f is J!" vM I i'1 Met instemming lezen wij het volgende in den Standaard De verschrikkelijke dagen van Juli des vorigen jaars liggen ieder inwoner van Amsterdam nog versch in het geheugen. Nog zijn de ontzaggelijke wonden, toen geslagen, niet geheeld, of weer is Amsterdam het tooneel van volksoploopen, die de bedenkelijkste gevolgen kunnen hebben. Wel keert het volk zich niet tegen de over heid, maar tegen hen wie het blijkbaar minder welge zind is dan men aanvankelijk vermoeddetegen de socialisten doch hoeveel koninsgezindheid men ook bij deze beweging kan onderstellen, de uiting daarvan op deze wijs verdient volle afkeuring. Toch mag niet vergeten worden, dat de storm, thans geoogst, opschiet uit den wind, die met. een volharding, een betere zaak waardig, werd gezaaid. De meer dan vuile, de verschrikkelijke taal, die, ook in de laatste dagen, tegen al wat niet-socialistisch was, uitgebraakt werd, overschrijdt de grenzen, die het ruimst waren getrokken. Met zóó ruwe hand werd wat Neêrlands volk nog heilig en dierbaar is, aangerand, dat het geen verwondering kan wekken, dat de ver bittering een hoogte bereikte, zooals wel zelden werd aanschouwd. Is uit der socialisten optreden de moedwil te ver klaren, rechtvaardigen kan geen weldenkende wat in de laatste dagen gebeurde, Die baldadigheden verdienen te meer afkeuring, omdat ze bedreven worden onder de schaduw van de Oranjevlag, die door zulke hande lingen wordt bezoedeld. De volksheerschappij", door velen zoo zeer gewenscht, heeft juist hun, die er 't ijverigst naar verlangden, een zeer ernstige waarschuwing gegeven en zich van haar donkere zijde doen zien. Dit worde niet vergeten. Over het carnaval te Maastricht wordt aan het Utr. Dagbl. geschreven Van het eene feest, dat van den 70s ten geboorte dag des Konings, zijn wij bijna zonder pauze, in het andere vervallen, en wel in het volle carneval. Mom us" heeft de jaarlijks terugkeerende pret op de traditioneele wijze ingeschoten met tweemaal XI kanon schoten, die j.l. Zondag '12 uur op het Vrijthof door den artilleur" der sociëteit zijn afgevuurd, ter wijl de rood-vvit-groene vlag aan het locaal uit gestoken was. liet mag wel gevraagd worden, of er onder die joelende, zingende en dansende, gemaskerde en onge maskerde carnevalvierders één is, die de beteekenis van den naam zelfs weet. Carne vale! vleesch, vaar wel! Ik verzeker u, dat zich niemand om die beteekenis bekommere in deze drie dagen vóór Aschwoensdag integendeel, carneval beteekent voor de Limburgers veeleer: uitgelaten pret, dansen van Zondagavond tot Dinsdagnacht, eene allemans-virtuositeit op mirliton, ratel, rommelpot en meer andere gehoortergende in strumenten, welker muziek begeleid wordt door de speciaal voor deze gelegenheid tot den fausset-toon opgevoerde stemmen der gemaskerden, en last not least een niet onbeduidend getal pottekes bier meer dan het gewone. En toch, ik heb het reeds vroeger bemerkt, zelden geschiedt er iets onvoegzaams in die dagen; hoogst zelden is het noodig. dat de sterke hand des gerechts zich menge in het spel. De Lim burger kan vroolijk zijn, zonder tot het onbehoorlijke over te gaan; hij houdt van «gekheid, mer niet boeten de schroain", zooals ook het devies van Momus luidt. Zoo iemand in allen ernst vroeg, of de politie te Maastricht goed is, het zou vrij lastig zijn, dien vrager een juist antwoord te gevenniet dal er zooveel op de politie valt aan te merk. n, maar ze heeft hare sporen nog niet kunnen verdienen. Ik spreek natuurlijk niet van de gevallen, dat een enkele agent eens alleen, of met de hulp van een collega, een wat te sterk laveerend persoon naar de politiewacht moest brengen, maar van een optreden der politie als corps, dat is hier nog nooit noodig geweest. Gelukkig ook, want bij de vrij groote fabrieksbevolking, die wij hier hebben, zou het er treurig uitzien voor het handjevol politie, dat thans voldoende is om de rust te bewaren. «Rikiki, en dich kins mich neet (je kent mij niet)!" joelt een troepje gemaskerden, twee zwarte domino's, een pierrot en een man als vrouw gekleed en met eenige aardappelzakken toegetakeld, door de slechts flauw verlichte Breestraat. Ze nemen de geheele breedte van de straat in beslag en hollen naar het Lieve Vrouweplein. Een arme vrouw, met een in lompen gehuld kindje op den arm, die hare gewone standplaats op den hoek der Heerenstraat heeft, komt een paar passen naar voren en stelt zich voor het uitgelaten viertal met de woorden: »Um Godswil, hieren. géf mich get!" Willig of niet, de vier springers moetert wel staan blijven, de vrouw staat hen vlak in den weg. Alloh, jongens, eeder get (wat)!" zegt de pierrot, en meteen haalt hij een paar centen uit zijn een maal wit kleedingstuk met verbazend groote roode knoopen. De domino's, waarvan de een, de fat, er zelfs een oud stuk portemonnaie op na houdt, volgen zijn voorbeeld, en de gerokte zakkendrager heeft ook zoo lang gezocht en gewrongen, totdat hij een muntstukje voor den dag haalt, dat der vrouw in de hand wordt geduwd. »Rikiki, en dich kins nich neet!" daar hollen ze weer voort en zijn al vergeten, dat ze weldeden. De arme vrouw is ook verdwenen voor van avond had ze brood, en morgen zijn er broodkaarten van Momus te krijgen. Niet minder dan 3000 worden er uit gedeeld en daarbij 600 hectogram koflie Toen voor eenige dagen de Zais-sluier werd opge heven, in de enqnête-cornmissie, over Limburgsche toestanden in zake het fabriekswezen, toen is menigeen teruggeschrikt voor het beeld der waarheid, en menigeen kreeg een gloed van schaamte en verontwaardiging op het gelaat. Gelukkig, dat men gerust een tipje kan lichten van den sluier, die over het volkskarakter gespreid is; daarvoor behoeft men zich hier allerminst te schamen Benoeming-en, Besluiten, enz. Door Z. M. den Koning is op verzoek eervol ontslag verleend aan mr. C. J. Pické, als burgemeester van Middelburg. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een vreeselijke brand heeft in de vorige week in Dagsburg, nabij Saarburg in de Vogesen gewoed. In korten tijd werden 87 huizen, waaronder het post kantoor, in de asch gelegd. Meer dan '100 huisgezinnen zijn zonder woning. De eenige spuit was bevroren en weigerde haar dienst. Eerst tegen den morgen kwam er hulp. Al het vee en het huisraad is verbrand, zoodat de schade bijna een half millioen mark bedraagt. De keizer en de keizerin hebben reeds aanzienlijke sommen gezonden tot leniging van den nood. Men denkt dat een bekende dronkaard door groote na latigheid, de oorzaak van dezen ramp is, en heeft hem gearresteerd. Te Northampton in Engeland is na de opvoering van eene opera de schouwburg afgebrand. Toen het gebouw reeds gesloten was, werd men een sterke brandlucht gewaar en men bemerkte, dat op het tooneel brand was uitgebroken. Er weid dadelijk alarm gemaakt en de brandweer was spoedig op de plaats des onheils aanwezig. Met veel moeite gelukte liet deze, het grootste deel van de zaal te behouden. Het orchest, een deel van het parterre en een groot ge deelte van het dak wei-den evenwel een prooi der vlammen en de rest van het theater heeft veel dooi water en rook geleden. Het g«-bouw, dat voor een van de fraaiste schouwburgen van Engeland wordt ge houden, was eerst drie maanden geleden geopend. In de Apolio-zaal te Rome bewogen zich onlangs op een avond tal van gemaskerden. De markies Dorne- nico werd geboeid door de slanke verschijning eener jonge dame, die als bloemenmeisje verkleed was. Hij ovei reedde haar met hem naar een restaurant te rijden. Voor het restaurant aangekomen draalden de passagiers met uitstijgen en de koetsier kwam van den bok om te zien of er iets was gebeurd. In het rijtuig bevond zich slechts de markies, die bewusteloos op den grond lag. Tuen hij, weder bij kennis was, verklaarde hij, dat de gemaskerde hern eensklaps om den hals was gevallen en hem bijna had gewurgd. De beurs van den markies, inhoudende 1500 francs, was spoorloos verdwenen. De oude millionnair Junot, een Parijsch woekeraar, die in de studentenwereld altijd »papa Shylock" ge naamd wordt, heeft een 18jarige dochter, wier schoon heid te Parijs spreekwoordelijk is geworden. Junot hield het meisje bijna in gevangenschap en was rade loos toen zij hem hare neiging voor den concertzanger Bamberger bekende. Ondanks alle waakzaamheid ge lukte het Shylock's dochter de vorige week het vaderlijk huis te ontvluchten, bijna een half millioen in papieren van waarde, geld en juweelen medenemende. De mil lionnair heeft het gerecht in kennis gesteld en ver klaard, dat niets hem zal weerhouden haar, als zij gevonden wordt, wegens diefstal gerechtelijk te laten straffen. Omtrent de aardbeving, welke in het zuiden van Frankrijk en het noorden van Italië heeft gewoed, wordt uit Nizza gemeld Twee schokken van aardbeving werden Woensdag ochtend te 6 ure alhier gevoeld. Een groot aantal huizen wankelde; van vele zijn de muren gescheurd en eenige zijn zelfs ingestort. De onsteltenis was algemeen. De bewoners ontvluchtten ten halve gekleed hunne huizen en begaven zich op straat of bij honderden naar de omstreken der stad. Men zag in de straten vrouwen geknield hare gebeden ten hemel opzenden. Verscheidene personen weiden gekwetst door het puin dei' ingestorte huizen. De toevloed van vreemdelingen, voornamelijk van Engelschen, is op dit oogenblik ontzaglijk groot te Nizza; eerrigen hunner, door een panischen schrik bevangen, maken overhaast toebereidselen tot vertrek. De schokken van aardbeving weiden ingelijks gevoeld te Monaco en Montecarlo, alwaar rotsen ver-plaatst werden; een gedeelte van den steilen oever is ingestort. Men had zich eenigszins ongerust gemaakt over den prins van Wales, die thans in deze streken leist. Op een telegram van koningin Victoria werd echter een geruststellend antwoord ontvangen. De prins bevindt zich thans te Cannes en heeft geen gevaar geloopen. Men had te Nizza den vorigen dag juist het bekende bloemen feest gevierd. Maar 't weer had toen ook al niet meegeholpen. De zon had zich den garischen dag schuil gehouden achter loodkleurige wolken, zoodat er weinig werk was gemaakt van de kleeding. Daarbij waren de bloemen dit jaar schaarsch en niet zeer fraai, mede een gevolg van het gure weder der laatste weken. Het feest was dan ook niet zoo opgewekt en zoo weelderig als in vorige jaren. Toch hadden alle hooge gasten, die aan de Riviera verblijf houden, er aan deel genomen, o. rn. de prins van Wales met zijn zoon George, die bij deze gelegenheid een hulde ontvingen in den vorm van een waren regen van bloemen. Ook te Toulon, Cannes, Avignon, Bésèges en in verscheidene andere plaatsen van Provence wei-den de schokken gevoeld. Te Nizza zijn eenige huizen ingestort, terwijl van vele andere de daken met geweld naar beneden kwamen en drie personen onder de puin zijn begraven. Te Menton moeten vele personen gedood en gewond zijn. De spoorwegdienst is gestaakt, totdat de tunnels zullen zijn onderzocht. Tot Livorno en Milaan werd men de aardbeving gewaar. Te Toulon hielden de schokken twaalf en vijftien seconden aan en gingen van het westen naar het oosten. Te Cannes duurde de eerste schok, welke het hevigst was, een minuut, terwijl de beide volgende minder ster k waren. Velen vluchtten naar het zeestrand. Te Turijn, Genua, Pavia en Savone weiden de schokken heviger gevoeld dan in Frankrijk. Te Savone stor tten verscheidene huizen in en weiden elf personen gedood. Ook te Coni, Oneille, Noli en andere plaatsen van Piémont stortten de huizen in en zijn verscheidene personen gedood of gekwetst. In de particuliere kapel van den kardinaal-staats secretaris Jaeobiui in het Vaticaan werd 16 dezer het huwelijk ingezegend van de nicht des kardinaals, Octavio Jacobini, met signor Angelo Alihrandi. Uit het Vatikaan begaf het bruidspaar zich met de ge tuigen en gasten naar den ambtenaar van den burger lijken stand op het Kapitool, om het burgerlijk huwelijk te doen sluiten. In de daarvoor bestemde zaal was bij de daarmede belaste ambtenaars ook de klink Martinori, die dadelijk reeds de aandacht trok door de gasten op ongepaste wijze tot stilte te ver manen, en toen hij daarover berispt weid, luide ver klaarde dat hij niet schrijven kon als allen tegelijk praatten. Plotseling stond hij toen op, nam een der lessenaars, waar-op de registers van den burgerlijken stand lagen, en wierp die naar het hoofd der bruid; gelukkig vloog hij daarover heen, doch trof een dei- achter haar staande bruidsmeisjes. Toen nam Mar tinori het register zelf, wierp het op den grond en brak een der zware koperen kandelaars. Men stelle zich de ontsteltenis voor van alle aanwezigen. De plotseling krankzinnig geworden man werd niet moeite in be dwang gehouden en in een naburige zaal moesten de formaliteiten hervat worden. Zoodra de burgemeester van Rotwe, vorst Torlonia, het gebeurde vernam, haastte hij zich, daarover bij de betrokken peisonen zijn verontschuldigingen te gaan aanbieden. In de EksloÖrmond heeft een ernstig tumult plaats gehad tusschen kommiezen en smokkelaars, welke Jaatsten met messen gewapend de eersten te lijf gingen. Aan de onverschokken houding der kommiezen, die, zonder van hunne vuurwapenen gebruik te maken, de woestelingen in bedwang wisten t.e houden, is het te danken, dat geen groote ongelukken gebeurd zijn. Een net gekleed heer trad dezer dagen een bakkers winkel te Berlijn binnen, en zei: »er zijn tegenwoordig valsche twintigmarkstukken in omloop! ik heb een toetssteen bij me. waarmede ik de echiheid der goud stukken bewijzen kan." De vrouw van den bakker, die zich alleen in den winkel bevond, was door deze mede- deeling zeer ontsteld, nam haastig twee twintigrnark- stukken uit de toonbanklade en reikte ze den vreemdeling over, om ze te beproeven. Deze wreef de muntstukken met zijn toetssteen, wees de beangste vrouw op het verschil van kleur van haar gouden trouwring, stelde een onderzoek in de lade in en ging eindelijk heen. Nu eerst bemerkte de bakkerin, dat de goudtoetser een goudstuk meegenomen had, op welks echtheid niets aan te merken viel. b

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2