Z1ERIKZEESCHE COURANT. voor het arrondis- sement Zierihzee. 1887. No. 9. Zaterdag 29 Januari. 90ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Deze Courant verschijnt DINSDAG- en VRIJDAG-AVOND, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1,-. Franco per post ƒ1,- Afzonderlijke nommers 5 Cent, met Bijblad '10 Cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewone regel 10 Cent. H u w e 1 ij k s -, Geboorte- en Doodberichten van 16 regels 60 Cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 Ct. Alle stnkken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. LAKEIY'MAIV. ZIE RIK ZEE, 2 8 Januari 1 8 8 7. In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van een schrijven van Jhr. Mr. A. R. P. van Kinschot, waarbij hij zijn ontslag neemt als lid van den Raad, wegens vertrek uit de gemeente. Aan genoemden heer van Kinschot werd op verzoek eervol ontslag verleend als lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, onder dankbetuiging voor de in die betrek king aan de gemeente bewezen diensten. Aan A. Adamse werd eene overdekte vroon in erf pacht uitgegeven. Aan M. P. de Biè werd remissie van pacht verleend wegens gemis van grasgewas ad 10. Ter visie van de leden we'd gelegd, den door den Gemeente-Ontvanger ingezonden staat van over 1886 ontvangen vergunningsrechten, wegens verkoop van sterken drank in het klein, bedragende 1612,91s. Het 1ste suppletoir kohier der hondenbelasting over 1886 werd vastgesteld op 26 en het 2de suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag op 35,935. Remissie van hoofdelijken omslag over 1886 werd verleend aan S. Gaanderse voor f 3,265 en E. G. Kenens voor f 1,635. Aan de Sociëteit »Tot Nut en Genoegen" alhier werd ten behoeve der door haar op 19 Februari e.k. te geven feesten, een crediet verleend van 200 voor het geval er vuurwerk wordt afgestoken en van 100, indien er geen vuurwerk wordt afgestoken, alles voor zooveel de middelen der vereeniging versterking be hoeven. De arrondissements-rechtbank alhier heeft jl. Dinsdag tot Bode-Concierge benoemd, de heer J. van der Kreke, beëedigd klerk ter griffie bij voornoemde rechtbank, Naar wij vernemen waren er 40 sollicitanten. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werk zaamheden bijoengeroepen tegen Dinsdag 8 Febr. a.s., des namiddags te 2 ure. Aan belanghebbenden wordt in herinnering gebracht, dat aan de kantoreu van de registratie en het recht van zegel nog tot 1 Maart a.s. gelegenheid bestaat, om tegen de helft van het verschuldigde recht effecten te laten stempelen, die nog niet ingevolge de wet van 31 Dec. 1885 StaatsblNo. 264) gezegeld zijn. Omtrent een knaap, die zich laatst voor de loting kwam aanmelden, schrijft men uit KoudekerkeHij is den 4 October 1868 geboren en slechts 1 M. 5 cM. lang. Tot heden bezocht hij nog de openbare school, en als hij bij het uitgaan daarvan onder de leer lingen der laagste klasse geraakt, kinderen van 6 tot 7 jaren, behoort hij tot de kleinste van die kleuters. Overigens is hij gezond en zonder gebreken, vlug en sterk naar het lichaam. Jammer, dat zijn geestesgaven in overeenstemming zijn met zijn af metingen. Naar aanleiding van de in de afdeelingen der Tweede Kamer geopperde denkbeelden om in de nieuwe grond wet den weg open te laten tot invoering van een stelsel van evenredige vertegenwoordiging en tot toekenning van het kiesrecht ook aan vrouwelijke ingezetenen, spoort het Handelsblad den grond wetgever tot groote behoedzaamheid aan. De tijd is thans niet rijp noch voor de invoeving van proportioneel kiesrechtnoch voor een vertegenwoordiging naar de verschillende maatschappelijke groeien, noch voor een stemrecht van vrouwen. Maar evenmin is het raadzaam, een oplossing van deze quaesttën voor de toekomst te bernoeielijken. De grondwetgever kan thans met het meer of minder goed doordacht neerschrijven van een paar woorden te veel ter bereiking wellicht van weinig gemotiveerde bedoelingen na verloop van eenige jaren allertreurigst veel belemmering en ge harrewar veroorzaken. Het Hbl. zou wenschen, dat aan den vooravond der behandeling van de Grondwetshei ziening onze wetgevers nog eens nauwkeurig nagingen, of er hier of daar in de Grondwet nog geen bepalingen voorkomen of nieuwe worden voorgesteld, die wel is waar thans niet bij zonder belemmerend schijnen, maar die na verloop van eenigen tijd kunnen blijken zeer knellende banden te zijn. Meer in het bijzonder zou het deze voorzichtig heid willen aanbevelen bij de bepalingen omtrent de vertegenwoordiging en van den Raad van State. Volgens de jongste opgaven telt Nederland thans met Indië 21 genootschappen, die arbeiden voor de Zending. Uit Nederland worden bearbeid 200 posten in Oust-Indië, 15 in West-Indië, 1 in Egypte, 1 in Palestina door 106 Zendelingen en 608 helpers. In de Indiën telt men een 60,000 gemeenteleden en 200 scholen. Voor heel de Zending werd een 3y4 ton gouds ontvangen. Waarom het Nederlandsche volk den 70sten ver jaardag van Z. M. onzen Geëerbiedigden Koning dankbaar en met blijdschap herdenkt". De lange titel behoeft niemand af te schrikken om kennis met dat lieve boekje te maken. De omslag is smaakvol bewerkt: omlijst met bloemen en groen prijken daar de net uitgevoerde, goed gelijkende portretten van Z. M. den Koning, H. M. de Koningin en H. K. H. het Kroonprinsesje. De heer D. B. Van Heuven, die het boekske schreef, heeft wel niet overal den kindertoon aangeslagen, maar daaronder zal, naar wij meenen, de bruikbaarheid in geenen deele lijden. De werken des vredes, na de troonsbestijging door Z. M., worden met beknoptheid, gepaard aan groote volledigheid, met waardeering door den schrijver geschetst, terwijl menige bladzijde in den jongen lezer een gevoel van bewondering voor het edel karakter van onzen Vorst zal opwekken. De gedichtjes aan het slot gegeven, en die op voor de schooljeugd bekende wijzen worden gezongen, zijn wat van »gelegenheids-gedichtjes" zelden gezegd kan worden goed van inhoud en goed van toon. Dat het boekje in ruimen kring verspreid worde! Het verdient dit. Naar aanleiding van de alarmeerende berichten van de Daily News, die dezer dagen zooveel gerucht hebben gemaakt, schrijft ons een onzer medewerkers: Als een klein staaltje van het weinig serieuse der berichten van dit groote Engelsche dagblad kan dienen het telegrafisch bericht, hetwelk dit blad gaf van den uitslag der hardrijderijen te Slikkerveer in de vorige week. Alle andere Engelsche couranten gaven den uitslag, zooals haar die door Beater's Office werd medegedeeld, maar voor de Daily News was dit niet mooi genoeg, en dit blad vertelde daarom aan zijn lezers, dat ook de beroepsrijders hunnen wedstrijd hadden gehouden, en dat Hagen den eersten, Werner den tweeden en Straathuis den derden prijs gewonnen had. Dat dit in strijd was met de waarheid, kwam er niet op aan. Als men zijnen lezers maar iets piqnants kon voorzettenU. D. Naar aan het Vad. uit Lissabon wordt geseind, vermelden de Portugeesche bladen uit Afrika het bericht, dat de Nedei lamlsche consul te Guillimane, de heer M. H. Maas, door inboorlingen is vermoord. Sinds Maandag is aan het ministerie van binnenl. zaken de commissie vergaderd, benoemd om, ingevolge de veewet, middelen aan te geven tot bestrijding van veeziekten. De vergadering werd door den minister persoonlijk geopend. Het bestuur der Ned.-Zuidafrikaansche Vereeniging heeft door mr. Beelaerts van Blokland antwoord ont vangen op het verzoek, betreffende de aansluiting der Zuid-Afrikaansche Republiek aan de internationale postovereenkomst. Daarin wordt gezegd, dat de regee- ring, overtuigd van het groote belang van een verlaagd posttarief en van de verdere voordeelen, die eene dergelijke aansluiting biedt, reeds voor lang pogingen in de gewenschte richting heeft gedaan. Tot dusver zijn die niet gelukt, vooral omdat de Kaapkolonie, waarover tot dusver het brievenvervoer loopt, nog niet tot de internationale unie is toegetreden. De Zuid-Afrikaansche republiek moet derhalve voorshands wachten öf totdat de Kaapkolonie toetreedt öf totdat de spoorweg naar Lorengo-Marquez en een daardoor gewijzigde stoomvaart een nieuwen weg tot brieven vervoer opent. Een Scheveninger, die altijd getrouw een der koffie huizen op Maandag bezocht, had de gewoonte om, als hij een kop koffie bestelde, de daarbij gevoegde klontjes suiker in zijn zak te steken en die voor zijn meisje te bewaren. De bediende, die dit reeds lang had opgemerkt, had de vrijheid genomen om drie stukjes biljartkrijt den vorm te geven der klontjes en bediende daarmede den bezoeker, die er eveneens als vorige malen mede handelde. Toen hem nu eer- gistermorgen een dito bestelling werd voorgezet, vroeg hij den kellner: »ls dit wel goeje suuker, jog? De vorige liekte wel kiel, zei men mèd, toen 'k ze er 'n brokske van in den mond stak!" Voor onze jongens Volgend eenvoudig middel om de jongelui zelf platen voor tooverlantaarns te laten maken, doet een onzer lezers aan de hand: Men neme goede waterverf of Oost-Indische inkt, waarbij men opgeloste Arabische gom (gomwater) voegt en teekent met een fijn penseel of met een schrijfpen op de glazen plaat het willekeurig gekozen voorbeeld na, dat men onder die plaat heeft gelegd. De winter is nog niet voorbij: men kan dus nog zijn voordeel met die aanwijzing doen. R. Nbl. De stenographen van de Kamer hebben dezer dagen, naar men ons meedeelt, een bewijs geleverd van buitengewone bekwaamheid. Bij een der enquête- verhooren kwam een getuige voor, die Hollandsch sprak noch verstond. Het geheele verhoor moest in het Fransch plaats hebben. De vragen en antwoorden kruisten elkaar met de gewone snelheid een uur lang. En binnen een kwartier na den afloop lag het verbaal, waarin woord voor woord het gansche verhoor was opgenomen, in het Hollandsch uitgeschreven gereed ter tafel. Zouden de Engelsche en Duitsche collega's zich even goed- van zoo uiterst moeielijke taak hebben gekweten, vraagt de N. R. Ct. De gemeenteraad van Dordrecht heeft, in verband met de onlangs ten uitvoer gebrachte conversie der gemeenteschuld, de percentage v -or den hoofdelijken omslag gedurende het loopende jaar met s/0 pCt. ver minderd en gebracht op 27/8 pCt.» De bekende socialist colporteur Bos ventte Maandag avond iiipde Damstraat te Amsterdam een blaadje uit, getiteld: Afscheidsgroet aan den volksvriend F. Domela Nieuwenhuis." Omstreeks elf uur werd hij door drie politie-agenten gearresteerd, die hem naar

Zierikzeesche Courant | 1887 | | pagina 1