Buitenland. te bevelen. De nadruk wordt daarin gelegd op het streven der vereeniging, om door het stellen van een zoo volledig mogelijk en onpartijdig onderzoek de nationale zaak der afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee een schrede verder te brengen. Voor de nieuwe Louisa-stichting te 's Gravenhage zijn ingekomen 143 plannen op de prijsvraag, die door het bestuur dier stichting was uitgeschreven. Benoemingen, Besluiten, enz. Verplaatst als Controleur der Dir. Bel. Acc. enz. van Hoog' zande naar Zierikzee de heer G. H. J. Souman. Benoemd tot Burgemeester van Middelburg Jhr. Mr. L. Schorer, Burgemeester der gemeente Culenborg. Ongelukken, Barnpen, Misdaden, enz. Een driedubbele moord is Donderdagnacht te Parijs in de rue Montaigne gepleegd. Aldaar woonde een 35jarige dame, mevrouw De Montille, met een kamenier en een keukenmeid, welke laatste alleen des daags kwam. De kamenier sliep met haar 12jarig dochtertje in het meidenkamertje. Donderdagmorgen kreeg de meid, die als naar gewoonte kwam, op haar bellen geen gehoorzij waarschuwde den concierge en deze kwam spoedig met een commissaris van politie en een smid terug. De deur werd opengebroken en een vreeselijk schouwspel bood zich aan. Naast het bed in de slaapkamer lag het lijk van de bewoonster met een gapende wond aan de keel, en de rechterschouder onwricht. Voor de deur van het vertrek, dat de slaapkamer van mevrouw scheidde van die der kamenier, lag de laatste met een tweetal dergelijke wonden als hare meesteres. In het meidenkamertje lag het kind der kamenier op haar bed met bloed bedekt en een mes geheel door den hals gestooten. De misdaad schijnt zich als volgt te hebben toegedragen. Op het geschreeuw van mevrouw de Montille is de kamenier komen aanloopen en is zij insgelijks door den moordenaar neergestooten. De val van het lichaam heeft het kind wakker gemaakt, dat daarna met een enkele stoot is vermoord, ten einde haar het schreeuwen te be letten. De moordenaar schijnt een bekende te zijn geweest, daar de hond niet heeft geblaft. Men gelooft hem op het spoor te zijn en noemt als zoodanig een zekeren Gaston Geissler. Uit de gevangenis te Semlin zijn drie gevangenen ontsnapt. Zij wisten den bodem van hun cel open te breken en door een riool te ontvluchten. Barrevoets en half gekleed ijlden zij op klaarlichten dag door de straten naar den Donau-oever. Twee der ontsnapte dieven roeiden in een bootje over de rivier, terwijl de derde zijn vlucht over land voortzette en in de bosschen verdween. De politie bemerkte de vluchtelingen, die de Donau over roeiden en vervolgde hen. Ook gelukte het haar, de beide kerels, na eene vervolging van verscheidene uren, in hechtenis te nemen. Een der vluchtelingen was zwaar gekwetst aan de vueten, daar hij uren lang door bevroren stoppelvelden had moeten loopen. Beide waren leden van eene beruchte rooverbende, die tot in Servië hare vertakkingen had en welke onlangs na een moord op een koopman gepleegd, ontdekt werd. Sedert eenigen tijd was men zonder berichten over de 76jarige weduwe D. en haar 57jarige onnoozele dochter Clémentine, wonende te St.-Denis. Dit maakte des te meer de onrust van een andere dochter der weduwe gaande, daar de oude vrouw eenigen tijd ge leden een erfenis van 20,000 frs. had ontvangen. Bij een onderzoek heeft men de twee vrouwen gevonden in een echt vuilniskot ten huize van de zaakwaarnemer Parat, rue Compoise. Deze eerlijke ambtenaar had aan vrouw D. voorgesteld, het beheer over haar vermogen op zich te nemen en bij hem te komen inwonen. Hij hield de twee vrouwen echter reeds sedert drie maanden opgesloten. Parat werd aangehouden op het oogenblik dat hij met zijn vrouw en grand seigneur uit de Opera kwam. _Ou.it sclila ri d. Onder de vorstelijke personen, die te Berlijn zijn bij gelegenheid van 's keizers OOsten verjaardag, behooren de koning en de koningin van Saksen; de koning en de koningin van Rumenië de kroonprins van Oostenrijk; de prins van Wales; de kroonprins van Zweden en zijne gemalin, die een kleindochter van den keizer is; de graaf van Vlaanderen; de kroonprins van Denemarken; de groothertog Michiel, oom van den Czaar; de groot-hertog Wladimir, broeder van den Czaar: de hertog van Aoste, broeder van den koning van Italië; prins Lodewijk van Beieren, zoon van den regentde groot-hertog en de groot-hertogin van Baden, schoonzoon en dochter van den keizer en de meeste Duitsche vorsten. De kroonprins van Oostenrijk, die reeds een paar dagen te Berlijn vertoeft, wordt met bijzondere onderscheiding behandeld. De keizerin heeft naar aanleiding van den aanstaanden verjaardag van den keizer, verschillende geschenken in geld gezonden aan inrichtingen van liefdadigheid. De voorbereidende werkzaamheden voor het kanaal, dat de Oost- met de Noordzee moet vereenigen, naderen hun einde en weldra zal met het eigenlijke grondwerk een aanvang worden gemaakt. Voor het werkvolk zijn groote houten barakken opgericht en de regeering heeft alle maatregelen genomen om den geregelden en snellen voortgang van het werk voldoende te ver zekeren. Aan het kanaal, dat den Rijn met de Eems verbinden moet, zal vooreerst nog niet begonnen worden. Men is altijd nog aan het onderhandelen over den aankoop der gronden, die door de betrokken belang hebbenden en de aan het te graven kanaal gelegen gemeenten kosteloos aan de regeering moeten afgestaan worden, voordat deze een aanvang met de werkzaam heden maken zal. JR/ixslancl- De Weener correspondent van de Times weet mede te deelen, dat bijna alle samenzweerders tot de burgerij behooren, twee van hen echter uitgezonderd, een generaal en een graaf. Men zegt dat ook medeplichtig aan het complot zijn drie officieren van de keizerlijke garde, wien hun rang is ontnomen en die onder toezicht zijn gesteld. Eenige rijke grondeigenaars, die van het complot ook deel uitmaakten, zijn er in geslaagd de hoofdstad te verlaten vóór de ontdekking plaats vond. Het complot had in de provinciën, zoowel onder den adel, als onder de officieren, verscheiden ver takkingen. Het bezit een eigen orgaan, dat gesteendrukt wordt en de »Constitutionel" tot titel heeft. De samenzweerders hebben ook statuten, waaraan zij zich onderworpen hebben verklaardzij moesten op het eerste teeken van hun hoofd bijeenkomen en medewerken tot omverwerping van de tegenwoordige regeeringsvorm en tot verkrijging eener constitutie. Zuid-Afrika In het mail-overzicht der Zuid-Afrikaan van 22 Februari leest men: »In een telegram uit Engeland, niet door Reuter gezonden, is gemeld, dat er eene maatschappij gevormd is om met Engelsch kapitaal den spoorweg van Delagoabaai over Portugeesch gebied naar de Transvaalsché grenzen aan te leggenen ofschoon dit bericht van geen anderen kant bevestigd wordt, zijn er toch redenen, waarom men het waar heid acht te bevatten. Terwijl het aan den eenen kant een voordeel voor de Z.-A. Republiek is, dat dit eind spoorweg spoedig klaar komt, is het een nadeel, als niet, zooals men vroeger hoopte, de con cessie aan eene maatschappij komt, die gereed is den spoorweg van de Portugeesche grenzen naar Pretoria aan te leggenen daar vroeger de Portu geesche regeering het recht heeft laten varen om het spoorwegtarief voor den weg over haar eigen gebied te helpen regelen, zal de maatschappij in staat zijn om, door het vervoer van spoorweg-materialen hoog te stellen, de verlenging van den weg te be lemmeren, als zij daarin, om politieke of andere redenen, voordeel ziet. Intusschen is de minister Schermbrucker naar Kimberley vertrokken, om later vandaar, samen met het Parlementslid de Waal, aan de Z.-A. Repu bliek en den Vrijstaat een bezoek te brengen, ten einde zich over wederzijdschen vrijen invoer van lands- producten en wellicht over spoorwegzaken te verstaan. Het is thans door eene uiting van den minister Tudhope, tijdens een bezoek aan zijne kiezers te Uitenhage, bekend, dat de regeering in elk geval den spoorweg van Kimberley tot de Transvaalsché grenzen verlengen wil, terwijl andere mogelijke verlengingen naar Oranjerivier eerst dan ter spraak zullen komen, als de regeering de plannen van den Vrijstaat kent. Wel hoort men van plannen tot een spoorwegverbinding tusschen Kimberley en Pretoria onder uiterst voor- deelige voorwaarden voor de republiek, maar dit zijn geruchtenwaarvan men zelfs in de dagbladpers slechts geringe sporen vindt." T ix r k ij De verhouding tusschen Rusland en Turkije, zegt de Revue de VOrient, wordt van dag tot dag meer gespannen en dit wordt aan de bemoeiingen van den Engelschen ambassadeur, Sir H. Withe, toegeschreven. Eene depêche van den Turkschen ambassadeur te Parijs meldt, dat Rusland de Porte tot handelen in Bulgarije wil nopen, doch te gelijkertijd verneemt men, dat de Porte aan haren vertegenwoordiger te Peters burg, Schakir pacha, heeft opgedragen, te verklaren, dat zij eene afwachtende houding blijft bewaren en niets zal doen, wat haar in de toekomst zou kunnen binden. De Turksche regeering blijft streven naar eene vreedzame oplossing en wenscht met alle mogendheden in goede verstandhouding te blijven. JE xi g- e 1 a. n cl. De admiraliteit heeft overeenkomsten getroffen met de White Star en Cunard stoomvaart-maatschappijen, waarbij deze zich verbinden eene reserve-vloot van handelsschepen te onderhouden, om snelvarende schepen bereid te hebben voor het geval dat de regeering gewapende kruisers in dienst wil stellen. De White Star maatschappij stelt 4 harer beste booten ter be schikking van de regeering tegen een vasten prijs zonder eenige onkosten, en tegen een vasten maatstaf in geval van huur, en zij heeft zich verbonden twee nieuwe schepen te bouwen, waarbij van alle nieuwste uitvindingen gebruik is gemaakt, welke ten dienste der admiraliteit zullen worden gesteld tegen de vaste jaarlijksche som van ongeveer 6500 p. st. per schip, zoolang de maatschappij het vervoer der brievenmalen heeft, en van 8500 p. st., als haar dit vervoer ont nomen wordt. De Cunard Linie bezit reeds twee der snelvarende stoomschepen van de Britsche handels marine, n.l. de »Etruria" en de »Umbria", en deze zullen, met de »Aurania" op soortgelijke voorwaarden als voor de White Star gelden, aan de admiraliteit worden afgestaan; voor elke boot zal gemiddeld 5400 p. st. worden betaald. Bij de uitzetting van onwillige pachters op de goederen van Daly in 't district Nayo stietten de gerechtsdienaars op een geweldigen tegenstand. Op een der hoeven werden de beambten zelfs met kokend water verwel komd. Zoodra de uitzettingen voltrokken waren, namen de uitgewekenen wederom bezit van hunne pachthoeven. Zekere boer Hefferman te Grenagh, in 't district Cork, had zich een tijdlang verborgen gehouden tot een sterke bende hem te hulp kwam. Toen sommeerde hij de gerechtsdienaars om binnen 5 minuten zijne woning te verlaten. De reeds uit het huis gehaalde meubelen werden er weer ingebracht en thans huist de man weer op zijne plaats, ofschoon hij volle twee jaar pacht schuldig is en geen cent wil betalen. Gemengd Buitenlaiidsch Nieuws. De Parijsche gemeenteraad heeft een verzoek van Pasdeloup toegestaan om hem eene toelage van 5000 fr. te verleenen voor zijne volksconcerten, waarop hij vooral ook klassieke muziek ten gehoore laat brengen. De raad heeft echter als voorwaarde gesteld, dat bij elk concert kosteloos 200 toegangkaartjes verstrekt zullen worden voor de kweekelingen der gemeente scholen. Een Weener horlogemaker had een nieuw wekker horloge uitgevonden, dat hij in verscheidene bladen adverteerde. Dezer dagen nu kwam er een heer in zijn winkel, die verschillende horloges bekeek, maar niets passends voor zich scheen te vinden. Eindelijk keerde hij zich om en wilde heengaan, maar voordat hij den drempel overschreden had, ging er een wekker in de zak van zijn overjas af. De horlogemaker hield hem aan en de op heeter- daad betrapte dief bekende, dat hij den drang om een horloge te stelen, niet had kunnen wederstaan; geld om er een te koopen, had hij niet bij zich. De vindingrijkheid der Yankee's heeft reeds allerlei instrumenten vervaardigd, die voorzien in lichamelijke gebreken of onvolmaaktheden. Nu heeft, volgens de Amerikaansche bladen, de heer Gruf, een bekende technicus, een instrument uitgevonden, dat hij den naam van »bucking" geeft. Dit instrument is van een zeer eleganten vorm en kan gemakkelijk in den mond genomen worden. Wanneer men de stem hierdoor laat dringen, krijgt deze een aangename klank. Ook kan men door middel van de bucking" een octaaf hooger spreken of zingen, zoodat uit de rijen der baritons menige tenor zal te voorschijn treden. Voor de rechtbank te Parijs verscheen dezer dagen markies de Beauharnais, die door den bloemenhandelaar Duponchelle is aangeklaagd, daar hij weigert de kleinigheid van 15,000 francs voor balbouquetten te betalen. Duponchelle zeide om zijn klacht te staven: »Ik mocht mevrouw de markiezin niet de eerste de beste bouquet van viooltjes of rozen sturen, maar eiken dag kwam hare kamenier met een staaltje van het toilet harer meesteres en juist in dezelfde nuance van dat kleed, moesten de bloemen verzameld worden. Voor eene bouquet van hyacinten, die bij een helio- tropkleurige japon moest passen, heb ik zes uren lang in een huurrijtuig rondgereden, daar ik niet genoeg bloemen kon vindeneindelijk vond ik de bloem van de bepaalde kleur als door een wonder, voor het venster van een donker kelderkamertje. Een ruiker van mosroosjes, die behoorde bij een rose toilet met zilver stof, noodzaakte mij, om met den sneltrein naar Nizza te reizende tropische planten, die bij een Japansch kleed behoorden, heb ik uit mijn kost baarste broeikas moeten halen." De markiezin vindt de rekening in 't geheel niet te hoogzij verklaart, dat Duponchelle steeds hare beste verwachtingen had

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2