MRlKZKRSfflTO (MRAIW. voor het arrondis- sement Zierikzee. 4 1887. No. 22. Woensdag 16 Maart. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. fv S, 1 I Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden f 1Franco per post f ,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 10 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Vlie stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. JLAKFAJIAN. ZIE RIK ZEE, 15 Maart 1 8 8 7. Z. M. de Koning heeft ingeteekend op de uitgave der Nieuwe Kaart van Zeeland, welke is ontworpen door den heer J. Holm en op het atelier van den heer A. W. den Doop, lithograaf-uitgever te Middel burg wordt gelithografeerd, gedrukt en uitgegeven. Naar men verzekert, zijn er te Deventer sedert Januari 110 gevallen van typhus voorgekomen en zouden er thans nog ruim 40 lijders of lijderessen aan die ziekte zijn. Een tweede sneltreinverbinding tusschen Londen en Berlijn zal weldra tot stand komen. De dienst per stoomschip tusschen Queensborough en Vlissingen zal alsdan overdag plaats hebben.De koerier trein, die nu om 8 uur 25 minuten van Keulen naar Berlijn vertrekt, zal dan 35 minuten later vertrekken. Te O., in Friesland, werd aangekondigd, dat een socialist als spreker zou optreden in een der logementen, maar door omstandigheden kon de spreker niet optreden. Nu verneemt men, dat den huurder van het logement, waar de lezing zou plaats hebben, door den eigenaar de huur is opgezegd. De Aprilfeesten te Amsterdam beloven, indien het weer gunstig is, metterdaad schitterend te wezen, althans op zeldzaam groote schaal is men voornemens allerhande versieringen aan te brengen. Zoo is er thans sprake van om den Dam en het paleis door electrische zonnen te verlichten en dat wel in .ver schillende kleuren. De heer Krasnapolsky verleent daarbij zijn gewaardeerde medewerking. Ook bestaat het plan, de verschillende torens der stad electrisch te verlichten. Naar aanleiding van eenige in den laatsten tijd genomen ministerieele besluiten, betrekking hebbende op het Rijkstelegraafpersoneel, heeft zich dezer dagen een deputatie van drie Rijks-telegrafisten, daartoe door hun collega's uitgekozen, naar den Minister van Waterstaat ter audiëntie begeven, ter overreiking en toelichting van een request met memorie van toe lichting, waarin wordt aangetoond, dat omtrent het personeel en de belangen daarvan, ook met het oog op den vereenigden post- en telegraafdienst, niet altijd de juiste meening blijkt te bestaan. De deputatie had met den Minister een langdurig onderhoud, dat met de meeste welwillendheid werd gevoerd; de belangstellende wijze, waarop de Minister een aantal grieven aanhoorde, billijkt de verwachting, dat de deputatie met voldoening op haar pogingen zal mogen terugzien. Te Utrecht was de jongste vergadering der juristen debating-club zeer druk bezocht. En geen wonder, want een hoofdzaak van den kerkelijken strijd zou ingeleid worden door jhr. mr. W. F. De Savornin Lohman, en wel de stelling dat «Gemeenten, deel uitmakende van het Ned. Herv. Kerkgenootschap, na uittreding uit dat genootschap, haar recht behouden op de traktementen, pensioenen en andere inkomsten, die zij ingevolge Art. 168 der Grondwet genieten." Deze stelling werd met algemeene stemmen (op één na) verworpen, zoodat het gevoelen dezer vergadering van geleerden (beroemde hoogleeraren namen aan het debat deel) was, dat met het treden uit het Synodaal verband alle recht op traktementen, pensioenen enz. enz. verloren gaat. Bij de bespreking der verordening over het archief in den Amsterdamschen gemeenteraad, in de laatste zitting gehouden, deelde de heer Van Nierop mede, dat hij op de vliering van het stadhuis, een en ander zoekende, aldaar tusschen turftonnen een oude bekende had ontmoet n.l. 't portret van een zekeren heer Monnikenhof, dat jarenlang bij zijn vader in de zaal had gehangen en na zijn dood aan de stad was gelegateerd, 't Behoorde eigenlijk in de zaal van het chirurgijnsgilde op 't Rijksmuseum thuis. Daar kan men het echter niet gebruiken wegens aanstaande veranderingen. 't Gebeurde is niet bijzonder aanlokkelijk voor degenen, die iets aan de stad willen nalaten of ten geschenke geven. Op 16 Maart a.s. zal in «Krasnapolsky" te Amsterdam, de algemeene vergadering van de «Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den Boterhandel" worden gehouden. Behalve het verslag der vereeniging, rekening en verantwoording, enz., is ook aan de orde een j voorstel tot het uitschrijven van een prijsvraag, en de benoeming van 3 bestuursleden. De heer Armand Sassen, directeur van de Rijks postspaarbank, die in de Economist de rubriek «Spaar bankzaken" bewerkt, deelt in het Maart-nommer van dat tijdschrift als een bewijs van den vooruitgang dier instelling mede; Sedert het in werking treden der Rijks-postspaarbank is de maand Januari voor die instelling altijd excep tioneel gunstig geweest. Naar alle waarschijnlijkheid, tengevolge van het feit, dat een deel der gebruikelijke Nieuwjaarsfooien bij haar werd ingelegd. Juist, wijl deze enkele omstandigheid in genoemde maand vermoedelijk den, zooeven aangeduiden, toestand I teweegbracht, zoo kan het bedrag, gedurende meer bedoelde periode, tijdens de onderscheiden jaren van haar bestaan, bij de Nederlandsche postspaarbank ingelegd, op treffende wijze aantoonen, in welke mate dat hoogst nuttig instituut allengs wortel schoot in het volksleven. Tot staving hiervan laat de heer Sassen onderstaande opgaven volgen Ingelegd bedrag: Januari 1882 f 195,552,055, id. 1883 f 283,446,015, id. 1884 f 384,594,54, id. 1885 f 452,968,22, id. 18S6 f 588,023,445, id. 1887 756,371,59. Eene opgave, uitsluitend betreffende het kantoor Amsterdam, wijst de volgende cijfers aanIngelegd bedrag: Jan. 1882 f 25,108,39s, id. '1883 41,092,52, id. 1884 f 69,354.355, id. 1885 f 82,013,11, id. '1886 f 112,541,14, id. 1887 f 134,809,40. Uit het verslag omtrent den toestand van het kroondomein over 1886, dezer dagen door den minister van financiën aan de Tweede Kamer ingezonden, blijkt, dat op 31 Dec. 1886 het ten name van net kroondomein op het grootboek der 2% pCts. N. S. ingeschreven kapitaal bedroeg f 6,350,200 en alzoo vermeerderd was in den loop van 1886 met f 7300. Onder de rent-ambten, die in latere jaren veel vooruitgingen, moet het aanzienlijk rent-ambt Oos terhout, waaronder de Biesbosch gelegen is, het eerst vermeld worden. De opvolgende administrateurs hebben, gesteund door den bekwamen rentmeester, geen moeite en kosten gespaard, om in den Biesbosch een geheel anderen toestand in het leven te roepen. Vóór 1844 waren er slechts enkele hectaren bekaad, ter hoogte van 2,40 -J- A. P., en trof men aan ongeveer 1390 hectaren slecht griendland, door riet en biezengorzen begrensd. Thans vindt men er acht prachtige boeren erven, met 700 hectaren bouw- en grasland. De heeren P. J. de Fremery eh A. L. de Sturler, directeuren der naamlooze vennootschap de Leidsche Zoutkeet, te Leiden, hebben zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een adres, waarin zij bedenkingen opperen tegen het door den minister van financiën ingediend ontwerp ter verbetering van de accijnswet op het zout, en tevens een ontwerp van wet aanbieden, dat, naar hunne meening, aan alle oneerlijke practijken in den zouthandel een einde zal maken. Van 2 tot 7 April e. k. zal te Amsterdam in het Gebouw voor de Voedings-tentoonstelling" door de Nederlandsche Maatschappij van Tuinbouw en Plant kunde eene bloemen-tentoonstelling gehouden worden, die zeer schitterend belooft te zijn. Het gebouw, dat dezer dagen afgeleverd wordt, leent zich door goede verhoudingen en een overvloed van licht, hoofdzakelijk binnenvallende door de gedeeltelijk uit glas bestaande overkapping, bijzonder voor dit doel ingericht. Hier te lande werd nog nimmer eene bloemen-tentoonstelling in een zoo ruim en, laten wij er bijvoegen, in een zoo geschikt lokaal gehouden. De oppervlakte, niet minder dan 6000 M'2. bedragende, maakt een grootschen aanleg met breede wandelpaden mogelijk en zal deze tentoonstelling voorzeker bewaren voor de fout, die zooveel andere, vroeger gehoudene aankleefde, dat nl. door onvoldoende ruimte de planten te dicht bijeenge plaatst moeten worden en de afzonderlijke groepen niet tot haar recht komen. Ruim, gelijk het lokaal is, zijn de prijsuitlovingen, te zamen ongeveer f 10,000 beloopende, en terwijl de gebruikelijke eere-diploma's meer en meer in discrediet geraken en minachtend «papieren prijzen" genoemd worden, zullen de hooge prijzen bij deze tentoonstelling voorzeker velen tot mededinging uitlokken. Niet alleen uit het binnenland, doch ook uit België en Engeland, de bloemenlanden bij uitnemendheid, kunnen belangrijke inzendingen tegemoet gezien worden. Onder' die uit ons land zal zeker eene eereplaats in nemen eene groote verzameling sierplanten, palmen enz. door den directeur van den Leidschen Hortus toegezegd. Met den aanleg van de ruimte in het gebouw heeft zich welwillend belast de gunstig bekende tuinbouw- architect Leonard Springer, en men kan er dus staat op maken, in dit opzicht iets werkelijk schoons te zullen aanschouwen. Volgens de Huisvrouw bestaat het voornemen om in een onzer steden een te huis op te richten voor dames van leeftijd uit den fatsoenlijken stand. De Amsterdamsche Sportclub heeft beslotenin den loop der maand April een «Concours Hippique" te houden. Einde Juni, tijdens de tentoonstelling van voedingsmiddelen, op een Zaterdag wanneer de beurs haar feestdag viert, zullen er hindernisrennen en harddraverijen plaats hebben. De hindernisrennen zullen bestaan uit «hurdle races" en «steeple chases." Zeer zeker zal dit in den smaak vallen van het groote publiek, dat, moge het ook graag de rennen op de vlakke baan zien, gewoonlijk veel belang stelt in het zien springen der paarden. Een dergelijke wedstrijd als einde Juni zal ook in de maand Augustus plaats vinden. Ook heeft de Amsterdamsche Sportclub gemeend, aan de wenschen van het publiek tegemoet te komen, door persoonlijke abonnementskaarten voor boven genoemde feesten verkrijgbaar te stellen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Te Goorle, bij Tilburg, wilde iemand dezer dagen eene voorstelling geven in de goochelkunst. Bij het eerste nummer, het zoogenaamde geldslikken,

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1