mm nmmj. Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. „TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN". Vierde Leesvergadering MAATSCHAPPIJ TOT BTVÖRDËRÏNGT DER TOONKUNST. Vrijdag 11 Maart 1887, (8 uur). beurs volgde op de openbaarmaking der verkiezings resultaten, is hiervan een duidelijk bewijs. De over winning van den heer von Bismarck bij de stembus heeft algemeen voldoening geschonken, in Frankrijk zoowel als elders. Dit is het beste bewijs van den ernst der overal bestaande vreedzame gezindheid. Laat ons hopen, dat de Duitsche officieuse pers daarvan nota zal nemen." De heer Frère Orban heeft in de Kamer de voor stellen tot versterking van Luik en Namen besproken. Voor België, zeide hij, is eene gewapende onzijdigheid noodzakelijk, het moet daarom een leger hebben, dat zoo goed mogelijk is ingericht, opdat de verdediging ernstig zij en de toegezegde hulp niet geweigerd kunne worden. Hij ging na, wat daarvoor was verricht sedert 1859, toen het verdedigingsstelsel voor België nader werd vastgesteld, nadat het stelsel van 1815 onmogelijk was gebleken. Het stelsel der verspreide forten werd toen vervangen door dat van bijeentrekking, gesteund op een geretrancheerd kamp. Een leger van 100,000 man, 30,000 man voor de verdediging der verster kingen van Antwerpen, waar het leger te velde zich kan terugtrekken om het oogenblik van handelen af te wachten, niet de medewerking der mogendheid, die hare hulp aan Belgie zal verleenen, ziedaar het stelsel in 1859 aangenomen. Thans zijn slechts vijf vestingen behouden, n.l. Termonde, Diest, Luik, Gent en Namen. Volgens de ontwerpers van het plan van 1859 is Termonde daaronder de eenig belangrijke. De citadellen van Gent en Luik zijn slechts nuttig in zoover zij groote middelpunten van bevolking be schermen en omdat men daar depots van wapenen en ammunitie moet hebben, wanneer het Belgische leger mocht geroepen worden, om met de legermacht eener bevriende mogendheid te velde te trekken. De spreker maakte hieruit op, dat de mannen van 1859 niet het minste strategisch gewicht aan de Maaslinie hechtten. De heer Frère Orban bleef dan ook overtuigd, dat het belang van het land de verwerping der voorge stelde versterkingswerken eischte. Gri*oot-JL5r*ittan je. Over de socialistische demonstratie in de St. Pauls- kerk te Londen op Zondag 1.1. zegt een toeschouwer De kerk was voor het grootste gedeelte met have- looze en ongekamde lieden uit den minderen stand en vrouwen gevuld. Enkele malen was er een klein incident, zooals bij het vertrek van een deel der geestelijken tot het verrichten van een ceremonie buiten het gebouw, velen stonden boven op de zit plaatsen, een groot aantal levenmakende kinderen werd door de socialistische leiders buiten de deur gebracht, nu en dan riep men om een betere plaats, hetgeen met het verschuiven der stoelen gepaard ging, dan weder een begin van een gevecht en ge durende de preek uitroepen van toestemming of afkeuring. Over het geheel was de vergadering vrij rustig wat bijzonder opviel, te meer daar de groote meerderheid niets hoorde of zag Tweemaal moest de politie een hevig alarin voorkomen. Gedurende het zingen van het koor en het -orgelspel bleven zij, maar toen er werd gebeden en zij niets verstonden, vertrok de geheele hoop. De toejuiching en de schreeuwen golden vooral de rede van den geestelijke toen hij zeide, dat er zoowel armen als rijken moeten zijn en dat beiden evenzeer moeten lijden. Over het geheel scheen de preek hun nog al te bevallen. Rond de kerk was het vol menschen met talrijke bloedroode vlaggen, waarvan de meeste met opschriften. J >u.itsoliland. Uit de officieele opgave van den uitslag der ver kiezingen blijkt, dat dadelijk gekozen werden: 72 conservatieven, 34 vrije conservatieven, 86 nationaal- liberalen, 97 centrum-leden, 11 vrijzinnigen en 2 die voor het Septennaat zijn, 6 sociaal-democraten, 14 Polen, 2 Welfen, 2 Denen en '15 Elzassers. Vermoede lijk zal, na de herstemming, de Rijksdag volgender wijze zijn samengesteldconservatieven 78, vrije con servatieven 36, centrum-leden '100, nationaal-liberalen 100, vrijzinnigen 35, vrijzinnigen die voor het Septen naat stemmen 2, sociaal-democraten 14, Polen 1, Welfen 2, Elzassers 15, Deen één. De Duitsche Keizer, die zich weder zeer wel voelt en de laatste dagen weder als gewoonlijk uit rijden gaat, is over den uitslag der verkiezingen zoo tevreden, dat hij, ondanks de waarschuwing der geneesheeren, den Rijksdag in persoon openen wil. Hij zal de troonrede echter niet zelf uitspreken, maar door Bismarck laten voorlezen. Van de buitenlandsche aangelegenheden zal niet veel bijzonders gezegd worden, voorspelt de Köln. Ztg. üeiiieiigri Buitenlandse!! Nieuws. Merlatti en Succi, de bekende hongerlijders, zijn in den stroom van het Parijsche leven volkomen onder gegaan. Merlatti heeft zijn zoo spoedig verdiende 2000 francs reeds verteerd, woont in een zeer eenvoudig gemeubileerde kamer en is van plan een historie schilderij te schilderen. Zijn maag is nog niet geheel op streek, de spieren van den jongen man zijn verslapt en zijn gezicht is zeer bleek. Niettegenstaande dit alles beweert Merlatti dat zijn vasttijd, de schoonste tijd van zijn leven is geweest. Succi heeft dezer dagen, met achterlating van vele schulden, Parijs verlaten en is nergens te vinden. Zoolang de gevolgen niet beter zijn, hebben wij nog geen vrees, dat het vasten al gemeen in gebruik zal komen. Voordat Stanley, die reeds in Zanzibar aangekomen is, Caïro verliet, heeft hij aan den heer Mackinnon, die 250,000 francs voor de expeditie gegeven heeft, een belangrijken brief gezonden, waarin hij o. a. zegt, dat men eindelijk besloten heeft den weg langs de Congo als de zekerste en beste te kiezen, en beschrijft hij de moeite, die hij had, om Schweinfurth en Juncker hiertoe over te halen. Ofschoon de expeditie 800 Remmington-geweren en een mitrailleuse met zich medevoert, zal men zooveel mogelijk trachten het vreedzame karakter der expeditie te bewaren en slechts in den uitersten nood van de wapenen gebruik te maken. De oorzaak der jongste aardbeving wordt door den Weener geleerde, dr. Falb, toegeschreven aan de in denzelfden zin werkende invloeden van zon en maan. Hij voorspelt nu een herhaling der aardbeving op 22 Maart en 7 April, daar dan de invloed van de maan weder zijn maximum bereikt. Zeer waarschijnlijk zullen de schokken echter veel zwakker zijn dan die der afgeloopen week. De snelheid, waarmede de schokken door de lucht werden voortgeplant, bedroeg 800 K.M. in 't uur, of ongeveer tienmaal sneller dan een sneltrein. Men weet dit, omdat in den ochtend van de vorige week Woensdag te 7,33 op het seismographisch toestel van het Signalenbmeau te Washington de trillingen weiden waargenomen van de aardbevingen, die in Zuid-Frankrijk en Italië plaats hadden. De inwoners en vreemden, die Nizza ontvlucht waren, komen thans weer langzamerhand terug. De koepel van de kathedraal te Mentone is ingestort. Te Genua heeft men weer schokken gevoeld, ditmaal echter van weinig beteekenis. De Etna werkt, wat als een goed teeken wordt beschouwd. De Paus en Koning Humbert zonden groote sommen tot leniging van den nood. Te Albany in Missouri (N.-Amerika), werd dezer dagen door middel van de telegraaf een huwelijk gesloten tusschen een tejegrafist en eene jonge dame die in Indiania woonde. Op den bepaalden tijd 's middags om 1 uur 5 min., werden de volgende telegrammen gewisseld: Bruidegom. »Kan ik haast beginnen met te telegrafeerenTelegrafist in Portland: »Nog een paar minuten wachten." Bruidegom: «David Mills, pastoor te Portlandik ben tot het huwelijk bereid, stel mij uwe vragen." De telegrafist te Kansas-City had ondertusschen ontdekt wat er gaande was en telegrafeerde om een grap uit te halen»Stuur de koek maar over!" Vervolgens kon het huwelijkstelegiam weer worden overgeseind. Geestelijke in Portland: »Albert Nathan, wilt gij Sarrah Jarris tot uw wettige echtgenoot hebben en met haar in vrede leven, totdat de dood ulieden scheidt? Belooft gij dit?" Bruidegom: »Ja mijnheer, ik beloof het." De ondeugende telegrafisten telridiano- polis stoorden de ceremonie door aan den jongen echtgenoot een telegram van den volgenden inhoud over te seinen: «Ge zijt verloren." Uit St. Louis telegra feerde men: «Het komt er niet op aan wie de toast instelt." De reeds genoemde telegrafist te Kansas-City seinde: »Zend ons een flesch wijn!" Eindelijk kon de huwelijks-»plechtigheid" worden voortgezet en de geestelijke te Portland telegrafeerde: «Krachtens de mij opgedragen bevoegdheid verklaar ik u hiermede tot man en vrouw." Jonge echtgenoot: «Vrouw wanneer reis je af? Moet ik je in St. Josef of in Isidora afhalen In het laatst van het vorige jaar kregen ver scheidene personen in Leipzig anonieme brieven waarbij zij met de dood werden bedreigd, indien ze niet een zekere som gelds op een bepaalde plaats brachten. Zooals men uit den brief kon opmaken, was hier sprake van een geheim anarchistenverbond, in welks voordeel het geld gebruikt zou worden. Gelukkig gaven de geadresseerden de dreigbrieven aan de politie, die nu middelen begon te beramen om den briefschrijver in handen te krijgen. Het natuurlijkste was, dat men den persoon, dien de brieven afhaalde, volgde. Dit gebeurde, en het bleek, dat een 18-jarig jongeling de schrijver was geweest. Het anarchistenverbond was slechts een voortbrengsel zijner vruchtbare fantasie, en met de heele zaak, zoo zeide hij, was niets kwaads bedoeld. Een beeldhouwer te Milaan had als model voor een monument, waarvan de vervaardiging aan hern was opgedragen, van een Hollandsche menagerie een zeer mooien, maar reeds door ouderdom verzwakten leeuw, gekocht. Nu bestaat er te Milaan de buitengewoon hooge gemeentelijke hondenbelasting van 30 francs per jaar en de beeldhouwer werd door den ontvanger aangemaand om voor den leeuw hondenbelasting te betalen, omdat men den koning der dieren voor een luxe dier verklaarde, dat volgens hen die daarover moeten oordeelen, in de klasse der «honden" behoorde. Op zoölogische en artistieke gronden protesteerde de beeldhouwer tegen deze degradatie van zijn model en zoodoende zal de zaak door de rechtbank moeten worden beslecht. Zaterdagmiddag werd te Brussel een meeting ge houden van ongeveer 400 rekruten, waarin zij tegen het bestaande stelsel van militieplicht opkwamen. Verschillende sprekers drongen er bij de rekruten op aan om, wanneer er weder onlusten ontstaan, niet op de rustverstoorders, maar op de officieren te schieten. Te midden van zoovele treurige gebeurtenissen één vermakelijk incident! In een groot hotel te Nizza was een dag voor de aardbeving een jonge dame aan gekomen, die bevolen had, dat men haar den volgenden morgen om zes uur zou wekken. Vijf minuten vroeger deed de eerste schok zich gevoelen. Toen men de jonge vrouw vroeg, welke uitwerking zij er van onder vonden had, gaf ze ten antwoord: «Wel, hoe had ik bang kunnen zijn: ik had bevolen, dat men mij om zes uur wekken zou en nu dacht ik niet anders dan dat, aangezien de hotels tegenwoordig zoovele ver beteringen ondergaan, men hier een nieuw soort wekker had uitgevonden ten gerieve der reizigers. Aan boord van het Arnerikaansche schip «Lucy T. Hawey", onder commando van kapitein Hall, had op reis van Port-au-Prince naar Philadelphia, het volgende voorval plaats. Midden op zee vond men op de brug honderden duizendpooten, waarvan de beet even gevaarlijk is als die van schorpioenen. Men doode ze met warm water. Maar eenige dagen later kwam de magazijnmeester verschrikt uit het ruim met de tijding dat ook daar de beesten waren. De verschrikte equipage verborg zich in de hutten en de kapitein kon ze niet weer op het dek krijgen. Een hond, die gebeten werd door een dier beesten, stierf kort daarna. Het schip was geladen met hout, waartusschen de beesten bepaald aan boord zijn gekomen. De kapi tein en de tweede stuurman hebben het schip alleen moeten binnenbrengen. Van 25 Febr.—4 Maart 1887. Geboren: Een dochter van W. J. Wiltenburg en A. F. Pijpeling. C. Quist en A. M. Janse. Ph. J. Wessels en S. H. Slager. zoon A. Koppens en M. A. Tuinman. Overleden: C. Haringx, 56 j., j.m. Als levenloos aangegeven: Een dochter van W. van Putte en A. Manni. op Dinsdag- 8 Maart 188?, 's avonds te 8 ure. Spreker: de Heer H. T. CHAPPUIS. AFDEELUfi Z1EBIKZEE. SOLISTEN: Mej. KEBBA BFJWDKÜSZang. de Heer JOH. STEESUMJArViool. O. A. MICHEESEATPiano. SLD. De LEDEN der Maatschappij' hebben op Diploma 1886/7 kosteloos toegang met ééne Dame. Dameskaarten f 0.99, te verkrijgen aan het Bureau. 'Plaatsbespreking 121 uur. Zij, die Leden der Maatschappij wenschen te worden, gelieven zich aan te meiden bij den Secretaris- Thesaurier DE JOIVGJË.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3