Z1ERIKZEESCME COURANT. voor het arromlis- sement Zierikzee. 1887. No. 21. Zaterdag 12 Maart. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct llle stukken, de reductie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. lAKENMAN. ZIE RIK ZEE, II Maart 1 8 8 7. Uitslag der door het Dagelijksch Bestuur van het Waterschap Schouwen den 10 Maart 1887 gehouden aanbesteding van het leveren van '1250 M3, onder- houdsgrint voor de rijbanen, over de dijken enz. van het Waterschap, bij^enkele inschrijving volgens bestek No. 120 inschrijvers H. C. v. d. Ende te Zierikzee voor f 1,42s per M3. en C. Bakker Wz. te Siiedrecht voor f 1,36 per M3., toegewezen en dus aangenomen door C. Bakker Wz. voor f 1,36 per M3.; en door de Commissie voor de Grintwegen in Schouwen van het leveren van '1340 M3. onderhouds- grint voor de grintwegen in Schouweninschrijvers II. C. v. d. Ende te Zierikzee voor f 1,35 per M3. en C. Bakker Wz. te Siiedrecht voor f 1,30 per M3., toegewezen en dus aangenomen door C. Bakker Wz. voor 1,30 per M3. In de raadsvergadering op heden alhier gehouden, is o. a. benoemd tot lid der Commissie van Toezicht voor het Middelbaar Onderwijs, de heer jhr. C. C. Th. Six. Aan de Onderlinge Waarborgvereeniging voor arbeiders en werklieden werd eene toelage uit de gemeentekas verleend van f 101. De jaarwedde van den leeraar in het Engelsch aan de Hoogere Burger school, werd van f '1000 op f '1100 gebracht. Mede- deeling werd gedaan, dat de verkiezing voor een lid van den Raad, in de plaats van jhr. mr. A. R. P. van Kinschot, uit de gemeente vertrokken, door Burgem. en Weth. is bepaald op Dinsdag den 19 April a.s. Benoemd tot griffier bij de arrondissementsrechtbank te Zierikzee, Mr. J. Lechner, advocaat en procureur te Schiedam en beëedigd klerk ter griffie der recht bank te Rotterdam. »Damas" spreekt in het laatste nommer zijner Omtrekken over de laatste botsingen tusschen de Oranje-mannen en de Sociaal-democraten. Hij noemt die anti-socialistische beweging, (die te Amsterdam volgens hem het «dewèl" duel heet), een teeken des tijds, dat zich, zoo hij zich niet vergist, in geen enkel land, gelijk het onze, heeft voorgedaan. Hoewel de zaak op zich zelve afkeuring verdient, acht hij de houding des volks zeer verklaarbaar. »We hebben hier ter stede de ergerlijke provocatie gezien, welke in de laatste weken van de socialisten uitging; we hebben het bijgewoond, hoe in de drukste onzer straten, waar het Oranjefeest zijn hoogtijd vierde, allervuilste schandschriften werden rondgevent, wier bedoeling gansch niet twijfelachtig was; we hebben het gehoord, hoe zelfs de wijk, waar «Oranje en Israël" tronen, niet veilig was voor schimpende bezoekers, die trouwens hun loon spoedig mee kregenwe hebben het gelezen, hoe een inspecteur van politie te Leiden lafhartigljjk door een honderdtal mannen en knapen ten bloede toe werd mishandeldwe hebben dat alles gezien of vernomen, en onze vingers hebben getinteld van ongeduld, maar we hielden ze als beschaafde mannen in den zak. Dat kon, dat mocht niet anders; de leer ging bij ons boven de natuur. «Bij de onbeschaafde klassen evenwel keert de natuur in galop terug, wanneer ze is weggejaagd. En toen hier gebleken was, dat de politie niets ver mocht tegen het luidruchtig colporteeren van een schen- nend schotschrift, nam het volk den schimp en den kaakslag voor zijne rekening, en besloot zich te wreken. Nu staat drieërlei gedrag tot iemands keuze, wanneer hij een slag heeft ontvangen. «Ten eerste: hij biedt zijn andere wang aan. Die dat doet is de braafste, zoo hij niet de lafste is. «Ten tweede: hij gaat met zijn klap naar den rechter. Die zoo handelt is de wijste, mits de rechter hem bescheid geve. «Ten derde: hij geeft den klap met woeker terug. Die zich aldus vergrijpt is denatuurlijkste. «En nu wist het volk in de studie der rechten nog niet verder door te dringen dan tot het «jus naturale". «Gewis, de zaak moet nu uit zijn, en de Amster- damsche inspecteur heeft een waar woord gesproken, toen hij zeide«jongens, naar huisOranje wil geen wanorde!" Maar ik erken met innige voldoening gezien te hebben, dat ditmaal de lagere klassen het voor de politie hebben opgenomen, waar deze in een groot deel der pers op ergerlijke wijze wordt verdacht ge maakt en aan den haat der medeburgers prijsgegeven en ik heb in mijne vuist gelachen, toen ik ontwaarde hoe het volk, op zijne eigenaardige handtastelijke wijze heeft willen medewerken tot de «verzekering des rechts". Volgens den Haagschen correspondent van deArnh. Ct. zijn een paar personen, die onbevoegd de geneeskunst uitoefenden, voor den rechter gedaagd en wel een te Den Haag woonachtige en met een Nederlandsche dame gehuwde Italiaansche magnetiseur en de bekende «tuinbaas van mijnheer van Stolk." Zij moeten zich verantwoorden over het zoogenaamd genezen van alle denkbare kwalen door somnambulisme en door het overhandigen van papiertjes, betasten en gebedjes prevelen, alles a raison van zóóveel of meer, per visite. Hooggeplaatste Hagenaren, heeren en dames, zijn, naar de schrijver hoort, als getuigen gedagvaard, als hebbende genezing van allerlei kwalen «langs dezen meer en meer gebruikelijken weg" gezocht, onder anderen de minister van justitie, de heer Du Tour van Bellinchave, en zijn gemalin. De handelaar in diamanten te Amsterdam, die te Rijssel een pakje met diamanten, ter waarde van f 36,000 zou hebben verloren, doordien hij het, in een reisdeken gewikkeld, een oogenblik onbeheerd in den trein had gelaten, is in zijne woning in hechtenis genomen. De diamanten waren niet zijn eigendom. Het is een vreemdeling, doch te Amsterdam sinds eenige jaren gevestigd. Vóóraf had reeds in zijne woning een ernstig geval plaats. Een andere diamant handelaar, verblijf houdende in het Doelenhotel, het verlies vernemende, voor welk bedrag hij borg stond, ontstak in zulk eene woede, dat hij eene schaar uit den zak haalde en daarmede den man zeker verwond zou hebben, indien niet diens moeder en de broeder dit verhinderd hadden. Na door de politie in bewaring te zijn genomen, werd deze persoon echter, in kalmer toestand, weder ontslagen. Het Handelsbl. spreekt dit bericht tegen en meldt dat eerstgenoemde op vrije voeten is gelaten. In een Zondag gehouden vergadering van de Haar- Jemsche afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond heeft Fortuyn, van Amsterdam, gemeend den heer Heldt, omdat deze den Minister van Justitie niet geïnterpelleerd heeft over de anti socialistische bewegingen der laatste dagen, te moeten noemen, niet een «volksvertegenwoordiger", maar een «volksverrader." De heer Heldt antwoordde: «dat wanneer de heer Fortuyn lid van de Tweede Kamer mocht worden, hij weldra door sommigen van zijn partij op dezelfde wijze zou worden uitgescholden, als hij het hem nu deed." Een goed «fortuintje" voor het algemeen stemrecht, voegt het Dagblad er ondeugend bij. De heer Maurits Snellen betoogt in het jongste nummer van het Album der Natuur nog eens de noodzakelijkheid om voorzorgsmaatregelen te nemen tegen het «bliksemgevaar bij telephoonleidingen." De Schr. twijfelt er geenszins aan, dat het rijk op zijne stations zelf de middelen weet aan te geven om zijne ambtenaren tegen gevaar te behoeden. Maar wanneer men toestellen aan het groote publiek gaat ter hand stellen, dienen de noodige voorzorgsmaat regelen niet alleen aanbevolen, maar ook aan de aan- leggers bij de wet voorgeschreven te worden, vooral omdat een ongevaldat den een overkomtook schadelijke gevolgen voor zijn buurman kan na zich slepen. Vooral mogen die maatregelen niet achterwege gehouden worden, waar ze op zoo gemakkelijke en min kostbare wijze'kunnen toegepast worden, als dit hier het geval is. De voorgestelde toestel kan voor ongeveer f 6 geleverd worden, een uitgave, die bij de overige onkosten, welke de inrichting van een telephoonstation na zich sleept, bijna niet in aan merking komt. Het voorloopig programma der Aprilfeesten te Am sterdam is vastgesteld. 's Avonds van '12 April, de aankomst der Koninklijke familie, groote serenade met 7 zang- en muziek gezelschappen 13 April aubade van duizenden kinderen, des avonds volksspelen voor kinderen in het Volkspaleis -■ en andere groote gebouwen. Den 14 April roeiwe.dstrijdendes avonds illuminatie en vuurwerk. Vijf en twintig liedertafels zullen zich in de feestweek op verschillende punten van de stad laten hooren. De bakkersvereenigingen zullen eene monster-eere poort oprichten op de brug tusschen den Singel en den Haarlemmerdijk. Te Hellevoetsluis zijn, naar aan Het Vad. bericht wordt, de volgende tijdingen van het departement van marine ontvangen. 1°. Na 1 Mei zullen voor het loodswezen geen herstellingen op 's rijkswerf meer mogen geschieden. 2°. Zij die vóór Juli '54 daar in dienst kwamen en in de termen vallen, worden ge- pensionneerd. 3°. De werklieden, die meer dan 60 jaren tellen, worden ontslagen met eenigen onderstand in afwachting eener pensioenwet, welke men voor die mindere geëmploieerden ontwerpt. 4°, Voor zoover noodig, worden ontslagen alle werklieden, die be trekkelijk jong zijn. Zij, die kinderen hebben, komen voor ontslag eerst in de tweede plaats in aanmerking weggezonden worden alle ongeschikten, onverschillig van welk vak. De Nederlandsch-Zuid-Afrikaansclie Vereeniging heeft, dank zij de in de laatste weken daartoe aangewende pogingen, omstreeks 500 nieuwe leden aangewonnen. Zij telt nu ongeveer 900 leden. Het bestuur heeft tot de nieuw toegetreden leden het verzoek gericht, zich ook hunnerzijds te laten gelegen zijn aan uit breiding van het ledental, door mede te werken tot verspreiding van eene circulaire, die het doel doet kennen, waarvoor de vereeniging werkzaam is. Wij hopen dat ook deze arbeid niet zonder vrucht zal blijken. Het ontwerpen van batterijen ten behoeve der ver dediging van Amsterdam, waaraan men te Spaarndam sedert eenigen tijd werkzaam was, is nu zoo goed als afgeloopen. Over eenige weken zal de aanbesteding volgen der overige hieraan nog te verrichten werken. Op last der justitie heeft Zaterdag te Maastricht een papier-onderzoek plaats gehad ten huize van den schoenmaker T. aldaar. In beslag genomen zijn eenige exemplaren van Recht voor Allen, zoomede verschillende boekjes van socialistische strekking.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1