ZmiIKZIHSClE COURANT. voor het arrondis- sement Zierikzee. 1887. No. 17. Zaterdag 26 Februari. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct llle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dasf voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. IIKUVSIAIV. ZIE RIK ZEE, 2 5 Februari 1 8 8 7. Een schutterplichtige te Schiedam, die zich vóór 1 Juni 1886 voor den schuttersdienst moest aanmelden, deed die aangifte op 1 Juni en werd, wegens te late aanmelding, met 15 boete gestraft. Hij betaalt de boete, doch men verzuimt de qnitantie te zegelen. Daarop volgt een aanklacht, en den schuttersraad wordt een boete van f 25 opgelegd. Als een zeldzaamheid wordt medegedeeld, dat een kind van een werkman in de Koningstraat te Utrecht, den lOen dezer geboren, reeds na den derden dag van de geboorte twee ondertanden vertoonde. De prinses van Zweden, die sinds eenigen tijd te Amsterdam vertoeft, heeft zich door de bekende «Nicht van Mees" laten onderrichten in het wafel bakken. De koningin van Engeland heeft ook HH. MM. den Koning en de Koningin doen gelukwenschen met den goeden afloop van het ongeluk op Zaterdag jl. Uit Amsterdam wordt gemeld: Binnen twee maanden tijds is achter het Rijksmuseum het gebouw verrezen, bestemd voor de voedings-tentoon- steliing. Het gebouw, dat 1 Maart moet opgeleverd zijn, is, op het front na, reeds thans gereed. Dit front word in moderne renaissance (geïmiteerden baksteen en hardsteènen banden) opgetrokken en belooft zeer karakteristiek te worden. Nadat het gebouw is opgeleverd (om eerst te dienen voor de tentoonstelling der Maatschappij van plantkunde), wordt met de be bouwing van het door C. Springer ontworpen oud- Hollandsch marktplein aangevangen, gelijk men weet, zullen daarin winkels, eet- en drinkhuizen gevestigd worden, en zal het plein de eigenlijke ontspanningsplaats, bij de tentoonstelling behoorende, vormen. Midden op het plein verrijst dan ook de muziektempel. Iedere firma, die met de commissie der tentoonstelling eene overeenkomst sluit tot het houden van de eene of andere inrichting op dat marktplein, verbindt zich daarbij, de bovengenoemde ontwerpen van Springer te volgen. Het denkbeeld schijnt wel in den smaak te vallen althans voor de stichting van verscheiden inrichtingen op het marktplein is reeds besloten. De «kermis" (fancy-fair of jaarmarkt) gedurende drie dagen in. het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam gehouden, ten voordeele der kinder vncantie-koloniën, heeft, naar men zegt, f 25,000 opgebracht. Alleen de vorige week Vrijdag werd er f 17,000 ontvangen. Te Maastricht bracht men dezer dagen een pasgeboren kind in de kerk om te worden gedoopt. Bij het openslaan van het doopkleed bemerkte de geestelijke, dat het kind op weg naar het kerkgebouw den geest had gegeven. De katholieken in Nederland zullen den paus bij gelegenheid van zijn gouden priesterfeest een album aan bieden, dat onder den naam van «Neerlandia Catholica", een aanschouwelijk beeld zal geven van de ontwikkeling van het katholieke leven in Nederland. Het album zal worden gedrukt, op oud-Hollandsch papier, met Elzevier- en oud-llollandsche letter, met roode initialen en randen. De tekst zal op verscheidene plaatsen worden opgeluisterd door wapens en afbeeldingen van merk waardige instituten. Het hoofd-exemplaar, dat den paus wordt aangeboden, zal worden versierd met ongeveer twaalf miniaturen op perkament, door ver schillende Nederlandsche kunstenaars te vervaardigen, die daartoe werden uitgenuodigd. De miniaturen zullen zoo volmaakt mogelijk worden gereproduceerd, en de zoo verkregen afdrukken zullen strekken tot opluistering van de overige exemplaren. Multatuli's lijk is naar Gotha vervoerd en aldaar verbrand in den lijkoven der Duitsche Vereeniging voor lijkverbranding. Hij is overleden aan de gevolgen van een hevigen aanval van asthma, waaraan hij in de laatste jaren leed. De uitgevers der N. R. Ct. loven twee honderd gulden uit voor dengene, door wiens aanwijzing ge vonden wordt de schrijver of drukker van het valsche bulletin, dat op 's Konings verjaardag ten name van de N. R. Ct. verspreid is. Het blad bevat een afdruk van het handschrift van een paar der adressen, omdat dit tot het ontdekken van den dader zou kunnen leiden. De Amst. deelt omtrent de volksoploopen te Am sterdam mede Zaterdagavond verzamelde zich eene menigte voor het huis van Fortuyn in de Tuinstraat, en trok een troep «hop hop hop, hangt hem op" zingende, voorbij zijn huis. Deze troep stond onder aanvoering van den bekenden «Malle Marten", colporteur van het Vliegend, Bladen van een kleinzoon van Mensch uit de Willem- straat, die in oranje-costuum gekleed was. Af en toe trok deze troep voorbij het huis. Dit duurde tot tien uur* ongeveer, toen eene ruit weid ingeslagen. Daarna vervoegde zich een rechercheur ten huize van Fortuyn met de vraag «of er ook assistentie gewenscht was." Deze gaf ten antwoord, dat er samenscholingen voor zijn huis plaats hadden en dat het de plicht der politie was, deze te verhinderen. Zondagmiddag te vijf uur begon het volk onder het zingen van bovengenoemd liedje weer zich te verzamelen. Het straatrumoer nam toe. Des avonds kwam er een aanbod van het bureau van politie of Fortuyn met de zijnen, wanneer hij zich niet veilig genoeg in zijn huis gevoelde, ook in dat bureau zijne toevlucht wilde nemen. Deze gaf ten antwoord «dat hij zich veilig genoeg gevoelde, omdat hij wist, dat de politie haar plicht zou doen door het beschermen van personen en eigendommen." De politie heeft toen, vooral na middernacht, met eenige agenten in de Tuinstraat gepatrouilleerd. Ook Mater, penningmeester van de afd. Amsterdam van den sociaal-democratischen Bond, woonachtig in de tweede Boomdwarsstraat, kreeg op beide avonden nu en dan oploopen voor zijne woning. Eenmaal zelfs drong men naar binnen om hem er uit te halen het volk ging echter terug op de verklaring van eene vrouw, dat hij niet thuis was; de politie trad hier niet handelend op. Als eene der aanleidingen tot de opstootjes te Amsterdam tusschen socialisten en Oranjeklanten ver meldt de Amst. Ct., dat de socialisten aan laatst genoemden verweten, dat zij hun brood gegeten hadden en zich nu met Oranje hadden gesierd. Een der socialisten zou zelfs eene ruit voor eene versierde woning hebben ingeslagen. Aan de N. R. Ct. wordt nog nader gemeld omtrent het opstootje op het Waterlooplein. Te '10 ure 30 min. kwam de troep anti-socialisten weder zingende uit de Jordaan langs de Leliestraat en Kalverstraat op het Waterlooplein, waar een paar de deur van Penning's woning openden, wat tot een groot tumult aanleiding gaf. Nauwelijks bemerkten de socialisten daarbinnen, dat hunne antagonisten weder waren aangekomen en poogden binnen te dringen (wat de politie niet kon verhinderen), of uit een revolver van binnen vielen eenige schoten, waardoor, voor zoover bekend, een persoon aan de hand werd gewond. Nu was voor de politie de tijd gekomen om tegen deze eigendunkelijke wijze van verdediging- handelend op te treden. Toen Penning, na daartoe gesommeerd te zijn, weigerde open te doen, werd geweld gebruikt en de glazen voordeur over de geheele breedte van het perceel ingetrapt, waarop de menigte daarbinnen met de sabel naar buiten werd gedreven, terwijl er, zooals gemakkelijk te begrijpen valt, niets dan eene ruïne overbleef, en enkele personen gearres teerd werden. De personen, die uit Penning's woning vluchtten, werden ook nu weder alles behalve vriendelijk door de wachtende menigte ontvangen. Triumfantelijk trok de troep weder zingende af, die zich juist te 1 uur door de Spuistraat en Molstraat bewoog naar de Jordaan. Men zegt, volgens de H. Ct., dat aan Bos, een boekhandelaar en socialistisch colporteur in de Hazen straat te Amsterdam, waar de ruiten ingegooid zijn, door zijn huisheer de huur is opgezegd en dat meer opzeggingen zullen volgen, daar de eigenaren weinig geneigd zijn, de kosten te dragen van de schade, die aan de woningen der socialisten worden toe gebracht. Een Amsterdamsch blad, dat altijd erg lief is. voor de sociaal-democraten, meent dat de politie in de hoofdstad gedurende de laatste dagen bedenkelijk partij trok voor de Oranje-klanten. Dit beweren hindert mij geweldig zegt Dixi in het N. v. N. aangezien ik mijn oogen en ooren heb gebruikt: Zaterdagavond keerde ik omstreeks 9 uur terug van een bezoek in den Jordaan, waar het volk uit eigen beweging zijn Oranjehart op kenschet sende wijze lucht gaf. Aan de brug over de Prinsen gracht gekomen, trof een krachtig gezang mijn ooren. Uit de Tuinstraat, de woonplaats van een der over moedigste socialisten, naderde een bende, onder aan voering van een blijkbaar daartoe afgerichten «jongeling" en weldra onderscheidde ik den volgenden zangtekst Over een jaartje dan vieren wij feest (bis) De roode boven (bis) Leve Nieuwen huis Weg met Oranje, leve Nieuwenhuis! (bis) De roode boven (bis) Leve Nieuwenhuis! Dit tartend gezang werd afgebroken door den kreet: «Leve de jongelingsvereeniging!" Die veelbelovende «jongelingen" aan buis en pet versierd met rood, trokken langs den Nieuwendijk, door de Kalverstraat. In de Kalverstraat vestigde ik de aandacht van twee politie-agenten op dat verre gaand brutaal en onbekookt vertoon. De kwajongens bleven ongemoeid. Waren die agenten soms socialisten vrienden? Zoo niet, dan vervalt de nieening dat de politie den schijn van partijdigheid op zich laadde. Wat ik zag, machtigt mij aan te nemen, dat de socialisten met hun roode linten en hun overmoedig gezang ergernis gaven en daarvan de gevolgen onder vonden. Welnu, in het Volkspark zijn z ij baas en bekomt het slecht aan allen, die niet met hen mee praten: thans ondervonden ze, hoe het volk, dat het Volkspark niet bezoekt, over hen denkt. Het volgende telegram is bij de Tweede Kamer ontvangen Aangenomen te Djocja, 23/2 1887, te 10 u. 55 m. v.m. Tweede Kamer Staten-Generaal. Hague. Vroeger oordeel loslatende, verzoeken eerbiedig dade lijke intrekking Staatsblad 77 No. 112 eenig middel bezwering crisis; onthoudt ons 35 procent koers-avans; export derft jaarlijks 67, nationaal ver mogen Indië 14 millioentoestand onhoudbaar. Vereenigingen landhuur Vorstenlanden. De wet, de gouden standaard munt in Indië invoerende.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1