ZIËRIKZEESCHE COURANT. voor het arroDÉs- sement Zierikzee. 18S7. No. 13. Zaterdag 12 Februari. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. P r ij s per drie maanden f 1Franco per post f 1,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ctt Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men niterl jk een dat? voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEIVMAN. Zierikzee, 10 Febr. De Jury voor de op heden alhier gehouden Tentoonstelling van Zaaigranen en Zaden heeft gisteren de volgende bekroningen toegekend.* Roocle Zomertarwe MaartscheA. Geluk, Nieu werkerk, 2e prijs, een Getuigschrift. Zomerrogge, D. Q. Mulock Houwer, Zierikzee. 2e prijs, een Getuigschrift. Zeeuwsche Zomergerst, verbouwd op gemengden kleigrond, C. J. Labrijn te 's Gravenpolder, een Diploma. - 2e prijs, een Getuigschrift aan J. Ënzlin te Zierikzee. Zeeuwsche Maartsche Gerst, le prijs, een Diploma, D. Q. Mulock Houwer, Bestuursprijs P. Landegent te Burgh. Chevalier Gerst, le prijs (Zilveren Medaille) T. van Trotha, Schlosz Gaensefurth bij Uecklirigen. Anthalt; 2e prijs (Diploma) D. Q. Mulock Houwer, Zierikzee; 3e Bestuursprijs, J. Ënzlin, Zierikzee, Zeeuwsche lange Haver, le en 2e prijs. (Diploma en Getuigschrift) D. Q. Mulock Houwer, Bestuursprijs Landbouw-Vereeniging «Nieuw- en St. Joosland." Probsteier Heiver, le en 2e prijs (Bronzen Medaille en Diploma) M. Luitjens Co., Uithnizermeeden, Bestuursprijs, Verkaufs-Genóssenschaft zu Sehönberg. Deensche Haver, '1e prijs (Bi-onzen Medaille) J. C. v. d. Have, Ouwerkerk, 2e prijs (Diploma) Job v. d. Have, Nieuwerkerk. Dikke Haver, 2e prijs (Diploma) C. Koopman, Go u we veer. Zwarte Haver, Prijs (Getuigschrift) M. Luitjens Sc Co., Uithnizermeeden. Blauwe kortstam Erwten, le prijs (Zilveren Me daille) 11. de Rijke, Zonnemaire, 2e prijs (Bronzen Medaille) J. Ënzlin, Zierikzee, 3e prijs (Getuigschrift) Chr. Gfoeneveld de Kater, Noordgouwe. Gewone blauwe Erwten, '1e prijs (Bronzen Medaille) J. Geluk, Noordgouwe. 2e prijs (Getuigschrift) D. Q. Mulock Houwer, Zierikzee, Bestuursprijs, J. Ënzlin, Zierikzee. Kroon-Erwten, le prijs (Diploma) Landbouw-Ver eeniging «Nieuw- en St. Joosland 2e prijs (Getuig schrift.) D. Q Mulock Houwer, Zierikzee. Schokkers, le prijs (Bionzen Medaille) W. Zaad- noonlijk, Alkmaar; 2e prijs Chr. Groeneveld de Kater, N lordgoitwe. Capucijner Erwten, le prijs (Diploma) M. Luitjens Co Uithnizermeeden, 2e prijs (Getuigschrift) J. Ënzlin, Zierikzee. Grauwe Erwten, 'le prijs (Diploma) M. Luitjens Co., Uithnizermeeden, 2e prijs (Getuigschrift) VV. Zaad noord ijk, Alkmaar. Zeeuwsche Paurdenboonen, ie prijs (Zilveren Me daille) D. Q. Mulock Houwer, Zierikzee, 2e prijs (Getuigschrift) J. Geluk, Noordgouwe. Groninger Paarclenboonen, le prijs (Bronzen Me daille) Job v. d. Have, Nieuwerkerk, 2e prijs (Diploma) D. J. de Vries, Finsterwolde, Kleine Paarcle- of Schapeboonen, 'le prijs (Diploma) J. M. Zn nel nou rel ijk, Leeuwarden. Duiveboonen, le prijs (Diploma) D. Q. Mulock Houwer, Zierikzee, 2e prijs (Getuigschrift) Wed. J. Leupen Zoon, Haarlem. Groote platte Boonen, le prijs (Diploma) A. Nijssen, Kapelle bij Goes, 2e prijs (Getuigschrift) D. Q. Mu lock Houwer, Zierikzee, Bestuursprijs, J. Ënzlin, Zierikzee. Gewone Bruine B'ëonen, le prijs (Diploma) D. Q, Mulock Houwer, Zierikzee, 2e prijs (Getuigschrift) Van Heel Co., Goes. Ronde Bruine Boone?i, le en 2e prijs (Diploma en Getuigsclnift) Landbouw-Vereeniging «Nieuw- en St. Joosland". Bruine Krombekken, 2e prijs (Getuigschrift) D. Q. Mulock Houwer, Zierikzee. Zeeuwsche Witte Boonen, ie prijs (Diploma) D. Q. Mulock Houwer, Zierikzee, 2e prijs (Getuigschrift) Landbouw-Vereeniging «Nieuw- en St. Joosland". Witte Krombekken, le en 2e prijs D. Q. Mulock Houwer, Zierikzee. Gekleurde Boonenle en 2e prijs als voren. Zeeuwsche Langstroo Wikken, le prijs D. Q. Mulock Houwer, 2e prijs J. Erizlin, beiden Zierikzee. Ta fel-Aardappelen, 2e prijs L. Valkier te Wol- faartsilijk, Bestuursprijs A. Opril te Nieuw-Beierland. Voeder-Aardappelen, Bostuursprijs L. Leinbosch, Esschen, België. Zeeuwsch Bevelaar Lijnzaad, le prijs (Zilveren Medaille) D. Q. Mulock Houwer, 2e prijs (Getuigschrift) J. Ënzlin. Zeeuwsch Zaai-Lijnzaad, le prijs C. Kuyper, Ouwer kerk, 2e prijs D. Q. Mulock Houwer, Bestuursprijs A. Opril, Nieuw-Beijerland. Blauwbloem Zaai-Lijnzciad, le prijs S. v. d. Velde, Schuddebeuis, 2e prijs A. Opril, Nieuw-Beijeilaud. Kanariezaad, le en 2e prijs J. M. Zaadnoordijk Wz Leeuwarden. Karweizaad, 'le prijs Wed. J. Leupen Zoon te Haarlem, 2e prijs J. Ënzlin te Zierikzee. Mosterdzaad, 'le prijs Landb.-Vereeniging «Nieuw en St. Joosland", 2e prijs Wed. J. Leupen Sc Zoon te Haarlem. Roode Mangelwortel (lange dikke), le prijs D. Q. Mulock Houwer, Zierikzee, 2e prijs P. C, Boogaart, Nieuwerkerk. Boode Mangelwortel, le prijs Chr. Gr. de Kater te Noordgouwe. Gele Mangelwortel, le prijs D. J. v. d. Have te Kapelle bij Goes, 2e prijs D. Q. Mulock Houwer, Zierikzee. Beetwortelen met hoog suikergehalte, 2e prijs J. Beekman Az. te Buren. Beetwortel (Jaapjespeen)le prijs J. Enzlin te Zierikzee. Roode of gele Paardepeen, le prijs D. J. v. d. Have te Kapelle bij Goes. Zeeuwsch Uienzaad'le prijs A. Hobbel, Ooltgens- plaat, 2e prijs Q. Mulock Houwer, Zierikzee. Buitenl. Uienzaad, 2e prijs Wed. J. Leupen Sc Zoon, Haarlem. Provence Lucernzaad, ie prijs Wed. J. Leupen 8c Zoon, Haarlem, 2e prijs D. J. v. d. Have, Kapelle en Bestuursprijs A. S/iaauw te Ouwerkerk. Zandlucern, 'le prijs J. Enzlin, 2e prijs D. Q. Mulock Houwer, beiden te Zierikzee. Rood N. Brab. Klaverzaad, le pi ijs P. Smallegange, Nieuwerkerk, 2e prijs Laroye Vankersschaver te Osteride, 3e prijs U. J. v. d. Have, Kapelle bij Goes. Bood Maasch Klaverzaad, 'le prijs D. J. van dei' Have, 2e prijs J. Enzlin. Rood Keulsch Klaverzaad, le prijs D. J. v. d. Have, 2e pi ijs P. O. Boogaard, Nieuwerkeik. Bood Amerik. Klaverzaad, le prijs P. C. Boogaard te Nieuwerkerk, 2e prijs D. J. v. d. Have. Brabantsch Wit Klaverzaad, le prijs P. Smalle gange. Nieuwerkerk, 2e prijs D. J. v. d. Have, Be stuursprijs Chr. Gr. de Kater te Noordgouwe. Buitenl. Wit Klaverzaad, 'le prijs A. Snaauw te Ouwerkerk, 2e prijs D. J. v. d. Have, Kapelle. Zweedsch bastaard Klaverzaad, le prijs Wed. J. Leupen Zoon te Haarlem, 2e pi ijs U. J v. d. Have te Kapelle, Bestuursprijs A. Snaauw, Ouwerkerk. Hoppe Bups, '1e prijs D. J. v. d. Have, 2e prijs D. Q. Mulock Houwer. Verzameling Graszaden, le prijs D. J. v, d. Have te Kapelle, 2e prijs D. Q. Mulock Houwer. Verzampling Buitenl. Zaaigranen enz., le prijs D. Q. Mulock Houwer. Verzameling van gedroogde Grassen en Planten, le prijs Mej. H. VV. Mulock Houwer te Zierikzee, 2e prijs de Heer J. K. Budde, Groningen. Men schrijft ons uit Zuid-Beveland Sedert eenige jaren wordt bij publieke verpachtingen, zoowel als bij onderhandsche, veel bouwland door arbeiders gepacht. Wat daarvan te denken? Natuurlijk zijn de landbouwers er zeer tegen, omdat door de concurrentie der arbeiders de pachten worden opge jaagd. Er zijn zelfs landbouwers, die onmiddellijk hunne arbeiders ontslaan, indien zij tot het pachten van land overgaan. Een stukje aardappelland toch kunnen zij bij den baas huren. Van hun standpunt hebben die landbouwers gelijk, maar het algemeen belang in 't oog houdende, dunkt mij, dat er niet veel tegen te zeggen valt als iemand, al is hij maar een arbeider, zijne positie tracht te verbeteren. Heeft hij groote kinderen, veeltijds zijn deze zonder werk, maar pacht hij land, dan is er voor hen meestal werk te vinden, dat goede vruchten oplevert. Van een H.A. land, door een arbeider gepacht, trekt hij ongelijk veel meer dan een landbouwer, die 50 en meer H.A. bebouwt. De arbeider laat geen hoekje gronds ver loren gaan en doet zijn werk aan het gepachte land vóór en na zijn loonarbeid. Daardoor is hij in den regel een uitmuntende betaler en brengt meesttijds reeds het bedrag der pacht eer zij nog vervallen is. Een arbeider in mijne gemeente, die bijna 2 H.A, duur gepacht heeft, verzekerde mij er wel bij te varen. De minste zijner suikerpenen b.v. hadden 13000 K.G. per gemet opgebracht, de beste '18000 K G., terwijl in 't algemeen de opbrengst slechts tusschen de 7000 en 8000 K.G. per geniet bedroeg. Hij kan f 30 en meer per gemet betalen, als voor landbouwers f 15 reeds meer dan genoeg is. De mededinging van arbeiders bij het publiek en andeiszins verpachten van land acht ik dus geenszins bedenkelijk, maar vermeen (lat zulks bijdraagt tot de algemeene welvaart. Zij, ten minste, wie ik ken, gaat het goed en allen slachten in 't najaar een vet varkenzoo goed als een burger of boer. Misschien echter bezien anderen dit niet onbelangrijk maatschappelijk verschijnsel uit een ander oogpunt. Mr. C. J. Pické heeft den Koning tegen '1 April zijn eervol ontslag gevraagd als burgemeester van Middelburg. Redenen van gezondheid, die onthouding van allen inspannenden aibeid voorschrijven, zijn, naar de Midd. Ct. verneemt, hiervan de oorzaak. Mr. II. Goeman Borgesius houdt in No. 0 van het Sociaal Weekblad tegenover rnr. W. baron van Golt- stein zijne slotsom vol, dat het rijksbelastingstelsel onrechtvaardig is, aangezien van de mingegoeden naar verhouding het meest wordt gevorderd. De regel van Adam Smith, dat ieder moet bijdragen in verhouding tot zijn draagkracht, wordt geheel veronachtzaamd want van kleine inkomsten eischt de fiscus een veel aanzienlijker deel dan van groote. Het zwaarst gedrukt zijn niet de proletariërs, maar die in hun stand ge zeten arbeiders, de zelfstandige kleine ambachtslieden en neringd .enden." Waar men spreekt over belastingdruk van de werk lieden, komen in de eerste plaats in aanmerking de accijnsen, en wel die op zout, zeep, vleesch, bieren, azijn, suiker en gedistilleerd. De lieer van Goltslein vvil den accijns op het gedistilleerd buiten rekening laten, omdat tot die belasting niemand behoeft bij te dragen, die het niet verkiest. Dat is echter niet juist. Het zijn de huisgezinnen, die den druk van de hooge belastingen op het gedistilleerd het meest gevoelen en voor hen is het een schrale troost, te weten, dat die druk verdwijnen zou, zoodra alle huisvaders konden besluiten, den drankduivel den oorlog te verklaren.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1