Buitenland. In het Dagblad van Z.-H. en 's Gr. geeft Marino het volgende programma voor den nieuwen minister van marine 4. in overleg met de ministers van oorlog en van koloniën worde een stelsel voor onze zeemacht ontworpen, waarbij behoorlijk haar werkkring en hare verplichtingen worden afgebakend 2. daarna worde de hand aan den arbeid geslagen, om eéne algeheele reorganisatie van personeel, in ver band met de toestanden van den tegenwoordigen tijd, tot stand te brengen 3. de opleiding van de militaire officieren der zeemacht worde herzien en met de nieuwere onderwijswetten in overeenstemming gebracht 4. tot de oplichting van eene instelling voor honger maritiem onderwijs, een»1 kr ijgsschool voor de zeemacht, worde onmiddellijk besloten. In de laatste drie maanden zijn te St.-Oedenrode 20,000 populiere-, wilge- en canadaboomen tot hooge prijzen verkocht. Behoudens een zeer kleine uitzonde ring is dat hout in handen van de Ulompenfabrikanten overgegaan. De klompenmakerijen gaan dan ook voor treffelijk, zoodat bazen en knechts zich in geldeajken welstand mogen verheugen. Mocht dit eveneens van onze landlieden gezegd worden! Hun geldelijke toestand is met het oog op de rijke oogsten van '1884 4885 en '1886 evenwel niet zoo slecht als sommige kUgers en ontevredenen dat willen doen voorkomen; zelfs is de toestand in den laatsten tijd eenigszins verbeterd. Meier. Ct. Dezer dagen behelsde het N. v. d. D. de volgende advertentie: Prijsvraag. Een prijs van 40 en eene premie van f 5 wordt voor de hesle oplossing uitgeloofd; zijn er meer, yvordt prijs en premie door loting toegekend: 6, 7, 8, 43, >9 is eene bergplaats, 4, 44, 42 loopt ieder over, 4, 2, 3, 4 verschaft bestaan, 6, 5, 2, 3 bereidt men van de koe, 40, 8, 4 wordt gebruikt voor een hond. IJet geheel is eene kwaal voor gansch Europa. »Ue mededingers moeten 25 cents aan postzegels met duidelijk adres inzenden aan liet N. v d. D onder motto Prijsvraag'' vóór 8 Februari, waarna de uitslag in bet N. v. d. D. woidt bekend gemankt." Thans meldt bet blad, dat te zijnen bureele de politie afgifte heeft gevraagd van al de op de adver tentie ingekomen brieven (310 stuks) en van de kopie van de advertentie zelve. Daaraan is gevolg gegeven. Ilenoemiiigeii, 15esluiten, enz. Aan den rijksveldwachter der 2de klasse (brigadier) P. H. A. van der Plaat, te Zierikzee, is toegekend de rang van brigadier-majoor titulair en aan de rijks veldwachters der 3de kl. L. C. Straub te Serooskeike en C. Snoep te Bruinisse die van brigadier-titulair. Kunst, Wetenschap en Letteren. Het duurste gedrukte boek dat ooit in Duitschland is verkocht, ook liet duurste in verhouding tot zijn omvang, zal wel de origineele uitgave van Columbus' brieven zijn. liet boek is in 't Latijn geschreven en dagteekent van 'tjair 4493. Dit kleine boekje in quartoformaat en uit vier bladen bestaande, werd door een antiquarius voor 6600 mark gekocht, dat is 4 650 mark voor elk blad en ongeveer 25 mark voor eiken regel. Ongelukken; Stampen, Misdaden, enz. Te Zaandijk werd Vrijdagmorgen op den molen »De Windhond" een knecht door eene wiek getroffen. Men vreest voor zijn leven. Te Dyon zijn in den nacht van 3 op 4 dezer twee ontplofbare patronen gelegd tegen eene kerk en onder de portiek van het paleis van justitie. De aan liet laatste gebouw toegebrachte schade is zeer groot. De daders zijn onbekend. Te Maleo, bij Piazensa, is eene verschrikkelijke gebeurtenis voorgevallen. Op een vijver waren een 25-tal jongelui aan het sleden, toen plotseling het ijs brak en allen op één na in de diepte zonken. Alle vier en twintig, waaronder vier uit één gezin, verdronken. Een dolle hond bracht dezer dagen de omstreken van Exbrüoke, in den Opper-Elzas, in rep en roer. 's Middags liep een groote zwarte hond het dorp Obersulzba.ch binnen. In een oogenblik waren vier personen gebeten en een klein meisje werd erg in het gezicht verwond. Van daar liep de hond naar Niedersulzbach, waar hij vijf personen en verscheidene honden beet. Binnen weinige minuten was het dier in Niederanspach, waar een kleine jongen hevig aan de hand werd gewond. Vervolgens liep hij naar Sennheim, waar verscheidene honden en een man ge beten Werden. Het onheil, dat bet woedende dier nog zou hebben aangericht, zou ongetwijfeld veel grooter zijn geweesG zonder den moed van een heer, een ge oefend jager uit Exbrücke. Zoodra de hond deze plaats verlaten had, liet hij inspannen en reed hem ijlings na. Bij Sennheim zag hij den hond op zich toeloopen. Op het oogenblik, waarop bet dier op zijn paard scheen te willen losspringen, werd bet getroffen door een goed gemikten kogel en viel dood ter narde. Een veearts, die het lijk onderzocht, verklaarde, dat de hond in hevigen graad dol geweest was. Men kan zich den schrik voorstellen, die hij het vernemen van deze tijding in alle durpen heerscht, te meer, daar nog verscheidene honden, die door den eersten zijn gebeten, in den omtrek rondzwerven. Bij een avond-voorstelling in eene menagerie te Antwerpen is een ongeluk voorgevallen, dat een on- beschrijfelijken indruk teweeg bracht. Evenals vorige avonden trad als slotstuk eene Amerikaansclie leeuwen- temster, Leonda, niet hare zes getemde leeuwen op. Nauwelijks was zij ditmaal in het hok, toen tut aller ontzetting een leeuw op haar toesprong, haar rechter arm aangreep en die tot op het been ontvleeschde. De ongelukkige viel met een gil op de knieën, terwijl de leeuw zich brullend bij de overigen in een hoek van 't huk terugtrok. Leonda, die bet gevaar waarin z\j verkeerde inzag, vermande zich en het gelukte haar zich uit het hok te verwijderen. Het was doodstil in de zaal, met ingehouden adem hadden allen den afloop van deze verschrikkelijke ge beurtenis afgewacht: toen de gewonde uit het bok trad, stotterde zij, zich tot het publiek wendende, de woorden: «Het hetee.keftt niets!" maar nauwelijks had ze het gezegd, of ze viel bewusteloos neder. In een armenhuis te Londen is een ernstig ongeluk voorgevallen. Er werd namelijk in de groote zaal door de Mohawk Minst,iels" (een zanggezelschap) tut ver maak van de verpleegden de gebruikelijke jaai lijksche voorstelling gegeven, toen eene galerij die voor deze gelegenheid was opgericht, en waarop zich nagenoeg 500 personen bevonden, plotseling instortte, waai bij alles op de menscheri neerkwam die er onder stonden. Het angstgesclirei en liet gekerm van de ongelukkige slacbtoffeis maakten natuurlijk aan de voorstelling in een oogenblik een einde. Men begon dadelijk met de ongelnkkigen te bevrijden en het puin en houtwerk van de ineengestorte galerij weg te ruimen; ook ge neeskundige hulp was spoedig bij de hand. Een man werd dood voor den dag gehaald en 40 tot 50 men- schen hadden vrij érnstige kwetsuren gekregen. F rank r ij k. De heer Sigismond Lacroix zou gaarne zien dat ook de Fransche regeering zich uitvoerig in 't openbaar uitliet, wat hare meening omtrent den pulitieken toestand is. Hij gaf daarom den minister Goblet in de Kamer zijn voornemen te kennen, de regeering over den toestand in het buitenland te ondervragen, ten einde den minister in de gelegenheid te stellen, de vredelievende staatkunde van het Fransche gouver nement te bevestigen. De heer Gohlet antwoordde daarop, dat hij een dergelijk debat onnoodig oordeelde, na de herbaalde verklaringen van De Freycinet en van hemzelven; want die verklaringen laten geen enkelen twijfel over aangaande de vredelievende bedoeling van Frankrijk en zijne regeering. De heer Gublet voegde er bij, dat elke verdere verklaring evenzeer onnoodig was uit een financieel oogpunt; immers de zekere bewijzen be stonden, dat de beurspaniek der laatste dagen, uit sluitend liet werk was van speculanten. De beer Sigismond Lacroix erkende de juistheid dezer ophelderingen en zag dus van het ondervragen der regeering af. De bekende Parijsche berichtgever der Times ver klaart, op grond van inlichtingen uit zeer goede bron, welke, zegt hij, hem in eenigszins beknupten, maar zeer ondubbelzi'nnigen vorm vérstrekt zijn, te gelooven, dat Oostenrijk en Rusland liet eens geworden zijn ten aanzien van de Bulgaaische quaestie, zoodat deze tot geene butsing tusscben genuemde mogendheden leiden zal. In zeer korten tijd, meent bij, zal de juist heid van dit bericht worden bewezen, ofschoon er op dit oogenblik voor Rusland en Oostenrijk zeer goede redenen kunnen bestaan om de bedoelde overeenkomst niet openbaar te maken. Belgie. In een rapport aan de «Commission du travail", uit gebracht door graaf d'Oultremout, wordt verlangd, dat op alle lagere scholen teekenonderivijs zal worden gegeven liet rappoit herinnert aan de woorden van den lieer Duniy, minister van onderwijs onder liet tweede keizerrijk: «Het teekenen is het schrift der nijverheid; bet oefent bet oog vin bet kind, geeft aan zijne hand vaardigheid en vastheid, ontwikkelt zijn smaak en het gevoel voor het schoone." Met betrekking tot het eigenlijke vakonderwijs wordt verlangd, dat het gegeven worde in of naast de werkplaats, nl. de practische werkzaamheid in de werkplaats moet met theoietisch onderwijs gepaaid gaan; het laatste acht de rapporteur noodzakelijk, maar niet minder ook de practische opleiding in de weikplnats, waar de jongeling leeren moet, zoowel door het zelf doen als ook vooral door het zien doen door anderen. OoKtenr-ij 1*. De Neue Freie Presse zegt met het oog op de Duitsche officieuse pers: Nog nooit zal wel in een grooten Staat een minister door een aanval uit het buitenland ten val zijn gebracht. Een Duitsche aanklacht tegen een Fransch minister moet echter noodzakelijk eene tegenovergestelde werking hebben, en den minister in zijne positie versteiken. De Post brengt, door het aftreden van generaal Boulanger te eisclien, al de Fransche tegenstanders van dezen minister tot zwijgen en bouwt voor hern in de oogen zijner aanhangers een voetstuk, waarop hij zich als groot man voordoet. De minister van oorlog, die nog kort geleden door invloed rijke Parijsche bladen werd uitgescholden, wordt door de uit Berlijn tegen hem gerichte vei wijten ten slotte een nationale held. Docli de slechte werking van zulke artikelen beperkt zich niet hiertoe, maar gaat nog veel vei der De stemming in Frankrijk wordt geprikkeld en verbitterd veel is daartoe niet noodig en men maakt zich daar met de gedachte aan een oorlog vertrouwd. Daarin ligt het gevaar, en niet in het optreden van een minister van oorlog, die morgen van het tooneel kan verdwijnen. En in plaats van dit gevaar weg te. nemen, roept de Post het op, want de taal van het blad kan in Frankrijk zeer licht liet vermoeden wekken, dat men te Berlijn den ooi log wil, en daar toe generaal Boulanger als een welkom voorwendsel gebruikt, JMiitschland. Men leest in de Elz Ztg. De vorige week Dinsdag hebben de meeste reser visten hun pas gekregen, die hen voorschrijft dat zij a.s. Maandag hun regimenten moesten bereikt hebben. In tegenstelling van vroeger wordt de duur van de oefening er niet in opgegeven. Dit ligt alleen aan de soort van dienst, waartoe zij zijn opgeroepen. Ieder zal zoolang in dienst worden gehouden tot hij de be handeling van het nieuwe repetitie-geweer in den grond kent. Daar dus de tijd voor ieder onbepaald is, is er geen tijd aangegeven. Verleden week had in het keizerlijk paleis te Berlijn het eerste hofbal plaats, waaraan bet keizerlijk echt paar en de prinsen en prinsessen van het vorstelijk huis deel namen. Te elf uur hielden zij in de Witte Zaal een souper, waaraan Von Moltke en het corps diplomatique deel namen; terwijl in de andere zalen het hof en de andere genoodigden soupeerden. Te een uur was het feest afgeloopen. Onder de ge noodigden bevonden zich verscheidene generaals, leden van den Landdag, officieren en al de ministers. De bankier Mendelssohn, een der aanzienlijkste per sonen te Berlijn, heeft Vrijdagmorgen op de beurs vei teld, dat de kroonprins hem had gezegd, dat hij van de ongerustheid op de beurs niets begiijpt. De prins zei verder dat Duitschland Frankiijk niet zal aanvallen, evenmin als Frankrijk Duitschland. Te Metz is bet manifest, dat de afgevaardigde Antoine (lid van den Duitsc.lien Rijksdag en vertegen woordiger der Franschgezinde pat tij) tot de kiezers heeft uitgevaardigd, door de politie in beslag genomen. Ook is liet bureau der redactie en de drukkerij van de Moniteur de la Moselle gesloten, terwijl den redac teur van bet blad, Bressard, om politieke redenen bet verblijf te Metz is ontzegd. De lieer Bressard heeft Donderdag de stad verlaten. De Kölnische Zeitung zegt, dat uit den brief van den kardinaal Jacobini bet volgende blijkt: 1. De hoofden van het centrum hebben reeds vóór de be slissende stemming in den Rijksdag over bet septennaat de verklaring van den Paus ontvangen, dat hij het op hoogen prijs zou stellen wanneer het centrum in de legerquaestie met de regeering medeging. 2 Zij hebben bij limine partij die manifestatie verzwegen en in strijd er mede gehandeld. 3. Baron Franckenstein heeft vervolgens den Paus het pistool op de borst gezet en verklaard, dat wanneer de Paus de centrum partij in hare politiek wil belemmeren, hem voortaan de kerkelijke belangen van den Paus onverschillig zijn en hij met de meerderheid zijner pai tijgenuoten aftreedt. 4. Daarop heeft de Paus hem voor ougen gehouden, dat niet hij, baron Franckenstein, maar de Paus te beslissen heeft, wat in bet belang «Ier Kerk wenscbelijk en noodig is, alsook dat het wegens bedenkingen van kerUelijken en moreelen aard reeds had moeten vaststaan, dat de katholieken in de legerquaestie zich aan de zijde der regeering moesten scharen. 5. Eindelijk, de Paus geeft zijne onteviedenheid er over te kennen, dat zijne vorige manifestatie is achterwege gehouden. Die ontevredenheid blijkt uit de nadrukkelijke opdracht om dit schrijven aan de leden der centrum-partij ter kennis te brengen.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 2