Z1ERIKZEESCÖE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1887. No. 12. Woensdag 9 Februari. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJ DAG-AVOND uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden f 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met BijbJad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel '10 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men aiterrfk een daif voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEIYMAN. Binnenland. ZIE RIK ZEE, 8 Februari 1 8 8 7. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie, betreffende eene Kunstbeschouwingwelke Zondag a.s. in de Concertzaal, van wege het. Schilder- en Teeken- kundig Genootschap Kunstliefde" uit Utrecht alhier wordt gehouden. Hoewel door de groote uitgebreidheid van den catalogus voor de op 10 dezer te houden tentoon stelling van zaaigranen, enz., en de eigenaardige bezwaren aan bet samenstellen verbonden, deze nog op verre na niet gereed is, kunnen wij tot ons groot genoegen constateeren, dat de opgaven voor inzending de laatste 3 dagen in zoo ruime mate zijn toegevloeid, dat het bestuur alle reilen heeft tevieden te zijn. Niet minder dan 368 nummers zijn aangegeven, voor het meerendeel ter mededinging naar de uitgeloofde prijzen, voor alle nummers 63 in getal in het programma gevraagd zijn inzendingen ontvangen. De jury zal bestaan voor de zaaigranen uit de heeren P. Landegent te Burghsluis, S. J. de Rijke te Sirjansland en J. E. Mulock Houwer te Zievikzee, en voor de zaden do heeren F. J. van Pesch te VVageningen, N. W. Hocke te Ellement en P. Sma|l. gange te Nieuwer kerk. Dat Donderdag a.s. de tentoonstelling, welke uiterst belangrijk beloofd te zijn en die nog door geene andere op dat gebied in Nedeilarrd geëvenaard is, een groot bezoek zal ten deel vallen, is niet te betwijfelen, te meer daar de spoorboot voor de andere eilandbewoners eene zoo bij uitnemendheid schoone gelegenheid aanbied Zierikzee te bezoeken. Zooals men weet, zal de dienstbode van de familie Heineken, met bet oog op den brand van het Kurhaus te Scheveningen, voor de rechtbank te 's Huge zich op de aanklacht van brandstichting hebben te verant woorden. »Men fluistert hier en daar", zegt de Midd. Ct. »dat het niet zoozeer te doen is, om dat meisje te straffen, als wel out den heer Heineken, bij wien zij in dienst was, geducht aan den tand te voelen. Wordt zij veroordeeld, dan zal haar meester worden aange sproken, zegt men, tut vergoeding van de brandschade, als zijnde hij verantwoordelijk voor de onrechtmatige daad zijner dienstbode. Zuo worden twee vliegen in een klap geslagen en om de tweede, de groote, is het juist te doen." Tegen de dienstbode werd 1 maand hechtenis ge- eischt. Maandag a.s. uitspraak. Blijkens een van den Gouverneur-Generaal van Nedei'landsch-Indië ontvangen telegi;aru wurdt degouver- nenierits-kuffieoogst op Java voor dit jaar volgens zeer voorloopige raming geschat op ruim 441,000 pikols. Onder het opschrift Bedeltochten" zegt het Amster- datnsoh Handelsblad het volgende »Üoor de Arbeidsbeurs vau de Maatschappij voor den Wei kenden Stand werd tot de Vereer iging van Werkeloozen de aanvraag gericht om een zestal werk lieden in verschillende vakken. Nu heeft deze ver- eeniging zoo vele werkeloozen onder de hand, dat ze er zelfs meê door de stad trekt om te bedelen, maar deze aanviaag otn arbeiders liet ze eenvoudig onbe antwoord. Hij onderzoek bleek ons, dat het bestuur der Ver- eeniging voor Werkeloozen bet minder op zijn weg gelegen achtte, om de leden dier vereeniging aan wer k te helpen. »Op de vraag, door een onzer verslaggevers aan den heer Van Nus, een der bestuurders dier Vereeniging van Werkeloozen gericht, waarom zij eigenlijk niet geantwuoid had, wist de heer Vau Nus, die de vorige week den bedel-optoclrt leidde, geen voliloende ophel dering te geven, nraar kwam hij. na eenige aarzeling, tot de verklaring: dat hij het niet de taak dier ver eeniging achtte werk te verschaffen!" Het zal in Amsterdam wel evenzoo zijn als in Rotteidam; ook daar- zijn het de socialisten, die van de tijdsomstandigheden profiteeren willen om propaganda te maken voor hun onzalige theorieën. Men deelt het volgende mede Voor het vervoer van schapen van Duitschland be stemd voor Engeland, naar Rotterdam en naar Vlis- singen, via Salzbergen-Arnhem, zal, wegens de Exploi tatie—Maatschappij van af heden nog een facultatieve schapentrein (No. 969) loopen van Salzbergen naar Vlissingen haven, en verder telkens wanneer schapen- transporten per extra-trein te Salzbergen worden aan gebracht, te 8,47 Berlijnsche of 8,13 v/m., middelbaren tijd van Amsterdam. Van het jongste geschrift ^Schetsen No. 3" van den Nieuw-Maltliusiaanschen Bond zijn ongeveer" 30.000 exemplaren verspreid, tot welke verspreiding de heer Keuchenius, die het in de Tweede Kamer ter sprake bracht, veel heeft bijgedragen. Inhoud van No. 2 van den Zevenden Jaargang van het Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwak zalverij. Berichten: Een gedicht van 1851. - De genees kundigen in Amerika. - Een schandelijke advertentie van Géraudel. - Morphine tegen morphine-zucht. - Gewoon water als geneesmiddel. - Een kwakzalvers- advertentie in Volapük. - Verooi deeling van twee redacteuren. - Verbod van invoer van middeltjes in Rusland. - Veroordeeling van F. Ad. Richter en Co.- Een kwakzalver in een Fransch stadje. Boekbeoordeeling. - Correspondentie o. a. over Revalenta of Linzen meel, Oidtnmnn's Purgatif, Sesam- zeep, Pain-Expellei", Pillen van Dr. Blaud. - Herhaalde waarschuwingen: Pastilles Géraudel. - Iloff's Malz- extract. Schertsblad No. 2. Inhoud van No. 7 van den Derden Jaargang van het Maandblad tegen de Vervalsching van Levens middelen en Handelsartikelen. De Loudvergiftiging dooi" gekleurde Vermicelli. - Onderzoek van levensmiddelen en handelsartikelen geduieride de maand Januari. - Uittreksel van het over zicht van de Inspecteurs voor keuring van voedings middelen te Amsterdam. (Maand December) - Weten schappelijke Mededeelingen. - Honingsuirogaten. - Een nieuw wijrrkleunniddel. - Hygiëne en Industrie. - Gezonde lucht. Slot - Volksdranken, hunne geschie denis en vervalschingen (VI). Jenever en Absinth Slot - Feuilleton: Toenemend beding bij toenemende con currentie. De Salicylzuur-quaestie. - Practisch Allerlei. - Vraagbord. Op de Westerbegraafplaats te Amsterdamis is Zater dag begraven wijlen dr. N J. Hoor weg, leeraar in de wiskunde en wis- en natuurkundige aard»ijksknnde aan liet gymnasium te Amsterdam, vroeger directeur der hongere burgerschool te Batavia. De lijkstoet werd gevolgd door den rector en al de leeraren der instelling, waarbij zich in de Spaar rrdanrinerstiaat de leerlingen aansloten. De overledene, die slechts den leeftijd van 50 jaren bereikte, was ridder van den Ned. Leeuw. Aan de «Dovrepaalso.he bank der Vorstenlanden" is door den Dongen Raad definitieve surséance van betaling verleend tot 1 Aug. De commissie van enquête, die Donderdag j.l. het verhoor van getuigen voorloopig heeft geschorst, had tot dien dag Tilburg afgewerkt. Inmiddels worden andere streken en genieenten voorloopig bewerkt, opdat de commissie, zood'a de weikwaamheden der Kamer haar daartoe de vrijheid weder laten, het getuigenverhoor onmiddellijk zal kunnen voortzetten. Twente is dan het eerst aan de beurt. Volgens Truthhet blad van den heer Labouchère, komt H. M. de keizerin van Oostenrijk den 4 Maart in Amsterdam, om zich opnieuw onder behandeling te stellen van dr. Mezger. Deze echter heeft nog geen kennis gekregen van het voornemen van H. M., doch het is reeds vroeger gebeurd, meent het Hbl dat de keizerin onverwacht in Amsterdam aankwam, De Haagsche kroniekschrijver van de N. GronCt. bevestigt liet geruststellend bericht der Haagsche bladen omtrent 's Konings gezondheidstoestand. Al begeeft zich Z. M. ook nu nog niet buiten het paleis, er is, bij de vorige week vergeleken, merkbare vooruitgang. De Haagsche kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. trekt thans zelf zijn bericht in, dat bij gelegenheid van het feest van 's Konings 70en verjaardag gratie zou worden verleend, speciaal aan de socialistische veroordeelden. Hij nreent nu te weten, dat bij ver mindering ot kwijtschelding van straffen, die bij die gelegenheid gewoonlijk wordt verleend, de socialisten zullen worden uitgesloten. Aan het D v. Z.-H. wordt thans uit Batavia ten stelligste verzekerd, dat de gouverneur-generaal niet voornemens is af te treden. Naar de Arnh. Ct. verzekert, zullen er in het aan staande voorjaar geen examens plaats hebben voor surnumerair' der posterijen. Gewoonlijk heeft men die examens in ieder voor- en najaar, doch nu zullen de adspiranten moeten wachten tot October. De reden dezer wijziging is het blad niet bekend. Uit Maastricht wordt naar aanleiding van klachten omtrent de geringe uitkomsten der werving voor het O.-I. leger te Amsterdam aan het Hbl. geschreven, dat de uitkomsten aldaar nog minder bevredigend zijn. »Niet dat er zich geen vrijwilligers aanmelden, integendeel, er komen meer dan genoeg, zelfs uit Duitschland, en onder deze militairen, die pas den dienst in hun land hebben verlaten en nog in den soldatenrok steken. De hoofdzaak ligt in de genees kundige keuring, die zeer streng is en waardoor de nreesten als ongeschikt worden afgewezen Dit is zoo sterk, dat in 't afgeloopen jaar niet V1Q deel der vrijwilligers, die zich aangemeld hebben, werd aan genomen. Indien de eischen van den dienst een minder strenge keuring toelieten, dan zou het benoodigd getal vrijwilligers spoedig gevonden zijn." Naar wij vernemen, is de heer Keuchenius, lid der Tweede Kamer, vrij ernstig ongesteld. Bij een bekomen brandwond aan liet been, vertoonden zich verschijnselen van koudvuur, die uitbranden noodzakelijk maakten. Hoewel er thans geen gevaar is, kan de toestand van den lijder niet geheel bevredigend worden genoemd. Vad. Voor het gerucht, als zou mr. L. W. C. Keuchenius ernstig ongesteld zijn, bestaat, volgens de Stand. geen voldoende grond. De lieer Keuchenius meldt zelf aan Het Vaddat zijn toestand, niettegenstaande de bekomen ernstige voetwond, niet de minste reden tot bezorgdheid meer geeft. De heer K. gevoelt zich volmaakt wel.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1