ZIERIKZEESCHE COURANT voor het arrondis- sement Zierihzee. 1887. No. 15. Zaterdag 19 Februari. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER AD VERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 1-6 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAK F,MI AA'. ZIE RIK ZEE, 18 Februari 188 7. Z. M. Koning Willem III is de eerste van zijn doorluchtig geslacht, die op zijn zeventigsten verjaardag nog regeerende is. Onder de voorzaten van Z. M. en de naaste bloed verwanten van hen, ontmoet men, teruggaande tot den ja re 1535, slechts twee leden van het doorluchtig Nassausch geslacht, die den 70 jarigen leeftijd bereikten, en wel graaf Jan van Nassau, genaamd »de Oude" (hij was geboren in 1535 en overleed in 1606), lijnrechten voorzaat van Z M. en, bijna drie eeuwen later. Z. M. Koning Willem 1, (deze koning was geboren in 1772 en overleed in 1843;, den grootvader van de nu regeerenden Koning. Koning Willem I echter is wel op 71-jarigen leeftijd overleden, doch had reeds bevorens (in 1840] afstand van den troon gedaan, zoodat hij op 70-jurigen leeftijd geen regeerend koning meer was. Men treft onder al de regeerende leden van het beroemd geslacht, waarvan Z. M. Willem III de af stammeling is. buiten de twee bovengenoemde personen, nog slechts één aan, die 63 jaren telde bij zijn overlijden, nl. Prins Frederik Hendrik, die geboren was in 1585 en in 1647 overleed. Laatstgenoemde vorst is ook dooi de vrouwelijke linie een onmiddellijke voorvader van Koning Willem III, daar prinses Albertina Anges (Frederik Hendrik's dochter) gehuwd is geweest met prins Willem Frederik van Nassau Dietz, uitwelk huwelijk Zr. Mz voorvaderen zijn voortgesproten. Nbrdb. Vóór 100 jaren! Toen in 1788, den 7en Augustus, de Prinses van Oranje, Gemalin van den Prins Erfstadhouder ver jaarde, werden de ingezetenen van Gorinchem door Drossaard, Burgemeesteren, Schout en Schepenen, constitueerende de Wet der Stad Gorinchem en 's Lands van Arkel" tot algemeene deelneming aan de feest viering uitgenoodigd. In deze uitnoodiging leest men: »En op dat deze vreugde, door geene ongeregeld heden worde gestoord, ZO IS HET. dat de lleeren van de WET voornoemd, hebhen goedgekeurd en ver staan, dat men alle de Huizen binnen deze Stad, voorzover dezelve dadelijk worden bewoond, ten voorz. dage van 's avonds ten 9 uuren, tot 's nagt ten 12 uuren zal doen illumineeren, op zodanige wijze, als elk, naar mate van zijnen staat en zijne omstandig heden, goedvindt, zonder dat de een den ander daarom met woorden, of daden, zal vermogen te molesteeren, te beschimpen, of eenigszins kwalijk te bejegenen, in verwagling, dat ook deze illnminatiën zullen geschieden, in alle betamelijkheid, met vermijding van alles, wat eenige aanleiding tot partijschap, of beschimpingen, zouden kunnen geven: en wat wijders een iegelijk zich op dien Dag van Orange Lint zal voorzien, tot vermijding van onaangename gevolgen, welke gelaten woiden voor rekening en ter verantwoording van den genen, die, door het niet dragen van dit uiterlijk teelten op zulk eenen algemeenen vreugdendag, zich van zijne Medeburgeren en Ingezetenen alzo willekeurig zal hebhen gedistingueerd. Verbiedende Hun Edele Groot Achtbare wel expresselijlt ten dage voorz. het ophalen van geld, of drank, het zij door directe af- vraging, of bedelarij, liet zij door het veilen en rond- loopen met Kroontjes, of onder welke praetext zulks ook zoude mogen geschiedengelijk insgelijks verboden wordt, om, zooveel mogelijk, alle ongelukken vuorte- komen, het branden vari Piktonnen; het afstekken op publicque plaatzen van Vuurwerken, het schieten met Bussen, Pistolen, Snaphanen of ander Geweerhet werpen met Zwemmers, Voetzoekers en diergelijke brandende Machines; voorts in 't generaal alle onge bondenheden en desordres; op poene, dat de Over treders zullen worden gestraft, naar exigentie van -.aken. rinrnnreuselijk, zelfs aan den lijve." Op een zeer practische wijze, om voor geen te groote kosten een illuminatie tot stand te brengen, die veel effect maakt, wordt de aandacht door de Arnh. Ct. gevestigd. Zij bestaat daarin, dat men in het begin of het midden der straat een houten latwerk aanbrengt, bestaande uit twee palen in het midden, waarin een klein vierkant zich bevindt, dat met de palen ver bonden is door een zestal latten, die aan weerszijden naar het middelpunt loopen, maar bij de lijst van het vierkant eindigen. Daarboven zijn een twaalftal hori zontale latten, van de eene bovenste lat naar het raam tot de andere loopemie en dalende steeds dichter bij elkander gebracht. Indien al die latten met lampions of gasvlammen verlicht zijn, welke, naarmate zij het vierkant naderen, eveneens dichter bij elkander ge plaatst zijn, dan maakt op eenigen afstand het geheel den indruk van het perspectievisch gezicht op een zeer lange, van het begin tot het einde geïllumi neerde straat. Bijzonder belangwekkend was de Woensdag jl. ge houden schaatsen-wedstrijd tv Slikkerveer niet behalve voor de echte liefhebbers. Er waren weinig toeschou wers, on Wat de macht" niet te voren was aange kondigd en niemand toegelaten werd dan tegen betaling van één gulden. Het »kwartjespubliek" namelijk werd geweerd, omdat men bevreesd was, dat de zwakke ijsvloer zou instorten. Aan entrée-gelden is toch nog eene som van 150 ontvangen. Daar de baan slechts gedeeltelijk berijdbaar was, moest de afstand, dien de kampioenen hadden af te leggen, op 1609 Meter worden bepaald. Voor de sportmen zat het interressante van den strijd hierin, dat zoowel de beide Engelschen als de beide Nederlanders, die daaraan deelnamen, bij ver schillende internationale hardrijderijen in het buitenland prijswinners zijn geweest. Van den Berg uit Bent huizen en Kingma, uit Grouw, hebben ook bij tal van hardrijderijen hier te lande getoond, waardige mededingers te zijn van de vermaarde Engelsche rijders See en Smart. Zooals reeds bekend is, behaalden de Britten <'e overwinning. Deze heeren volgen blijkbaar bij bet hardrijden eene bepaalde methode. Zij blijven eerst achter, om hunne krachten niet te spoedig uit te putten. Vandaar dat het bij de beide eerste ritten aanvankelijk scheen, dat de Nederlanders zouden winnen. Ten slotte echter narnen de Engelschen eene zóó snelle vaart, dat zij hunne mededingers vooruit schoten. Tot overmaat van ramp had Kingma het ongeluk te vallen. Deze wedstrijd is niet uitgeschreven door den Neder- landschen Schaatsenrijdershond, maar door eenige lief hebbers, waaronder echter leden en bestuurders van dien bond. Ook prijs en premie komen ten Jaste van deze liefhebbers. Heden heeft er weder een match" plaats. De voor genomen groote wedstrijd om het Chatnpionschap van Nederland, van wege genoemden bond, kan niet door gaan, omdat de baan voor een groot deel geheel on onbruikbaar is. Men zal daarvoor zijne hoop moeten vestigen op den volgenden winter. In de jongste samenkomst van sociaal-democraten in Den Haag werd, onder mededeeling dat Doinela Nieuwenhuis in de gevangenis wordt beziggehouden met het plakken van zakjes van een bekend stijfsel- fabrikant, allen socialisten aangezegd, dat men 't product van dien industrieel niet meer in zijn woning dulden moest Naar Bel Vaderland mededeelt, zal aanstaanden zomer te Schevenirigen wederom het orchest van Manstadt optreden. De heer Manstadt zal daarna de directie nederleggen en een andere betrekking te Wiesbaden aanvaarden. In zijne plaats komt dan als directeur de heer Sitt, concertmeester van de Ge- wandhaus-concerten te Leipzig, die in September a.s. eenige malen bij wijze van proefneming zal dirigeeren. Voor de twee daaropvolgende zomers is de overeenkomst echter nog niet onherroepelijk gesloten. Het kan wellicht geen kwaad er even aan te her inneren, dat het «doleeren" niet zulke afmetingen aanneemt, als een oppervlakkig lezer wel zou rneenen. Zoo herhaaldelijk leest men, dat in het een of ander dorpje de kerkeraad of een deel ervan de gehoor zaamheid aan de Synode heeft opgezegd. Indien de kerkeraden, die de Synode blijven gehoorzamen, daar bericht van gaven, zou zeker de laatste soort mede- deelingen de eerste zéér verre overtreffen. In het groote Rotterdam doleeren slechts 2 van de 15 predi kanten en in het nog grooter Amsterdam, waar Dr. Kuyper met zijn voornaamste geestverwanten woont, doleeren er slechts 6 van de 28. Twee Nederlanders zullen deelnemen aan het in September van dit jaar te Milaan te houden eerste internationaal congres van voorstanders der lijkver branding, en wel prof. A. Beaujon, uit Amsterdam, en Joh. J. Perk uit Den Haag. Aan het ministerie van oorlog houdt men zich o.a. bezig met het regelen en het maken van bepalingen en voorschriften omtrent hetgeen noodig zou zijn om, bij een eventueelen oorlogstoestand, het departement naar Amsterdam over te brengen. Naar de Stand, verneemt, zal het onlangs aan gekondigde dichtwerk van ds. Hasebroek, onder den titel «Vesper", verschijnen bij Höveker en Zoon te Amsterdam, en een prachtwerk zyn. Naar aanleiding van een bericht in sommige bladen, dat voor de ambtenaren bij de rijkstelegraaf de premien zijn verminderd met 25, voor sommigen zelfs met 28 percent, deelt men ons mede, dat men hier niet te denken heeft aan een bezuinigings-maatregel. Er is alleen sprake van eene andere verdeeling der premies, waardoor de contróle wordt vereenvoudigd. Voor de amb tenaren op de drukke kantoren, die aan de toestellen zijn geplaatst, zal de maatregel geen verlies, maar integendeel winst opleveren. Alleen de ambtenaren, met het aannemen en het afschrijven van de tele grammen belast, en die op de kleine kantoren zullen hunne emolumenten tengevolge van de nieuwe wijze van verdeelen zien verminderen; de meesten echter slechts met een luttel bedrag. Ook de zakelijke borgstelling, die voortaan bij promotie zal gevorderd worden is minder bezwarend voor de ambtenaren, dan het in bedoeld beiicht wordt voor gesteld. De Staats-Ct. bevatte dezer dagen een staat, waarin met cijfers het oordeel wordt uitgesproken omtrent de uitkomsten van den oogst van 1886 in Nederland. Tot toelichting van de cijfers leest men daarbij Nadat het oordeel omtrent de uitkomsten van den oogst in elke provincie is medegedeeld, volgt hier de verzamelstaat voor Nederland. Ook hier zijn de ge middelde uitkomsten van den oogst voor geheel ons land door een enkel cijfer voorgesteld, nadat vooraf het aantal gemeenten is opgegeven, waar men de opbrengsten schatte te bedragen op 10 pCt., 20 pCt., 30 pCt. enz. van uitmuntenden oogst, welke laatste door het cijfer 100 wordt aangeduid. Ter onderlinge

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1