Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. V 1887. No. 14. Woensdag 16 Februari. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDA.G- en VRIJDAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEIVMAiV. ZIE RIK ZEE, 15 Februari 188 7. De Werkmansbodehet orgaan van het Algem. Nederl. Werklieden-Verbond, redacteur het Kamerlid de heer B, H. Heldt, ijvert ook voor de invrijheidsstelling van den socialist Domela Nieuwenhuis. In een Geldersch dorp werd dezer dagen de ge- meenteraads-vergadering geschorst, omdat een der vroede mannen in verregaand «kennelijken staat" verkeerde. De Times meldt, dat eenige invloedrijke Nederlanders zich te Londen bevinden en met den postmeester- generaal onderhandelen om den postdienst op Berlijn negen of tien uur te verkorten, door het brieven vervoer naar Berlijn over Queensboro en Vlissingen plaats te doen hebben. Uit Curagao wordt aan de N. R. Ct. geschreven: Een nieuwigheid! Bij den aanvang van dit jaar is hier een nieuwigheid ingevoerd in den vorm van twee brievenbestellers. Menigeen zal zeker verwonderd opzien bij het lezen hiervan. Beambten, zooals reeds jaren lang op de onbeduidendste plaatsen in Nederland in functie waren, nu eerst hier aangesteldJa! De vroegere gewoonte, dat iedereen zijne brieven, na aankomst eener mail, ten postkantore moest gaan afhalen, is nu afgeschaft. En de lange lijsten van onafgehaalde brieven, die wekelijks in de Curagaosche couranten prijkten, zijn verdwenen en vervangen door eene opgave van brieven, die onbestelbaar zijn bevonden, welke lijst uit slechts twee of drie namen bestaat. De Nederlandsche Vereeniging van gemeente-ambte naren zal eene buitengewone algemeene vergadering houden, op Zaterdag 20 Februari a.s., 's voormiddags 10 uur, te Amsterdam, in het locaal »Odéon". Nabij Oldenburg bestaat eene maatschappij voor hop- en vruchtenteelt, die allengs op grooter schaal begint te werken, en met het oog op de gelijkheid van bodem afgegraven veengrond een navolgens waardig voorbeeld aan onze veenkoloniën geeft. Ver leden jaar won men te dier plaatse 200,000 kilo hop, 400,000 kilo frambozen, '100.000 kilo zwarte en roode aalbessen en 3500 H. L. kruisbessen, alsmede 20,000 manden doppers, 6000 manden snijboonen en 30,000 H. L. aardappelen voor gebruik. De komkommerteelt breidt zich uit. Naar men aan de Asser Ct. mededeelt, moet dezer dagen door den raad eener kleine gemeente in ons land, waar doet er minder toe, maar voor de waarheid stond men in, besloten zijn, dat, ter viering van 's Konings 70sten verjaardag, de burge meester de vlag uit zijn woning zou steken. Als een gevolg van de enquête deelt het N. v. d. D. mede, dat eenige studenten aan eene der talrijke studententafels te Leiden, bemerkende dat het aardewerk afkomstig was uit de fabriek van de firma Regout te Maastricht, dit alles vernield hebben, daarbij tevens een duren eed zwerende, nooit meer te willen spijzen van een bord of schotel in die fabriek vervaardigd. Een jong heertje, van top tot teen in 't pak gestoken als first rate sportsman, meldde zich dezer dagen bij j de vélocipède-sport op de Heerengracht bij de Utrechtsche straat te Amsterdam aan en wenschte een tricycle te huren. De besten werden hem getoond, en de jongeheer deed zijn keus. De bedienden monsterden met kennersblik het keurige pakje van den nieuwen klant, die heel het voorkomen had van een matador in 't wiel rijden. Eindelijk was de keus bepaald en het rijwiel werd buiten gebracht. De nieuwsgierigen voor de deur maakten ruimte, want zoo'n held van top tot teen zou natuurlijk alles 't onderste boven rijden en in een oogwenk uit het oog zijn verdwenen. »Voor op stappen, meneer!" waarschuwde de bediende, want onze jeugdige sportsman beproefde natuurlijk uit excentriciteit om er achter op te klimmen. Eindelijk zat hij enop 't midden van de Utrechtsche straat lagen ruiter en rijwiel al tegen den grond, het laatste totial gebroken. Aan onzen sportsman had maar één ding ontbroken, de kunst van 't rijden; hij had gemeend, dat de kleeren den man maken en dat een compleet costuum hem wel een geoefend rijder zou maken, 't Was de eerste keer dat hij zich op het rijwiel waagde, vermoedelijk zal 't ook wel de laatste zijn. Nbl. v. Nederl. liunst, Wetenschap en Letteren. Alle vernuftig uitgedachte uurwerken zijn de een voudigheid zelve, in vergelijking met het ingewikkelde nieuwste kunststuk van den bekenden mechanicus Christiaan Martin, te Villingen, in het Schwarzwald. Het uurweik is 3% meter |ioog, 23/4 meter breed en wijst de seconden, minuten, kwartieren, uren, dagen, weken, maanden, de vier jaargetijden, de jaren en schrikkeljaren aan. Het wijst niet alleen nauwkeurig den tijd aan op elke breedte van het noordelijk en zuidelijk halfrond, maar geeft ook de verschillende standen der maan op en doet de verschillende nuttige mededeelingen, die men gewoonlijk op den kalender vindt. Als het grootste meesterstuk van Christiaan Martin moet men echter het groote aantal bewegelijke figuren beschouwen, die betrekking hebben op het menschelijk leven, op het christendom en op de Grieksche, hei- densche of oud-Duitsche mythologie. Zestig verschillende beelden slaan de minuten. De dood wordt als een geraamte afgebeeld. Hier zijn de twaalf apostelen, elders weer ziet men de zeven trappen van ouderdom naar de Shakespeariaansche beschrijving voorgesteld; de vier jaargetijden en de teekens van den dierenriem zijn mede afgebeeld, 's Nachts komt er een nachtwacht te voorschijn, die op zijn hoorn de uren blaast; bij het aanbreken van den dag maakt deze evenwel plaats voor den haan. Ook een koekoek is in het uurwerk aangebracht, maar deze roept slechts éénmaal in het jaar, nl. op den eersten lentedag. Behalve de poppen, zijn er ook een aantal beweegbare schilderijtjes in email, die de zeven dagen der schepping en der kruisi ging van Jezus voorstellen. Op een bepaald uur worden de klokken geluid, terwijl bovendien om het half uur het muziekwerk zijne heldere, welluidende tonen laat weêr klinken. Ongelukken; Kampen, Misdaden, enz. In den laatsten tijd had men opgemerkt, dat zekere markies zich wekelijks van Parijs naar Brussel begaf, om prins Victor Napoleon op te zoeken, en men meende dat politieke reden de oorzaak van deze reizen waren. Toen de markies de laatste maal weer over de grenzen naar Frankrijk terugkeerde, doorzochten de douanen zijne bagage en vonden in zijn koffer eene aanzienlijke hoeveelheid tabak en sigaren, die niet aangegeven waren. De markies werd wegens smokkelarij beboet en men begrijpt hoe zijne tegenstanders deze gelegen heid aangrijpen om hem te bespotten. In Weenen heeft de carnavalstijd een nieuwe soort van dieven in het leven geioepen, nl. de dansende zakkenrollers. De leden van dit nieuwe gild hullen zich in het onschuldige, witte gewaad van een Pierrot of in de vertrouwenverwekkende rok van een gewoon bal bezoeker. Op de gemaskerde bals storten zij zich met hunne danseres, die natuurlijk in het bezit van een kostbaren armband of van eenige juweelen moet zijn, in het dichte gewoel van den dans om haar vervolgens onder een prachtigen walspas van hare juweelen te berooven. De twee gebroeders Chatelain bewoonden te Parijs twee aangrenzende kamers in hetzelfde huis. Een hunner, een bierbrouwer, had eenigen tijd geleden 20.000 frs. geërfd. De ander, die meende ook recht op de erfenis te hebben, had verscheiden malen, maar altijd te vergeefs, met zijn broeder over eene verdeeling gesproken. Op zekeren nacht kwam hij in de kamer van zijn broeder, maakte dezen wakker en eischte, terwijl hij hem met een revolver dreigde, de helft van de erfenis, De ander greep, doodelijk verschrikt, naar een geweer, dat binnen zijn bereik stond, en schoot het op zijn broeder af, die dadelijk door het schot werd gedood. In de fabriek van olieën en zeepen van de firma Serpette, Lourmand Co., te Nantes, is een brand ontstaan, die vreeselijke verwoestingen heeft aangericht. De schade wordt op 2J/2 millioen begroot. Een petroleum-vulkaan bracht in den loop der vorige maand de geheele bevolking van het stadje Baku in verschrikking. Op ongeveer vijftien kilometer van de stad verhief zich plotseling boven een petroleumbron een vuurkolom. De gansche omtrek was roodachtig verlicht en bij de volkomen windstilte verhief zich de vuurmassa als een zuil ten hemel. De uitgeworpen hoeveelheid olie wordt op zeven millioen kubieke Meter geschat. Geheel de omgeving van het brandende punt werd met een olielaag van zeven tot veertien voet overdekt. Gelukkig bereikte het vuur de stad niet. In het begin van deze maand vond men in een huis te Philadelphia de lijken van twee oude mannen, die geheel stijf bevroren waren. De een was de eige naar van het huis, de ander was een vriend, die hem reeds jaren lang gezelschap hield. Ze hadden bijna geen kleederen aan het lijf, en het geheele huis zag er verwaarloosd en smerig uit. Bij de lijkschouwing bleek, dat beide van honger waren gestorven. Reeds sedert veertig jaren had de huisheer in deze woning verblijf gehouden, en de buren vermeden het geheim zinnige huis. Daar evenwel sedert eenige dagen deuren en vensters gesloten bleven, en de bewoners geen teeken van leven gaven, begonnen de buren achter docht te kiijgen; de politie werd gewaarschuwd, en deze vond de beide bevroren lijken. Bij het doorzoeken van het huis vond men in een schamel bed eerst een dollar; onder de matras lagen 300 dollars papieren geld en een zak met 945 dollars in goud; in een smerig stuk papier vond men 140 dollars, en onder het bed in een oud boek 267 in bankpapier. In oud en gebroken vaatwerk vond men nog een menigte goud-, zilver- en kopergeld; verder hypotheekbrieven, pandbrieven op huizen en landgoederen, levensver zekeringen en ettelijke spaarbankboekjes. Reeds bij het eerste onderzoek vond men eene som van 94,715 dollars. Daar er misschien nog meer geld in huis is, wordt het door de politie bewaakt. Een goed gekleed heer kwam voor eenige dagen te Parijs bij den heer Terrier, den militairen zadelmaker. »Ik ben", zeide de vreemdeling, «onderofficier bij het tiende regiment dragonders, in garnizoen te Montauban en ik ben met een verlof van acht dagen naar Parijs gekomen. Een mijner superieuren, vicomte de T.die kapitein bij mijn regiment is, heeft mij dezen biief voor u medegegeven." En tegelijk met den brief van vicomte de T. haalde de onbekende er een voor den dag, die aan den heer Tresson was gericht en die

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1