ZiERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- >4» a sement Zierihzee. 1887. No. 23. Zaterdag 19 Maart. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Buitenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 10 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct 41le stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEN9IAN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, 't welk Woensdag reeds aan de abonné's binnen de stad is verzonden. ZIE RIK ZEE, 18 Maart 1 8 8 7. Z. M. de Koning heeft den heer J. P. Fokker, met ingang van 1 April a.s., opnieuw voor den tijd van drie jaren benoemd tot directeur uit den handel van het v.rij-entrepot te Middelburg. Dat elke industrie, mits goed aangepakt, ook hier te lande bloeien kan, en in 't buitenland afnemers vindt, bewijst de reukwerkfabriek te Delft. Niemand zal ontkennen, dat hij bij reukwerken allereerst denkt aan Keulen of Parijs en zeker in de meening verkeert, dat het buitenland voor dat artikel althans niet bij Nederland ter markt zal komen. Toch voerde genoemde fabriek in het vorige jaar niet minder dan 6785 liter reukwater naar het buitenland uit. Verheugen wij ons over dit succes, het moge ten bewijze strekken, dat Nederland op geen enkel gebied achter behoeft te zijn, wanneer wij maar bij de pinken zijn. Daar komt het op aan. De commissie, van wege de. Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid benoemd ter overweging der vraag, welke stappen kunnen worden gedaan tot vestiging van een proefstation voor het onderzoek van bouwmaterialen, heeft een rapport ingediend. In het eerste gedeelte worden in het algemeen het nut, de strekking en de onkosten van zulk een proefstation besproken. Die beschouwingen worden in de volgende conclusiën samengevat: 4. De oprichting van een proefstation, waar iedere industrieel op elke vraag een wetenschappelijk antwoord kan bekomen, is eene levensvoorwaarde voor de nijverheid van. ons vaderland. 2. Opdat wetenschappelijk-technische vraagstukken in de eerste plaats worden opgelost en de onpartijdigheid dei: onderzoekingen voor particulieren gewaarborgd zij, is het wenschelijk, dat de oprichting van zulk een proefstation van staatswege geschiede. 3. De aangewezen plaats voor het eventueel op te richten proefstation is Delft. 4. In den aanvang is het wenschelijk, zich met het oog op de kosten voorloopig te bepalen tot het onderzoek van bouwmaterialen, maar dan toch zal zulk een proefstation in het eerste jaar eene som van f 50,000 vorderen. Men zal trachten door belanghebbenden f 25,000 bijeen te doen brengen, terwijl er gegronde hoop is, dat de regeering dan verder voor het tot stand komen van het proefstation zal zorgen. Met den heer Voorbeijtel, directeur der Amster- damsche gemeentereiniging, wordt onderhandeld, om in de veenkoloniën in het noordoosten van Drente een opslagplaats van Amsterdamscb straatvuil te vestigen. Door een der landbouwers is daarvoor gedurende vijf jare». een; kamp land gratis aangeboden. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft besloten, den, prijs van het gas voor den termijn van 1 Juli 4887-1 Juli 1888. voor de gemeente en voor particu lieren gelijk te doen zijn, en wel 6 of hoogstens 7 cent per M3. De Minister van Waterstaat heeft bij beschikking van den 1 Maart aan de Stoomtramweg-Maatschappij AntwerpenBergen op Zoom—Tolen, te Bergen op Zoom, vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik van eene electrische geleiding, in 't belang van haren dienst, langs den stoomtramweg tusschen Tolen en de Belgische grens, ter verbinding van de stations Ossendrecht, Hoogerheide, Bergen op Zoom en Tolen. Het kapitaal van het fonds voor lijkovens der »Vereeniging voor Lijkverbranding" bedraagt f 20,600 nominaal 2% °/0 N. W. S., of ruim 15,400 effectief. Kunst, Wetenschap en letteren. In het gebouw voor de meisjesschool in de Bloemen dalstraat te Zwolle werden voor eenige maanden in een der .lokalen plafond-schilderingen gevonden, die echter zwaar beschadigd bleken te zijn. Thans zijn in een der beneden-voorkamers over de geheele opper vlakte van den achterwand en op een gedeelte van den zijwand, naast de fraai gesneden en thans van de laag kalk ontdane eikenhouten schoorsteen-bekleeding, goed geconserveerde schilderstukken gevonden, voor stellende tooneelen uit de geschiedenis van Jozef. Over de merkwaardige vondst van een voorhistorischen helm, waarvan voor eenigen tijd in de Duitsche bladen met veel ophef melding werd gemaakt, worden eenige berichten medegedeeld, die het belangrijke van de vondst wel wat verkleinen. De helm, die in de nabijheid van Sembach gevonden werd, werd door een handelaar in oudheden naar Zurich gebracht en daar aan een oudheidkenner voorgelegd. Deze verwees den handelaar naar het oudheidkundig genootschap, dat het stuk onderwierp aan een nauwkeurig onderzoek. De uitkomst van dit onderzoek was zeer eigenaardig, want de oudheidkenners verklaarden, dat de vermeende antieke helm een verroeste brandweerhelm was? Het is wel zoo goed als zeker, dat in menige ver zameling van oudheden voorwerpen gevonden worden, die zich in een dergelijke echtheid" mogen verheugen. De Nederlandsche leden der bestendige commissiën voor .de taal- en letterk. congressen en de Amster- damsche regelingscommissie van het XXe taal- en letterk. congres hebben te Amsterdam eene vergade ring gehouden. Prof. ten Brink uit Leiden, voorzitter van de be stendige commissie, opende de bijeenkomst met een korte uiteenzetting van het doel der congressen. Op zijn voorstel werden de heeren mr. J. N. van Hall en mr. N. de Roever benoemd tot leden van het hoofdbureaulater vulde de vergadering dit bureau aan met de benoeming van de heeren dr. G. Kalff, M. A. Perk en A. C. Wertheim. Tot leden der com missie tot regeling van de ontvangst, het gezellig verkeer en het diner werden benoemd de heeren Martin Kalff, Joosten, de Brieder en Biederlack. Bepaald werd, dat het XXe taal- en letterk. congres te Amsterdam zal worden gehouden van 26 tot 29 September e.k. Engeland. Naar aanleiding van het door haar ontvangen be richt van een moordaanslag op den Czaar, zegt de Standarddat zoolang de bijzonderheden nog niet zijn gemeld, men slechts onderstellingen kan maken over de aanleiding tot den mislukten aanslag en de vermoedelijke daders. Natuurlijk denkt men dadelijk aan een nihilistisch complot, daarbij in aanmerking nemende, dat het Zondag zes jaren geleden was, dat des keizers vader vermoord werd. Ook waren nog slechts weinige weken geleden geruchten in omloop over het ontdekken van verraderlijke plannen onder de naaste omgeving van den troon en zijn eenige personen in hechtenis genomen. Latere depêches maakten melding van verschillende terechtstellingen, waaromtrent men echter niets naders vernam, omdat de Czaar geheimhouding had aanbevolen. Het is mogelijk, dat het aan sommigen bij de samenspanningen betrokken personen gelukt is te ontsnappen, en dat dezen, door wraak of andere oorzaken geleid, den aanslag op den Czaar beraamden. Ook is het mogelijk, dat sommige leiders van de meer vooruitstrevende partij in den keizer niet de ijverige medewerking vinden voor hunne plannen, en dus dezen gewelddadigen maatregel namen, om van hunne ontevredenheid te doen blijken. Ten slotte zegt het blad, dat misdrijven als de hier bedoelde tot niets anders kunnen dienen, dan den algemeenen toestand nog méér ingewikkeld te maken, dan hij reeds is. Te Zanzibar kwan den 10 Maart een menigte Britsch- Indische onderdanen met vrouwen en kinderen van Lindi aan, om bij den Britschen consul aldaar een protest in te dienen tegen het bombardement van Minengani, het Britsche deel van de Tungi-baai, door de Portu- geezen. De arme menschen verhalen, dat zij den 15 Februari te 8 uur in den avond door de Portugeezen werden gesommeerd, Tungi met hun gezinnen en hun have en goed vóór den volgenden morgen te verlaten, daar dan het bombardement zou beginnen. Zij wendden zich onmiddellijk tot de Portugeesche autoriteiten, doch werden niet toegelaten. Toen het bombardement werkelijk begon, namen zij de vlucht en kwamen, na allerlei ontberingen en vermoeienissen, vijf dagen latei- in ellendigen toestand te Lindi aan. Men verzekert ook, dat de Portugeesche mariniers van een der oor logsschepen, welke Tungi bombardeerden, aan land gingen en alle privaat-eigendom van de Britsch- Indische onderdanen in brand staken. IT1 r a n k i' ij k. Onder het opschrift »Le Pape Mediateur" geeft de Figaro een artikel, waarin gezegd wordt, dat de paus Leo XIII een plan heeft gemaakt om een oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland te verhinderen. Daartoe zou een soort van federatie worden tot stand gebracht tusschen Zwitserland, Elzas-Lotharingen (dat eerst tot neutraal gebied zou worden verklaard), Luxemburg, België en Holland, met toestemming en onder bescherming van al de overige Europeesche mogendheden. Zoo zouden Frankrijk en Duitschland door eene breede strook gescheiden zijn. In den gemeenteraad van Marseille is geklaagd, dat tijdens eene enquête naar den staat der politie, toen de commissie des nachts ten stadhuize zitting hield, politie-beambten door middel van eene in een deurpaneel gemaakte opening alles hadden aangehoord, wat de opgeroepen getuigen voor de commissie ver klaarden. Na eene langdurige beraadslaging heeft de raad bij hoofdelijke stemming met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen«Overwegende, dat in den nacht van 9 op 10 dezer de centrale commi.s- saris de ter commissie van onderzoek over de politie te Marseille afgevaardigde leden van den raad heeft doen bespieden, besluit de raad: de burgemeester wordt uitgenoodigd om bij den prefect aan te dringen op het ontslag van den centralen commissaris Gallian." Een horlogemaker van Chalus (Haute-Vienne), Pierre Campireau genaamd, heeft aan het oordeel van den minister van oorlog een ransel van zijn vinding voor de troepen te voet onderworpen. Aan dien ransel, die 28 centimeters ter zijde breed is en waarin de houten lijst benevens de blikken doos voor de patronen en de knapzak vervallen zijn, is toegevoegd een bergplaats voor patronen, waardoor de patroontasch onnoodig zou worden. Met deze nieuwe soort van «patroontasch" en twee zakken in de kapotjas kan de soldaat op een gegeven oogenblik over zestien pakjes patronen beschikken,

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1