^Buitenland. volmaakt in orde en behoorlijk gefrankeerd was. Hij bestelde bij den zadelmaker twee volledige paarden tuigen, verscheidene paren, verschillende vernikkelde sporen en eenige hoofdstellen van verschillende modellen. Daar hij. zooals hij zeide. denzelfden avond moest ver trekken, verzocht hij den zadelmaker het bestelde naar het Oi lans-station te zenden, de pakken aan het goederen-kantoor te bezorgen en het vrachtbriefje aan het buffet in de wachtkamer van het station af te geven, waar hij het dan wel zou afhalen en verder bezorgen. Wat de betaling betreft, was hij niet den heer Tresson overeengekomen, dat deze maandelijks een gedeelte van de schuld zou aflossen. De zadel maker voerde zonder eenige bedenking de orders van den vreemdeling uit en de pakken werden door een loopjongen naar het station gebracht. Den volgenden dag evenwel herinnerde de heer Terrier zich enkele bijzonderheden, die hem op het eerste oogenblik niet waren opgevallen, maar die hem nu verdacht voor kwamen en daar hij een oplichterij vreesde, zond hij een telegram aan den kolonel van het regiment en aan vicomte de T., om zekerheid te bekomen omtrent Tresson, die voor de betaling zou zorgen. Men ant woordde hem, dat deze onbekend was. De pakken waren aan het goederenkantoor afgehaald en de heer Terrier heeft een aanklacht ingediend bij den commissaris van politie, die een onderzoek heeft ingesteld. Frankrij k. De regeering heeft een plan ontworpen tot wijziging der suikerwetgeving. Het ontwerp zal deels een tijdelijk, deels een definitief karakter hebben. Het eerste bestaat hierin, dat het recht op de geraffineerde suiker gedurende het jaar 1887, te beginnen met '1 April, verhoogd wordt met 10 fr. per 100 kilo. Deze maat regel zal niet alleen van toepassing zijn op de geraf fineerde suiker, die reeds niet 50 fr. belast is, maar ook op de suiker, die als excedent van het fabrikaat bij de wet van 1884 van de belasting is vrijgesteld. Het andere gedeelte der voordracht, de maatregel die bestemd is van blijvenden aard te zijn, houdt in, dat de belastbare hoeveelheid verhoogd wordt van 6y4 op 7 percent. In de laatste weken zijn weder een aantal misbruiken aan het licht gebracht, die een gevolg zijn van politieke protectie. De afgevaardigden Salis en Laur, de laatste een bekend ingenieur, hebben de mislukte havenwerken van den laatsten tijd toegelicht. In de laatste tien jaren zijn 348 millioen voor havenwerken uitgegeven, een veel hoogere som dan in Engeland en Duitschland is besteed. De in Algerië gebouwde havens, zegt Laur, zijn allen mislukt. De haven van H&vre heeft zeer veel geld gekost, maar de groote overzeesche stoom schepen kunnen er niet binnen loopen. Te St. Malo zijn 27 millioen verspild en alle aan het Kanaal en den Atlantischen Oceaan gelegen havens verzanden en worden hoe langer hoe ontoegankelijker voor groote schepen. Dit is ook de voornaamste reden, waarom Hèvre niet tegen Antwerpen kan concurreeren. Met de uitvoering der havenwerken werden ingenieurs belast, die op aanbeveling van afgevaardigden waren aangesteld en zoo weinig geschikt waren voor hun taak, dat zij tot tweemalen toe moesten worden ver vangen. Ook de uitbreiding van liet spoorwegnet veroorzaakt bittere teleurstelling. Toen zij in 1883 door eene speciale overeenkomst aan de zes groote spoorwegmaatschappijen werd opgedragen, werden de kosten op 2600 millioen berekend. Sedert is er 483 millioen verwerkt, maar daarbij heeft men de over tuiging opgedaan, dat de kosten minstens 400 millioen te laag zijn geraamd. Overigens zijn de bevoorrechte maatschappijen gewoon den Staat hooge kosten in rekening te brengen. Toen don Carlos op bevel der regeering Frankrijk moest verlaten, werd hij per extra trein van Pau naar Boulogne vervoerd. Daarvoor hebben de drie betrokken maatschappijen zich 6654 fr. 95 centimes laten betalen. In de Matin laat de heer John Lemoinne als volgt zich uit over het schrijven van kardinaal Jacobini: «Met de grootste onpartijdigheid en met volkomen vrijheid van oordeel zullen wij zeggen, dat de paus ons toeschijnt zijne godsdienstige en politieke rol met juistheid te hebben opgevat, en dat wij zijnen stap even onberispelijk als zijne taal onaantastbaar achten. Vooreerst is het niet mogelijk, in de tusschenkomst van den paus de geringste Frankrijk vijandige bedoeling te vinden. Dg quaestie is voor hem een quaestie van binnenlandsch belang in Duitschland, van betrekkingen tusschen kerk en staat. Mij beoogt vóór alle dingen de intrekking van de bijzondere op de kerk in het Duitsche rijk toegepaste wet, em om die te verkrijgen, verleent hij zijn steun aan de regeering in eene zaak, welke de kerk niet raakt. En wanneer de katholieken, die zich zijne onderdanen noemen, zich op partijbelangen beroepen, antwoordt hij hun, dat zij zoowel volstrekte en vaste als betrekkelijke en voorbijgaande plichten hebben. Dat is de ware leer der kerk, welke de verschillende regeeringsvormen van ondergeschikten aard acht en in de politiek slechts de middelen zoekt otn voor hare hoogere en oudere belangen te dienen. De paus ziet, dat de katholieke partij bij de laatste crisis de regeering heeft verslagen; hij ziet in dat bedrijf gevaar voor eene verscherping der kerkwetten, en hij zegt uitdrukkelijk, dat hij den keizer en zijn minister wenscht te winnen. Indien, gelijk alles doet gelooven, en ondanks eenig gemor, zijne tusschenkomst afdoende is, zal hij het recht hebben zich daarvoor te doen betalen, en dit is de drijfveer van geheel zijne handelwijze. Het is een der eigenaardigste, belang wekkendste, buitengewoonste dingen onzes tijds, de geestelijke macht van den paus te zien toenemen juist tengevolge van het verlies zijner wereldlijke macht." JOuit soli land. De Kölnische Zeitung betoogt, dat wat kardinaal Jacobini zegt van de. van Duitschland te verwachten hulp, ten einde verbetering te brengen in den onhoud- baien toestand van de curie, niet beteekent, dat hij het herstel der wereldlijke macht van den paus verwacht. De politieke souvereiniteit van den paus wordt echter voortdurend door Italië bedreigd, het zou wenschelijk zijn haar onafhankelijk van de Italiaansche waarborgwet, algemeen erkend en verzekerd te zien. Eene Europeesche verwikkeling zou wellicht de Itali aansche regeering in de verzoeking brengen om de waarborgen wet geheel op te heffen. Paus Leo is volgens de Kölnische veel minder intransigent dan zijn voorganger, en zou zich waarschijnlijk wel met den koning van Italië willen verzoenen. Doch de eerste stappen kunnen evenmin door hem, als door koning Humbert worden gedaan, en daarom is het wenschelijk, dat een derde de behulpzame hand reike, om het werk der verzoening tot stand te brengen. Die rol is, volgens de Kölnischevoor Duitschland weggelegd. IV oord-Amerika* De toestand, in verband met de werkstakingen te New-York, wordt voortdurend beter en de pogingen der «Ridders van den Arbeid" om al de werklieden van den Reading-spoorweg tot eene werkstaking te nopen, uit sympathie met de steenkooldragers aan de haven van New-York, zijn mislukt. Bedoelde werklieden hebben eene schikking met de Spooi weg-Maatschappij aangegaan, waardoor ;.eene werkstaking vermeden is. Het verlangen der «Ridders" kwam trouwens hierop neder, dat 100,000 man den arbeid zouden neder- leggen ten believe van 85 anderen. Intusschen hebben thans weder te Boston de beambten eener tramlijn, ten einde de werkstakenden aan eene andere lijn te steunen, den arbeid gestaakt. Het verkeer staat stil, tot groot ongerief van het publiek, daar de maat schappijen geene plaatsvervangers kunnen krijgen. Rusland. In de groote katoenspinnerij Demidoff en Go., nabij Viazniki in de provincie Vladimir, is den 26 Januari eene groote werkstaking begonnen. Duizende arbeiders hadden den arbeid gestaakt. De fabrieken en magazijnen hadden eene ware belegering te doorstaan. De kantoren werden totaal verwoest en de boeken verscheurd, groote hoeveelheden koopwaren verbrand, overal schade en vernieling toegebracht en alles leeggeplunderd. De directeur en de opzichters werden door de razende menigte aangevallen en doodelijk gewond. Het oproer duurde dpn geheelen nacht, 's Morgens kwam de ondergouvevneur der provincie met eene sterke afdeeling troepen ter plaats en toen werd spoedig de rust hersteld. De reden van dat oproer is, volgens sommige, het toepassen der nieuwe wet op den arbeid in fabrieken. Het Dagblad van Moskou valt hevig de justitie aan, die de belhamels der werkstaking in de fabrieken Morozoff verleden jaar ongestraft liet en aldus de ontevreden werklieden tot den opstand aanmoedigt. Italië. De Opinione verlangt, dat bij de oplossing der minister-crisis de buitenlandsche politiek vooral moet worden in aanmerking genomen. Binnen weinige maanden loopt het verdrag met Duitschland en Oostenrijk ten einde, dat bestemd geweest is om een waarborg te zijn van den vrede en van de integriteit van het wederzijdsch grondgebied. Graaf Robilant heeft tot nu toe eene vernieuwing van dit verdrag verhinderd, omdat hij grootere voordeelen voor Italië wilde be dingen. Het is van het hoogste belang, dat deze onderhandelingen tot een goed einde worden gebracht. Men maakt uit dit artikel op, dat tusschen Robilant en Depretis verschil van meening over de buitenlandsche staatkunde bestond. De eerste zou een beslissende stap hebben willen doen, en begrepen hebben, dat hij daarvoor eene grootere meerderheid noodig had, dan die, waarover het ministerie-Depretis kon beschikken. Gemengd Buitenlandse!] Nieuws. Het ontslaan van Bucharest. Bucharest, de hoofdstad van Rumenië, strekt zich aan weerszijden van het riviertje Demkomitza, in de vruchtbare Walachijsche vlakte zoover uit, dat men meenen zou een stad met een half millioen inwoners voor zich te zien, terwijl zij in waarheid niet meer dan 25.000 huizen en 230,000 inwoners telt. Toch behoort Buchaiest tot de merk waardigste steden van Europa, Omtrent het ontstaan van de stad wordt het volgende verhaald: Heel lang geleden in welk jaar weet niemand woonde in het stadje Varna aan de Zwarte Zee een schatrijk Armenisch koopman met een allerbekoorlijkste dochter, Guzla, die op haar zestiende jaar de parel van het Oosten genoemd werd. Het kostte den koopman heel wat moeite om zijn schatten voor de roofzucht der rijksgrooten te beveiligen, maar nog veel meer zorg baarde hem de toekomst zijner dochter. Hoewel zij voortdurend omringd was door een schaar van aan zienlijke aanbidders, wilde hij dat zij slechts hem hare hand zou reiken, die haar uit ware liefde ten huwelijk vroeg. Eens op een morgen kwam men hem zeggen, dat zijn dochter gedurende den nacht ver dwenen was. De koopman was buiten zichzelven van schrik en ontsteltenis, want dat zij niet alleen ontvlucht zou zijn, begreep hij heel goed. Daar hoorde hij het veulen van zijn lievelingspaard Bukar klagend hinneken. Hij snelde naar den stal en bemerkte, dat het moeder- paard ook verdwenen was. Zonder twijfel had zijn dochter het gebruikt om te vluchten. Nu riep hij zijn hofmeester om hem de noodige orders te geven en dan de vluchtelingen na te zetten, maar zie de hofmeester was ook weg! Toen ging den Armeniër een licht op, en hij zwoer een duren eed, dat hij niet eer rusten zou, vooraleer hij het vermetele tweetal achterhaald had. Ten einde te ontdekken welken weg zij gevolgd hadden, nam hij het veulen mee, dat zeker het spoor zijner moeder wel zou weten te vinden, en het sloeg ook terstond de richting naar het noord westen in. De koopman volgde en bereikte weldra den Donau. Daar was het veulen eensklaps uit zijn oogen verdwenen, en reeds wilde hijmismoedig omkeeren, toen een visscher hem toeriep, dat het veulen den stroom overgezwommen was en hem tevens aanbood om hem over te zetten. Het geschiedde, en toen de angstig zoekende vader het land aan den overkant wat verder ingegaan was, hoorde hij plotseling een welbekend gehinnik. Verheugd ging hij op het geluid af, en daar trof onverwachts een verrassend schouwspel zijn oogen. Aan een boom vastgebonden zag hij zijn lievelingspaard Bukar het veulen liéf kozen en ónder het looverdak van den boom koosden nog twee anderen, zijn dochter Guzla en haar geliefde. Eerst werd hij hevig vertoornd en wilde gewapenderhand op de ongehoorzame losstormen, maar Guzla snelde hem te gemoet, omvatte zijn knieën en smeekte om genade. «Deze bruidegom of niemand!" sprak zij, en eindelijk gaf de vader aan haar wensch gehoor. Ter herinneiing aan het wedervinden zijner dochter, liet hij op de plek een huis bouwen en daav de streek schoon en vruchtbaar was, volgden er weldra meer, totdat er een stadje ontstond, dat ter eere van het Arabische paard Bukar-Aske (Bukar-Stad) genoemd werd, waaruit larer de naam Bucharest ontstaan is. Zooals bekend is, houden zich in Indië tal van fakirs of Mohamedaansche bedelmonniken op, die tot ver eering van hun god Brahrna in hun wild fanatisme allerlei dwaasheden begaan en nochtans bij de bevolking in een reuk van heiligheid staan. De een wordt een «zuilenheilige" omdat hij een groot gedeelte van zijn leven op de ruïne van een tempel doorbrengt, een ander weer laat zich tot den hals toe begraven enz. Onze Westersche fakirs doen hun werk in eenigszins gewijzigden vorm. De een lijdt een geheelen tijd honger, een ander weer verslindt ongeloofelijke hoeveelheden voedsel maar de nieuwste fakir van onze zone is lord Carlington, die van den morgen van den 25 tot den avond van den 28 Januari duizend stuks havanna sigaren oprookte. Een blad uit Buda-Pest meldt een «strike" van een zeer bijzondere soort, nl. dat door de aanzienlijkste burgers in de hoofdstad eene beweging op touw wordt gezet, die ieder aanmaant, de opera niet meer te bezoeken, zoolang graaf Keglevisch intendant is. Een van de grootste eters van den tegenwoordigen tijd zal ongetwijfeld wel zijn een militair oppasser, bijgenaamd «dikke Peter", in dienst van ritmeester X. te Berlijn. Toen Peter, een gezonde en sterke boeren knaap, bij het regiment in dienst kwam, kon hij, ondanks dubbele of driedubbele menage, nooit genoeg eten. Zijn honger spotte met iedere opoffering van de bataljonskeukende arme kerel viel geducht af en zou ongetwijfeld aan een vreeselijken hongerdood ge storven zijn, als ritmeester X. zich zijner niet aan getrokken en hem als oppasser bij zich in dienst genomen had. Dank zij de gulle vrijgevigheid van

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2