Burgerlijke Stand te Zierikzee. ADVERTENTIEN. VRIJHEID en GEWETEN. Oostenryu-Xlonafarije. Tot nu toe beloopen de buitengewone contracten met de leveranciers te Weenen gesloten, '1,500.000 schepel haver, 225,005 schepel koren, 18,000 ton meel, 800 000 planken en een millioen paar schoenen. De minister van oorlog heeft contracten gesloten voor mantels, hemden, lakens, bedden enz., voor 200,000 man van den landstorm. Al deze aankoopen zijn buiten de gewone leveranties. Rusland. Onder de kweekelingen van de zeevaartschool te St. Petersburg is een nihilistische vereeniging ontdekt. Zij had het doel een der kweekelingen, die aan een nihilistische samenzwering heeft deelgenomen en nu gevangen zit, te bevrijden. Een marine-kadet van goede familie heeft zich van het leven beroofd. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld. De keizer, die plan had het instituut te bezoeken, zal nu niet komen. Gemèiigri Uiiiteiilundscli Nieuws. Reeds sedert eenigen tijd doet te St. Petersburg een buitengewoon krachtig man van zich spreken. Dr. Krajewski, de stichter van eene gymnastiek-ver- eeriiging te Petersburg, wilde het bewijs leveren boe voortdurende krachtsoefeningen voordeelig op de ont wikkeling van de spieren wei ken en had daartoe drie mannen van het vak, Boss, Manzoni en William, medewerkers in een chcus, en de sterkste gymnasten zijner vereeniging, tot het nemen van proeven uitge- noodigd. Men begon met oefeningen aan een dynamo meter, waarbij de athleet Boss al zijne mededingers versloeg. Hij trok niet minder dan 1200 pond. Drie heeren, leden der vereeniging, brachten het tot 1080, 950 en 900, terwijl Manzoni, de circusman, het slechts tot 875 porid kon brengen. Ook bij de daarop volgende drukkrachtproeven werd de reuzensterke Boss over winnaar het toestel was voov hem niet eens voldoende, daar de wijzer dadelijk liet maximum aanwees en toen weer terug liep. Twee amateurs kwamen daarentegen slechts op 355 pond Hierna kwam het werken met halters aan de beurt. Als 't ware spelende hief Boss een gewicht van 600 pond op, terwijl hij met de rechterhand 850 pond boven de macht zette. Toen hem hierbij een ring hinderde, deed hij hem af en met ongeveinsde verbazing keek ieder naar dit monster van een ring, die bijna den omtrek van een gulden had. Deze oefeningen hadden al zoowat anderhalf uur geduurd, toen de heer Boss de weddingschap aanging om een hoefijzer door te breken. Men gaf hem een stalen hoefijzer, dat zorgvuldig bewerkt was; hij om wond het aan de einden met linnen en verbrak het reeds bij de eerste poging. Sedert de 16e eeuw werden er in Europa 186 oorlogen gevoerd. De inkomsten van de gekroonde hoofden in Europa worden door een Duitsch blad als volgt bepaald Duilschland met 22 regeerende families, betaalt jaar lijks ruim f 42,000,000. De Sultan van Tmkije kost jaarlijks f 40,000.000. Dan volgt Rusland met ruim 30 millioen, Oostenrijk met 12 millioen, Engeland met ruim 11 millioen, Italië met 8 en Spanje met 5 millioen gulden. Hierop volgen de kleinere Staten, waaronder Nederland, dat jaarlijks ruim róiilioen aan zijn Koning betaalt. De president van Frankrijk heeft f 450,000, terwijl de presidenten van de Vereenigde Staten en Zwitser land veel minder inkomen genieten. De blijspeldichter Labiche vertelde onlangs aan een medewerker van de Voltaire, wat hem met de censuur ten tijde van het keizerrijk was overkomen. In een van zijne stukken zeide hij van den held: »llij is wraakzuchtig als een Corsikaan." »Dat kan niet blijven staan", bracht men hem onder het oog, »want de keizer is van Corsikaarischen oorsprong." »Zet dan maar: wraakzuchtig als een Spanjaard." En de keizerin?" werd gevraagd. »Dan! wraakzuchtig als een Auvergnaat." »Ge vergeet den lieer Rouher." Dan in 's hemels naam maar wraakzuchtig als zooals ge maar wilt!" riep Labiche eindelijk uit. Voor de Spaansche regeering is te Toulon een pantserschip gebouwd, dat 105 M. lang en 20 M. breed is, metende 9900 tonnen. De twee machines hebben 6800 paardekrachten en de twee schroeven, ieder 7500 K G. wegende, kunnen het schip eene snelheid geven van 16 mijl per wacht. De kosten van bet schip zullen met equipeering komen op 14,500.000 francs. De bouw begon in April 1885 en de equipeering zal nog dit geheele jaar duren. De rechtbank te Luik deed dezer dagen uitspraak in een zonderlinge zaak. In Ougrée liep sedert eenigen tijd bet gerucht, dat een rnan als vrouw verkleed 's nachts de wegen onveilig maakte. Op zekeren donkeren, regenachtigen avond komen twee mijnwerkers in tegen overgestelde richting van hun werk en moeten elkaar op een smal voetpad passeeren. Ieder dacht in den ander den bovengrondden aanrander te zien. Bons! daar loopen ze elkaar tegen 't lijf en spoedig liggen ze te worstelen in het slijk; ieder voor zich, zich voornemend zijn leven zoo duur mogelijk te verkoopen. Er wordt gevloekt, geraasd en om hulp geroepen, zoodat spoedig eenige personen toesnelden. Een tram conducteur werd zoo zenuwachtig dat hij reeds van verre twee revolverschoten loste, en een der vechtende in den schouder raakte, terwijl de andere in zijn zit- deelen getroffen werd. Deze moedige schutter werd beloond met een boete van 50 francs. De bekende scheikundige Liebig beweert, dat de beschaving van een volk wordt bepaald door zijn zeep- verbruik. De Pester Lloyd maakt hieruit op, dat de Montonegrijnen in 5 jaar lijd 16°/0 in beschaving zijn toegenomen. In 1886 bedroeg de zeepinvoer 100 cente naars. Montenegro heeft 300,000 inwoners, dus werd dat jaar door iedere 30 Montenegrijneii één pond zeep gebruikt. Een teelten van groote zindelijkheid is het zeker niet. Iets voor lekkerbekken. In het blad door het Chimnitzer Schlachthaus uitgegeven wordt gemeld: In 1886 wérden honderden honden geslacht. Twee winkels verkoopen hier niets dan hondenbout, terwijl onze beste restaurateurs naam hebben gekregen door hun hondenpastei, die niet onderdoet voor de bekende Straatsburger p&té de foies-gras. 'tls algemeen bekend dat iedere Staat in de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika volkomen vrij is op wetgevend gebied, zoodat b.v. in sommige Staten van dat uitgestrekte Rijk de doodstraf nog bestaat, in andere weêr niet. Zoo zijn er dezer dagen in St. Michigan de volgende belangrijke onderwerpen aan de stemming des volks onderworpen: 1. Om de doodstraf weder in te voeren voor moord en verkrachting. 2. Om den interest op schuldbekentenissen en wissels te verlagen. 3. Tot het bepalen dat een meisje voortaan 16 in plaats van zooals nu 12 jaar oud moet wezen om bare wettelijke toestemming te kunnen geven tot onzedelijke han delingen. Czaar Paul, keizer aller Russen, deed op zekeren dag zijn middagslaapje. Het was een heerlijke zomer avond, en de ramen van zijn vertrek stonden wijd open. In het naaste vertrek zaten eenige hofdames, die zachtjes met elkander spraken. Een jong, brutaal garde-officier, het enfant-chéri van de dames, keek in 't voorbijgaan door het venster naar binnen en wilde een gesprek aanknoopen; zij gaven hem evenwel door teekens te kennen, dat de keizer sliep. De officier zeide zacht: Verklap mij niet, ik zal eene grap uithalen." Hij keek om zich heen. Buiten was er niemand te zienhij sloop naai1 het open venster van de kamer van den czaar, en liet den langgerekten kreet van de wacht hooren. Dadelijk daarna sprong hij in het kreupelhout en maakte zich ongemerkt uit de voeten. De keizer, uit zijn slaap opgeschrikt, werd boos over deze grap. De dames wilden natuuilijk niets verraden, en zeiden, dal zij niet wisten wie het geweest was. De keizer liet den commandant van de wacht bij zich komen en beval hem den schuldige binnen het uur op te sporen. Deze ondet vroeg iedere wacht, maar kwam niets te weten. Met keizer Paufs bevelen viel echter niet te gekscheeren en in zijn angst liet de schuldige een jong soldaat bij zich komen, tot wien hij zeide: »Ik geef je tweehonderd roebels wanneer je zegt, dat jij geroepen hebt. De keizer zal je wellicht eene straf opleggen, maar wat komt dat er op aan?" De soldaat bewilligde in dit verzoek, kreeg de tweehonderd roebels, en juist een uur na het gegeven bevel was de commandant met hem bij den keizer. Deze had zijne boosheid al haast weer vergeten Hij zag den soldaat aan en zeide: »Een prachtige stem! Geef hem driehonderd roebels Een bloemkweeker William Francis Bennett, in Shepperton (Engeland), bracht vóór drie jaren een nieuwe rozen variëteit in den handel, die zeer veel opgang maakte. Het is een kamozijnroode theeroos, die bij naar zichzelve noemde. Deze rozensoort, waarvan de prachtige kleur en de schoone vorm der bloemen door de kenners wordt geroemd, kreeg daardoor zulk een overgroote bekendheid, dat een Amerikaansche bloemenhandelaar, Evans uit Philadelphia, aan Bennett voor de helft van diens voorraad van deze rozen, de belangrijke som van 5000 dollars betaalde, waarbij Bennett zich verbond om uitsluitend afgesneden rozen, geen stekjes, in den handel te brengen. Daar deze rozensoort in den winter rijkelijk bloeit, en er zich op de plaats waar een bloem is afgesneden, dadelijk weer een nieuwe ontwikkelt, moet, niet de buitengewoon hooge prijzen die in Amerika 's winters voor rozen betaald worden, de handelaar, niettegen staande de koopprijs van 5000 dollars, zaken gemaakt hebben. slechte De Londensche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van miss Alcard, die in de orde der Armen- zusters werd opirenomen en toen haar geheele vermogen f 100,000 aan de vereeniging vermaakte. Katholiek geworden, eischt zij nu het geld terug. De Londensche rechtbank, uitgaande van het beginsel »eens gegeven, blijft gegeven", ontzegde haar eisch alle recht en veroordeelde haar nog bovendien in de kosten van het proces. Bij het laatste hofbal te Rome sprak men ook over de »sprookjes", die door de koningin geschreven zijn en een der aanwezigen, de Franscbe gezant, merkte op, dat het eene ware ontgoocheling was geweest, toen men boorde, dat ze niet zouden worden uitgegeven. »0, geloof mij", antwoordde de koningin, »de ontgoocheling zou grooter geweest zijn, als ik ze wezenlijk had uitgegeven", en daarop vertelde de koningin, dat zij voor betrekkelijk korten tijd onder de strengste anonimiteit eene novelle aan een uitgever ter beoordeeling had gezonden. »En wat denkt ge, dat het antwoord was? Eén enkel woord »Cestinato" (in de papiermand geworpen). Na die teleurstelling", zoo eindigde de koningin hare mededeeling, vergenoeg ik mij met de kroon die ik draag en streef ik niet meer naar de dichterskroon." Van 4—11 Februari 1887. Geboren: Een dochter van S. Muste en P. T. Zomer. f> J. van Splunter en C. Krijger. C. Put en H. Wiltenburg. zoon M. de Jonge en W. Rijngoud. G. A. Sevenhuijsen en J. Schulink. dochter M. v. d. Est en J. Verheul. Overleden: A. de Mooij, 11 j., d. Als levenloos aangegeven: Een dochter van L. Tuinman en J. Vlaander. Heden overleed na een hevig lijden ons veel geliefd dochtertje ADRIANA in den jeugdigen leeftijd van 11 jaren. Zierikzee, A. C. DE MOOIJ. 9 Februari 1837. Z. C. DE MOOIJ—Hertstein. De Heer en Mevrouw HEIJSEïsebree Moens betuigen hunnen dSLtilz voor de betoonde belang stelling. Visites worden afgewacht Dinsdag 15 en Donderdag 1% Februari a.s. Zierikzee, 11 Februari 1887. De Kiesvereeniging VR.IJIIEID en GEWETEN" heeft in hate vergadering van 9 Februari 1.1., de volgende Heeren tot C a n d i d a t e n gesteld voor GEMACHTIGDEN in het Kiescollege. 1. C. J. BETHE'. 2. G. DE BRAAL. 3. Mr. J. G. VAN DER LEK DE CLERCQ. 4. Mr. J. F, VAN DER LEK DE CLERCQ. 5. M. FRANKEN Jzn. 6. P. K. DE GRAAFF. 7. P. VAN DER HAVE Jzn. 8. C. HOOGENBOOM. 9. J. J. VAN DEN HOUTEN. 10. R. KOOLE. 11. C. J. K1JN. 12. 1. C. VAN DER MAAS. 13. E. TUINMAN. Zierikzee, 9 Februari 1887. Hel Bestuur der Vereeniging MOLL. C. VAN DER VLIET Dz. A. 1. H. W. BRANDT. H. LAKENMAN. M. KOOLE Rzn. De aftredende leden C. VAN DEN BOUT Czn. en Jb. OC11TMAN Jzn. wenschen niet meer in aan merking te komen. Verzoeke beleefd bij de stemming de namen alpliabelisch te rangschikken.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3