T I ZÏËÏÏÏKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 'S, 1887. No. 24. Woensdag 23 Maart. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD tentiën ooraf everd. chine, 94. LE. laren: 1.90. Binnenland. igeyende pubüci- He daarin laats van %1 Neder- jing is dit ■ebben wij u wenscht is, waarin ke order do e, ke id S. aamheid. er 4886 ■INEELE I ruks, n het men Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE.N: Pet' gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKElVMAlV. ZIE RIK ZEE, 2 2 Maart 1 8 8 7. De heer Job v. d. Have van Nieuwerkerk behaalde bij de Tentoonstelling van Pluimgedierte, uitgeschreven door Agricultura en gehouden in den Planten- en Vogelentuin te Arnhem, voor zijne inzendingen 2 verguld zilveren, 2 zilveren en 2 bronzen Medailles. Uit Bruinisse meldt men, dat, bij ministerieele beschikking, het postverkeer ZierikzeeBruinisse zoo danig is gewijzigd, dat de voetbodendienst door een hittenrit zal worden vervangen. Een paard kan het nog niet lijden! Het verlóssingsleger Het is toch eigenlijk overbodig, dat het niet Neder- landsch sprekende Engelsche verlóssingsleger onder commando van miss Booth naar ons landje overkomt. De heer J. W. Van Petegem, voorganger bij de Vrije Evang. Gem. te Veendam, heeft eenige reizen naar Engeland gedaan en zich op de hoogte gesteld van de formatie van het Engelsche verlóssingsleger (Salvation army). Het gevolg hiervan is, dat een en ander, kleedij, cijfers, rangen, enz., in orde gemaakt worden tot uitrusting van een Nederlandsch verlóssings leger (als hier de wet zulks toelaat), waarvan het hoofdkantoor in Veendam gevestigd zal zijn. B. en W. van Amsterdam hebben aan den ge meenteraad een crediet gevraagd van 15000 voor feestelijkheden van gemeentewege, bij 's Konings komst. Men zal o. a. vuurwerk ontsteken, enkele gedeelten der gemeente versieren, prijzen voor volksfeesten uitloven, enz. Reeds honderd zes en twintig commissies zijn in Amsterdam werkzaam aan het voorbereiden van het feest in April. Daar het niet zeker is, dat het werk der grondwets herziening zoo spoedig zal vorderen, dat het vóór Juni a.s. zal zijn afgeloopen en dus de ontbinding der Kamers zal plaats hebben, heeft de regeering voorgesteld in afwijking van Art. 100 der kieswet de periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer dit jaar uit te stellen tot den tweeden Dinsdag in Augustus. De regeering meent, dat vóór dien tijd voor beide Kamers genoegzame tijd beschikbaar zal zijn om de herziening zonder overhaasting ten einde te brengen. Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook aan anderen niet, roept de Nieuwe Asser Ct. uit, en schrijft dan verder het volgende: De kruik gaat zoolang te water tot ze breekt, zegt een bekend spreekwoord. Het kaartenhuis der sociaal-democraten is ineen gestort. Na 19 Februari heeft men op verschillende plaatsen betoogingen gehouden tegen hen. In Amsterdam en Leiden vooral heeft men dat op grove inhumane wijze gedaan. Ofschoon er ruimschoots aanleiding gegeven is door die onstuimige en dolzinnige hervormings- of liever omverwerpingspari ijofschoon ze aanhoudend tartte en schold en in ruwheid voorging, toch mag niet geduld worden, dat hun leed geschiedt. Al erkennen zij noch wet noch overheid, beiden moeten hen beschermen. Gelukkig is dat in geen enkel opzicht verzuimd. Toch is het gebeurde te Amsterdam, Leiden en Haarlem een zeer treurig bewijs, dat men er nog verre van is den stelregel te huldigenWat gij niet wilt, dat anderen u doen, doe hun dat ook niet. En toch behelst die stelregel den grondslag der gezonde moraal. Hare toepassing is noodig voor de samenleving. Wij vallen elkaar zoo dikwijls lastig met allerlei gepraat over ziekelijkheid en Houden beschouwingen over allerlei onbeduidende dingen. Daarover kibbelen en twisten de menschen, zoodat de nadenkende er om lacht. En wat ziet men? Dat de eerste en voornaamste les in humaniteit verwaarloosd wordt. Met geweld te stellen tegenover geweld, en ruwheid tegenover ruwheid, moge men kort recht doen, 't is niet de manier om te overtuigen. Het vuistrecht behoort, of liever het moet behooren, tot de geschiedenis. Men heeft nu al eeuwen aan eeuwen zich bezig gehouden met afgetrokken bespiegelingen over deugdlaten wij nu eens 't gebied der practijk betreden. Het is nog een bewijs van ruwheid van zeden als 't geldt: leer om leer. We kunnen trouwens gerust aan 't gezond verstand overlaten een partij te erkennen of voor dood te verklaren, die niets beters weet te doen dan 't kapitaal te verfoeien en het tevens te aanbidden. De Keucheniussen mogen coquetteeren met Nieuwenhuis, wij kunnen onzen tijd aan wat beters besteden. Maar hiertegen willen we waarschuwen en wel uit het oogpunt van humaniteit, dat men de sociaal-democraten niet als vogelvrij-verklaarden ga behandelen. Zij mogen evenmin met opzet vervolgd als ontzien worden. 't Moet toch al een belachelijk en bespottelijk schouw spel geweest zijn, dat lui, die zoo aanhoudend gescholden en gelasterd hebben tegen politie en overheid, door politie-agenten tegen de woede moesten beschermd worden. Het gebeurde geeft echter der revolutiepartij stof genoeg tot ernstig nadenken. Ze dacht, en zei 't in snorkende taal, meester van 't terrein te wezenze waande, dat de geringere volksklasse op hare hand was. Is ze nu van dien waan genezen? Of is ze even onleerzaam al ze ruw is? Haar kaartenhuis is ingestort, en dat wel juist toen ze meende, dat men aan een martelaarschap van haar hoofd geloofde. Een dubbeltje kan raar rollen. Nu, de menschen zijn toch zoo Kchtgeloovig niet als vroeger, al verbaast men er zich schier eiken dag over wat er zoo al als goede munt wordt aangenomen. Maar juist dit alles maakt ons medelijden grooter en is een dubbele reden om geen geweld tegen on- verstandigen te gebruiken. Indien we op weg iemand ontmoeten, die slechter gekleed is dan wij zelf, gaan we hem niet slaan. Ontmoeten we menschen, die dom en dwaas handelen, laten we hen dan inlichten en in ieder geval humaan behandelen. De politie heeft den sociaal-democraten de maat vol gemeten en ze zullen stellig in 't vervolg met hunne houding tegenover haar verlegen zijn. Eene goede behandeling Waarlijk de politie maakt hen verlegen. R. N.bl. Het dagelijksch bestuur der Zuiderzee-vereeniging heeft een uitvoerige nota het licht doen zien, samen gesteld door den hoofd-ingenieur van 's rijks waterstaat J. van den Toorn en den ingenieur der Zuiderzee- vereeniging B. Lely, omtrent de afsluiting van de Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee. Wenschelijk komt het den beiden ingenieurs voor, de lijn van afsluiting zóóver binnenwaarts te ontwerpen, dat de diepe en breede geulen van den Tessel- en Vliestroom buiten de bedijking blijven. Tot dat advies werden zij gebracht, niet alleen door de technische bezwaren en de groote kosten, die noodig zullen zijn om deze te overwinnen, maar ook door de overweging, dat het behoud speciaal van het Tesselsche zeegat in 't belang van marine en defensie van groot gewicht is. Wanneer Tessel en Vlieland buiten de afsluiting blijven, lost het meest uitgebreid ontwerp betreffende eene afsluiting van de Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee zich eigenlijk op in minstens drie ontwerpen, die ieder op zichzelf beoordeeld dienen te woiïlen. Deze drie ontwerpen zijn *1°. Eene afsluiting volgens eene lijn tusschen de Noord-Hoilandsche en Friesche kusten, volgens eene richting over Wieringen of ten noorden van dat eiland, waardoor wordt afgesloten eene oppervlakte ter grootte van ongeveer 360,000 H.A. 2°. Eene afsluiting volgens eene lijn, aansluitende aan bovengenoemde afsluitlijn, gaande over Terschelling- en de oostelijk daarvan gelegen eilanden naar de Groningsche kust, waardoor bij de uiterste richting dier lijn wordt afgesloten eene oppervlakte ter grootte van ongeveer 160,000 H.A. 3°. Eene afsluiting van de waardgronden, die aan de oostzijde van Tessel en Vlieland zijn gelegen, waar door wordt afgesloten eene oppervlakte ter grootte van ongeveer 30,000 H.A. De uitvoering van den afsluitdijk moge bezwaren opleveren, onmogelijk achten de beeren v. d. Toom en Lely haar niet. De vraag of het mogelijk is eene afsluiting der Zuiderzee tot stand te brengen, waarbij de IJsel binnen de lijn van afsluiting valt, beheerscht eigenlijk het geheele vraagstuk. De bezwaren, die tegen de insluiting van den IJsel zijn ingebracht, worden door de stellers der nota uitvoerig nagegaan hunne slotsom is, dat die bezwaren geen aanleiding geven, om eene noordelijke afsluiting der Zuiderzee reeds nu voor onuitvoerbaar te houden, zonder grondig onderzoek. Wat de wenschelijkbeid der drie ontwerpen aangaat, komt het aan de stellers der nota voor, dat het eerste ontwerp wenschelijk kan zijn, zoowël om de verkorting van de lengte der zeewering, die daardoor verkregen wordt, als om de groote oppervlakte land, die daardoor drooggemaakt kan worden. Voor de beide andere ontwerpen daarentegen komt het hun voor, dat de wenschelykheid voornamelijk gezocht moet worden in de landaanwinningen, die daarmede gepaard gaan, hoewel ook door het tweede ontwerp eene beveiliging der Friesche en Groninger zeeweringen wordt ver kregen. De omstandigheid, dat met de afsluiting van de geheele Zuiderzee of een gedeelte daarvan groote en gewichtige belangen in verband staan, maakt, dat het onmogelijk is, om thans een bepaald oordeel mede te deelen omtrent de wenschelijkheid van zulk eene grootsche onderneming. Dit zal eerst dan mogelijk zijn, wanneer men over behoorlijk uitgewerkte ont werpen beschikken kan, en daardoor in staat is, om zoowel de voordeelen als de bezwaren en kosten van zulk eene onderneming te beooi'deelen. De heeren v. d. Toorn en Lely sommen daarna op, wat er nog ontbreekt aan de volledige kennis van den bestaanden toestand. Zij geven te kennen, dat voor het verrichten der grondboringen en waarnemingen ongeveer twee zomers noodig zijn, en het uitwerken van de gedane opmetingen eveneens geruimen tijd zal vorderen, waaruit volgt, dat wanneer in den zomer van 1887 met de terrein-werkzaamheden begonnen wordt, de noodige gegevens niet eerder dan tegen het einde van het jaar 1888 bekend kunnen zijn, zoodat een volledig rapport betreffende het door hen in te stellen onderzoek niet spoedig verwacht kan worden. Naar aanleiding der staking van stemmen in den Amsterdamschen gemeenteraad over de subsidie-aan vrage der Zuiderzee-vereeniging heeft het dagelijksch bestuur dier vereeniging een schrijven tot den raad gericht, om de aanvrage om subsidie nogmaals aan

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1