AANBESTEDING. Een WOON HUIS met JU ERVE en TUIN, De heer Magis, oud-schepen van onderwijs te Luik, betoogde, dat de adressante in 1879 geheel vrijwillig hare dienstbetrekking heeft opgezegd, wel wetende, dat zij daardoor haar recht op pensioen verloor, zoodat haar verzoek niet voor inwilliging vatbaar is. In gelijken geest sprak de heer Hassens, een ander afgevaardigde voor Luik, die voorstelde het adres ter zijde te leggen. De heer Woeste daarentegen ver klaarde, dat men eerbied moest hebben voor gemoeds bezwaren, vooral waar die, gelijk in het onderhavige geval, zoo ernstig zijn, dat men er eene goede be trekking en de aanspraken op pensioen voor ten offer brengt en op grond hiervan besloot de rechterzijde haar het pensioen toe te staan. Gemengd li uiten landsch Nieuws. Het ontwrichten van een teen en nog wel van dien van een hond heeft in de afgeloopen week de geheele sportwereld van Engeland in beweging gebracht en haar niet minder dan l3/4 millioen gekost. De wereldberoemde teef «Miss Glendyne", de winnares van den Waterloo Cub in 1884 en '85, had ook dit jaar weer veel kans de overwinning te behalen. Er werden zooals immer groote sommen gewed en op de gunsteling »Miss Glendyne" l3/4 millioen gesteld. Het ongeluk wil, dat zij den tweeden loop wel wint, maar hinkend terugkomt zij had zich zichtbaar een of ander gedeelte van den voet ontwricht. Oogen- blikkelijk wordt getelegrapheerd naar den beroemdsten veearts van Engeland, Hibbert, die met extra trein van Londen komt maar vijf minuten te laat. De derde loop was reeds begonnen en vijf minuten later had de heer Hibbert de ontwrichte teen met een enkele handgreep hersteld, zoodat het dier weer vroolijk en wel rondliep en de prijs haar zonder dit ongeval, zeker niet zou ontgaan zijn. De Comédie frangaise te Parijs was dezer dagen de schouwplaats van een vroolijke scène. »Le malade imaginaire" van Molière werd opgevoerdalles ging goed tot het oogenblik, dat Argan de kamenier Toinette met bedkussens werpt, wat langzamerhand een soort vangspel is geworden. Toinette liep ongelukkig te veel naar voren en een kussen vloog haar voorbij en op het hoofd van een heev in het parquet. Onder groote vroolijkheid van de aanwezigen wierp hij, na een oogenblik aarzelens, het kussen naar de persoon voor wie het bestemd was, op het tooneel terug. Een raadgeving. Te Newcastle werd ingebroken, terwijl de familie naar de kerk was. Toen zij terug keerde vond zij in groote letters met krijt op de tafel geschreven: «Bidt niet alleen, maar waakt!" Den koning van Denemarken is op het laatste hofbal het volgende ongeval overkomen. Aan het eind van den cotillon, waren op een zeer gladde plaats in de danszaal twee dansende paren gevallen. De slepen der dames wikkelden zich om de beenen der dansers, zoodat geen der vier personen zich kon opheffen. Op hetzelfde oogenblik kwam de koning, die met een dame van het hof danste, op dezelfde plaats en ook zij vielen. De koning kwam, achterovervallende, met het achterhoofd tegen den hoek van een bloemstandaard. Een kreet weerklonk door de zaal en de muziek hield op. Hij kon niet opstaan, was doodsbleek en een oogenblik buiten kennis. Hij herstelde zich echter spoedig en gaf het teeken tot wederaanvang aan de muziek. Om de gasten gerust te stellen, danste hij nog eens de zaal rond, maar plotseling werd het teeken tot eindigen gegeven en de koninklijke familie vertrok. De koningin en een hofdame, gravin Reventlow, vielen in omacht. Het souper, dat steeds na afloop van het bal plaats vindt, werd afbesteld en de gasten verlieten in gedrukte stemming het paleis. Gelukkig heeft de val geene gevolgen gehad en bevindt de koning zich zeer wel. In Amerika zijn electrische brievenbussen in gebruik gekomen. Bij 't oplichten van de klep van zulke bussen wordt eene batterij gesloten en hierdoor eene electrische schel in beweging gebracht. De brieven bestellers behoeven dus, wanneer zij een brief in de bus gestoken hebben, niet meer op de gewone wijze aan te schellen. De volgende vroolijke geschiedenis wordt door het Berliner Tageblatt medegedeeld: Graaf Wilhelm von Bismarck had in den laatsten tijd herhaaldelijk slape- looze nachten, daar het oude slot, dat hij bewoonde, een tallooze menigte muizen herbergde. Een «kamer jager" uit Frankfort a/U. verbond zich de kleine plaaggeesten uit te roeien en hem werd dan ook het verdelgingsproces opgedragen. Nadat zijn werk gedaan was, maakte onze muizen vanger aanspraak op de 100 Mark, die hem waren toegezegd. Ze werden hem echter geweigerd op grond, dat een bediende van mijnheer den graaf nog zoo juist een muis had ontdekt. Ondanks de belofte van den muizenvanger, ook deze muis le zullen verdelgen, bleef de graaf de som weigeren. De zaak komt nu voor het gerecht, dat nu zal te beslissen hebben of de muizenjager zich van zijn plicht gekweten heeft, of niet. Tijdens den Amerikaanschen burgeroorlog werden uit een der staatskantoren van Tennessee bewijzen van schenking van landerijen gestolen. Onlangs werden deze in de hut van een neger te Jackson teruggevonden. De man had er zijn woning mee behangen, niet wetende dat dit behangsel een waarde van twee millioen dollars vertegenwoordigde. Men heeft de stukken voorzichtig afgenomen en aan de bevoegde macht teruggegeven. Als een gevolg van de aardbeving wordt het vol gende medegedeeld: In het provinciestadje Grasse, in het zuiden van Frankrijk, had de Parijsche operette zangeres Céline Chaumont een voorstelling aangekondigd. Op den avond dat deze voorstelling zou gegeven worden, was de schouwburg helder verlicht, de tooneelspelers wachtten op het tooneel achter het neergelaten scherm, de souffleur zat in zijn hokje en de kassier aan den ingang; alles was gereed, alleen de toeschouwers ontbraken. De vrees voor eene aardbeving was grooter dan de aantrekkingskracht der zangeres. Een geschiedvorscher merkt op, dat de tegenwoordige agrarische beweging in Ierland geheel overeenkomt met de boerenopstand in Picardië, die in het midden der zeventiende eeuw uitbrak. Daar vecht men voor het «droit du marché", zooals de tegenwoordige Ieren voor «the tenants right." Op enkele plaatsen werden evenals nu de wettige rechten der eigenaars, met geweld, met een bloedig terrorisme, met geheime vergaderingen en genootschappen en met het weigeren van het afleggen van getuigenissen, bestreden. Tevergeefs wendde Lodewijk XIV alle ge strengheid van zijn despotiek gezag aan tegen het geheime Picardische verbond. Wie het pachtgoed van een verdreven pachter overnam, werd met den naam van «depointeur" aan de volkswoede overgeleverd, hem trof dezelfde behandeling, die in Ierland door het woord «boycotten" wordt aangeduid. Mannen met zwart gemaakte gezichten of vermomden, vernielden zijn akkergereedschap, verwoestten zijn oogst, ver brandden zijn voorraad, losten geweerschoten op zijn huis enz. Niemand ging om met den gebrandmerkte, hij kon niets koopen en evenmin verkoopen. Het gerecht kon tegen verdachten geene getuigen bijeenbrengen, want alle bewoners waren in het geheime verbond opgenomen. Kortom, de pachters waren in Picardië hun leven niet zeker en ze konden evenmin recht verkrijgen als thans in Ierland. De volkswraak uitte zich nog op taL van andere manieren; zoo werd een priester, die den pachter van enkele goederen die aan de kerk behoorden, op straat gezet had, terwijl hij den dienst voor de verzamelde menigte leidde, neergeschoten, evenals de boer die in plaats van den verdreven pachter gekomen was. Geheele gemeenten, vrouwen en kinderen niet uitgezonderd, werden gevangen ge nomen en ondervraagd tevergeefs; de daders bleven onbekend. Uit Berlijn wordt de volgende raadselachtige ge schiedenis medegedeeld. Een professor kreeg voor eenigen tijd een brandbrief, waarin hij aangemaand werd om binnen zeer korten tijd een som van 2000 mark, gesloten in een couvert met het opschrift: «Den heer H." aan den portier van zeker hotel af te geven. Indien de professor aan dit «verzoek" niet voldeed, werd hij bedreigd dat aan al zijne bekenden en aan de bladen die de cronique scandaleuse bekend maken, een niet nader omschreven feit zou worden mede gedeeld. Bovendien werd hij met den dood bedreigd, indien hij de politie met de zaak .in kennis stelde. Niettegenstaande deze laatste bedreiging gaf de professor de zaak toch aan en de politie gaf hem den raad, om een met papiersnippers gevuld couvert met het opgegeven adres aan het hotel af te geven. Reeds den volgenden dag verscheen daar een dienstman en vroeg naar een brief, die aan den heer H. geadresseerd was. Men gaf hem den brief, doch hij werd tevens on middellijk door een politie-agent aangehouden. Het kwam nu uit, dat de dienstman van eene vrouw, die, naar het scheen, tot den arbeidersstand behoorde, de opdracht had gekregen, om den brief af te halen, en tevens had zij hem een schrijven medegegeven, dat verdere instructies bevatte. Deze tweede brief vertoonde hetzelfde schrift, als waarin de dreigbrief geschreven was, en deelde den dienstman mede, dat hij den brief, dien uit het hotel was afgehaald, naar een zekeren boekwinkel moest brengen. Een onderzoek dat daar werd ingesteld, bracht aan het licht, dat twee dagen tevoren een elegant gekleede dame, van ongeveer vijftig jaren, die gebroken Duitsch sprak, daar een vuurscherm had afgegeven, met last om achter eene aquarel, die in het scherm gezet moest worden, een brief te stoppen, dien een dienstman zou brengen. Het vuurscherm zou dan vervolgens naa de woning van zekere A. gebracht moeten worden. In de bedoelde woning houdt een jongmensch zijn verblijf, die van het vuurscherm niets weet, die de beschreven dame niet kent en die niets met de heele zaak te maken heeft. De vreemde geschiedenis is tot nu toe nog niet opgehelderd. Een Amerikaan, Alexander M'Arthur geheeten, is, vergezeld van een jong apotheker-bediende, zekeren Young, den 13 Februari van Winnipeg in Manitoba naar de Noordpool vertrokken. Van York-factory denkt hij met hondensleden zijn doel te bereiken. In een restaurant, waar de prijzen hoog en de wijnen slecht zijn, drinkt een vreemdeling een flesch moezelwijn. De waard komt een praatje maken en vraagt: «Hoe smaakt het u, mijnheer?" «O", zegt de ander, «het is een uitstekend, onvervalscht merk ik ben een vakman!" «Wijnhandelaar?" vraagt de waard verheugd. «Pardon", zegt de gast, «azijnfabrikant." Niet lang geleden verschenen in een dorpje aan het meer van Zürich drie heeren van een beschaafd, maar «verdacht" uiterlijk. Nadat zij de streek eens gord hadden opgenomen, gingen zij eene herberg binnen, haalden heel ongegeneerd landkaarten voor den dag, en spraken zeer druk met elkaar in 't Fransch. Er bestond geen twijfel, of het waren Fransche spionnen. Eenige vaderlandslievende burgers haastten zich hiervan aan den burgemeester kennis te geven. Deze begaf zich terstond naar de herberg, maar hoe groot was zijne verwondering, toen hij in de Fransche officieren drie leden van den Duitschen bond herkende, die er eens op uitgegaan waren om de Noord-ooster spoorbaan op te nemen, welke baan door den bond voor den staat zal worden aangekocht. zeeïïjdIngjëiv. UITGEZEILD ZIERIKZEE. 5 Maart. «Adsey", kapt. Pitfield, naar Londen. ADVERTENTIEN^ De DIRECTIE der DORCAS-LOTERIJ betuigt haren da nis: voor de medewerking, die ze weder beeft mogen ondervinden en deelt mede, dat de door haar gehouden Loterij zuiver heeft opgebracht de som van f 333,-. Het DAGELIJKSCH BESTUUR van het Waterschap SCHOUWEN zal, op Mondci'dng- 24 Maart 1882, 's namiddags te één uur, aan 's Lands- kamer te Zierikzee AAMESTEDEIÏ: Het met 7 ZINKSTOKKEN, een KRAAG STUK en 2 AANSLUITINGEN verdedi gen van den onderzeeschen oever, tusschen de raaien X en XIII van het district Borrendamme, ten Noorden van het "VVest- havenhoofd van Zierikzee, met de voor- loopige BESTORTING dier werken volgens het Bestek No. 121. Het bestek en de teekening liggen ter inzage aan 's Landskamer en de Wacbterswoning aan het West havenhoofd van Zierikzee en zijn verkrijgbaar bij den Boekhandelaar VAN DISHOECK te Zierikzee; het bestek voor 0,25 en de teekening voor 1, Aanwijzing geschiedt gedurende 3 dagen vóór de besteding van 's voormidd. 10 tot 's namidd. 2 uur. Buitendien geen aanwijzing. De besteding geschiedt bij enkele inschrijving volgens artikel 9 van het bestek. Het Bestuur voornoemd J. L. DE JONGE, Voorzitter. C. VAN DER VLIET Dz., Ontv.-Griffier. De Notaris Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ zalten verzoeke van de erven Mej. M.A HOEK, Wed. C. van Vessem, op Vrijdag- li Maart ISS'S', des nam. 1 uurin de herberg van J. PADMOS Mz. te Bruinissemet rechterlijke machtiging publiek verkoopen: staande aan de Padjesnabij den Hoofdweg te Bruinisse, Sectie C Nos. 1999 en '1998, groot 11 Aren 35 Centiaren.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3