Buitenland. Kunst, Wetenschap en Letteren. De beroemde glasberg in het Nationaal park (Noord- Ameiika) is voor korten tijd door professor Iddings tot het voorwerp van zijne geologische nasporingen gemaakt. Deze berg of klip, zooals hidings dit natuur wonder noemt, is een hoogte, die l/2 Engelsche mijl lang en '150 tot 200 voet hoog is, en geheel bestaat uit glas, dat dezelfde eigenschappen heeft als het kunstmatig gevormde glas. Deze glaslaag heeft een dikte van 75-50 voet; de poreuse en puimsteenachtige oppervlakte is gedeeltelijk verweerd. Opmerkelijk zijn de prismavormirigen aan den zuidelijken uitloopei' van de hoogte. De kleur van het glas is gedeeltelijk donker zwart, heibruin, purperkleurig en olijfgroen. Wanneer deze glasmassa door de zon beschenen wordt, levert zij een prachtig, oogverblindend schouwspel op. Het Nationaal park. het eigendom van de Vereenigde Staten, is wel het merkwaardigste stuk land der aarde, dat men nog gevonden heeft. Daar men nu spoedig met den spoorweg daarheen zal kunnen komen, zullen duizenden er heen reizen, om al de natuur wonderen van dit park te bezichtigen. Van New-York kan men er nu reeds in 5 dagen komen. Ongelukken, Kampen, Misdaden, enz. Een Duitscher, zekere F., thuis behoorende te Frank fort a/d. Main, raakte te Parijs in kennis met drie dames der demi-monde, die hem zoozeer vertrouwden, dat zij hem, toen hun geld op was, hare ju woelen armbanden enz., ter waarde van 25,000 fr., toever trouwden om te verkoopen. F., verdween met deze schatten, doch keerde niet terug. Uit Duitschland kregen zijne vriendinnen een brief, dat hij verplicht was geweeest Frankrijk te verlaten, dat hij geen dief was, maar geld noodig had en dit later wel zou teruggeven. Natuurlijk hebben de dames een klacht tegen F. ingediend. Zelfmoord van een millionnair. Een millionnair, Johann Kohier, heeft zich dezer dagen onder den trein van Straatsburg geworpen omdathij van honger stierf. In een dorp van den Elzas woonde een arm werkman, Kohier genaamd. Voor eenigen tijd kreeg hij bericht, dat een zijner betrekkingen als generaal in Engelschen dienst in Indië was overleden en hem als eenig erfgenaam een verbazend gioot fortuin naliet. Het geld was in de Treasury te Londen gedeponeerd en op zijn inzending der bewijsstukken werd gemeld, dat alleen de rechtbank het kon op- eischen. Hij bezat geen geld om levensbehoeften te koopen om dus met advocaten en zaakwaarnemers te gaan werken was geen denken aan. Een menschiievend zaakwaarnemer, die dacht hier een goeden slag te kunnen slaan, bood hem een kleine som geld om afstand te doen van zijne rechten op de erfenis. Kohier weigerde en ontmoedigd en wanhopig maakte hij op de bovengemelde wijze een eind aan zijn leven. Het dorpje Gordona, bij Chiavenna in Lombardije, was niet in staat de belasting te betalen en daarom zou er beslag worden gelegd op het geheele dorp. Om dit plan ten uitvoer te brengen, verscheen er dezer dagen een deurwaarder in het dorp, vergezeld door twee politie-agenten en eenige belastinggaarders, maar nauwelijks wilden de beambten met hun werk beginnen, of ze werden door de inwoners niet zoo'n hevige hagelbui van steenen begroet, dat ze overhaast naar Chiavenna moesten terug trekken. De bevolking van dit stadje maakte evenwel gemeene zaak met die van Gordona en in een oogenblik was het belastingkantoor bestormd, geplunderd en het archief verbrand. Ver volgens keerden de Gordoneezen bedaard naar huis terug en verborgen zich in het gebergte. Toen den volgenden dag de militaire macht Gordona binnen rukte, vond men slechts vrouwen en kinderen en de burgemeester, die ziek was en te bed lag. Deze laatste werd als eenige buit op een kar naar Chiavenna gebracht. In den circus Zabola in Napels is voor korten tijd een bloedig tooneel voorgevallen. De dierentemmer Francesco Leonardo was in het leeuwenhuk gegaan en het nieeremleel der dieren deed hunne: kunstjes. Een leeuwin toonde zich evenwel wederspannig, waarop Leonardo haar door een slag met de karwarts tot gehoorzaamheid wilde brengen. De leeuwin deed nu een sprong naar den temmer, wierp hem op den grond en beet hem herhaaldelijk in het been. Het gelukte den ongelukkige, zich van het woedende dier te be vrijden en het door een dracht striemende zweepslagen voor een oogenblik tot rede te brengen. Met bloed bedekt, verliet de man het hok, waarna hij bewus teloos op den grond viel. De wonden, die hij bekomen heeft, zijn niet zonder gevaar. Een beschonken bergwerker uit Niederölsnits (Saksen) ontmoette op zijn weg huiswaarts een bejaarde vrouw. Hij greep het mensch aan en wierp haar onmeedoogend op de straat. Een ander arbeider, dit ziende, schoot tot ontzet der arme vrouw toe. Zijn goedheid moest hij evenwel met den dood bekoopen. De beschonkene ontstak zoodanig in woede, dat hij zijn mes trok en eenige malen zijn tegenpartij in het lichaam joeg. tsolila n cl. Het manifest van vorst Hohenlohe, den stadhouder van Elzas en Lotharingen, luidt als volgt: jiDe ver kiezingen voor den Duitschen Rijksdag zullen op 21 Februari plaats hebben. In mijne hoedanigheid als trouw vriend van dit land wil ik eenige welgemeende woorden tot u richten. Gij weet, dat de Rijksdag is ontbonden, omdat de nieei derheid het regeeririgsontwerji heett vorwo'-pen, waarin de vermeerdering der militaire uitgaven werd geviaagd voor een tijdperk van zeven jaren, te beginnen met '1 April 1887, dus voor een septennaat. De regeering heeft dien eisch gesteld, omdat, volgens hare overtuiging, liet Duitsche voJk niet een oorlog zal worden bedreigd, zoodra het oorlog zuchtige deel der Fransche natie zal kunnen onder stellen, dat de militaire krachten van Frankrijk die van Duitschland overtreffen. Wilt gij, dat Elzas-Lotharingen opnieuw aan de verschrikkingen van een oorlog bloot gesteld worde? De verkiezingen geven aan ieder uwer de gelegenheid om deel te nemen aan een werk des vredes, Gij zult in den toestand licht helpen verspreiden, gij zult medewerken om de gemoederen tot kalmte te brengen en den vrede te verzekeren, wanneer gij afgevaardigden verkiest, die. zonder voorbehoud het tiactaat van 1871 aannemen en aan het Duitsche rijk de noodige hulpmiddelen geven om voor langen tijd een krachtig leger te onderhouden. Indien gij echter naar liet parlement partijgangers van het protest zendt, afgevaardigden, die onder nietige voor wendselen weigeren aan de gemotiveerde eischen te voldoen, die de regeeiing in het belang der lands verdediging heeft gesteld, dan laadt gij een deel der verantwoordelijkheid op u, wanneer de bezorgdheid niet vermindert, wanneer geiuchten de ronde blijven doen, die voor de zaken nadeelig zijn, en wanneer de vrede voortdurend bedreigd blijft, liet kan in enkele kiesdistricten gebeuren, dat het den vrienden van den vrede en van de rustige ontwikkeling der instellingen in Elzas-Lotharingen, tengevolge van de op hen uit geoefende pressie, niet gelukt, vóór den dag der stemming candidaturen te stellen, die met hunne zienswijze overeenkomen. In dit geval kunt gij uwe meening uitdrukken door blanco-briefjes in de stembus te werpen, üji die wijze zal men toch het gevoelen van het land kunnen leeren kennen. Nogmaals, weest indachtig aan de liefde voor uw Vaderland, voor Elzas-Lotharingen. Wé'et, dat de vereeriiging van dit oude Duitsche grondgebied met het Duitsche rijk onherroepelijk is. En 'luistert, gedurende deze voor het rijk beslissende dagen, slechts naai' hetgeen u wordt voorgeschreven door uw geweten, door uw verstand en door uwe diefde voor uwen geboortegrond, voor uwe huisgezinnen en voor uwe bezittingen." De reservisten, die den 7 Februari werden opge roepen, om zich te oefenen in het hanteeren van het repetitie-geweer, zijn naar huis gezonden. Men beweert ten onrechte, dat de landweer in April zal worden onder de wapens geroepen en dat er een buitengewone lichting van rekruten zal plaats hebben. De Duitsche oflicieuse pers gaat intusschen voort met allerhande onrustwekkende tijdingen over een aanstaanden oorlog met Frankrijk te verspreiden. Zij gaat zelfs zoo ver te beweren, dat president Grévy weldra door minister Buulanger zal worden vervangen en dan oorlog, onmiddellijk oorlog. Eng;eland. Op een vergadering van mijnwerkers, die aan de werkstaking in Lanaikshire deelnemen, hield de secre taris der Miners Union eene hevige redevoering, waarin hij het nut der dynamiet deed uitkomen en verklaarde, dat de Schotsche mijnwerkers binnenkort eene om wenteling zouden veroorzaken, zooals Schotland er nog eene beleefd heeft. Ten slotte kondigde luj aan, dat toekomende week een groote manifestatie van werk stakers zal plaats hebben. Deze laatste, met houvveelen gewapend, zullen de straten der voornaamste steden van het graafschap doortrekken. F r a n k i* ij li. De Kamer heeft de discussie weder aangevangen over de verhooging der graanrechten van 8 op 5 fr. De heer Lyormais bestreed de verhooging. Sedert '1880, toen niemand verhooging van rechten op het graan wilde, was de toestand van den landbouwer nauwelijks veranderd. De protectionistische beweging gaat uit van de landbouwmaatschappijen. De landbouwers zijn niet op de hoogte van hun vak, maar de waarde van den grond is iu 80 jaren van 32 milliard geklommen lot 91. Toch biengt Frankiijk slechts 15 hectoliter graan per hectare voort, terwijl Engeland 23 hectoliter per hectare oplevert. Indien in Frankrijk slechts tot 20 hectoliter per hectare kwam, zou men 40 millioen hectoliter krijgendat is meer, dan noodig is voor het verbruik, en onmogelijk is zulk eene voortbrenging niet, zelfs niet van de minst vruchtbare akkers, zooals die in Bretagne. liet Amerikaansche graan geldt, thans te New-York fr. 16,90. De vracht komt op fr. 3,25. Te Havre kost dus het Amerikaansche graan fr. 23,25 per hectoliter. Het Fransche graan nu komt slechts op fr. 20 te staan. Dat cijfer is algemeen aangenomen. Er is dus geen nieuw beschermend recht noodig. De bescherming ligt reeds in de tffacht en den tegen- woordigen prijs van het Amerikaansche graan. Z1elfs het tegenwoordige recht van fr. 3 is niet gerechtvaart! gd, en als de tegenstanders van dat recht niet op de af schaffing daarvan aandringen, dan is het alleen ter wille van de eendracht. De voorstanders van den maatregel hebben verklaard de verhooging te willen doen strekken tot vermindering der lasten, die op den landbouw drukken en tot verzekering van een behoor lijk loon aan het werkvolk bij den landbouw. Wat zal men echter den fabriekarbeiders antwoorden, indien zij een minimum loon als waarborg vragen? Het ont werp leidt noodzakelijk tot die vraag. Heeft men hierover wel rijpelijk nagedacht? Er is gezegd, dat het arbeiders volk van het platte land naar de steden stroomt, en vooral naar Parijs* omdat het hij den landbouw geen werk kan vinden. De officieele cijfers van de jongste volkstelling doen zien, dat die beweging tot geiinge verhouding moet teruggebracht worden. Sedert de laatste crisis is juist de stroom der verhuizing van de groote steden naar het platte land geweest Dat is zeker. Het gaat niet aan de belangen der groote steden op te offeren aan die van den landbouw. Deed men dit, er zou een algemeene kreet opgaan. Wil de Kamer den vrede en de rust in dit land bewaren, dan verwerpe zij de voordracht. De heer Deschanel betoogde, dat de verhooging het natuurlijke gevolg is van de door de Kamer in '1881 aangenomene handels- staatkunde. De handel en de nijverheid zijn dooi' de handels-wetgeving bevoordeeld en nu is de landbouw aan de beurt. Het recht van 3 francs is niet voldoende. Spreker is geen protectionist, maar de landbouwbevolking heeft evenveel recht op bescherming als de bevolking der steden. De heer Thévenet verklaarde, dat het ont werp den buitenlandschen aanvoer van graan wil tegen gaan. Maar dat is de hongersnood, indien er een slechte oogst in Frankrijk komt. Het voorstel is: de belasting van het brood, het voornaamste voedsel van den werkman. Rusland. Wegens het laatst te Petersburg ontdekt nihilistisch complot zijn, volgens de Figaro, veertig jongelieden in hechtenis genomen, waarvan er drie binnen 24 uren opgehangen werden. Het plan was, op den weg, welken de keizer bij het verlaten van het paleis moest volgen, een ontplofbare kabel onder den grond te spannen. De ziel der samenzwering was een zeer schoone joodsche vrouw, die, naar men zegt, sedert kort te St. Petersburg was. Zij is ook in hechtenis genomen. De samenzwering werd bij toeval ontdekteen der samenzweerders had een lijst op een bank laten vallen. De jongelieden stonden in briefwisseling met de leer lingen der hoogere scholen te Kieff, Charkolf en Odessa. («emeiigd Kuiteiilaiirisch Nieuws. In Michigan heerschen toestanden, zooals die wel in een onbeschaafd land kunnen voorkomen, maar volstrekt niet in eene geordende maatschappij behooren. Zoo zegt o. a. de gouverneur in een brief: »De ver keerde gewoonte om geladen revolvers bij zich te dragen, is in onzen staat zeer algemeen geworden, zoodat het niet te verwonderen is, dat moord en doodslag tot alledaagsche gebeurtenissen 'beginnen te behooren.'" De gouverneur zegt ook, dat niet alleen volwassen mannen, maar ook knapen bij de geringste aanleiding de revolver gebruiken en hij voegt hierbij de interessante mededeeling, dat leeraren en scholieren met revolvers gewapend naar school gaan. Of het koud is of warm, in zonneschijn of met seeeuw en ijs, eiken morgen vindt men in de vijvers van 't llydepark te Londen een aantal zwemlustige personen. Zij laten het ijs kapot hakken, leggen hun stuk tapijt dat ze medebrengen, neer, ontkleeden zich en springen hals over kop in het koude water. Voor eenige dagen, zoo meldt de Daily Neivs, waren er verscheidene personen aan het baden, terwijl het hard vroor en er een scherpe noordoostewind woeide eenigen die van kou stonden te bibberen, waren de heeren met overjassen, die uit nieuwsgierigheid kwamen kijken. Onder de baders zijn oude heeren, die daar een eeuwige jeugd trachten te verkrijgen. Er is te Londen een Speah-no-evil Society opgericht, welker leden, zooals uit den naam kan worden opge maakt, zich verbinden, geen kwaad te spreken. De leden verplichten zich, eer zij van iemand iets kwaads zeggen, zich deze drie vragen testellen: Is het waar? Is het goed (dat ik het zeg)? Is het noodig?

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2