ZIERIKZEESCHE COËRAMT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 19. Zaterdag 5 Maart. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterl'ik een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Z I E R I K Z E E4 Maart 1 8 8 7. Tot buitengewoon opzichter bij den bouw van een zelfregistreerenden getijdemeter aan het Westhavenhoofd te Zierikzee is door den Minister van W., H. en N. benoemd den civiel ingenieur H. van Gorsel te Rilland-Bath. Naar wij vernemen heeft Jhr. Mr. van Beyma thoe Kingma verzocht dat zijne benoeming tot griffier bij de arrond.-regtb. te Zierikzee zal worden ingetrokken. In de Looierstraat te Leiden kwam een troepje anti-socialisten voor de woning van een aldaar wonenden socialist. Deze hing daarop terstond het portret van Z. M. den Koning voor de glazen, dat door hem en zijne vrouw, ieder met een lichtje in de hand, werd bijgelicht. Dit was echter niet voldoende. De man moest op verlangen der menigte naar buiten komen, een liedje ter eere van den Koning zingen en een «Leve de Koningaanheffen, waaraan door hem voldaan werd. Hiermede was het volk tevreden. De burgemeester van Leiden heeft bij proclamatie alle samenscholingen verboden. Ook in Haarlem is het niet rustig meer. Woensdag middag kwamen troepjes jongens en opgeschoten knapen zich vertoonen voor de woning van den colporteur van het socialistisch blaadje Recht voor Allenin de Frankestraat, die voor zijn ramen het portret van den socialist Domela Nieuwenhuis had uitgestald. Later gingen zij, Oranjeliederen zingende, door de straten in den omtrek. In den avond zag men voor en in de nabijheid der woning eenige bekende leden der socia listische partij daar ter stede, alsmede een honderdtal nieuwsgierigen. Men zegt, dat een paar ruiten van gemelde woning zijn ingeworpen. De colporteur had het gordijn voor zijn winkelraam laten zakken. Tusschen 9 en 10 uur des avonds heeft een troep jongens, voorzien van de vaderlandsche vlag, bij eenige bekende sociaal-democraten, alsook in een paar tap perijen te Haarlem, ruiten ingeworpen, terwijl mede in een banketbakkerswinkel in de Jansstraat een groote glasruit werd verbrijzeld. De politie was den ganschen avond op de been, ten 'einde wanordelijkheden zooveel mogelijk tegen te gaan. Omstreeks tien uur zag de politie zich verplicht een 30-jatig man te arresteeren. Bij onderzoek bleek, dat deze een tamelijk groot stuk steenkool bij zich had. De groep, welke zich een paar uren door de stad al juichende had voortbewogen, ging langzamerhand uiteen, terwijl ongeveer elf uur de nieuwsgierigen in de Frankestraat en haar omgeving gaandeweg waren heengegaan en de vertooning hiermede als geëindigd kon worden beschouwd. Betrekkelijk het socialistisch schotschrift, dat voor, op en na 's Konings 70sten verjaardag werd verspreid en dat, óók in Rotterdam, een der redenen opleverde voor het optreden der bevolking tegen het onzalig drijven der sociaal-democraten, schrijft dr. H. Hartogh Heys van Zouteveen in het Vad. o. a., dat de inhoud van dat liederlijk geschrift gedeeltelijk letterlijk over eenstemt met een artikel in het orgaan der socialisten, van den niet eervol ontslagen ingenieur Roorda van Eysinga, die zich te Clarens in Zwitserland buiten het bereik van den Nederlandschen strafrechter houdt. De Hooge Raad behandelde Maandag de cassatie beroepen van P. van der Stadt en J. A. Fortuin, door het hof te Amsterdam veroordeeld tot 6 maanden gevangenis, wegens opzetting door gedrukte geschriften tot wederspannigheid. Het gold het bekende biljet, verspreid na het paling-oproer. Nadat de raadsheer- rapporteur rar. A. A. de Pinto verslag had uitgebracht, voerde mr. Z. van den Bergh, uit Amsterdam, een cassatiemidde! aan. Zijns inziens was art. 217 j°. 209 C. P. geschonden door aan te neinen, dat de inhoud der verspreide biljetten het karakter draagt van opruiing tot wederspannigheid tegen de gestelde machten. Pleiter concludeerde tot vernietiging van het vonnis. De conclusie van het Openb. Min. is bepaald op Maandag 14 dezer. Van verschillende zijden is afgekeurd dat aan Carl Werner, zonder strijd, door eene vereeniging eene Nederlandsche kampions-medaille is uitgereikt. De Sport bevat nu deze verklaring: De raad van beheer der Nederlandsche Sportclub verklaart hiermede, naar aanleiding der van verschil lende zijden gemaakte aanmerkingen omtrent de toe kenning van het championaat van Nederland aan den heer Carl Werner, dat die toekenning op een mis verstand berust, en dat hij den heer Carl Werner daarvan kennis zal geven. De Tw. Ct. meldt, dat de heer G. J. van Heek te Enschede, in den loop dezer week naar 's Hage zou vertrekken, om aan de commissie van enquête omtrent den toestand der Enschedesche arbeiders in lichtingen te geven. De heer F. Marckx, secretaris van het burgerlijk armbestuur te Maastricht, heeft een open brief in 't licht gegeven tot staving van zijne mededeelingen voor de enquête-commissie tegenover de bestrijding, die deze gevonden hadden in den open brief van den heer Louis Regout. Op last van het hoofdbestuur der Posterijen en in verband met een diefstal van postzegels enz. zijn depothoudeis van postzegels te Rotterdam verzocht, van particulieren geen zegels over te nemen, doch hen te verwijzen naar het hoofdkantoor. Te Oldeboorn gaat een adres rond aan den minister van justitie, waarin de oorzaken en het verloop der jongste ongeregeldheden aldaar worden uiteengezet, en dat dienen moet om tegenover de aanklacht, door ds. Homoet bij den minister tegen het openbaar gezag ingediend, als zou dit zijn plicht hebben verzaakt, des burgemeesters handelingen als volkomen correct te ver klaren. Onde.' de talrijke onderteekenaars komen ook voor de predikanten bij de doopsgezinde en bij de christehjk-gereformeerde gemeente. In het dorp E., in Drente, zou onlangs een jeugdig paar trouwen. Voor den ambtenaar van den burger lijken stand gekomen, stond de bruidegom links van zijne bruid. Op het verzoek zich om te keeren, plaatsten beiden zich met den rug naar den ambtenaar. De hoofdcommissie voor de Aprilfeesten te Amsterdam, heeft een premie van f 50 tot 10 uitgeloofd voor de beste ontwerpen voor eerepoorten en straatversieringen. Op het programma komt voor: een aubade door dui zenden kinderen voor het Paleis op den Dam. Een spiritistisch jaarverslag! Door de redactie der Spiritistische bladen wordt aan de «Spiritistische Broeders en Zusters" een verslag uit gebracht, waaraan wij het volgende ontleenen: »Wij begonnen het jaar met circa 300 inteekenaren op de Spiritistische bladen, waarvan ongeveer de helft een som van f 1 en daarboven bijdroegen in de kosten der uitgave. Met bijzondere erkentelijkheid vermelden we twee giften, de eene van f 75, de andere van f 50. Allengs is het aantal inteekenaren toegenomen en aan het einde des jaars werden ruim 500 exemplaren aan belangstellenden in 174 gemeenten van Nederland en 16 in het Buitenland verzonden. Het aantal conti* i- bueerenden nam echter niet in gelijke verhouding toe en van daar dat wij aan het einde des jaars, tegenover een uitgaaf van f 465.74l/2 slechts een ontvangst konden stellen van f 396,74." Omtrent de werking van goedkoope telegram-tarieven bevat de Ned. Sloompost deze belangrijke mededeeling »In 1865 bedroeg het aantal telegrammen in Engeland, bij een tarief van 60 cent voor een enkelvoudig bericht, 1,925,310, en in 1885 bij hetzelfde tarief 26,547,137. In 18851886, bij een tarief van slechts 30 cents, bedroeg het aantal berichten 47,508,509. Dit nieuwe tarief, in October 1885 ingevoerd, begint bevredigende financieele uitkomsten op te leveren." Naar men meldt heeft de minister van marine bepaald, dat op 's rijks marinewerven dienende werk lieden, die dit jaar hunne militieplichten moeten vervullen, bij- de zeemilitie zullen worden geplaatst. Het Katholieke Journal de Bruxelles zegt aan het slot eener korte levensschets over Multatuli Niemand kan, welke afwijkingen ook in Multatuli's leven zijn waar te nemen, ontkennen, dat hij een schrijver was van den eersten rang, zijn meening in zaken van godsdienst daargelaten; hij moest op andere wijze gewaardeerd zijn door het Nederlandsche volk, dat helaas, nimmer hart had voor zijne groote mannen. De geschiedenis van Oldenbarnevelt, van De Witt, van den dichter Vondel, van Hogendorp en van zoo vele anderen levert het bewijs daarvan. En zien wij in onze dagen niet een andere groote letterkundige beroemdheid, den dichter van het heerlijke «AyaSophia," dr. Schaepman, blootgesteld aan de meest onedele aanvallen Indien Multatuli veel gezondigd heeft, hij heeft veel liefgehad. Laat ons daarom hopen dat zijn dood in de vrijwillige ballingschap kalm geweest zij, en dat hij in vrede zij opgegaan naar zijn Schepper. Omtrent het vervoer van Multatuli's lijk naar Gotha, wordt aan de Frankfurter Zeitung geschreven, dat de heer Carl Gevers, commissaris van da Frankfurter Vereeniging voor Lijkverbranding, het lijk naar Gotha heeft overgebracht. De afdeeling Nieder Ingelheim had den heer Gevers, die reeds voor de 6e maal een lijkverbranding leidde, deze taak opgedragen. Deze lijkverbranding was de 402e in den lijkoven te Gotha. Hoorde men in de laatste jaren in het Wester kwartier gelukkig weinig meer van heksen en spoken, dezer dagen deed zich er toch nog zulk een geschiedenis voor, en wel op de Waarden, gemeente Grijpskerk. Bij den landbouwer B.aldaar, verdwenen kleeding- stukken, huiselijke voorwerpen enz. vóór en na op zeer geheimzinnige wijze. Bezocht iemand die woning, en liet hij stok of hoed in een onbewaakt oogenblik alleen, dan kon hij zeker zijn, dat men ze na lang zoeken uit een bedstede of ander zeer verborgen hoekje weer te voorschijn haalde. Vooral wanneer het hoofd des huizes wilde uitgaan, was steeds zijn schoeisel zoek. Zelfs wanneer men 's middags aan tafel met gesloten oogen en bovendien weggescholen achter de pet, een stichtelijk woord sprak, waren inmiddels zeer geheimzinnig lepels en vorken verdwenen. Van diefstal kon geen sprake zijn, want altijd werden, na lang zoeken, de voorwerpen overal, zelfs in de hanebalken, teruggevonden. De oorzaak was niet te ontdekken.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1