baren, schreeuwden zij »een leven hoog" op den Czaar uit, en dwongen de met hen in het bierhuis aan wezigen op te staan, en in de vereering van hun Keizer, door eveneens te schreeuwen, in te stemmen. Toen aan dat verlangen door de Duitschers niet on middellijk werd voldaan, grepen de Russen hun neven- lieden bij den arm en wilden hen op die manier tot instemming dwingen. Dat die eigenaardige manier van uitnoodigen niet welkom was, is zeer verklaarbaar, en het duurde dan ook niet Jang of er ontstond een algemeene vechtpartij. De Russen werden met hun gids door de politie in verzekerde bewaring gebracht. In het nieuwe tooneelstuk van Dumas,' »Francillon" genaamd, spreekt een van de handelende personen van eene Japansche salade, en geeft zelfs het recept tot de toebereiding hiervan. Natuurlijk onthouden alle aanwezige dames de ingrediënten, en den volgenden dag wordt in tal van Parijsche huizen een Japansche salade toebereid. Het recept in 't stuk is echter helaas zoo onvoldoende, dat tot nu toe alle pogingen om een smakelijk gerecht toe te bereiden volkomen mislukten, en de arme Dumas krijgt dagelijks brieven, in hoffelijken vorm van »de .mevrouwen", op minder beschaafde toon van de keukenmeiden. Dezer dagen ontving Dumas zelfs een voornaam bezoek; de keukenprinses van president Grévy wilde namelijk eens nauwkeurig ingelicht worden omtrent de salade. Het onderhoud schijnt haar evenwel niet geheel bevredigd te hebben, want hare laatste woorden tot Dumas luidden «Wanneer uwe personen niets van de kookkunst verstaat, laten ze er dan ook niet over spreken!" Een eigenaardig proces is te Londen gevoerd. De klager, Brett genaamd, had, toen hij in een restaurant iets gebruikte, behalve de spijs die hem was voorgezet, ook een voorwerp ingeslikt, waarvan hij na een langdurige ziekte en verscheidene operaties, in den vorin eener naald met een draad eraan, bevrijd werd. De aanklager eischte van den restaurateur eene schadevergoeding van 2000 pd. st. Zijn eisch is afgewezen. Een Spaansche pelgrim, die voor eenigen tijd te Rome door zijn kluizenaarsleven de aandacht van het publiek tot zich trok, bevindt zich thans te Napels, waar hij ook van zich doet spreken. Vier jaren geleden was hij veearts te Madrid, toen hij plotseling roeping gevoelde, om de kerk als zendeling te dienen. .Jaar hij dit verlangen niet kon bevredigen, werd hij pelgrim en legde hij te voet den weg af naar 't beloofde land. Nu wil hij de verschillende plaatsen in Egypte en Noord-Afrika bezoeken, waarvan in de heilige schrift gesproken wordt om vervolgens weer naar Palestina te ïeizen. «Gebed en kastijding" ls zijn zinspreuk, zijn doel, de overwinning der wereld, des vleesches en des duivels. Om dit te bereiken trekt hij bedelend, hongerend door de wereld, slechts in een eenvoudige monnikspij gekleed. Zijn nachtleger zoekt hij in den regel in een stal. Op de vraag of hij zich wiesch, heeft hij geantwoord: «Ja, als het regent." Sedert hij in Napels is, brengt hij bijna den ganschen dag in de kerk door. Met het oog op de herhaalde klachten van het wegmaken van sneeuw door middel van zout, deelt een Amerikaan in een Weener blad mede, dat reeds ongeveer dertig jaren geleden te Philadelphia door de tramweg-maatschappij dit middel werd toegepast, doch dat na korten tijd de gemeenteraad zich genoodzaakt zag om het gebruik van zout tot dit doel, als schade lijk voor de gezondheid, te verbieden. De doctoren constateerden nl. dat het aantal ziekten door kou en natheid veroorzaakt, zeer toenam. De brei die ontstaat door de verbinding van sneeuw en zout, tast het schoeisel aan en de zolen en het bovenleer worden zoo met zout doortrokken, dat het leer niet meer wil drogennatte voeten en de onge steldheden daaraan verbonden, zijn natuuriljk hiervan de onaangename gevolgen. De eerste internationale tentoonstelling voor volks voeding en onderwijs is Donderdag te Leipzig geopend. Omstreeks 450 inzenders nemen er deel aan, waar onder velen uit Italië, Nederland, Engeland en Rusland. Deze tentoonstelling is even interessant als leerrijk en geeft een ruim overzicht over de volks- en leger- voeding. Op den dag der opening vond 's middags in een der zalen de spijziging plaats van twee bataljons infanterie met zuurkool, erwten, pekel- en rundvleesch en in den tuin snelkoken en eten van een compagnie artillerie. Deze week komen verscheidene gestichten aan do beurt. portwijn antwoordde de ander. Daar ze van meening verschilden, proefden ze beide nog eens. «Ik zeg u dat het Marsala is!" «En ik zeg u dat het port wijn is. Laten we het nog eens probeeren!" Dit ge schiedde. «Nu wat moet ik er voor opschrijven, Marsala of Portwijn?" vroeg de eerste executeur. «Schrijf maar liever op: een leege fleschantwoorde de ander diep ademhalend. Zooals de Italia meldt, heeft de politie te Rome aan alle omnibus- en tramway-conducteurs verboden, bij het voorbijrijden van 't huis van den minister president Depretis, te fluiten, te bellen of op den hoorn te blazen, daar Depretis tengevolge eener rheu- matische kwaal zeer zenuwachtig is. Onder de landen, waarheen zich in den laatsten tijd de grootste stroom van landverhuizers richtte, behoort ongetwijfeld Texas in de eerste plaats te worden genoemd. Thans wordt er op gewezen in Duitsche bladen, dat de goede landerijen bijna alle reeds in 't bezit van landbouwers zijn, en dat de overgeblevene voor landbouw bijna, of in 't geheel niet geschikt zijn. Voor korten tijd nog verklaarde een reiziger, dat het land ten westen van Dallas en fort Worth een troosteloozen aanblik oplevert: dorre steppen, ver schrompeld graan, uitgehongerd vee. Voor een paar dagen nu kwam het bericht van een hongersnood, die tengevolge van den mislukten oogst in West- Texas is uitgebroken. In het eerst hebben de bezitters van land aldaar de zaak willen loochenen, daar zij tot geen prijs Texas in miscrediet wilden ziennu worden hunne stemmen evenwel overschreeuwd door die van de ongelukkige noodlijdenden. Het is te hopen, dat de Amerikaansche weldadigheid en vrygevigheid den nood der onge lukkige slachtoffers een weinig zal verzachten. Het verbod van den uitvoer van paarden uit Duitseliland. Berlijn, 27 Jan. Het verbod der regeering tot uitvoer van paarden heeft hier nog al de aandacht getrokken. Deze maatregel behoort tot de zelden voor komende veischijnselen in Duitschland, want het eerste verbod van dien aard werd uitgevaardigd op 7 Juli 1877 en op 22 Juli 1878 weer opgeheven. Toen werd dit verbod gerechtvaardigd door den Turksch- Russischen oorlog. Toch beschouwt men nu den maat regel volstrekt niet als eene bedreiging, ofschoon men overtuigd is, dat de regeering daartoe niet zou zijn overgegaan, indien zij het niet werkelijk noodig had geacht. Inderdaad is dan ook in de laatste maanden van 1886 de uitvoer van paarden naar Frankrijk en Nederland zeer toegenomen, maar daar staat weer tegenover, dat ook de invoer vun paarden aanmerke lijk is vermeerderd. Ziehier enkele bijzonderheden, welke tot toelichting kunnen dienen. Duitschland behoort tot die landen, welke niet in staat zijn de paarden, noodig voor den landbouw, voor de rijtuigen en het leger, zelve te leveren, maar het moet hiervoor elders ter markt gaan. Volgens de laatste veetelling in 1883 bezit Duitschland 3,522,545 paarden, terwijl van 1880 tot '1885 400,363 paarden werden ingevoerd tegen een uitvoer van '109,053. Jaarlijks overtreft de invoer dus den uitvoer met 48,552, zoodat Duitschland elk jaar 4/32 van de paarden, welke het noodig heeft, van elders ontvangt. Wat nu den geheelen uitvoer van paarden betreft, deze bedroeg in de eerste 9 maanden van het vorige jaar niet zoo bijzonder veel meer dan in de vorige jaren, rnaar wel kwam er wijziging in de verhouding van den uitvoer naar de verschillende landen. In de eerste 11 maanden van 1886 wei-den naar Frankrijk uitgevoerd 1084 paarden tegen 354 in dezelfde maanden van het vorige jaar; naar Nederland 2147 tegen 1631 in '1884. Daarbij werd minder uitgevoerd naar Zwitserland, terwijl ook de invoer uit Frankrijk toe nam. Uit Frankrijk werden 5832 paarden naar Duitsch land gebracht, uit Nederland 7234, uit België 18,280 en uit Zwitserland 713. In het geheel ontving Duitsch land van zijn oostelijke naburen dus 25,651 paarden. Men ziet dus, hoe zeer Duitschland in dit opzicht afhankelijk is van zijne naburen. Daar de uitvoer vooral naar Frankrijk zoo is toegenomen, heeft de regeering den uitvoer door haar verbod belet, maar daardoor stelt zij zich aan dergelijke maatregelen van de zijde harer buren bloot, en daardoor zou Duitsch land, dat meer paarden van zijn buren ontvangt dan het hun geeft, ongetwijfeld het meeste nadeei lijden. nog op te merken, dat een Duitsch rijkspatent aan den heer E. Turpin te Parijs is verleend voor eene j methode ter vervaardiging van eene ontplofbare stof j uit pikrinzuur. Zou het misschien met het geheim zinnig meliniet in verband staan." Uit Krakau werd aan de Pester Lloyd getelegrafeerd, dat de Russische regeering twee fabrieken van pikrinzuur, eene bij Cherson en eene bij Paltawa, laat bouwen. Fransche werklieden, die voor deze fabrieken waren aangenomen, passeerden onlangs Warschau. Alles wat die fabrieken produceeren, moet aan de regeering worden afgeleverd. De grondstoffen ter vervaardiging van pikrinzuur komen uit Frankrijk en worden in Rusland vrij van rechten ingevoerd. Frankrijk. Een aantal Parijsche bladen verklaren eenstemmig, dat de minister Boulanger de laatste dagen geen enkelen correspondent van een buitenlandsch blad ontving. Die verklaring vindt haren grond in een bericht van de Londensche Daily Telegraph, waarin de schijn werd aangenomen, alsof de Fransche minister van oorlog zich over het behoud des yredes min of meer bedenkelijk had uitgelaten. Bij die verklaring voegen de bedoelde bladen heftige uitvallen tegen de Engelsche pers, wegens hare valsche berichten der laatste dagen. In een officieel rapport over den vooruitgang der oesterteelt in Frankrijk zegt de heer Renard dat sedert 1861 eene som van meer dan 3y2 millioen fr. is be steed tot aanmoediging der teelt. Dit heeft goede vruchten gedragen. In 1860 waren de meeste oester bedden verdwenen, en de overige waren ten halve verwoest. In 1885 waren zij gedeeltelyk hersteld en 23,000 concessies van bedden leverden 597,164.000 oesters, die eene waarde vertegenwoordigden van meer dan 12 millioen fr. Deze cijfers, zegt Renard, bewijzen voldoende, dat het kapitaal in dezen tak van nijverheid ten koste gelegd, meer vruchten heeft afgeworpen, dan redelijkerwijze van eenige industrieele onderneming verwacht kon worden. Er blijft intusschen in deze zaak nog veel te doen, laat hij er op volgen. De spoorweg vrachten zijn te hoog; hetzelfde is het geval met den accijns te Parijs. Ook wil Renard eene afdoende be scherming der oesterbedden. De oesterbedden te Arcachon nemen eene eerste plaats in dezen tak van nijverheid in. In 1857 waren aldaar slechts 20 bedden en in 1865 reeds 297, die meer dan 10 millioen oesters leverden. Thans brengen zij er omstreeks 300 millioen voort. Op de kust van Bretagne, waar de bedden uit geput waren door een overmatig gebruik, zijn de pogingen om die weer meer vruchtdragend te maken, insgelijks met goeden uitslag bekroond. lederen dag gaan een groot aantal Fransche werk lieden naar het Champ de Mars te Parijs om werk te vragen bij de tentoonstellings-commissie. Zij werden van den eenen dag op den anderen verwezen. Donderdag hoorden zij dat een aantal Belgische werklieden waren aangenomen. Zij liepen naar het terrein, schreeuwende: Weg met de Belgen! Weg met den ingenieur! De politie moest handelend optreden om groote ongelukken te voorkomen. Met de werktuigen op den schouder gingen zij nu naar het Stadhuis Zes van hen gingen naar binnen om hunne grieven bloot te leggen, welke als rechtmatig werden erkend. Niet meer clan 10°/o vreemde werklieden mag worden aangenomen. Men gaf hun de verzekering dat men dadelijk maatregelen zou nemen om onrechtvaardigheden te voorkomen. De arbeiders trokken in orde af. Gemengd Buitenlandscli Nieuws. Koningin Elisabeth van Rumenië, die zooals bekend onder de pseudonyme van «Carmen Sylva" verschil lende romans het licht heeft doen zien, houdt zich vaak onledig met het bezoeken van inrichtingen van onderwijs. Zoo kwam de Vorstin ook onlangs op een jongejuffrouwenschool en ging de gedraglijst der leer lingen na. Daarop kwam een der meisjes met de aan merking slecht voor. De Koningin vroeg waarin dat slecht bestond. De onderwijzeres antwoordde, dat het meisje, terwijl onderwijs werd gegeven, in een ander boek dan in de klas op dat oogenblik gebruikt moest worden, had gelezen. De koningin riep de kleine Maritana Nelisi tot zich, en vroeg haar het boek waarin zij gelezen had, haar eens te toonen. De kleine haalde uit den zak een boekje, getiteld: «Volksver tellingen uit Rumenië door Carmen Sylva." De koningin omarmde het meisje en zeide haar: «lief kind, ont houd het, gij moogt gedurende de schooluren dit boekje niet lezen, ik kan dus aan de opgelegde straf niets veranderen, maar zoo gij je gedurende een tijd goed gedraagt, en mij een gedraglijst kunt overleggen, waarop je naam met gedrag zeer goed prijkt, dan zal ik je al de verhalen van Carmen Sylva schenken. Eenige Russen zaten te Berlijn met verscheidene Duitsche kooplieden in een bierhuis. Zeer verklaar baar is het. dat in den loop van het gesprek ook de politieke toestand van Europa op heden, niet onaan geroerd bleef. Op een oogenblik stonden de Russen op en onder het maken van allerlei opgewonden ge De Russische rechtspleging wordt in een Duitsch blad door het volgende voorbeeld gehekeld: «Twee executeurs moesten voor korten tijd een inboedel in- specteeren. Hierbij kwam hun ook een volle flesch in handen. «Marsala!" verklaarde de eene executeur met overtuiging, terwijl hij den inhoud proefde. «Neen, ZEETIJDIJVGEiy. BINNENGEKOMEN. ZIERIKZEE. 29 Januari. «Enterprise", kapt. Cusick, van Londen naar Dordrecht.

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 3