ZIMIRZIESCiE COURANT. 1887. No. 10. Woensdag 2 Februari. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD voor het arrondis- aS»x senient Zierikzee. Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post f 4,-. Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad 10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIE N: Per gewone regel 40 Cent. Huwelijks-, Geboorte- en Doodberichten van 46 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 4-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKENNAN. ZIE RIK ZEE, 4 Februari 4 8 8 7. Wij zijn van bevoegde zijde in staat gesteld omtrent de aanstaande feestviering op 's Konings verjaardag het volgende mede te deelen In eene op Zaterdag jl. gehouden bijeenkomst der commissie is besloten, met het oog op de tot dusver ingekomen bijdragen, die feestviering te doen bestaan, behalve in meergemelde uitdeeling aan de armen van alle gezindten en een onthaal der bestedelingen van alle gestichten, in de uitvoering eener feestcantate met voorafgaande feestrede, het onthaal der leerlingen van alle lagere scholen en bewaarscholen, muziek op - en illuminatie van het Uavenplein, het afsteken van een groot, schitterend vuurwerk. Tot voorkoming van alle misverstand deelen wij nog eens uitdrukkelijk mede, wat al vroeger in ons blad gemeld werd, dat de uitdeeling aan de armen en het onthaal der gestichten bekostigd wordt door een inge zeten, die zulks aanbood, en derhalve van de ingekomen bijdragen voor die zaak niets behoeft besteed te worden. Nog merken wij op ten behoeve van onze lezers buiten Zierikzee, dat wel de commissie van »Nut en Genoegen" op uitrioodiging het feest leidt, maar daar om de vereeniging zelve in geen opzicht iets van de kosten betaald. Wij hebben in het bovengenoemde programma alleen het voornaamste vermeld; van verdere bijdragen zal afhangen of dit programma nog eenigszins zal worden uitgebreid, o. a. door het houden van een optocht met muziek door de stad, waartoe de middelen op dit oogenblik nog niet voldoende zijn. Wel wat voorbarig werd door een onbekende in de Zierikzeesche Nieuwsbode naar een programma ge vraagd, dat evenwel moeielijk te geven was voor en al eer men een globaal overzicht van de middelen had, en dus een raming van te maken kosten mogelijk was. Wanneer niet deze of gene ongenoemde (waartoe die geheimzinnigheid ten deze!) maar iemand in per soon zich aanmeldt bij den voorzitter of secretaris der commissie, zal deze bereid bevonden worden, ook andere denkbeelden in overweging te nemen, zoo de middelen zulks toelaten. Ten slotte kunnen wij mededeelen, dat na den afloop der feestviering, rekening en verantwoording zal gedaan worden, die voor ieder ter inzage zal zijn. De globale schade, die de vorige week door den brand in den Wilhelminapolder op de hofstede bij den heer C. van Noordt is veroorzaakt, wordt geschat op pl. m. ƒ40.000, nl. 20.000 voor de schuur, 10.000 voor 45 beesten en 40.000 voor graan, hooi, stroo, gereedschappen, enz. Er zijn vier maatschappijen in betrokken, t. w. die te Zierikzee, Middelburg, Rotterdam en Zutfen. Men deelt aan het Vaderland mede, dat de nieuw opgetreden minister van marine lid is van den anti- dienst ver vangingsbond. Hij was een der 34 leden, uitma kende de commissie van organisatie die op 30 Sept. d. a. v. de statuten van den bond onderteekenden. Een merkwaardig voorbeeld van de vernielende kracht van het water levert Rottumeroog op, van welk eiland het westelijke strand, naar men berekent, jaar lijks ongeveer 6 bunder grond verliest, terwijl de uitbreiding van het oostelijke strand niet tegen het verlies aan de westzijde kan opwegen. Voorheen was dit eiland veel uitgestrekter, liet eenige huis moest in den loop der tijden herhaaldelijk verplaatst worden (naar het oosten) en waar deze woning in het begin dezer eeuw stond, staat nu eene waterhoogte van 8 M. onder volzee. De bekeering van nir. A. Kerdijk tot het algemeen stemrecht, waarvan hij in het Sociaal Weekblad rekenschap geeft, noemt de Arnh. Crt. een »zuiver geval van de zoogenaamde conclusie der verlegenheid." Stel zegt het blad dat de tegenwoordige ongelukkige stand van zaken inderdaad de onbevoegdheid van het tegenwoordig kiezerscorps bewijst, ligt dan niet veel meer deze conclusie voor de hand bevoorrechten." die nu dertig jaren lang het kiesrecht hebben uitgeoefend en door de uitkomst hunne onbe kwaamheid hebben bewezen, moet dat voorrecht weder worden ontnomen. Het in verband brengen van de onbevredigende resultaten van de parlementaire re geering met de bijzonderheden der kiesrechtregeling kan consequent niet anders dan tot reactie leiden. Laat ons den moed hebben van te erkennen, dat onze politieke toestand een gevolg is van den geest van apathie en anaeruie, die overal heerscht, en bij de mannen van onzen tijd, zoowel hier te lande als elders, geestkracht, ondernemingsgeest err moed ondermijnt. Het is geen kwaal van de censuskiezers alleen; ook die achter dezen staan lijden er aan, zooals menige verklaring, in de thans gehouden enquête afgelegd, aan den dag brengt. Daarom, al kreeg de heer' Kerdijk een algemeen stemrecht naar zijn zin, de toestand zou waarlijk niet ver beteren. Wat de A. Crt. zelve betreft, zij is geen voorstander van algemeen stemrecht, maar deelt toch niet de kleingeestige vrees, die sommigen daarvoor koesteren. De grondwetgever late den wetgever vrij, het in te voeren als de tijd daartoe gekomen is. Dat die tijd komen zal, gelooft de A. Ct. vast, en den weg om het zonder schokken en ongelukken ingevoerd te krijgen, keurt zij zeer goed. U. Dbl. Onder de vele geschriften, die ter gelegenheid van den Verjaardag van Z. M. den Koning verschijnen zullen, wordt ook, door den Uitgever H. A. M. Roelants, te Schiedam, aangekondigd, dat de Februari-Aflevering van De Huisvriend geheel gewijd zal zijn aan den feestdag van 49 Februari e.k. en deze, onder den titel van »Koningsnommer, den Inteekenaren wordt toegezonden. Bij een beschrijving van liet Leven en de Regeering van Koning Willem III en der Paleizen en Lusthoven van Z. M. zullen gevoegd zijn de Portretten van Z. M. Willem III, H. M. Koningin Emma en H. K. H. Prinses Wilhelmiriaook die van Z. M. Willem III en tl. M. Sophia, als Erfprins en Erfprinses van Oranje; hunne Zonen en Prinsen Willem, Maurits en Alexander, en eindelijk Z. M. Willem II, en H. M. Anna Paulowna. Verder de Platen: eene Allegorie, de geboorte van Z. M.de geboorteplaats van Z. M. (het Paleis te Brussel;) het Paleis te Tei'veuren; de Kamp bij Rijen (4831); de Feds-aflegglng in de Nieuwe Kerk te Amsterdam (1849); de Watersnood (4855); en de Paleizen te 's Gravenhage, Apeldoorn, Soestdijk enz. enz. Een Mannenkoor getiteld »Ons Vadealand," gecom poneerd door C. C. A. de Vliegh, en een Feestenmarsch voor Piano door J. H. Völlmar, vormen dit Konings- Nommer tot een geheel, dat een waardige herinnering belooft te zijn aan de te vieren Februari-feesten. Wij vestigen gaarne de aandacht onzer lezers op het Tijdschrift De Huisvriend, dat, om inhoud en strekking, alle aanbeveling verdient. Uit den Sport-almanak, waarvan de tweede jaargang, onder redactie van J. J. Wopkes Jz., bij de firma Ipenbuur en van Seldam is verschenen, blijkt dat Nederland ruim 200 sportverenigingen rijk is. Er zijn 51 cricket-, football- en Lawntennis-clubs, 25 zeil- en roeiverenigingen, 38 groote ijsclubs, 37 exercitie- en schietverenigingen, 26 wielrijdersclubs, benevens vele kaats-, kolf- en zwemciubs, harddraverij-, ren- en jachtvereenigingen. Vrijdag heerschte er in de haven van Terschelling eene buitengewone drukte. Met het mistige weder was er volstrekt geen gezicht op zee, toen men .in den loop van den morgen hevig schieten uit zee hoorde. Men dacht dat er een schip in nood verkeerde, en twee sleepbooten en tal van schuiten gingen zoo spoedig mogelijk naar buiten, doch tegen den avond waren allen reeds terug, zonder een vaartuig ontdekt te hebben, Er was bij 't Nieuwediep geschoten ter beproeving van zwaar geschut, welke proeven door het mistige weer ook niet slaagden. Wenschelijk zou het zijn, dat zoodanige oefeningen, zoowel op Vlieland als op Terschelling bekend gemaakt werden. Daardoor toch zouden vrij wat moeite en kosten gespaard blijven: vooral de sleepbooten hebben op zoo'n tochtje al heel gauw voor een 25 gulden steenkolen verbruikt. Door het rijks-proefstation der rijks-landbouwschool te Wagenitigen is thans weder openbaar gemaakt de lijst der voorjaarsprijzen van de meststoffen, welke gesteld zijn door de gavandeerende meststof-handelaren. Deze lijst bevat niet alleen den prijs der meststoffen in het algemeen, maar tevens de prijzen van 4 K.G. phosphorzuur, kali, stikstof, enz., en is voor hen, die voor hun bedrijf kunstmeststoffen behoeven, een goede gids. Te Vlissingen is door de Vereeniging voor volks vermaken en volksvoordrachten eene Floralia uitsluitend voor kinderen ingevoerd. Er is door 4040 kinderen aanvrage voor een gezamenlijk getal van 3402 plantjes Het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond voor algemeen kies- en stemrecht st.elt voor, op 49 Februari, zijns inziens een geschikte dag daarvoor, eene demonstratie voor de dadelijke invoering van het algemeen stemrecht te Amsterdam te doen houden. Ook wil het hoofdbestuur eene telling doen houden van allen, die zich schriftelijk verklaren voor de dadelijke invoering van het algemeen kies- en stemrecht. Men schrijft aan het Rotterd. Nieuwsbl. Toen ik uw mededeelingen uit Wolfaartsdijk las over handelingen van den raad dier gemeente, schoot mij een voorval in de gedachten, dat een paar jaren geleden in Friesland plaats had. De burgemeester van W., tevens lid van den ge meenteraad, werd wegens herhaalde openbare dronken schap door Z.E. den Commissaris des Konings voorloopig in zijn functie (als burgemeester) geschorst. De oudste wethouder werd waarnemend burgemeester en wie denkt u dat door den raad tot oudste wethouder werd benoemd? Niemand anders dan de geschorste burgemeester! De Hamb. Börsenhalle meldt, dat, op voordracht der Mannheimsche Kanier van Koophandel, met onder steuning van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij, een regelmatige dienst tusschen de havens der Oostzee en Skandinavië aan de eene zijde en de havens van den Rijn anderzijds via Amsterdam in het leven ge roepen zal worden. Volgens telegraphisch bericht van den gouverneur van Mozambique aan de Portugeesche regeering schijnt het gerucht omtrent den dood van den heer M. H. Maas, Nedeilandsch consul te Quilimane, onjuist te zijn. Knust, Wetenschap en Letteren. De pensionnaires en ex-pensionnaires van Z. M. den Koning, die de. schildeikunst beoefenen, zijn door het bestuur van »Arti" te Amsterdam, waaraan ook het toekennen der subsidies is opgedragen, uitgenoodigd

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1