betrekkingen bij de ontvangst van de Vorsten uit het binnen- en buitenland tegenwoordig. Nadat allen hunne wenschen uitgesproken hadden en de Keizer ieder persoonlijk de hand gedrukt had, trad hij op zijn kleinzoon Heinrich van Pruisen toe, nam hem en prinses Irene van Hessen aan de hand en wenschte dit jonge paar als verloofden geluk. De twee personen, die den Keizer steeds het ge- trouwst hebben bijgestaan, Bismarck en Von Moltke, werden door den Keizer afzonderlijk ontvangen, toen hij de gel uk wenschen der vorsten in ontvangst had genomen. Geruimen tijd bleef hij met hen alleen en men zegt, dat beiden bij deze gelegenheid een bij zondere onderscheiding hebben ontvangen. Een rijk geschenk is den lijfarts van den Keizer, dr. Lauer, ten deel gevallen. Deze ontving een dotatie van 300,000 Mark. Toen de Keizer zijn 80sten ver jaardag vierde, schonk hij zijn lijfarts 150,000 Mark. Het aantal geschenken, dat de Keizer heeft ont vangen, is ontelbaar. Een geheele kamer is ingericht moeten worden, om alles te kunnen bergen. Gemengd Et uiten landsch Nieuws. De Sultan van Marokko heeft Zondag 1.1. geheel Tanger in beweging gebracht. Bij een decreet werd den volke verkondigd, dat hij, die werd betrapt, koopendeverkoopende of gebruikende tabakten strengste zou worden gestraft. Men zag wel dat de gestrenge heer niet schertste en eenige uren latei- werden twee soldaten, die van het geheele bevel niets wisten en kalm hun pijp rookten, gearresteerd en in de ijzers geklonken. Anderen werden gearresteerd en daarna aan de genietingen der bastonnade onder worpen. De tabakswinkels werden gesloten en groote hoeveelheden tabak werden plechtig op de markt ver brand. Eenige verharde rookers, die niet zoo op eens van het genot afstand wilden doen, werden ontkleed en met de voeten naar den kop van het dier gekeerd op een ezel gebonden, terwijl een aantal gerechts dienaars hen met zweepslagen kastijdden en zij zoo de geheele tocht door de stad moesten maken. Hoewel in de Koran van tabak geen sprake kon zijn, daar zij toen nog niet bekend was, schijnt de sultan haar toch onder de verboden en bedwelmende zaken te rekenen, welke Mahomet ten strengste heeft verboden. Eenige Duitsche musici, die uit Amerika zijn terug gekeerd, kunnen niet genoeg vertellen hoezeer ze daar met onderscheiding zijn behandeld. Aan den kapel meester Anton Seidl vereerden de operabezoekers een zilveren beker van groote kunstwaarde, versierd met verschillende tooneelen uit Wagner's opera's en por tretten van Niemann, Lehman, Brandt en andere medewerkers. Een eigenaardig souvenir werd den kapelmeester aangeboden door den intendant, den heer Stanton. Uit den stoel waarin Seidl het orchest in de opera leidde, heeft Stanton twee dirigeerstokjes laten snijden, het eene voor dagelijksch gebruik, maar het andere, dat versierd is met gouden, ingelegde plaatjes, waarop de namen der opera's gegraveerd staan, die Seidl te New-York heeft gedirigeerd, als een herinnering aan zijne transatlantische kunstreis. Het overblijvende van den stoel werd vernietigd, opdat niemand anders daar meer op kan plaats nemen om het orchest te dirigeeren. Onder de modellen van de Berlijnsche schilders is ook een neger. Hij is afkomstig uit- Noord-Amerika, maar hij woont al zoo lang in Berlijn, dat hij het Duitsch volkomen machtig is. In den vacantietijd heeft hij niet zelden zijn inkomen vermeerderd, door op de kermis als een «echte Indiaan" op te treden. De beste Berlijnsche meesters schatten den neger als model hoog. De hoogste «eer" viel hem dezer dagen ten deel, toen prof. Karl Beeker den typischen negerkop als model voor zijne schilderij Othello gebruikte. De directeur van den schouwburg te Monpellier is een vindingrijk man. Op zekeren dag zou de opera «Robert le Diable" gegeven worden. Nu kwam het onzen directeur voor, dat er aan het werk van den maëstro, zoowel in de muziek als in den tekst van het stuk, iets moest worden toegevoegd om het publiek meer genoegen te verschaffen. De slimme tooneel- beheerscher besloot een ballet in het stuk te brengen. Maar de muziek? Het allernieuwste volksdeuntje, la Diguedondaine, een liedje, dat in den laatsten tijd zeer populair is, liet plotseling zijne melodie tusschen de muziek van Meijerbeer weerklinken. Het publiek, dat in het eerst stom van verbazing was over deze toevoeging, liet weldra zijne afkeuring hierover zoo luide blijken, dat men het scherm moest laten zakken. Een Italiaansch roover, die deel uitmaakte van een bende, die de geheele streek onveilig maakte, was gevangen genomen en werd tot vijf jaren gevangenis straf veroordeeld. Op de vraag van den voorzitter, of hij iets tegen dit vonnis had in te brengen, antwoordde de spitsboef: «Het is veel te weinig!" Op de vraag, op hoeveel hij dan wel gerekend had, antwoordde hij, na een poosje nagedacht te hebben: «Nu een twintig jaar". De rechtbank kwam in zooverre te gemoet aan zijne schatting, dat hij zeven jaren tuchthuisstraf kreeg.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3