ll I If i t i fe: It Ml |;b' 1|S2 Men was ten einde raad, en vreeze en beving ltwamen over de huisgenooten. Het spookte! De hulp van een duivelbanner uit Friesland werd ingeroepen. Hij kwam. Hij achtte de toestand zeer bedenkelijk. Hij onderzocht op duivelbanners wijze deuren en vensters, kisten en kasten en bestreek ze met onaan genaam riekende zalven, 't Scheen dat de stank »den booze" niet kon afschrikken; althans de toestand bleef ongeveer dezelfde. Den predikant bij de Christelijk gereformeerden werd toen verzocht te komen, om zoo mogelijk raad en bijstand te verschaffen. Na vooraf gewaarschuwd te zijn om zich vooral niet van stok, jas en hoed te ontdoen, toog de man derwaarts, en de oorzaak niet bevroedende, gaf hij den raad te bidden: alleere verlost ons van den booze." Of die raad ook nog niet krachtig genoeg was, of wel dat de bewoners dien met nauwkeurig genoeg opvolgden, zeker is het, dat het bleef spoken. En zie! een kuiper uit G. moest noodwendig eenig werk op de boerderij verrichten. Al spoedig waren ook hem op dezelfde geheimzinnige manier zaag, boor enz. ontfutseld. Niet aan heksen en spoken geloovende, zwoer hij bij kris en kras, dat hij de voorwerpen wilde terughebben; misschien heeft hij stilletjes een oog in 't zeil gehouden, althans de man kreeg ten slotte een der dochters van den huize zoover, dat ze hem de voorwerpen van uit een verborgen hoekje "weer ter hand stelde. Het raadsel was opgelost. Wat echter die lieve Eva van nog geen '20 zomers bewoog om zoodanig te handelen, blijft een raadsel. »Men" zegt dat de vader, naar het. oordeel der lieve schoone, niet recht Christelijk genoeg leefde, en dat ze hem nu op deze wel ietwat zonderlinge manier trachtte te bekeeren. Kunst, Wetenschap en Letteren. Wijlen dr. J. F. C. R. Ranke, in leven hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, heeft zijne medische boekenverzameling aan de bibliotheek dier universiteit vermaakt. St. Ct. De proef, die Foucault in 1851 nam, om aan te toonen dat de aarde draait, is onlangs herhaald in de Saint-Jacques-toren te Parijs. Tal van hooggeplaatste personen waren getuigen bij deze proefneming. Op oen hoogte van 39 meter werd tusschen twee platen van platina een uiterst dunne stalen draad gehangen :aan het uiteinde waarvan een koperen kogel, voorzien 'van een stalen punt, bevestigd was. Deze slinger werd in beweging gebracht en de toeschouwers konden zien hoe de stalen punt in het zand, waarmede de "vloer bestrooid was, verschillende lijnen beschreef, die aantoonden, dat de richting waarin de kogel slingerde, telkens veranderde, hetgeen niet zou gebeuren, indien de aarde stil stond. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Sedert eenige dagen is voortvluchtig, met een bedrag van f 800 a f '1000, de huisknecht van eene dame aan de Mauritskade te 's Hage. Ook in Japan hebben aardbevingen het land ge teisterd. Een bericht uit Yokohama deelt mede, dat eeist een zwakke schok werd gevueld, maar hierop volgde een zeer lievige schok, de hevigste die men sedert twintig jaren in Japan heeft gehad, waarna de bewegingen van den bodem langzamerhand ophielden. Zooals daar meestal het geval is, werd de schok het hevigst waargenomen op de zoogenaamde Blutf, het liooger gelegen gedeelte van de stad, waar de woningen der Europeanen gelegen zijn, maar ofschoon de stoot heviger was, dan in langen tijd, is de schade toch niet zoo groot als die, welke door de aardbeving van 22 Febr. '1870 werd aangericht. De geheele duur van de aardbeving was ongeveer '10 seconden. Het is niet mogelijk de schade te berekenen. Het verlies aan Itostbaar iporcelein dat verbrijzeld is, aan meubelen en tapijten die door roet, stukadoorwerk en steenen beschadigd zijn, is in elk geval groot. Hoewel tal van lampen omvielen, is er toch gelukkig geen brand ontstaan. Volgens de Japansche bladen moet de aardbeving in Yokohama heviger gewrest zijn dan in Tokio. Later weiden er nog enkele zeer lichte schokken gevoeld, die evenwel geen schade aanrichtten, ofschoon de bevolking, er telkens lievig door weid verschrikt. Te Mareau-aux-Prés, een plaatsje niet ver van Orleans gelegen, was een zekere Severdy lid geworden van eene vereeniging, waarvan de leden zich door het onderteekenen van een stuk verbonden, om zich zonder eenige kerkelijke plechtigheid te laten begraven. Niet lang geleden overleed bovengenoemde Seveidy, na eene langdurige ziekte, gedurende welke hij her haaldelijk aan zijne vrouw te kennen had gegeven, dat het hem speet, lid van de vereeniging »Libre Pensée", zooals zij heette, geworden te zijn. In zijne ziekte werd hij dikwijls bezocht door den pastoor van het dorp, die hem op zijn sterfbed de laatste diensten der kerk bewees. Dit had plaats in tegenwoordigheid van tal van getuigen, die allen verklaarden, dat de stervende volkomen bewust was van hetgeen er met hem gebeurde. Op verzoek van de weduwe werd het lijk naar de kerk gebracht, waar een lijkdienst zou gehouden worden. Voor dat men evenwel met de plechtigheid begonnen was, drongen de leden van bovengenoemd gezelschap in de kerk en maakten zich met geweld van de kist meester, ondanks de heftige tegenstand, dien de geestelijkheid bood. Ofschoon hun de sleutels van het kerkhof geweigerd werden, wisten zij zich hiertoe toch toegang te verschaffen en begroeven zij het lijk zonder eenig vertoon in der haast. De pastoor van het dorp, die ook nog door een der rustverstoorders zwaar werd beleedigd, heeft een aanklacht tegen het gezelschap Libre Pensee" ingediend. In de wateren van Nieuw-Caledonië vindt men een vischsoort, die de Engelschen uduivelvisch" noemen. De visch is plat en breed en heeft in den vorm wel iets van onze zeetongen. De staart echter is driemaal zoo lang als het lichaam en is met scherpe stekels gewapend. Eeriigen tijd geleden werd een exemplaar van deze soort op de markt van Numea gebracht. De visscher, die hein gevangen had, meende den visch gedood te hebben, doordat hij hem een mes tot aan het hecht in het oog stak, maar toen hij het dier aanraakte, kreeg hij zulk een hevigen slag met de st-iart, dat zijn arm verschrikkelijk ontvleeschd werd. De ongelukkige leed vreeselijke pijnen en kon zich slechts met moeite naar het hospitaal slepen. Men vreest, dat de stekels van den visch vergiftig zijn. Te Nancy heeft een hevigen brand gewoed in de gebouwen van de medische faculteit. De brand, die in hei kabinet van natuurlijke historie uitbrak, heeft ook het laboratorium aangetast. Hoewel de bibliotheek en de instrumenten behouden bleven, is de schade toch aanzienlijk. De oorzaak, waardoor de brand is ontstaan, is niet bekend. Te Parijs keerde een zeker Cdes avonds huiswaarts, toen hij bemerkte dat hij gevolgd werd door drie personen, die er nog al verdacht uitzagen. Hij versnelde zijne schreden, zijne vervolgers deden hetzelfde. Toen er geen twijfel meer overbleef omtrent hunne be doelingen, belde de vervolgde aan het eerste het beste huis aan. Op dit oogenblikvielen de drie booswichten op hem aan en trachtten hem uit te plunderen. Op het hulpgeroep van den aangevallene kwamen eenige politie-agenten toeloopen. waarop de drie boosdoeners het op een loopen zetten. Een hunner, een oude bekende van de politie, die al onder tal van namen met haar te doen heeft gehad, heeft men weten te achterhalen. Voor den commissaris van politie gebracht, weigerde hij de namen van de twee anderen op te geven. Men vond een dolk en een schelklinkend fluitje bij hem. De heer Cis ernstig in de zij en aan den rechter schouder gewond. Een verschrikkelijken dood vond professor Lechevalier, leeraar aan de school voor schoone kunsten te Caen. Ongeveer negen uren des avonds ontstond in zijn atelier brand. De vlammen breidden zich zeer snel uit, zoodat de kunstenaar het raadzaam achtte zijne huis genooten in veiligheid te brengen. Zeer bedaard begaf hij zich naar het benedenvertrek zijner woning en bracht zijn dochtertje in veiligheid bij de buren. Daarna keerde hij in zijn atelier terug om nog te redden, wat te redden viel. Het vuur nam in dien tusschentijd echter zoo in omvang toe, dat toen hij zich wilde verwijderen de terugweg geheel was afgesneden. De afwezigheid van den kunstenaar werd verantwoord, doordat men dacht, dat hij zich met zijn huisgenooten bij een der geburen bevond. Toen in het nachtelijk uur de verbrande massa werd weggeruimd, vond men onder het puin de bijna onherkenbare brokstukken van het verkoolde lichaam van den ongelukkige. Zorg vuldig werden de gedeelten verzameld en in een laken gebonden ter aarde besteld. De materieele schade dooi de geheele verbranding van atelier en kabinet veroorzaakt, wordt geschat op 50,000 fr. De heer Lechevalier was een algemeen geacht ingezetene van Caen en als kunste naar zeer gezien. Buitenland. Italië. Kardinaal J a c o b i n i. Ludovico Jacobini, kardinaal en staatssecretaris der curie, is Maandagmiddag op 58-jarigen leeftijd, na een smartelijk lijden en langen doodstrijd, te Rome overleden. Jacobini werd den zesden Januari 1832 te Genzano in de Campagne geboren en werd reeds in 1862 tot pauselijk huisprelaat benoemd. In het concilium van het Vaticaan bekleedde hij in 1869 de betrekking van tweeden secretaris en was van toen af in het staatssecretariaat werkzaam, waar Pius IX spoedig Jacobini's diplomatischen aanleg opmerkte. Hij benoemde hein in 1874 tot aartsbisschop en in hetzelfde jaar zond Pius IX hem naar Weenen als nuntius, waar het hem gelukte de in Oostenrijk dreigende Cultur- kampf door zijn flinke houding in de geboorte te ver stikken. AJs gevolg van dezen goeden uitslag zond Leo XIH hem in 1879 naar Gastein, waar zijn min zaamheid op Bismarck een hoogst gunstigen indruk maakte. Dat men in het Vaticaan met den uitslag van zijn zending tevreden was, bewees zijne verheffing tot kardinaal en in het volgend jaar zijne benoeming tot staatssecretaris. Jacobini nam zijn leven zoowel als zijn ambt, van de beste zij,Ie op en behandelde opgewekt de moeielijkste staatszaken. Hij deelde met zijn broeder een aanzienlijk vermogen. Deze kleine, dikke, goedige man, die, niettegenstaande zijn gezondheid niet altijd volmaakt was, nooit den moed verloor, hield Leo XIII meer bezig met verhandelingen over de verschillende hoven, dan met beraadslagingen. Hij arbeidde zoo weinig mogelijk, maar sprak zooveel te meer. Hij was galant en beleefd, in één woord hij voerde eene be minnelijke politiek. Jacobini komt de roem toe den Paus verstaan, gesteund en geraden te hebben. De werkzaamheden vari Jacobini bij de onderhandelingen met Groot- Bi'ittannië over Ierland, in de betrekkingen tot Rusland, Zwitserland en Oostenrijk en zelfs tot België en Frarik- iijk en wel als bet voornaamste de verzoening met Pruisen en hot ingrijpen van den Paus ten gunste van het septennaat, dit alles, hoewel meer tut de politieke beschouwingen behoorende, laat ons toch een blik werpen in de energie van den zoo rustigen en kalmen man. Rusland. De uitslag der verkiezingen in Elzas en Lotharingen boezemt aan Russische bladen de bezorgdheid in, dat de rijkskanselier in het daar gelede» échec een voor wendsel zal zien oin op de Rijkslanden een régime toe te passen, dat tot een conflict met Frankrijk zou kunnen leiden. »De verzoeking zal voor den rijks kanselier zeer groot zijn", zegt de Novoie Vremya »maar hij zal zich ongetwijfeld bedenken met het oog op de afwachtende houding van het kabinet van St. Petersburg. De nieuwe politiek van Rusland, die hierin bestaat, dat men zich door de Bulgaarsche zaken niet laat afleiden van hetgeen in het Westen zal voorvallen, zal derhalve eene nuttige uitwerking hebben." De Nowosti voegt hieraan nog den duidelijken wenk toe, dat de heer von Bismarck, als hij den oorlog begint, noch te St. Petersburg, noch te Parijs onvoorbereide lieden zal vinden. Frankrij k. Het ontwerp op de belasting van het inkomen bepaalt, dat dit zal worden geschat en niet aan gegeven. De huurwaarde zal als maatstaf dienen. De genieenten worden, naar gelang der bevolking, in acht klassen verdeeldvoor Parijs is eene afzonderlijke klasse aangenomen. De minister wil voor de belasting geen vaste percentage. Telken jare zal bij de begrooting, naar mate der behoeften, de percentage vastgesteld worden. Ditmaal wil hij 1 pCt vari het vermoedelijke, of juister, bij berekening geschatte inkomen heffen. Te Parijs zal de bewoner van een huis, welks huur waarde minder is dan 500 fr., van de belasting vrijgesteld worden. In de gemeenten, die in de laagste klasse gerangschikt zijn, geeft eene huurwaarde beneden de 25 fr. vrijstelling- van de belasting. De minister raamt de opbrengst van de belasting voor het eerste jaar, dat is geheven naar 1 pCt., op 72 millioen. De afgevaardigde Ernest Lefèvre heeft bij de Kamer een wetsvoorstel ingediend betreffende de burgerlijke rechten der vrouw: tot wijziging van de artikelen 37, 402, 403, 404 en 442 Code Civil, zoodat de vrouw als getuige kan optreden in zaken den burgerlijken stand betreffende, voogdes kan zijn en deel uitmaken van den familieraad. Te Vierzon hebben weer 500 werklieden in ver schillende porseleinfabrieken den arbeid gestaakt. In sommige fabrieken eischen zij het afdanken van een der opzichters. Jn andere is het werk neergelegd, omdat het loon met 10 pCt. verminderd is. De werkstakers hebben eenige arbeiders aangerand, die geen gemeene zaak met hen gemaakt hebben. B e 1 g i e. De Nord schrijft naar aanleiding van de verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag: »Nu de aanneming van de militaire wet is verzekerd, moet men hopen, dat de Duitsche officieuse organen een einde zullen maken aan hunne alarmeerde ilemonstratiën. Indien de Fransche natie werkelijk met de oorlogszuchtige gevoelens was bezield, die men haar toeschrijft, zou zij het succes van de Duitsche regeering bij de verkiezingen met levendige ontevredenheid hebben vernomen. Het tegen deel heeft plaats gehad. De rijzing, die op de Parijsche

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2