Buitenland. o. a. de treffende verklaring voorkomt, »dat (de bur gemeester) zich gelukkig acht, Z. Exc. tekunnen mede- deelen, dat in de gemeente O. geen sociale toestanden bestaan Een koekbakker te Leeuwarden heeft een nieuw soort banket in den handel gebracht, »doleerkoekjes" genaamd. Naar een gerucht wil zou de Belgische regeering zich met de onze in betrekking hebben gesteld ter overweging van het plan om Amsterdam en Brussel met elkaar in telefonische gemeenschap te brengen, op dezelfde manier als tusschen Parijs en Brussel is geschied. Erg goed op de hoogte! In een Engelsch tijdschrift {The Athenaeum), aan letterkunde enz. gewyd, leest men dat de heer Max Havelaar, schrijver van Multa Tuli, is overleden. Het aantal huizen dat deze week werd verkocht, omdat de eigenaars de hypotheekschulden niet konden voldoen, beliep te Amsterdam twintig. Alles in de nieuwe stad. Dit zijn dus de naweeën van de bouwwoede der laatste tien jaren. Bij arrest van den Hoogen Raad is uitgemaakt, dat de eerste Kerstdag niet als een Zondag is te be schouwen. 't Geldt hier het aanteekenen van cassatie. De drie vrije dagen, welke de wet aan eiken veroordeelde toestaat om in cassatie te komen, waren voor zekeren M. te Groningen geëxpireerd op Zaterdag 25 December jl., maar daar die dag eerste Kerstdag was, had de requirant eerst cassatie aangeteekend op Maandag 27 December jl. De Hooge Raad overwoog, dat de termijn van drie dagen wel wordt verlengd met een dag, wanneer die dag valt op een Zondag, doch dat eerste Kerstdag niet is een Zondag en de griffieën van de verschillende rechtscolleges op zulk een dag geopend behooren te zijn, zoodat in deze de cassatie te laat is aangeteekend. 't Blijkt nader, dat de bedoeling van het wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd der militieplichtigen niet is hen feitelijk in dienst te houden. Volgens Het Vad. beoogt 't ontwerp alleen aan de Regeering de bevoegdheid te geven hen, zoo noodig, voor den dienst op te roepen. Met 1 April wordt de prijs der Haart. Ct. per 3 maanden gebracht op 3 voor Haarlem en op f 3,50 voor andere plaatsen binnen het rijk. Die prijsverlaging •zal aan vorm en inhoud van de courant geen afbreuk «doen. Het dividend van de naamlooze vennootschap de courant Het Vaderland over 1886 is bepaald op f 20 per aandeel. Ook door de Kamer van Koophandel te Zwolle is de poging, aangewend door het bestuur van den Nederl. Uitgeversbond tot verkrijging van een verlaagd tarief voor de verzending van couranten en drukwerken naar België, ondersteund. reeds in ons voordeel zijn, en zeker niet in ons nadeel. De betuiging van Engelsche zijde moet echter tevens met eene meer krachtige houding van onzen kant gepaard gaan. Een voorshands ongelooflijk staaltje van onpractische verzending wordt in het volgend bericht aan het Bat. Hbl. meegedeeld »Hoe zuinigheid in den regel wijsheid bedriegt, daarvan geeft het departement der marine ons weder eens een curieus staaltje. Dezer dagen zijn n.l. ten behoeve van de marine een groot aantal nieuwe uniformen te Batavia uit Nederland ontvangen, doch wat heeft men daar gedaan? Om het volume dier goederen eenigszins te verminderen en een paar dub beltjes vracht te bezuinigen, heeft het marine-departe ment in Nederland zich voor grof geld een hydraulische pers aangeschaft en daarmee de colli's in elkaar geperst en wel zóó, dat de knoopen en tressen zulke diepe voren in de kleeding hebben achtergelaten, dat er thans dagelijks zeker wel voor twee maanden lang acht kleermakers op f 2 daags in het magazijn moeten worden te werk gesteld om de rommel weer glad te strijken. Kuost, Wetenschap en Letteren. Een groote menigte oudheden wordt nog steeds in de omstreken van Trier gevonden. Bij het graven tot het leggen van fundamenten voor villa's, vindt men urnen, lampen, schilderstukken, tranenfleschjes enz., welke de vraag doen ontstaan: Welke schatten van kunstvoorwerpen zullen er nog onder de straten van Trier verborgen zijn. Bij het wegbreken van een kelder vond men dezer dagen weder een steenen doodkist, waarin het volkomen geraamte van een mensch, in opgeloste kalk. Bij de voortgezette onderzoekingen in de Akropolis te Athene is een groot beeld van Minerva gevonden en het grootste gedeelte van de plek, waar de tempel van Erechteus stond, van den noordelijken kant tot aan de muren van de Akropolis, bloot gelegd. Er werden genoeg brokstukken gevonden om het prachtig gebouw te kunnen herstellen. Een verminkt opschrift van een twintigtal regels werd ontdekt, waarop men deze woorden kon lezenAischulos edidasken. Dit op schrift behoort tot het schoonste tijdvak der geschiedenis van Athene. Ook werden de weinig bekende namen van Archonten en stammen gelezen. Een kop vond men, welke aan de trekken van Augustus doet denken; een andere, maar veel schooner van bewerking, her innert aan de gelaatstrekken van Alexander den Groote. In den omtrek van den tempel van Theseus werden de overblijfselen van een waterleiding, de grondslagen van een huis en de sporen van een ouden weg, ver moedelijk dien van den Piraeus naar Athene, gevonden. Te Antwerpen is door Vlaamsche letterkundigen, o. a. de heeren Sleeckx, de Geyter, Max Rooses, Jan v. Beers, Pol de Mont, eene nieuwe vereeniging voor de Vlaamsche propaganda gesticht, met vertakkingen in het geheele land en bestemd om in gemeenschap te treden met vereenigingen in Nederland. Op voorstel van den heer van Beers heeft de vereeniging den naam aangenomen van Taalverbond." De heer E. Colonna steunt in het Hbl. het denk beeld, om door een gezamenlijk optreden van Engeland en Nederland aan den Atjeh-oorlog een einde te maken. Engelands bemiddeling zou moeten zijn geheel van diplomatieken aard, en de rol die het Engelsche be stuur der Straits-Settlements daarbij zou hebben te vervullen, zou niet anders mogen zijn dan die van raadgever, zooals men dit in Europa bijna bij iedere politieke quaestie van belang bij de staten onderling gebeuren ziet. Een bekwaam energiek hooggeplaatst man zou van onzen kant als diplomatiek agent moeten optreden, met de taak om der Engelsche regeering aan te toonen wanneer zulks nog noodig is dat het zoowel in hare politiek als in haar com mercieel belang is, aan den oorlog in Noord-Sumatra een spoedig einde te zien. Voorts, dat dit einde eenig en alléén te verkrijgen is, wanneer de door het nog vrije deel der Atjehers en ook door de aan ons onderworpenen als wettig sultan erkende Toeankoe Daoed zich met ons verstaat en met ons een tractaat sluit, waardoor hij, als leenvorst van Nederland, op den troon zijner vaderen wordt hersteld. De zedelijke invloed van Engeland, schrijft de heer Colonna, is in Noord-Sumatra zeer groot, en ik kan niet inzien, dat het schade zou doen aan onzen invloed of onze macht, wanneer de Atjehers overtuigd werden, dat Engeland geheel met ons samen, de onderwerping van hun land aan Nederland zou wenschen. Thans men geloove dit gerust is de Noord-Sumatraan onder den indruk, dat men aan den overkant der straat Malakka niet zonder eenig leedvermaak ons tobben op Atjeh volgt, en al ware het alleen, dat die indruk volkomen werd weggenomen, dan zou dit Ongelukken, Kampen, misdaden, enz. Werkverschaffing. In het nabij Stettin gelegen dorp Stolzenhagen, waren in den laatsten tijd herhaaldelijk onder zeer verdachte omstandigheden branden uit gebroken, waardoor drie boerenhofsteden, twee woon huizen, twee schuren en twee stallen in de asch gelegd werden. De bewoners leefden in een voortdurenden angst, welke nog toenam, toen het uitkwam, dat de branden door een groote brandstichtersbond waren aangestoken. Dank zij den ijver der gendarmes, is het gelukt, verder onheil te voorkomen en de twaalf leden van den bond gevangen te nemen. Het zijn allen werkeloozen, die zich ten doel gesteld hadden door de wederopbouw van de verbrande gebouwen, werk en verdienste te bekomen. Het dorp Guston bij Dover is door een wervelwind bezocht, welke door hevigen regen werd voorafgegaan. De storm verhief zich met groot geweldkippen, eenden en alles wat niet aan den grond was bevestigd, werd opgeheven en in een kring rondgeslingerd. Balken en groote steenen werden opgeheven en een eind verder weer neergeworpen. De takken braken van de boomen. De lucht was met donkere wolken bedekt en de temperatuur was zeer gestegen. Aan personen en huizen is weinig schade toegebracht. Een echt Amerikaansche scène heeft te Fremont in Noord-Amerika in het salon van een dame plaats gehad. Marie en Blanka Bay, twee zusters en zeker de mooiste meisjes der aristocratie, zijn de heldinnen dezer ruwe gebeurtenis. Zij waren beide op een zekeren Montimer Rollins, een welgevormd en elegant jongmensch, verliefd en om aan de voortdurende kibbelarijen een einde te maken, werd besloten de zaak met een vuistgevecht te beslechten. De beide dames gingen dus in mans- kleeding naar het huis van een kennis, waar reeds meer dan 30 dames met ongeduld wachtten, en kozen hare secondanten. Zij trokken vechthandschoenen aan en het gevecht nam een aanvang, waarbij Blanka Marie reeds dadelijk op den wang trof. Deze gaf haar zuster een vuistslag als revanche, die deze de onderlip openscheurde. Na verbinding der wond werd de strijd voortgezet en de aanwezige dames gingen groote wedden schappen aan, wie de overwinning zou behalen. Blanka, door het zien van bloed opgehitst, wierp zich nu op haar zuster met een hagel van vuistslagen, zoodat deze weldra niet meer in staat was het edele gevecht voort te zetten. De overwinning bleef dus aan Blanka, maar of dit Rollins veel genoegen zal doen, is de vraag, daar hij Marie, de overwonnene, den voorkeur heeft gegeven. Nu het duelleeren tusschen heeren overal streng wordt gestraft, schijnen de dames er de proef eens van willen gaan nemen. De vuurtoren Co pa di Feno, ongeveer 42 kilometer van Bonifacio verwijderd, werd voor eenige dagen aangevallen door vijf, met geweren gewapende kerels. Eerst hadden ze den wachter verzocht, hen binnen te laten, om in den toren te overnachten. Toen dit geweigerd werd, gaven ze herhaaldelijk op hem vuur, zonder hem evenwel te rakenvervolgens trachtten ze de deur met geveld open te breken. Toen de wachter tegen middernacht van den top van zijn observatiepost een bark bemerkte, die de kust op korten afstand passeerde, liet hij zich zakken door een venster aan de zijde tegenover die, waar de aanvallers aan den gang waren, liep naar het strand, praaide het scheepje dat hem opnam en hem naar Bonefacio bracht. Onder- tusschen plunderden de dieven het magazijn van levens middelen, dat bij den toren is gelegen, geheel uit, doch het mocht hun niet gelukken, zich toegang tot dezen laatsten te verschaffen. De politie, die van alles onderricht was, begaf zich dadelijk naar de omschreven plaats, maar de boosdoeners waren reeds gevlogen. Volgens de mededeelingen van verscheidene spoorweg beambten is de laatste sneeuwval in Canada de grootste, die sedert jaren het land geteisterd heeft. In alle deelen van het land zijn spoortreinen ingesneeuwd en zijn sneeuwschoenloopers met levensmiddelen voor de passagiers onophoudelijk onder weg. In de bosch- districten ligt de sneeuw twaalf tot twintig voet hoog. Men vreest in het voorjaar, wanneer de gevallen sneeuw begint te smelten, verwoestende overstroomin gen. In het noorden van New-Brunswick is het verkeer door de onophoudelijke sneeuwbuien geheel gestremd. In de steden Newcastle en Chatam reikt de sneeuw tot aan de vensters van de tweede verdieping der huizen. De noorder- en westerspoorweg zijn sedert veertien dagen ondergesneeuwd. In de nabijheid van Jacksonville (Florida) hadden twee negers een balk dwars over de sporen gelegd, met het doel om den trein te laten verongelukken. Het gevaar werd echter bijtijds opgemerkt en de balk van de sporen verwijderdde booswichten werden gegrepen en aan de politie te Jacksonville overgeleverd. Slechts met moeite kon men verhinderen, dat de reizigers de lynchwet op hen toepasten. De oorzaak van de misdaad was eene wraakneming op den machinist van een trein. Wanneer de versperring niet te rechter- tijd bemerkt was, zou er wellicht een verschrikkelijk spoorwegongeluk gevolgd zijn, daar dit vlak bij een hoog gelegen brug zou hebben plaats gehad en de trein waarschijnlijk in den afgrond zou gestort zijn. De gevangenneming van een millionnair, zekere Kelch, verwekt te Berlijn veel opzien. De oorzaak van deze gevangenneming is een onderzoek dat tegen Kelch is ingesteld, wegens zware verwondingen, die hij aan zijne zuster heeft toegebracht. De zwaar gewonde vrouw, die in levensgevaar verkeert, werd op haar ziekbed, in tegenwoordigheid van eenige doctoren, door den rechter gehoord, waarbij zij dadelijk aandrong op het in hechtenis nemen van den misdadiger. Zij vertelde, dat ze haar broeder had bezocht, om van hem het erfdeel te krijgen harer moeder, dat haar wettig toekwamin plaats van aan dit billijk verzoek te voldoen, mishandelde de onmensch haar zoo, dat de ruggegraat en de halswervelkom gekwetst zijn. Men twijfelt aan de genezing van de ongelukkige, en mocht dit al hot geval zijn, dan zal zij toch haar leven lang geheel gekromd moeten gaan. <jiroot-J Ïfittïi n je. De nationalistische pennestrijd is in Ierland tot een ongeloofelijke hevigheid gestegen, waarvan de

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2