voor het arrondis- xièrx sement Zierihzee. 1887. No. 18. Woensdag 2 Maart. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. %fi;itikzi:i:si:iu: courant Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Cfc 411e stukken, de redactie betreffende, jyelieve men uiterl ik een A\*z voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKE\MA!V. ZIERIKZEE, 1 Maart 188 7. Voor een orgel in de kerk der Ned. Herv. Gem. te Bruinisse, is door den ambachtsheer f 300 geschonken. De heer Van 't Lindenhout te Neerbosch ontving goede tijding van de weezen, die onlangs naar Orange- City (N.-Amerika) vertrokken. Den 12den Maart ver trekken op nieuw eenige weezeri derwaarts. De 5 weesjongens, die naar Grand-Rapids vertrokken, zijn daar in goeden welstand aangekomen. Ze zijn met groote liefde opgenomen en geherbergd door den weezen- vriend, den heer Otte. Een dorpspredikant, die de gewoonte had met klok slag van elven zijn predikatie te eindigen, met de woorden «hieraan helpe ons den Hemel allen genadig. Amen!" behandelde eens de geschiedenis van Hainan. Terwijl hij juist in het vuur zijner rede de woorden uitsprak: «En wat was zijn loon? De galg!" sloeg de klok elf uur, en haastte hij zich dus direct daarop te laten volgen «hieraan helpe ons de Hemel allen. Amen Hamb. Börs. Halle heeft eenige bijzonderheden ontleend aan de protocollen betreffende de internationale spoorwegconferentie, welke den 19en en 20sten der vorige maand te Dresden werd gehouden voor het vaststellen der zornerdienstregeling. Daaruit blijkt dat de nieuwe verbinding LondenBerlijn, via Vlissingen, Oberhausen, Hanover en terug, zoodanig ingelicht wordt, dat het vertrek van Londen des morgens te 7 uur 15 min. en de aankomst te Berlijn den volgenden morgen te 7 uur 39 min. plaats heeft. Het vertrek van Berlijn is gesteld op 9 uur 31 min. des avonds en de aankomst te Londen den volgenden avond te 9 uur 30 n»in. (Iet traject Londen-Berlijn duurt dus nog slechts 23 uren 30 minuten, en dat in omgekeerde richting 25 uren 5 minuten. In de treinen van Vlis singen naar Berlijn en Hamburg zullen zich doorloopende wagens der eerste en tweede klassen bevinden. Voorts wordt vermeld, dat ter sprake werd gebracht het herstellen van den rechtstreekschen sneltrein van Nieuwe Schans over Groningen, Zwolle, Amersfoort naar Amsterdam, ter aansluiting aan den avond-sneltrein BremenOldenburg Nieuwe Schans. Bedoelde sneltrein heeft bestaan onder de zomer dienst-regeling van 1885. Ten dezen aanzien behield men zich eene beslissing voor. Door de Hollaudsche IJzeren Spoorweg-maatschappij werd voorgesteld rechtstreeksche aansluitingen, resp. sneltrein-verbindingen, tot stand te brengen tusschen Bremen, Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam, via Nieuwe Schans, Groningen, Stavoren, Enkhuizen. Daartegenover wilde de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen de noodzakelijkheid niet erkennen van lift inleggen van sneltreinen op de lijn Groningen Leeuwarden. Wèl verklaarde deze maatschappij zich bereid te onderzoeken, of het doel niet zou kunnen bereikt worden door den loop der bestaande treinen eenigszins anders te regelen. In de jaarlijksche nlgemeene vergadering van aandeel houders in Het Nieuws van den Dag, Zaterdag gehouden, bleek de netto-winst, beschikbaar voor de aandeelhouders, f 63.792 te zijn. liet voorstel tot liet uitgeven eener mail-editie van het Nieuws van den Dag werd door de vergadering goedgekeurd, en mr. G. van Tienhoven als commissaris herkozen. De militaire sportvereeniging zal dit jaar waar schijnlijk houden de volgende wedstrijden 1. 27 Maart te Amersfoort: Afstandsrit lengte pl.m. 66 k.m. Orn voor de prijzen in aanmerking te komen, moet de afstand in niet meer dan 6 uur afgelegd worden. Prijzen f 125, 50 en f 25. 2. 11 April, Breda. Militaire sportprijs over hinder nissen. Prijs f 100 en f 25. 30 Mei te Nijmegen. Idem. Prijzen f 150, f 50. 3. In Juni, waarschijnlijk aan De Bilt, snipperjacht met eind-wedloop; wedstrijd voor het schoonste en beste rijpaard en wedstrijd voor het beste springpaard. Prijzen voor den wedloop en voor iederen wedstrijd 50, f 20, 10. 4. Op een later te bepalen datum te Amsterdam twee hindernis-wedrennen. 5. In het najaar, op een later te bepalen datum, nog eene snipperjacht en een afstandsrit. »Een rijks-ontvanger" schrijft in het Dv. Z.-H.: Bij het opnieuw ingediend ontwerp ter uitbreiding van de vrijstelling van patentrecht tot de alleen werkende fabrikitnten, ambachtslieden en werkbazen, wordt de bestaande bepaling in de wet van 1819. volgens welke de vrouwen en kinderen, die hun mannen of ouders in de uitoefening van hun beroep behulpzaam zijn, niet onder het aantal werklieden worden medegerekeml, gehandhaafd, en alzoo ook de reeds bestaande onbillijk heid tegenover kleine werkbazen die met een paar knechts of leerlingen moeten werken, nog verder uit gestrekt. Een timmerman of metselaar bijv., in dit geval verkeeiende, zal ten plattelande nog altijd f 1,28 patentrecht te betalen hebben, en een vader met twee zoons zal finaal vrijgesteld zijn. Dat deze laatste niet van slechter conditie zal zijn dan de eerste, is, blijkens de memorie van toelichting, ook de zienswijze van de regeering. doch omdat de bestaande, verouderde patentwet van 1819 het tegen overgesteld beginsel schijnt te huldigen, meent de regeering, ofschoon in dat beginsel niet deelende, het toch nog verder in de toepassing te moeten uilbreiden. Is dat geen afdoend argument, en eene prachtige logica? Dat het wenschelijk zij, de onderwerpelijke wijziging van de patentwet tot stand te brengen, zonder aan eene verbetering van de nog vele andere gebreken dier wet te raken, kan worden toegestemd, maar in verband juist met dit onderwerp, zou het m.i. nu de geschikte gelegenheid zijn om ook de bepalingen be treffende het niet mederekenen van vrouwen en kinderen der patentpüchtigen onder het aantal hunner werk lieden te doen vervallen. Daardoor zou gelijkheid van druk tusschen de belastingschuldigen onderling be vorderd en tevens eenig equivalent voor de vrijstelling van de «alleen werkenden" gevonden worden. Uit Rotterdam wordt gemeld: Een Zaterdagavond op de Hoogstraat heeft altijd een bijzonder karakter. Er heerscht daar dan eene anders ongekende drukte en levendigheid. De werkman, die zijn weekgeld heeft ontvangen, gaat dien avond met moeder de vrouw mee, die hare inkoopen moet doen, of wel hij maakt op eigen gelegenheid of met een kameraad eene wandeling door de Hoogstraat, terwijl moeder de vrouw, alleen of niet de kinderen, haren weg gaat, die toevallig ook altijd haar floor de Hoogstraat voert. De dienstmeisjes, die voor haar »volk" boodschappen moeten doen, kunnen nooit nalaten een «slippertje" te maken door de Hoogstraat, en de wetenschap, dat men er vele aardige dienst meisjes vindt, is weder voor de jonge handwerkslieden en voor anderen eene reden om zich daar te laten vinden. Van die drukte maken natuurlijk allerlei kooplieden gebruik, om er hunne waren aan den man le brengen, en hunne aanwezigheid draagt er niet weinig toe bij om de opeenhoopingen van menschen te vermeerderen. Het gaat er vroolijk toe, als op een kermis, zoo'n Zaterdagavond in de Hoogstraat. De colporteurs van bladen, ook die van de socialis tische geschriften, ontbreken er nooit, evenmin als de bestellers niet groote borden. Zaterdagavond scheen het Hoogstraat-publiek als bij afspraak, besloten te hebben, de socialistische colporteurs niet langer in de Hoogstraat te dulden. Er werd onophoudelijk jacht op hen gemaakt. Nu eens werd er een «in de maling" genomen en tot mikpunt gemaakt van allerlei aardigheden en satyrieke uitroepen, terwijl men hem ten slotte dwong om in te stemmen niet vaderlandslievende kreten dan weder werd er een, die wat veel hazenmoed a an den dag legde, de halve stad doorgejaagd, straat in, stiaat uit, zoodat de man een doodschrik op het lijf had. Hier en daar ging het ernstiger toe, en nam het publiek eene zóó dreigende houding aan, dat de politie genoodzaakt was den colporteur onder haie bescherming te nemen, om ongelukken te voorkomen. Zoo gebeurde het. dat zoo'n colporteur, die brutaal van zich afsprak, nadat het publiek hem ernstig aangeraden had het rondventen zijner oproerige geschiiften te staken, zóózeer de woede tegen zich opwekte, dat men hem stellig doodgeslagen zou hebben, wanneer niet de politie hem ontzet had. Om hem aan de handen van het publiek te onttrekken, wilden de agenten liera tijdelijk opbergen in een der politie-bureaux, maar nabij dit bureau gekomen, wist hij de vlucht te nemen. Den geheelen avond ging dat zoo door, totdat de Hoogstraat van socialistische colporteurs was schoon geveegd. Wat de verontwaardiging des volks tegen deze lieden vooral heeft gaande gemaakt, is, dat zij in de laatste dagen bij hunne bladen ook een schandelijk schotschrift tegen den koning verkoopen. Dit wordt door het volk niet geduld, en vandaar dat deze lieden hier niet meer op de openbare straat veilig zijn. Ook vroeger is het herhaaldelijk gebeurd, dat zij vijandige oploopen achter zich kregen, en soms een duw, een trap of een klap opliepen, maar thans heerscht er eene zoo groote verbittering tegen hen, dat het in het belang der openbare orde en om moord en doodslag te voorkomen, geraden zal zijn, hun het verkoopen op de straat van hunne schotschriften te verbieden. Het volk laat zich in hetgeen het lief en dierbaar is niet beleedigen en honen, en schijnt vast besloten te zijn, de verdere verspieiding van de bedoelde geschriften, die alle peiken van het geoorloofde te buiten gaan, te verhinderen. Kan de justitie dat niet doen, dan zal het volk het zelf doen. In dezen geest kon men overal de verontwaardigde menigte de gevoelens zich hooien uiten. Dat de socialisten door hunne eigen ongematigdheid hunne zaak hebben bedorven, is zeker. Te Amsterdam is Vrijdag gehouden de algemeene vergadering der «Internationale Vereeniging tot ver betering van het lot der blinden, afd. Nederland." Het verslag luidt over het algemeen gunstig hoewel het aantal leden eenigszins verminderd is en thans bedraagt 53 honoraire en *100 gewone leden. De algemeene kas sluit in ontvangst en uitgaaf niet f 3816,31 en die van het comité Amsterdam met f 1886,36 y2; de eerste wijst een voordeeiig saldo aan van 1688,31, de laatste van f 1072,36 '/2. De kosten van hot in 1885 gehouden «Blinderi-Lelirer Congres" beliepen f 6882 25, de ontvangsten f 7612,14; het batig saldo van f 729.89 bleek echter niet voldoende om de uitgave van het verslag van dat congres te be strijden, zoodat het ontbrekende is aangevuld uit de reservekas, oorspronkelijk bestemd voor de centrale kas te Parys. Daar in den loop van 1886 de ver-

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1